Ł

Łabus

Grzegorz Łabus ur.03-01-1993  Jeden z najbardziej utytułowanych zapaśników ZKS Slavia Ruda Śląska .

2 krotny Mistrz Polski (2016 i 2018 r.)
2019 r. i 2022 r.- wicemistrz Polski
3 razy brązowy medalista ( 2017 ,2020 i 2021 r.

Grzegorz Łabus  występował w kategoriach wagowych 61 i 65 kg

 

 

*źr.(1)

 

 

Łaskawiec

Prof.dr hab.inż Jan Łaskawiec (1951-2004)  naukowiec , nauczyciel akademicki , pracownik Katedry Nauki o Materiałach Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej , prezes Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału IMiM.
Zaangażowany w działalność naukową i dydaktyczną .Jego dorobek naukowy to ponad 200 publikacji , w tym dwa podręczniki akademickie , dwa skrypty  i monografia..Był współautorem kilku patentów i wdrożeń w przemyśle.W trakcie pracy  na swoim macierzystym Wydziale Imżynierii Materiałowej i Metalurgii wypromował liczne grono dyplomantów oraz pięciu doktorów.
Za osiągnięcia dydaktyczne i naukowe był wielokrotnie odzaczany,m.in.Srebrnym Krzyżem Zasługi,Srebrną Oznaką ,,Zasłużony w rozwoju województwa katowickiego”Srebrną Oznaką SITPA,Odznaką ,,Zasłużony dla Politechniki Śląskiej”

 

źr.(2)

 

Łąki Antoniego

Teren na którym w 1769 roku powstała jedna z pierwszych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku.Łąki Antoniego znajdowały się w południowo-wschodniej części Orzegowa ,(obecnie obszar Goduli) około 300 metrów od drogi Ruda -Orzegów  – Chropaczów .
Droga do Chropaczowa ,to dzisiejsza ulica Joanny ,Rencistów i dalej za ogrodzeniem szpitala , wschodnim skrajem osiedla i ogródków działkowych przy ul.Lipińskiej i do miejsca początkującego zabudowę domków jednorodzinnych na ,,Paryżu”   dalej w prawo na wschód  w kierunku na Chropaczów.
Pierwsze kopalnie miały pokłady węglowe sięgające niemal powierzchni ,a więc były łatwo dostępne  , zatrudnionych było na nich niewiele osób.W 1813 roku eksploatacja węgla wynosiła tam zaledwie 1,8 tys.ton. Dla porównania na  Kop.Karol w 1938  roku  wydobyto 806 226 ton.

Kopalnia Dawid została zlikwidowana w 1820 roku.

 

 

 

 

Łucznictwo

 

Łucznictwo  –    Przez kilka lat, od 2015 roku  młodzi zawodnicy uczniowskiego  klub łuczniczy UKS Grot szkolili się w Orzegowie głównie w ówczesnym  gimnazjum  nr 5.Obecnie baza klubu znajduje się w Kochłowicach.Od samego początku zawodnicy tego klubu zaznaczali swą obecność na ogólnopolskich zawodach często zdobywając medale na mistrzostwach Polski bądź olimpiadach młodzieży.

 

źr.(1)

Łyżwiarstwo

Niedługo od chwili kiedy zimą 1964 roku oddano do użytku lodowisko, z inicjatywy samorządu robotniczego kop.Karol przy klubie KS 27 Orzegów utworzono sekcję łyżwiarstwa figurowego.Szkółkę łyżwiarską prowadziła wicemistrzyni Polski Elżbieta Szretterowa.W najlepszym okresie sekcja liczyła ponad 50 młodych łyżwiarzy. Nie sposób wymienić wszystkich wyróżniających się zawodników , tym bardziej ,że swe umiejętności prezentowali w różnych grupach wiekowych gdzie poprzez próby klasyfikacyjne zdobywali kolejne klasy sportowe.Wyszkolenie zawodnika w łyżwiarstwie figurowym wymaga kilkunastoletnieletniej systematycznej pracy.Trochę tego czasu zabrakło w procesie szkolenia naszych łyżwiarzy , niemniej w tych dziecięcych grupach w kilku momentach zaznaczyli pozytywnie swą obecność głównie na szczeblu wojewódzkim..Tonia Kostorz w 1966 roku na katowickim Torkacie zajęła II miejsce  w wojewódzkiej spartakiadzie międzyszkolnej .Nasi zawodnicy występowali w zawodach o mistrzostwo Śląska w klasie młodzieżowej, ale tu o sukces było niezwykle trudno , bo zawodnicy czołowych śląskich klubów dysponowali o wiele lepszymi warunkami do treningu .Przede wszystkim posiadali sztuczne lodowiska .Nasi zawodnicy gdy tylko pogoda nie dopisywała zmuszeni byli do korzystania z lodowisk w Bytomiu czy Janowie .W okresie poza sezonem nasi zawodnicy łyżwy zamieniali na wrotki .Sekcja łyżwiarstwa upadła z końcem lat 60 .

 

 

*źr.(1)

 

Łyżwiarstwo szybkie 

 

Z inicjatywy miejscowego nauczyciela wychowania fizycznego Rafała Lepy, od 2011 roku na orzegowskim lodowisku przeprowadzane są mistrzostwa szkół podstawowych (również w pewnym okresie gimnazjów) w łyżwiarstwie szybkim. Zwycięzcy  biorą udział w zawodach wojewódzkich .Dyscyplina ta została włączona jako obowiązkowa do rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego .W wyścigach łyżwiarzy  najczęściej wiodącymi zawodnikami są hokeiści RTH Zryw   , a także uczniowie szkół podstawowych z Orzegowa i Goduli mający sposobność częstszego korzystania z lodowiska .Zbliżoną dyscypliną w  wersji letniej są wyścigi na  rolkach. Tu również cyklicznie odbywają się  zawody ogólnomiejskie .
W 2014 roku uroczystego otwarcia toru rolkarskiego na Burloch Arenie  dokonał  brązowy medalista olimpijski z IO w Soczi 2014 r   w łyżwiarstwie szybkim Jan Szymański.

 

***

– oznaczenia pod hasłami podają ( * …cyfra w nawiasie) numer pod którym w zakładce głównej Leksykonu Orzegowskiego znajduje się lista z przypisanymi pod te numery  źródłami  informacji  wykorzystanymi całkowicie lub częściowo  do utworzenia hasła.