Od niedzieli do niedzieli 25

1o kwietnia 2022

W tym wydaniu :

– Zebranie Towarzystwa Miłośników Orzegowa
– Spotkanie mieszkańców  z władzami miasta
-TeLody -wkrótce otwarcie
-Zdjęcie z kalendarza
-Z dawnej prasy (Orzegów 1892 rok)
-Piłkarska przygoda .Puchar Polski – cz.5
-Ciekawostki Orzegowskie
-Dorobek Natalii
– Ze sportu

 

 

 

***

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza

Wybierając zdjęcia do Kalendarza Orzegowskiego często się zdarza ,że brakuje do nich pełnych opisów .Trudno z takich zdjęć rezygnować tym bardziej ,że nawet przy niepełnym opisie są one najczęściej i tak   bardzo interesujące . W tym przypadku brakuje kilku nazwisk z górnego rzędu.
Myślę,że  są one do ustalenia i po ukazaniu się tego zdjęcia ,ktoś będzie w stanie je wymienić .

1970r. zespół ,,Nutki ” uczniowie szk.podst .36

 

W I rzędzie od lewej :Gabriela Gambiec,Danuta Goniwiecha,Jolanta Rybarz ,Ewa Guzik,Ewa Węgrzyk,

W II rzędzie :Piotr Bytom ,Brygida Jarkulisz,Gisela Panic,Marian Brylczak ,nauczycielka -Stefania Mzyk

 

 

 

Z dawnej prasy 

Orzegów 1892 r

Przez kilka stuleci na terenach Śląska trwały spory o polskość i niemieckość tego regionu.To zawsze był specyficzny obszar , na którym mieszały się , przenikały  i wzajemnie oddziaływały na siebie kultury państw ościennych. Niemal cały XIX wiek  był jedną wielką zmasowaną akcją germanizacyjną ludności polskiej.
Mimo prób zgermanizowania naszego regionu, nigdy się w to w pełni nie udało. Do samego końca ludność tu zamieszkała w żaden sposób nie mogła się  ze sobą też  zintegrować .Sympatie proniemieckie i z drugiej strony nieustanne dążenie do polskości ścierały się ze sobą na wielu płaszczyznach. Takie sytuacje jak ta o której mowa w artykule choć prawie groteskowe to poniekąd odzwierciedlają jak niełatwo było wtedy określić   tak jednoznacznie swoją narodowość.
Im bardziej niemieckie władze starały się tłumić różnymi antypolskimi ustawami ducha polskości na Śląsku, tym bardziej ów duch potężniał.

Chyba dopiero po zakończonej II wojnie światowej można by stwierdzić ,że mieszkańcy Górnego Śląska wreszcie dojrzeli do w pełni ugruntowanej  świadomości i tożsamości  narodowej, choć spory o polskość bądź niemieckość Ślązaka nie ustają w niektórych środowiskach  do dziś.

Wspólnota ukształtowana przez historię , gdy tworzy ją duża zbiorowość społeczna , którą łączy  wspólny język , terytorium , kultura ,a także życie gospodarcze i społeczne,posiada własne wartości ,symbole narodowe , ma poczucie zbiorowej solidarności  musi mieć silną świadomość narodową .

 

 

.

 

 

 

i

 

 

 

 

 

 

 

PP

PIŁKARSKA PRZYGODA
PUCHAR POLSKI

 

Kibice orzegowskiej drużyny już nie mogli się doczekać meczu w 1/16 PP .Naprzeciwko orzegowian mieli stanąć przedstawiciele I ligi, i to nie byle kto , bo klub z wielkimi tradycjami  – Cracovia , która w tamtym czasie miała za sobą już 5 tytułów mistrza i 2 wicemistrza kraju.
Wyznaczony termin  tego meczu już nie wróżył nic dobrego .Pierwsza dekada  marca w tamtych czasach to zazwyczaj  jeszcze śnieżna , zimowa aura .Zwykle co prawda w tym czasie w wyższych klasach rozgrywkowych już rozpoczynano rundę wiosenną, ale też niejednokrotnie   niektóre mecze pierwszych kolejek  odwoływano ze względu na zły stan boiska. Murawy oczywiście wtedy nie były tak jak  to się dzieje teraz podgrzewane,  stąd ciężko je było należycie  przygotować. Cóż dopiero mówić o nawierzchniach boisk w tych niższych klasach .
9 marca 1962 roku miał być tym historycznym dniem  kiedy  tutejsi kibice mogli po raz pierwszy w meczu o stawkę zobaczyć klasowy zespół ligowy.Miał być , ale nie był.
Ze względu na fatalny stan boiska mecz odwołano.Następny termin wyznaczono na 23 marca .Ale i wtedy płyta boiska wcale nie była lepsza.Tym razem jednak zadecydowano ,że mecz się może odbyć.
Tego dnia tłumy orzegowian zmierzały w stronę kameralnego boiska przy  końcowym odcinku ob.ul.K.A.Hlonda. Niewielki  obiekt wypełnił się po brzegi .
1,5  tysiąca(inne źródła podają liczbę 2 tys.) fanów orzegowskich  równo z gwizdkiem rozpoczynającym to spotkanie zdzierało gardła dopingując swoich piłkarzy.

