Ż

Żeglarstwo 

 

W 1960 roku grupa harcerzy 9.Drużyny Harcerskiej im.T.Kościuszki z Orzegowa utworzyła zastęp wodniaków , którego celem było zdobywanie wiedzy o żeglarstwie i sportach wodnych.W 1961 roku zastęp przekształcił się w drużynę o nazwie Harcerska Drużyna Wodna w Orzegowie.
Szlify żeglarskie i motorowodne zdobywano w Harcerskim Ośrodku Wodnym w Wiśle Wielkiej nad jeziorem Goczałkowickim.

Wodniacy własnymi siłami wykonali swoje jednostki pływające kajak R-21 ,oraz P-17 kajak przystosowany do pływania pod żaglem.

W 1961 roku na Zandzie zbudowano przystań kajakową, którą zaopatrzono w dodatkowych 5 kajaków zakupionych przez kop.Karol.
Przystań obsługiwali członkowie HDW. Jeden z nich E,Tkocz w 1962 roku był członkiem załogi tzw.Floty Czerwonych Żagli z Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Gdyni biorącej udział w rejsie do Helsinek na Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów. Później brał udział w jeszcze wielu innych rejsach .Zdobył stopień sternika morskiego upoważniający do pełnienia funkcji kapitana w rejsach.

HDW w Orzegowie zakończyła działalność w roku 1965 w związku z powołaniami do wojska większości członków tej grupy.Później wodniacy często brali udział w wielu rejsach już indywidualnie

Innym miejscem szkoleń żeglarskich w Orzegowie była Zasadnicza Szkoła Górnicza ob.IV LO im.H.C.Hoovera.Sekcja żeglarska należała do klubu morskiego LPŻ Gliwice.Dysponowała przerobioną łodzią żaglowo-wiosłową typu DZ.Do tej łodzi dobudowano kabinę ,pozostawiając tylko 2 z 5 par wioseł .Łódź posiadała silnik pomocniczy przerobiony z motopompy strażackiej.

Łodzi nadano imię ,,Neptun”

,,Neptun”pływał po jeziorach mazurskich , a przystań macierzystą miał we wronkach nad jez.Tajty.
Członkami załogi poza kilkoma wyjątkami byli głównie uczniowie szkoły ,,Neptun” służył celom turystyczno -szkoleniowym .W latach 1961/62 patent żeglarski zdobyło kilkunastu członków załogi.Instruktorami byli nauczyciele Z.S.G. -Szafron , Budniok.

 

1961 r. Przystań we Wronkach .E Talaga ,A.Tomecki

 

 

Żłobek

Żłobek mieszczący się w Orzegowie przy ul.Piasecznej   powstał w pierwszej połowie lat 50 -tych i był  przez jakiś czas jedynym żłobkiem w mieście. Początkowo liczył 45 miejsc.

Obecnie w mieście działają 3 żłobki.

-Żłobek miejski przy ul.3 maja
-Żłobek miejski ,,Misiakowo” przy ul.Kościelnej
– W Orzegowie przy ul.Piasecznej

Łącznie dysponują 154 miejscami

Funkcjonują też żłobki prywatne

Obecnie 9 żłobków dysponuje 267 miejscami, z kolei 4 kluby malucha 83 miejscami

 

Do żłobka mogą uczęszczać dzieci w wieku od 5 miesiąca życia do ukończenia 3 roku życia. Doświadczony i odpowiednio wykształcony pod kątem opiekuńczo-wychowawczym jak i medycznym personel zapewnia dzieciom nie tylko stałą opiekę, lecz również  dba o ich prawidłowy rozwój emocjonalny i psychofizyczny.

Przyjazne otoczenie z dala od zgiełku miejskiego oraz duży ogród zapewnia maluchom miły odpoczynek na łonie przyrody. Placówka posiada przestronne i estetyczne pomieszczenia, które są odpowiednio wyposażone oraz dostosowane do potrzeb wiekowych dzieci. Znajdujące się w nich bezpieczne zabawki mają za zadanie nie tylko uatrakcyjnić spędzany na zabawie czas, lecz również stymulować prawidłowy rozwój dzieci. Pomieszczenia te, to nie tylko sale bawialne, lecz również przystosowane dla maluchów sypialnie, jadalnie oraz łazienki..

Nazwy placówki:

-Żłobek Zakładowy kop.Karol  – do 1970r.
-Żłobek Zakładowy kop.Szombierki – do 1992
-Dzienny Ośrodek Opiekuńczy dla dzieci do lat trzech – do 2008
– Żłobek Miejski

 

 

 

 

 Żwirok

Obiegowa nazwa żwirowego boiska usytuowanego na terenie nieistniejącego od 1980 roku stadionu KS27 Orzegów .Boisko znajduje się przy osiedlu mieszkaniowym ,w okolicy ul.Hlonda1.
Obecnie porośnięty  ,,żwirok ”   sprawia wrażenie  obiektu zapomnianego i mało użytkowanego , choć jeszcze do niedawna to właśnie na tym boisku rozwinął się  piłkarski talent Przemysława Bargiela , debiutującego w barwach klubu ekstraklasy Ruchu Chorzów w wieku 16 lat , zakupionego następnie do topowego klubu europejskiego AC Milan , z którego po niecałych dwóch latach wrócił do Polski ,podpisując kilkuletni kontrakt  z zespołem ekstraklasy  Śląskiem Wrocław.

 

 

żr (1)

***

– oznaczenia pod hasłami podają ( * …cyfra w nawiasie) numer pod którym w zakładce głównej Leksykonu Orzegowskiego znajduje się lista z przypisanymi pod te numery  źródłami  informacji  wykorzystanymi całkowicie lub częściowo  do utworzenia hasła.