Przez okres wakacyjny,  to w tym miejscu ukazywać się będą co jakiś czas  informacje dotyczące naszej dzielnicy. Pojawią się głównie istotniejsze i wyłącznie  aktualne tematy. Wszystkim przy okazji życzę udanych wakacji.

 

Lipiec

***

23 lipca

 

W  minioną niedzielę w galerii Czapla zakończył się trzydniowy turniej szachowy pomiędzy BSK Bardejov ze Słowacji, a polskim KS Dors. Sobotni mecz zakończył się remisem (3,5 : 3,5 pkt), natomiast w niedzielę odbył się turniej błyskawiczny, w którym najlepsze wyniki osiągnęli:

I miejsce  Michał Jelonek z KS Dors,
II miejsce Jan Veselovsky z BSK Bardejov,
III zajęła  Dominika Jelonek z KS Dors.
 Organizatorem tegorocznych rozgrywek był prezes  naszego klubu szachowego,  Ryszard Dors,  który w najmniejszych szczegółach zadbał o sprawne przeprowadzenie zawodów.

 

 

***

 

22 lipca 

…W oczekiwaniu na emisję programu poświęconemu naszej dzielnicy –

To był  intensywny, wytężony dzień pracy ekipy TVP Katowice, która w niedzielny poranek zawitała do Orzegowa, po to by  nakręcić kolejny odcinek programu Mikrokosmosy.
Samo nagranie, które ukaże się w telewizji  za kilkanaście dni,  nie będzie trwało więcej niż pół godziny, praca zaś nad stworzeniem całego  materiału, doprowadzenie go do ostatecznego kształtu, to wiele godzin na planie i poza nim.
Wystarczy powiedzieć, że samo przemieszczanie się po naszej dzielnicy, nagrywanie ujęć naprawdę wielu miejsc często również przy pomocy drona, przeprowadzane rozmowy z niektórymi mieszkańcami Orzegowa, aranżowanie pewnych scenek, czy omawianie koncepcji na  interesujące przedstawienie wspólnie  wybranych obiektów  trwało tego dnia  blisko 6 godzin.
Nie dało się  i tak o wszystkim powiedzieć i wszystkiego  co warte większej  uwagi, pokazać.
Sama formuła tego programu zresztą  nie polega  wyłącznie na tym, by  prezentować w nim wybrane, te najbardziej atrakcyjne  miejsca czy zagłębiać się w ich historię.  Emitowane w TVP Katowice w każdy czwartek odcinki tego programu  głównie dlatego cieszą się sporym zainteresowaniem, że zawierają w sobie nie tylko tę warstwę  związaną z  popularyzacją  ukazywanych miejsc poprzez atrakcyjny  wizerunkowo  obraz, ale niosą ze sobą tak bliskie każdemu z nas swojskie klimaty, pojawia się w nich nasza gwara, zbytnio nie koloryzuje się tutejszej rzeczywistości, jest przy tym  trochę humoru ,wszystko dzieje się na totalnym luzie, bez spinki czy tremy osób stających przed kamerą i mikrofonem.
Z założenia nagranie materiału odbywa się z udziałem   mieszkańców odwiedzanego miejsca.
Mimo, że  prowadzący program   mają wcześniej przygotowany scenariusz, znają ogólnie miejsca gdzie mają nakręcać materiał, w  wielu przypadkach, to jednak zawsze nie kto inny jak ci  mieszkańcy  podsuwają pewne ciekawe  tematy, a czasem bliżej nieznane nikomu interesujące wątki z różnych sfer życia .

Tym razem zwrócono się m.in do nas , członków Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Nie da się ukryć, że zaproszenie zostało przyjęte z entuzjazmem, bo udział w nagraniu dotyczącym Orzegowa i możliwość  zaprezentowania go poprzez telewizję całemu regionowi to coś co całkowicie leży w naszym interesie.
O szczegółach nagrania nie ma na razie potrzeby  wspominać. Zapewnić można jedynie, że każdy z tych co mogli coś wnieść interesującego do programu robił wszystko co w jego mocy by ten nasz Orzegów ,,sprzedać” jak należy od tej najlepszej strony .
A, że i bardzo nam przyjazna ekipa telewizyjna ,  z prowadzącymi red. Zuzanną Czyż i Kamilem Nowakiem, z serduchem podeszła  do realizacji tego nagrania, można oczekiwać, że już wkrótce my, a wraz z nami cały Śląsk  zobaczymy Orzegów w takiej bardzo korzystnej odsłonie .

 

Prezes TMO Jurek Kasperek , tego dnia oprowadzał ekipę TVP Katowice po wielu zakątkach Orzegowa.Nie dało się wszędzie, ale na pewno nie zabraknie w ujęciach tych miejsc dla nas najważniejszych.

