U

 

 

 

UKS Grot

Uczniowski klub sportowy – szczególny rodzaj klubu sportowego, który m.in. zajmuje się szkoleniem młodzieży.

Członkami uczniowskiego klubu sportowego mogą być w szczególności uczniowie, rodzice i nauczyciele

Pierwsze UKS powstały w 1994 roku. Ich pomysłodawcą był prezes PKOl, Stanisław Stefan Paszczyk.

Sekcja łucznicza UKS (Uczniowski Klub Sportowy ) ,,Grot” powstała w 2009 roku .Jej założycielami byli  Jakub Wyciślik  oraz Paweł Kieruzel , orzegowianin przez długi  okres Prezes tego klubu , kiedyś  jako zawodnik osiągnął wiele cennych wyników na szczeblu ogólnopolskim szczególnie w Łucznictwie Terenowym.

Początkowo zajęcia odbywały się w Orzegowie  , w ówcześnie istniejącym  gimnazjum nr 5  przy ul.Bytomskiej

Obecnie baza treningowa znajduje się w Kochłowicach ,

Kilkudziesięciu zawodników skupionych w UKS Grot   od lat odnosi liczne sukcesy w młodzieżowych kategoriach  zarówno w sezonach na torach otwartych , jak i w sezonach halowych  zdobywając medale m.in na Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży , jak i w halowych i otwartych Mistrzostwach Polski

 

 

UKS Szkółka Piłkarska Ruda Śląska 

 

Uczniowski Klub Sportowy, drugi obok UKS Grot rodzaj stowarzyszenia  zajmującego się  szkoleniem młodzieży szkolnej , który bazę treningową ma w Orzegowie  na obiektach Burloch -Areny.W przypadku szkółki piłkarskiej zajęcia odbywają się również na boisku lub w sali ZSP nr 6 w Rudzie Śląskiej -Wirku.
Szkółka współfinansowana jest przez Urząd Miasta Ruda Śląska .

W zajęciach udział biorą najmłodsi uczniowie szkół podstawowych dopiero zaczynający przygodę ze sportem .Początkujący piłkarze na tym etapie uczą się rywalizacji i  systematyczności połączonej ciężką pracą na treningach , w tym wszystkim towarzyszy im jednak również zabawa.

 

źr.(1)(2)

 

Ulice

W Orzegowie znajdują się obecnie 32  ulice. W całej Rudzie Śląskiej jest ich 645. Najdłuższą w Orzegowie jest  ulica Bytomska. Ma 1765 metrów , najkrótsza Stroma  liczy 100 metrów. Na przestrzeni lat  poszczególne ulice zmieniały swoje nazwy .Najczęściej zmieniano nazwę obecnej ul.Królowej Jadwigi (7 razy)Ostatnia zmiana nazwy ulicy miała miejsce w roku 2009 .Wówczas ul.Małą zmieniono na ul.Piotra Tomanka.

Zestaw ulic w Orzegowie 

Bobrecka .

Bogusławskiego

Bytomska

Czapli

Gliwicka

Grunwaldzka

Fojkisa

Hlonda

Huloka

Janty

Jaracza

Joanny

Kop. Karol

Królowej Jadwigi

Latki

Mateusza

Młodego Górnika

Modrzejewskiej

Orzegowska

Piaseczna

Piechy

Plater

Podlas

Przelotowa

Puszkina

Stroma

Tomanka

Warszawska

Waniora

Wysockiej

Zielińskiego

Ziętka

 

* W przypadkach gdzie występuje  patron ulicy nie uwzględniono imion .

 

 

Urbisz

Urbisz Henryk  ur. 10 marca w 1950 roku , w  latach 60.  jeden z wyróżniających piłkarzy KS 27 Orzegów. W sezonie 1969/70 pozyskany do pierwszoligowego klubu GKS Szombierki , w którym rozegrał  5 meczy. Karierę następnie kontynuował w  Odrze Opole  gdzie grał w napadzie m.in z Józefem Klose , ojcem późniejszego  wybitnego reprezentanta Niemiec Miro Klose.

 

 

 

Urząd Gminy 

Cały obszar Orzegowa  na podstawie ustawy pruskiej  w 1875 roku otrzymał status gminy wiejskiej. Po ekspansji przemysłu w tym regionie od 1895 roku  stał się  już gminą robotniczą.

Orzegowski ratusz został wybudowany  w 1906 roku z inicjatywy ówczesnego naczelnika gminy Orzegów Brunona Flacha.
Budynek pełnił  funkcję Urzędu  Gminy Orzegów. Mieścił się tu m.in. Wydział Spraw Społecznych,  Urząd Stanu Cywilnego,znajdowały się  działy: rachunkowości ,opieki społecznej , dział podatkowy , wojskowy ,urzędu meldunkowego. Najważniejsze zaś dla gminy decyzje i rozporządzenia zapadały w sali sesyjnej, która mieściła się na pierwszym piętrze budynku. Na tym samym piętrze w innym skrzydle  znajdowało się mieszkanie naczelnika.Część parterowa w całości przeznaczona była dla obsługi petentów.
Byt samorządności Orzegowa zakończył się w roku 1951 , kiedy został jako dzielnica przyłączony do Rudy.

 

*źr (1)(3)

 

***

– oznaczenia pod hasłami podają ( * …cyfra w nawiasie) numer pod którym w zakładce głównej Leksykonu Orzegowskiego znajduje się lista z przypisanymi pod te numery  źródłami  informacji  wykorzystanymi całkowicie lub częściowo  do utworzenia hasła.