N

Nasz Orzegów

Powstałe w 2014 roku stowarzyszenie społeczne , którego ideą od samego początku jest  działalność społeczna na rzecz  dzielnicy przy współpracy  z placówkami oświatowymi , parafią, Towarzystwem Miłośników Orzegowa ,Miejską Biblioteką Publiczną  oraz mieszkańcami Orzegowa .W zakresie celów określonych statutem członkowie stowarzyszenia w okresie swej działalności  podejmowali  inicjatywy z zakresu kultury , wiedzy i sztuki. Niezwykle cenną i pożyteczną cząstką  aktywności NO są działania na rzecz najmłodszych mieszkańców dzielnicy.
Siedzibą stowarzyszenia jest Centrum Inicjatyw Społecznych ,  ośrodek który stworzył  szeroką gamę możliwości  do realizacji statutowych zamierzeń, gdzie dodatkowo sprzyjającą okolicznością jest fakt ,że  od samego początku założycielką i Prezesem Naszego Orzegowa jest zarządzająca Centrum Inicjatyw Społecznych Agnieszka Płaszczyk  , również od samego początku związana z Towarzystwem Miłośników Orzegowa.

 

Niemieckie

Staw , położony na styku granic bytomskich dzielnic  Bobrka  i Szombierek  , a od strony południowej Orzegowa w bliskim sąsiedztwie  przepływającej tam Bytomki. Początkowo były to dwa stawy oddzielone groblą .Nazwy stawów pochodziły od ich właścicieli .Od strony zachodniej  był staw Ficka , a od wschodniej Gnidy.Nazwa niemieckie powstała prawdopodobnie  po wojnie i odnosiła się do faktu ,że  w okresie międzywojennym po podziale Śląska ,  teren gdzie znajdował się staw przyznano stronie niemieckiej. Na mapie z 1939 roku stawy opisane są jeszcze  jako Ficek i Gnida.

*źr.(1)

 

Niesłony 

Kamil Niesłony

 

Absolwent organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji UŚ , a także studiów politologicznych ze specjalnością dziennikarstwo .Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich .Reżyser, operator i montażysta , a także realizator wielu projektów .Od 2016 roku realizuje ,,Filmową Encyklopedię Powstań Śląskich ”
Podwójnie nagrodzony za te serię : główną nagrodą w konkursie Wydarzenie  Historyczne Roku, oraz wyróżnieniem Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016″.
Przez 8 lat związany z Tewlewizją Polską , gdzie pracował przy produkcji serii dokumentalnych. Współpracował również ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie , firmą producencką EGoFILM z Warszawy ,a także śląskimi agencjami producenckimi .

Członek stowarzyszenia ,,Nasz Orzegów”
Wraz z Maciejem Marmolą twórca  filmów dokumentalnych o tematyce orzegowskiej ,,Stary Cmentarz w Orzegowie”,,Film o Ratuszu Orzegowskim”,,Rok Sportu Orzegowskiego”

Wśród filmów ujętych w,, Filmowej Encyklopedii Śląskiej “znalazły się produkcje poświęcone powstańcom orzegowskim Józef Króliczek (1892-1945) Franciszek Latka (1899-1955) Sylwester Leśniok (1894-1945)

źr.(1)(2)

 

Nita

Nita Ryszard, bokser KS 27 Orzegów- mistrz Śląska w wadze koguciej z 1932 roku. Jeden z czołowych bokserów na Śląsku przed wojną, choć nie zawsze mógł tego dowieść  na ringu. Pracował jako górnik na kopalni Karol i zdarzyło się o czym rozpisywała się  prasa ,że będąc murowanym faworytem do tytułu mistrza Śląska  nie otrzymał zwolnienia z pracy na  ten turniej .
Zginął 3 września 1939 roku w czasie  krwawej nocy w Imielinie , podczas której okupant rozstrzelał 40 uchodźców z nadgranicznych miejscowości śląskich.

 

 

Nowak

Ks.prob .Ryszard Nowak

Urodził się 31 lipca 1963 w Tarnowskich Górach .Po ukończeniu szkoły średniej , podjął naukę w Wyższym Śląskim Seminarium Duchowym w Katowicach , które ukończył w 1989 r. 13 maja 1989 przyjął w katedrze Chrystusa Króla święcenia kapłańskie.Przez 5 lat był wikariuszem w parafii Św.Jadwigi Śląskiej w Chorzowie , przez kolejne 10 lat moderatorem grup apostolskich w domach formacyjnych Ruchu Światło-Życie w Wiśle Jaworniku i Nowej Osadzie
Od stycznia 2005 roku jako Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie w archidiecezji katowickiej.
Oprócz zadań w archidiecezji katowickiej, od 1995 roku był zaangażowany w Ruch Światło-Życie pełniąc obowiązki Moderatora Centralnej Diakonii Modlitwy Ruchu Światło-Życie, Moderatora Filii Śląskiej Ruchu, oraz posługując w Centralnej Diakonii Jedności Ruchu Światło-Życie.Był koordynatorem ewangelizacji ekumenicznych „Festiwal Życia” w Wiśle (2004 i 2006) oraz ogólnopolskiej ewangelizacji „ProChrist” (2008) , a także ewangelizacji przez internet.

Przeprowadził ponad 170 serii rekolekcji, jest autorem ponad 100 artykułów w czasopismach. Jego wielką pasją są góry . Zaczął od wędrówek po naszych polskich Beskidach, potem były Tatry , które jak się okazało, stały się pierwszym krokiem do późniejszej, wielkiej alpinistycznej przygody . Ks.prob .Ryszard Nowak ma na swym koncie zdobycie kilku czterotysięczników.
W 2008 roku został członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej. Proboszczem w parafii św.Michała w Orzegowie jest od 2010 roku.
W 2013 roku ks. Ryszard Nowak został uznany, w przeprowadzonym plebiscycie miejskiego portalu internetowego – Najsympatyczniejszym Proboszczem w Rudzie Śląskiej .

 

*źr.(6)

 

***

– oznaczenia pod hasłami podają ( * …cyfra w nawiasie) numer pod którym w zakładce głównej Leksykonu Orzegowskiego znajduje się lista z przypisanymi pod te numery  źródłami  informacji  wykorzystanymi całkowicie lub częściowo  do utworzenia hasła.