Wóz TVP Katowice przez wiele godzin przemierzał ulice Orzegowa, docierając nieraz w takie jak  to rzadko odwiedzane miejsca.

***

20 lipca

Synergia Pracownia Ciała i Umysłu

Wakacje, wakacjami, a Orzegów tak czy tak nie znosi próżni i w różnych miejscach coś się zawsze dzieje. W najbliższą niedzielę na Burloch Arenie odbędzie się  pod nazwą Synergia Pracownia Ciała i Umysłu,  trzecie spotkanie w ramach bezpłatnych zajęć jogi. Tego rodzaju spotkania mają się odbywać przez całe wakacje, głównie na płycie boiska, a w wypadku deszczu pod dachem lodowiska.
Zajęcia prowadzone są w taki sposób,aby były dostępne zarówno dla poczatkujących, jak i zaawansowanych adeptów jogi. Instruktorzy dostosują stopień trudności do możliwości uczestników.
W czasie zajęć będzie można praktykować różne formy jogi, koncentrując się na oddechu, medytacji oraz   ćwiczeniach fizycznych, które poprawiają elastyczność, siłę i równowagę. To świetna okazja, aby się odprężyć ,wyeliminować stres i naładować baterie na świeżym powietrzu.

Zajęcia jogi na Burloch Arenie

 

……..

Turniej szachowy 

W sobotę i niedzielę we wnętrzach galerii ,,Czapla ” odbywa się   międzynarodowy turniej w szachach. Organizatorem zawodów jest funkcjonujący tu u nas w Orzegowie klub szachowy ,,Dors” z prezesem Ryszardem Dorsem, który już nie po raz pierwszy przeprowadza w tym miejscu podobne zawody.

 

 

 

Z kamerą po Orzegowie 

W niedzielę do Orzegowa zawita TVP Katowice. Celem wizyty jest realizacja  kolejnego odcinka  cieszącego się dużym powodzeniem programu Mikrokosmosy.

Program skierowany jest do miłośników turystyki pieszej i odkrywania lokalnych mikrokosmosów -najbliższych podwórek , dzielnic i osiedli.Promowany jest w nim  aktywny wypoczynek i lokalny patriotyzm .Program jest nieocenionym nośnikiem informacji również dla starszych mieszkańców regionu , którzy ze względów zdrowotnych nie mogą sobie pozwolić na piesze wycieczki

 Emisja w czwartki o godz.17.45

A, że w Orzegowie naprawdę jest  co pokazywać,  z niecierpliwością  możemy oczekiwać  na emisję programu.  Wierzymy, że tak jak w innych odcinkach programu prezentowany  zwykle całkiem  obszerny materiał będzie  i tym razem bardzo interesujący i to nie tylko z punktu widzenia nas orzegowian , ale też z pewnością zaciekawi telewidzów z całego regionu.

 

 

 

***

12 lipca 

 

Marek i Ania z orzegowską faną pozdrawiają nas z Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda .
Miejsce to położone jest  w Alpach Pennińskich, na granicy Włoch i Szwajcarii

To właśnie od nazwy przełęczy wzięła się nazwa rasy psów bernardynów,które pomagały i do dziś pomagają w górskich akcjach ratowniczych.

 

 

9 lipca

W wieku 92 lat zmarł Stanisław Trefoń,  mieszkaniec Rudy Śląskiej , kolekcjoner obrazów ,wielki miłośnik sztuki intuicyjnej, człowiek pełen pasji, promotor kultury i dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska.Był właścicielem Kolekcji Barwy Śląska i twórcą stowarzyszenia o tej nazwie .Niejednokrotnie  w orzegowskiej galerii ,,Czapla ” mogliśmy podziwiać obrazy z jego kolekcji i spotykać się z panem Stanisławem.

Cześć Jego Pamięci 

 

8 lipca 

8 lipca 2024 – kolejna warta do zapamiętania data .To w tym właśnie dniu do dyspozycji lokatorów oddano mieszkania w budynku przy ulicy Tomanka .

Wielorodzinny budynek TBS mieści 44 mieszkania, w tym 39 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od niecałych 50 m2 do ponad 55 m2 oraz 5 mieszkań trzypokojowych o powierzchni od prawie 66 m2 do ponad 67 m2. – Wszystkie mieszkania zrealizowane są w standardzie „pod klucz”. Wyposażone są w urządzenia sanitarne i kuchenne. Podłogi w pokojach wyłożone są panelami, a w kuchniach i łazienkach płytkami ceramicznymi. Pomieszczenia pomalowane są farbami akrylowymi, łazienki mają na ścianach płytki ceramiczne, kuchnie na „obszarze roboczym.