Mecz nie mógł porywać ,bo zmrożone i  nierówne boisko w żaden sposób  nie sprzyjało obydwu drużynom, zwłaszcza  o wiele lepiej wyszkolonym piłkarzom Cracovii.Nasz zespół niesiony dopingiem kibiców za to  swe gorsze umiejętności nadrabiał wolą walki i niesamowitą ambicją .

To orzegowianie w przekroju całego meczu stwarzali więcej sytuacji i o dziwo przeważali na boisku .Sam Damski dwukrotnie był ,,sam na sam” z bramkarzem Stroniarzem i niestety nie wykorzystał  tych okazji.
Warto tu dodać ,że w tamtym  obowiązującym  systemie pucharowym o przejściu do dalszej rundy miał  decydować jeden mecz. W przypadku remisu dodatkowo zarządzano  dogrywkę .Z tym ,że  w sytuacji  gdy i  ta dogrywka zakończyła się wynikiem nierozstrzygniętym nie odbywało się już strzelanie rzutów karnych jak to dzieje się obecnie, a o końcowym wyniku miał decydować dodatkowy mecz ale już na boisku rywala.

Dokładnie taki scenariusz miał miejsce w pamiętnym meczu z Cracovią.Ten mecz u siebie naprawdę był wtedy do wygrania,Każdy wtedy sobie zdawał sprawę ,że w Krakowie o zwycięstwo będzie już niezwykle trudno.

 

 

 

 

Ciekawostki Orzegowskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dorobek Natalii

Pierwszy medal w karierze seniorskiej zdobyty przez Natalię Strzałkę nie mógł być dziełem przypadku. Wystarczy spojrzeć na poniższe zestawienie ,by  przekonać się jak bogaty był do tej pory już dorobek naszej zapaśniczki.
Jak zwykle, tak jak w każdej innej dyscyplinie sportu ,zawsze zachodzi pewna niepewność , czy dobre wyniki na poziomie młodzieżowym przełożą się w przyszłości  na podobne już na szczeblu seniorskim. Teraz już po ostatnim sukcesie wiemy ,że  rozwój Natalii  idzie we właściwym kierunku. To wciąż młoda zawodniczka i wszystko jeszcze  przed nią.

2014 –3m. w mistrzostwach Europy  kadetek
2014 – 2m.w mistrzostwach świata kadetek
2014 – 3m. w letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży
2018 – 2m. –  Akademickie Mistrzostwa Świata
2019 – 1m. – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy
2019 – 3m. – Młodzieżowe Mistrzostwa Świata

2022 – 3m. Mistrzostwa Europy Seniorów

 

2014 rok. Ulica Warszawska. Powitanie Natalii Strzałka ,  po powrocie z Chin gdzie została brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich Młodzieży .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze sportu

,,6” może się pochwalić kolejnymi sportowymi talentami!

 

W  ubiegłym tygodniu w Nowym Targu odbyła się VIII edycja  Turnieju Czerkawski Cup .Impreza ta to jeden z projektów realizowanych przez powstałe z inicjatywy Mariusza Czerkawskiego Stowarzyszenie Sport 7. Odbywa się cyklicznie od  2015 roku .Udział w tym  najważniejszym w kraju turnieju minihokeja dla najmłodszych adeptów tej dyscypliny  zwykle gromadzi  wiele drużyn z najsilniejszych krajowych klubów hokeja.

Tegorocznym zwycięzcą turnieju została drużyna KS Katowice Naprzód Janów w barwach którego co warto w tym miejscu z przyjemnością zaznaczyć wystąpiło 2  uczniów szkoły podstawowej nr 6 w Orzegowie ! Patryk Klesta  i Rafał Theiner tu na naszym lodowisku stawiało pierwsze kroki na lodzie.

 

Patryk Klesta  i Rafał Theiner hokeiści zwycięskiej drużyny w VIII Turnieju Czerkawski Cup

 

 

 

Rafał Theiner  (na zdjęciu) został wybrany najlepszym zawodnikiem swej drużyny ! Warto tu dodać ,że obecność tego młodziutkiego  utalentowanego hokeisty nie jest przypadkowa w sporcie.  Jego babcia Henryka Pilocik była kiedyś czołową gimnastyczką w sekcji prowadzonej przez Jerzego Jokiela .Jego wujek z kolei to były świetny lekkoatleta specjalizujący się w skoku wzwyż.Był m.in.srebrnym medalistą ME juniorów w lekkoatletyce (2005 rok)oraz wicemistrzem Uniwersjady .Ma na swym koncie też tytuł Mistrza Polski , a jego wynik 232 cm mówi sam za siebie.
Ma Rafał więc dobre wzorce do naśladowania i możemy mieć nadzieję ,że jeszcze nieraz o nim usłyszymy.

