Ś

Ślósarek

Sportowy ród Ślósarków   swymi osiągnięciami i zaangażowaniem  wyjątkowo przyczynił   się do rozwoju kultury fizycznej w Orzegowie.
Ojcem utalentowanej rodziny był Franciszek Ślósarek  .Z zawodu był górnikiem .Tradycje górnicze podtrzymywali jego  synowie .Najstarszy ur.w 1902 roku Paweł , po  nim Karol ,Antoni ,Emil i najmłodszy ur. w 1911 roku Wilhelm.
Jedynie Paweł czynnie nie uprawiał sportu , dla pozostałej czwórki sport stał się ogromną pasją .
W miejscowym gnieździe ,,Sokoła”bracia na tle innych wyróżniali się wyjątkową sprawnością i kondycją.
Główną dyscypliną jaką uprawiali była gimnastyka ,choć Emil i Antoni z czasem zostali piłkarzami .Do sportowego rodu Ślósarków dołączyły również żony Karola i Wilhelma, które osiągały bardzo dobre wyniki w gimnastyce ,potem tradycje sportowe w rodzinie podtrzymywały jeszcze wnuki Franciszka Ślósarka , które również uprawiały gimnastykę i piłkę nożną.

Najbardziej utytułowanym członkiem rodziny był Wilhelm, który zdobywał złote medale w poszczególnych konkurencjach gimnastycznych na Mistrzostwach Polski. Został też Vicemistrzem Polski w gimnastycznym wieloboju.
W 1948 roku wraz z innym orzegowianinem JanemKulikiem został powołany do reprezentacji Polski.W 1966 roku w momencie gdy oddano do użytku halę sportową , to właśnie członkowie rodu Ślósarków stworzyli silne podwaliny pod niezwykle w późniejszym czasie mocną  sekcję gimnastyczną prowadzoną przez Jerzego Jokiela.

 

Wilhelm Ślósarek

źr.(1)

 

 

Światowid

 

Obowiązująca  w późniejszym okresie nazwa funkcjonującego od 1929 roku kina mieszczącego się w Domu Związkowym  (późniejszym Domu Kultury) Na początku kino nazywało się Royal. Po zmianie dzierżawcy sali w 1933 roku nazwę zmieniono na ,,Cassino”, po czym kolejny nabywca w 1938 roku  zmienił tę nazwę na ,,Światowid” Wkrótce po tym jak wybuchła wojna powrócono na czas okupacji do nazwy ,,Cassino”
Po wojnie  właścicielem budynku została kop.Karol obiekt przekształcono w Dom Kultury .W 1952 roku powstało tu kino związkowe.Przywrócono mu ponownie nazwę ,,Światowid”.Kino z powodzeniem funkcjonowało do roku 1980.

Patrz też -KINO – wejdź tu

 

 

 

Świerc

 

Henryk Świerc 

Wielokrotny Medalista Mistrzostw Polski (5 razy Mistrzostwo Polski na koniu z łękami, medalista w konkurencjach ; poręcze i kółka oraz  drużynowo. Przygodę ze sportem  zaczął w  wieku 7 lat  roku   w sekcji gimnastyki sportowej  “27Orzegów”  gdzie trenował pod okiem  Jerzego  Jokiela .Z początkiem lat 70. orzegowską sekcję gimnastyki przejęła   Slavia Ruda Śląska.Był wybitnym gimnastykiem specjalizującym się w konkurencji    konia z łękami, w środowisku gimnastyki sportowej uznawany  za jednego z najlepszych gimnastyków na świecie w tej konkurencji.
Przez kilka lat trener gimnastyki sportowej .
Od 2007 roku pracuje jako trener akrobatów  w KPKS “Halemba”. Od 2018 również trener w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Rudzie Śląskiej.

 

 

Świtała

Wojciech Świtała (ur. 5 października 1967 w Rudzie Śląskiej – polski pianista i pedagog.

Absolwent Akademii Mu­zycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Józefa Stompla. W latach 1991–1996 doskonalił swoje umiejętności pianistyczne pod kierunkiem Karla-Heinza Kämmerlinga, André Dumortiera i Jeana-Claude’a Vanden Eyndena

Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Bardolino (Włochy, I na­groda), Międzynarodowego Konkursu im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud w Paryżu w 1992 (II Grand Prix, nagroda publiczności, nagroda dla najlepszego Europejczyka) oraz w Montrealu. Na XII Międzynarodowym Konkursie Piani­stycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1990) otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza oraz kilka nagród pozaregulaminowych.

Koncertował w większości krajów europejskich, Argentynie, Maroku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, USA i Ka­nadzie. Występował z wieloma polskimi orkiestrami symfonicznymi, między innymi z Sinfonią Varsovią,Filharmonią Krakowską”>Filharmonią ŚląskąJan KrenzTadeusz Strugała, Volker Schmidt-Gertenbach, Krzysztof Missona, >Mirosław Jacek Błaszczyk

Oprócz działalności solistycznej pianista chętnie sięga po utwory kameralne wykonując je ze skrzypkami”>Szymonem Krzeszowcem Piotrem Pławnerems opranistką Ewą Iżykowską, a także z Kwartetem Śląskim, Kwartetem Camerata, Royal String Quartet i Orkiestrą Auks

 

 

Od 1998 zajmuje się również pracą pedagogiczną – jest profesorem uczelni w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wcześniej pełnił również funkcję.Prorektor”ds. dydaktyki i nauki (2008–2012), a następnie był kierownikiem Katedry Fortepianu w tej uczelni (2012–2016). Prowadzi krajowe i zagraniczne warsztaty pianistyczne. Jest pomysłodawcą i głównym organizatorem odbywających się od 2010 roku Międzynarodowych Pianistycznych Kursów Mistrzowskich w Katowicach. W 2014 został powołany do Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Pełnił też funkcję jurora takich konkursów pianistycznych jak: Międzynarodowy Konkurs im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud w >Paryżu (2009), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2010, 2013), Ogólnopolski Konkurs im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2007, 2008, 2010, 2012, 2015, 2016), Konkurs na stypendia fundacji Yamaha, Konkurs EPTA w Krakowie i innych. Zasiadał w jury XVII i XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2016 był jurorem konkursów im. Artura Rubinsteina w Pekinie i im. Vladimira Horowitza w Kijowie, w 2017 IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu, a w 2018 I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

wikipedia