Do lokali prowadzą antywłamaniowe drzwi wejściowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Mieszkania na piętrach wyposażone są w balkony, a prawie wszystkie mieszkania na parterze mają wyjście na taras. Okna w mieszkaniach na parterze chronione są zintegrowanymi roletami antywłamaniowymi. Mieszkania wyposażone są również w instalacje: elektryczną, ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania.

Parter budynku dostępny dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim z poziomu terenu. W części podpiwniczonej znajduje się parking podziemny z 44 miejscami postojowymi oraz komórki lokatorskie i pomieszczenie techniczno-gospodarcze. Przy budynku powstał plac zabaw z ogrodzeniem, a wzdłuż ul. Tomanka miejsca parkingowe.

 

W wartej 15,9 mln zł inwestycji Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego partycypowało miasto dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Dopłat prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Pierwsi najemcy odebrali dziś klucze do swoich mieszkań.

 

Witamy nowych mieszkańców Orzegowa !!!

 

4 lipca

Jakiś czas temu na  orzegowskiej stronie ukazał się ten przykry dla oka widok  dzikiego wysypiska śmieci przy ul.Bytomskiej, nieopodal dawnej bramy wjazdowej na  kop.Karol

Sprawa zgłoszona została do naszej radnej Agnieszki Płaszczyk. Dzięki jej interwencji właściciel terenu został zobowiązany do usunięcia zalegających tam śmieci.

Teren w tej chwili jest wyczyszczony i prowizorycznie zabezpieczony .Zawisła też tabliczka informująca o tym ,że jest to teren prywatny.

To prawdziwy zbieg okoliczności, że to ohydnie wyglądające miejsce zostało przywrócone do porządku w ostatnim momencie przed pewnym zupełnie zaskakującym wydarzeniem. Na pozór ten wstydliwy widok zaśmieconego miejsca, wydawać się mogło aż tak mocno nie był w stanie drażnić, bo ogólnie akurat to miejsce znajduje się na odludziu,mało przez kogoś uczęszczanym.  Też takie miejsca najczęściej są niestety wykorzystane do  nielegalnego pozbywania się śmieci .
Któż mógł przypuszczać,że wkrótce akurat w tym rejonie pojawią się niespodziewani goście,do tego spoza naszego kontynentu.!
O tym poniżej

5 lipca

 Niespodziewana wizyta Wietnamczyków 

To zupełnie niespodziewana i nie zapowiedziana, nad czym ubolewamy wizyta grupy Wietnamczyków, którzy co wynika z ich komentarzy zamieszczonych pod zdjęciami z pobytu w Orzegowie,   z wielkim  sentymentem odwiedzili miejsce  gdzie w latach 60/70 podczas wojny  amerykańsko -wietnamskiej przy ulicy Bytomskiej mieszkali  w nieistniejącym już od wielu lat hotelu robotniczym ich rodacy.Tu w naszym mieście się kształcili, pracowali i spędzali wolny czas. Wielu z nas doskonale pamięta tamten okres, bo w Orzegowie widywano ich codziennie, a było ich tu wtedy naprawdę wielu ,więc na dobre zapadli nam w pamięci.

Na swym profilu fb jeden z gości napisał tak :

Kieu Ngo pisze: Dziś wracam do starego miejsca tam, gdzie mieszkaliśmy i pracowaliśmy z przyjaciółmi w latach 1969- 1973 w Rudzie Śląskiej ul Bytomska 24. W KOPALNI KAROL…

 

 

 

Ku zaskoczeniu nas wszystkich kilkuosobowa grupa Wietnamczyków przybywa   do Polski i choć celem ich  podróży jest kilka polskich miast to Orzegów jak się okazuje był tym ,,żelaznym” punktem programu  ich pobytu w naszym kraju.
Wielka szkoda, że nikt z nich  nas nie powiadomił o tej wizycie, bo na pewno byśmy znaleźli jakiś fajny pomysł jak ich ugościć, na pewno mieli by okazję na zdjęciach poznać te wszystkie miejsca, których dziś już nie ma, a wiązały się z tamtym czasem  kiedy tu u nas mieszkali.
Z pewnością otrzymali  by od nas kilka pamiątek i wrócili by do siebie z miłymi wspomnieniami.  .. A tak przebyli szmat drogi by się tu znaleźć i poznać to miejsce, o którym większość tej grupy jedynie wcześniej  słyszała, a w naszym odczuciu było to takie ich trochę poruszanie się we mgle.  Piszę w czasie przeszłym, bo z tego co napisano nam w odpowiedzi na nasze ponowne  zaproszenie do odwiedzenia Orzegowa jutro opuszczają Śląsk i udają się do Warszawy.