Z ostatniej chwili:Jak się okazuje sportowe tradycje rodzinne zamierza kontynuować również brat Rafała, Maciek , który właśnie co w swych pierwszych zawodach zapaśniczych zdobył brązowy medal w mistrzostwach Śląska dzieci.

 

 

 

 

 

 

***

W sobotę 9 kwietnia w wypełnionej po brzegi orzegowskiej hali sportowej odbyły się silnie obsadzone Mistrzostwa Śląska dzieci w zapasach .
Do zawodów przystąpiło aż 217 zawodników z 15 polskich klubów ,a także 7-osobowa ekipa z Węgier

 

 

 

Rudzkie zapasy to krajowa potęga i basta!!! Masowość uprawiania tej dyscypliny w naszym mieście , liczne sukcesy we wszystkich kategoriach wiekowych , w tym ostatnie wybitne wyniki w postaci dwóch medali na ME seniorów stają się chlubą dla naszego Miasta.Są wyniki , są fantastyczni szkoleniowcy  tylko…jakby ta hala stawała się za ciasna.
Chciałoby się oglądać naszych zapaśników w akcji , tyle ,że nasza zasłużona , a może bardziej już wysłużona hala nie daje takiego komfortu .Wydaje się ,że nie było by jakimś mega wydatkiem dobudowanie trybuny z prawdziwego zdarzenia od strony okien .

Ta hala , która od niemal 60 lat była prawdziwą wylęgarnią talentów , najpierw w gimnastyce sportowej , a teraz w zapasach najzwyczajniej zapracowała sobie na to by mogli tam też przychodzić kibice i oglądać w przyzwoitych warunkach wszystko to co najlepszego posiada sport w naszym mieście.

ZKS SLAVIA – ZAWALCZCIE O TO !!!

 

***

Rugby

 

Pechowo zainaugurowali wiosenną rundę rozgrywek II ligi rudzkie Gryfy.Rudzcy rugbiści  po niezwykle zaciętej i wyrównanej walce minimalnie w stosunku 13-17 ulegli swym przeciwnikom, zespołowi Rugby Team Olsztyn .

 

 

 

 

 

***

AWANS

Rewelacyjnie spisały się za to nasze ,,Diablice” które na rozgrywanym w Lublinie turnieju  wygrały pewnie wszystkie swoje 4 mecze zapewniając sobie tym samym upragniony awans do I ligi ..Brawo!

 

 

3 thoughts on “Od niedzieli do niedzieli 25

  1. Czy istnieje spis pochowanych na starym orzegowskim cmentarzu?

    Wiem, ze spoczywa tam moja prababcia, ale grob nie byl oznaczony tabliczka z imieniem i nazwiskiem, więc jest problem z lokalizacją…

    1. Taki spis może nie tyle ,że nie istnieje bo kiedyś przed wieloma laty był i być może gdzieś jeszcze kiedyś ktoś go odnajdzie ,ale niestety na chwilę obecną mimo usilnych poszukiwań go nie odnaleziono. W ten sposób z roku na rok wraz z upływającym czasem coraz więcej grobów staje się anonimowych.Ponieważ na cmentarzu tym przewiduje się w niedalekiej przyszłości ponowne pochówki,w związku z czym część grobów ,które tam się znajdowały uległo likwidacji .Powstała idea by ku pamięci tych , którzy tam zostali pochowani ,a tak jak w pana przypadku nie ma możliwości już zlokalizowania grobu takiej bliskiej osoby ,a także w przypadku tych grobów zlikwidowanych na rzecz miejsca nowych pochówków, aby nazwiska tych zmarłych osób pojawiły się w którymś wyeksponowanym miejscu na cmentarzu na specjalnej tablicy.To na razie pomysł i choć realny to na razie nieoficjalny.

  2. W roku 2003 mialem ksiazke pochowkow starego cmentarza.Ksiazka miala format miedzy A4 / A5 .Niestety miala slady zniszczen.Przypuszczam ze osoby ktore ja przegladaly tego nie poszanowaly ze jest to jakis dokument.Ksiazke pozyczyl mi wnuk od kopidola starego cmentarza Antoniego Swierczynskiego.Tych ksiazek napewno bylo wiecej, bo w tej nie znalazlem moich krewnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *