L

Lampert  Urszula 

 

Pochodząca z Orzegowa  reprezentantka Polski w piłce ręcznej z którą występowała   na przełomie lat 50/60.
Na co dzień zawodniczka Górnika Świętochłowice.

 

Latka

Konstanty Latka (ur. 7 kwietnia 1848 w Rudzie Śląskiej– Orzegowie, zm. 19 października 1918 w Orzegowie)

Uczestnik powstania styczniowego z 1863 roku. Brał również udział w wojnie francusko-pruskiej

Przed I wojną był bibliotekarzem biblioteki polskiej w Orzegowie .

Był żonaty. Miał sześciu synów i trzy córki.

Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Orzegowie.Jest patronem  jednej z ulic w Orzegowie.

 

*źr.(1) Leks.Orz.

 

 

 

Lekkoatletyka

 

W Orzegowie doceniono fakt ,że lekkoatletyka powszechnie nazywana ,,królową sportu ‘’ nie dość ,że jest bardzo widowiskowa i piękna to jeszcze najważniejsze efekty treningu lekkoatletycznego ; siła, szybkość i wytrzymałość, są podstawowymi cechami motorycznymi niemal wszystkich dyscyplin sportowych. W zaprawie treningowej bokserów , piłkarzy ,ciężarowców czy zapaśników konkurencje lekkoatletyczne stanowiły podstawowy element ćwiczeń kondycyjnych. Zawodnicy tych dyscyplin z powodzeniem brali udział w masowych biegach ulicznych jakie rokrocznie organizowała sekcja lekkoatletyczna.

Pierwszym wielkim sukcesem działaczy tej sekcji było zorganizowanie biegu ulicznego w 1928 roku. Na starcie stanęli wszyscy członkowie klubu włącznie z tymi wymienionymi. Dołączyli młodsi mieszkańcy nie tylko Orzegowa ale również Rudy i Goduli. Na ponad 3 kilometrową trasę biegu wyległ prawie cały Orzegów dopingując głośno biegaczy.Zwycięzcą tej pięknej imprezy został 19-letni Karol Machoń , drugi był Leon Karkola trzeci Ryszard Nita .

Orzegowianie brali często udział w biegach organizowanych przez redakcje gazet ,,Polonii”,,Polski Zachodniej”czy ,,7 groszy”. Do wyróżniających się biegaczy należeli Henryk i Karol Bytomowie ,Teodor Staczyński , Antoni Hencz, Emanuel Bartoszek i Roman Spendel.
Oczywiście biegi nie były jedyna lekkoatletyczną konkurencją uprawianą w tej sekcji. W klubie intensywnie pracowano nad doskonaleniem formy zawodników w takich konkurencjach jak skok wzwyż , skok w dal , skok o tyczce , trójskok , rzut dyskiem , rzut młotem , pchnięcie kulą oraz biegi płaskie na różnych dystansach.Klub organizował często na naszym stadionie zawody .
W olimpijskim 1932 roku ,sekcja lekkoatletyczna rozrosła się w tym czasie do najliczniejszej sekcji w klubie.Każda niedziela , każde święto było okazją do sprawdzania swych sił na własnych publicznych zawodach , bądź do uczestniczenia w spotkaniach w rywalizacji z zespołami okolicznych klubów. Na liście klubowych rekordzistów wpisywać się zaczęli coraz to nowi zawodnicy; Wiktor Lipus, Leon i Gerard Czolkowie , Jerzy Szober ,Leon John ,Wiktor Drapała, , bracia Nowakowie, Alfred Labus, oraz Roman Spendel, klubowy specjalista w pięcioboju , późniejszy działacz i sędzia międzynarodowy.
Po wojnie  jednak , nie doceniono w klubie już roli lekkoatletyki w kształceniu narybku sportowego .Zorganizowano wprawdzie jeszcze w 1945 roku kolejny masowy bieg uliczny , na starcie którego zgromadziło się 200 uczestników , zorganizowano kilka zawodów lekkoatletycznych ale młodzież coraz bardziej zafascynowana piłką nożną , chętniej wolała trenować tę właśnie dyscyplinę.
Do pięknych tradycji związanych z lekkoatletyką w Orzegowie od kilku lat nawiązuje szkoła podstawowa nr.6 , osiągając wiele sukcesów głównie w biegach przełajowych na zawodach ogólnopolskich .W szkole tej też funkcjonują klasy sportowe o profilu lekkoatletycznym.

Liceum

 

IV Liceum Ogólnokształcące im.HC Hoovera w Rudzie Śląskiej Orzegowie

Najmłodsze liceum w mieście mieści  się w powstałym w 1953 roku budynku , który przez  wiele lat pełnił funkcję zasadniczej  szkoły górniczej kop.Karol. Po  likwidacji kopalni   w latach 70.placówka  kształciła  przyszłych  górmików  kop.Halemba.

Niezależnie od profilu ,  od samego początku  powszechnie gmach szkolny określany jest obiegowo jako ,,szkoła  na moście”

Liceum od lat w swej ofercie posiada klasy mundurowe.. W minionym czasie   zmieniał się zakres specjalizacji jakie szkoła oferuje swoim uczniom . Na chwilę obecną  do dyspozycji uczniów są

– Oddział przygotowania wojskowego
– Klasa policyjna
– Klasa pożarnicza
-Klasa ratowniczo medyczna
-Klasa humanistyczna (społeczna )
-Klasa humanistyczna (artystyczna)

Placówka ta współpracuje z Konsulatem Generalnym Stanów Zjednoczonych, z Jednostką Wojskową w Tarnowskich Górach oraz zarówno Miejską Komendą Policji w Rudzie Śląskiej, jak i Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Uczniowie poza tradycyjnymi lekcjami, mają okazję do spotkań i warsztatów ze specjalistami i praktykami.

1 rześnia 2001 roku Rada Miejska w Rudzie Śląskiej  powołała Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących  .W skład CKU wchodzą

  • Szkoła Podstawowa dla Dorosłych
  • Gimnazjum dla Dorosłych
  • Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych
  • Szkoła Policealna dla Dorosłych

W centrum działa również :

  • Kształcenie kursowe dla osób dorosłych

Ośrodek Doradztwa Zawodowego

  • Ośrodek Doradztwa Zawodowego
  • Firma Symulacyjna „MOST”

 

źr.(2)

 

Lizurek

 

Paweł Lizurek  bokser  KS 27 Orzegów .Występujący w wadze koguciej i piórkowej  pięściarz był jednym z czołowych zawodników tej sekcji i jednym z najlepszych na Śląsku .Dwa razy zdobył tytuł mistrza(1935 i 1945 r.) , a raz wicemistrza  Śląska .W KS 27 Orzegów w sekcji bokserskiej z powodzeniem występował również jego brat Konrad  ,zaś w późniejszym czasie w sekcji piłkarskiej bramkarzem był syn Marian.

 

źr.(1)

 

 

Lizurek Konrad

 

Konrad Lizurek  – bokser KS 27 Orzegów występujący w kategorii półśredniej .  W 1932 roku osiągnął swój największy sukces sportowy  zdobywając tytuł  Mistrza Śląska !

Jego brat Paweł był również pięściarzem i w swoim dorobku miał 2 tytuły mistrza i jeden wicemistrza Śląska

 

 

 

Lizurek Marian

Bramkarz KS 27 Orzegów syn Pawła Lizurka czołowego pięściarza sekcji bokserskiej tego klubu..Pod koniec lat 70.Marian Lizurek został zawodnikiem I ligowego GKS Szombierki.Był w szerokim składzie drużyny choć nie został nigdy pierwszym bramkarzem.Z okresu pobytu w Szombierkach wyniósł jednak duże doświadczenie i znacznie podniósł swoje umiejętności .Stało się tak zarówno dzięki temu ,że pierwszym bramkarzem był  doskonały wtedy Wiesław Surlit ale głównie dlatego ,że trenerem tego zespołu był znakomity przed laty bramkarz Hubert Kostka.

 

 

 

Lodowisko

Lodowisko powstało w 1964 roku jako jeden z kilku obiektów o charakterze sportowo-rekreacyjnym jakie utworzono w tamtym okresie na terenie Burlocha.Jako zaplecze dla tego obiektu adoptowano drewniany barak przeniesiony z ul.Bobreckiej pełniący wcześniej funkcję Szkoły Górniczej,następnie magazynu OZR,harcówki i modelarni. W baraku m.in.urządzono szatnie , wypożyczalnię łyżew ,klubo kawiarenkę.

Z inicjatywy samorządu robotniczego kop.Karol przy klubie KS 27 Orzegów utworzono sekcję łyżwiarstwa figurowego.Sekcja ta liczyła kilkadziesięciu zawodników.

W 2006 roku naturalne dotąd lodowisko doczekało się sztucznie zmrażanej tafli.Wtedy też pojawił się pomysł by utworzyć na tym obiekcie sekcję hokeja.
W 2008 roku lodowisko zmodernizowano wyposażając je w wydajniejszy agregat chłodniczy.W tym samym roku powstała pierwsza w historii miasta sekcja hokeja RTH Zryw. Jej założycielem a jednocześnie prezesem został Jerzy Sobera , były wielokrotny reprezentant Polski w hokeju na lodzie .

Obiekt ten od tej chwili pełnił poza sezonem zimowym funkcję boiska do piłki nożnej (obecnie  są to korty tenisowe) W tym celu powstała nawierzchnia poliuretanowa.

Kolejne gruntowne zmiany nastąpiły w momencie powstania nowoczesnego i funkcjonalnego kompleksu sportowego Burloch –Arena.Oddano do użytku zaplecze wyposażone w szatnie , węzły sanitarne ,wypożyczalnię łyżew ,salę odpraw . Lodowisko wkrótce też zostało zadaszone .28 listopada 2015 roku dokonano uroczystego otwarcia w pełni zmodernizowanego , jedynego tego rodzaju w mieście obiektu.Owarcia w obecności p.Prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic dokonał polski hokeista wszechczasów Mariusz Czerkawski.

źr.(1)

 

 

Loewe Mainrady

Współzałożyciel i pierwszy prezes KS 27 Orzegów.  W latach 30.kierownik sekcji pięściarskiej,członek zarządu i kapitan Śl.OZB .
W 1945 roku był jednym z pierwszych działaczy sportowych organizujących rozbity przez wojnę klub Za udział w walce niepodległościowej -odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym.

 

***

– oznaczenia pod hasłami podają ( * …cyfra w nawiasie) numer pod którym w zakładce głównej Leksykonu Orzegowskiego znajduje się lista z przypisanymi pod te numery  źródłami  informacji  wykorzystanymi całkowicie lub częściowo  do utworzenia hasła.