24 grudnia 2023

W tym wydaniu:

-Życzenia świąteczne
-Osobliwe Opowieści Orzegowskie
-Leksykon Orzegowski -pytania
-Z dawnej prasy
-Nie żyje Krzysztof Respondek
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 14
-Dawny Orzegów na fotografii
-Kolęda

 

 

 

 

 

 

 

Życzenia świąteczne 

 

 

 

 

 

 

 

OOO

 

Wyjątkowo w  okresie świątecznym  w pozycji tej  nie ukażą  się  kolejne  materiały.

Ponownie pojawią się w tym miejscu  po  nowym roku. Mam nadzieję, że wzbudzą zainteresowanie  historie związane z tym co działo się w przeszłości w Orzegowie, poznamy wiele ciekawych wątków z życia orzegowian, odkryjemy nieraz nieznane fakty z odległych nam czasów.

Prezentowane tu opowieści to nie historie wyssane z palca, a opracowania oparte na wielu źródłach i materiałach skrzętnie gromadzonych w wielu przypadkach z pomocą innych  przez cały blisko już 20 letni okres istnienia orzegowskiego portalu.
Wiele z nich już wcześniej kiedyś na przestrzeni tych minionych  lat się tu ukazało. Na stronę  zaglądają  jednak ciągle nowi użytkownicy, którzy jak się okazuje  spotykają  się z niektórymi  informacjami po raz pierwszy. Inni bardziej wnikliwi bywalcy na stronie zauważą też pewnie, że do wielu tych znanych im nawet wcześniej  historii dopisane są nowe wcześniej  nieznane  epizody.
To siła tej strony, że możemy wspólnie tworzyć historię naszego Orzegowa uzupełniając ją i wzbogacając o kolejne fakty.
I tak w materiałach jakie się w tej pozycji ostatnio  ukazały dowiedzieliśmy się np. że wspominany już wcześniej często Vincenty Dylka mieszkał w ostatnich latach życia na obecnej ulicy Warszawskiej czy o tym, że nie istnieje już  z pewnych powodów  miejsce pamięci utworzone na cześć bohaterskich działań grupy zwiadowczej podczas II wojny światowej działającej na terenach Pomorza zachodniego, w których to udział brał orzegowianin Jan Cygan.

Gdyby o tych  opisywanych co tydzień historiach tu nie wspominać, z pewnością wiele z nich przepadło by w końcu gdzieś  bez echa. Świat by się nie zawalił z tego powodu co prawda, ale z drugiej strony kto jak nie my ma przekazywać  młodszemu pokoleniu tego rodzaju wiedzę o tym wszystkim co kiedyś  tu  miało miejsce.

W taki sposób  tworzy  się  dziedzictwo kulturowe, które opowiada o historii, pozwala ją zrozumieć, wysnuwać z niej wnioski,  jest świadectwem tego jak kiedyś żyli ludzie toczyły się ich koleje losu, które przywraca pamięć  z przeszłości o wydarzeniach  i postaciach z nimi związanymi , które uczy, zachwyca dostarcza wzruszeń i rozbudza ciekawość, które wyzwala też nieraz w nas dumę z dokonań i dorobku naszych przodków.

Dla przypomnienia ! wszystkie wcześniej przedstawione tu materiały  są już na stałe zamieszczone w pozycji  Osobliwe Opowieści Orzegowskie (w tym przypadku posłużyłem się skrótem OOO )
Skrót ten widnieje na górnym pasku strony głównej.
Klikając na OOO otwiera się witryna z  zawartością jaką prezentuję   tu poniżej. Podany jest tytuł  a pod nim  informacja (,,czytaj tu”) która jest niczym innym jak linkiem (przekierunkowaniem) do strony gdzie znajduje się dany artykuł.

Tak więc, w razie gdy ktoś by chciał zajrzeć kiedyś na jakiś konkretny temat czy komuś go polecić zrobi to w ten podany sposób  z łatwością.

Przy okazji, cenna będzie każda uwaga związana  z tymi materiałami. Ponieważ piszę tu o Orzegowie, a nie o czymś mało komu znanym,  to zdaję sobie sprawę, że kto jak nie wy orzegowianie jesteście w stanie wyłapać pewne nieścisłości czy uzupełnić niektóre  fakty.

Zachęcam do czytania tych artykułów i nie jest to forma reklamowania  ich z mojej strony. Przyznam, że sam niejednokrotnie do nich wracam, bo każdy z nich nawiązuje do różnych sytuacji ,z różnego okresu , poznajemy tak wielu ludzi z tym miejscem związanym -,że chciałoby się nieraz powiedzieć ,że Orzegów to niekończąca się opowieść.

 

 

 

Orzegowskie perełki

czytaj tu 

 

Piękna przygoda pięknej orzegowianki

czytaj tu

 

 

Jerzy Król, aktor z Orzegowa

czytaj tu

 

 

Gustlik

czytaj tu

 

 

Tragiczny zjazd

czytaj tu

 

 

Pech w sporcie niejedno ma imię

czytaj tu

 

 

Bohaterskie czyny orzegowianina Jana Cygana

czytaj tu

 

 

Pomnik powstańców śląskich wciąż znajduje się w Orzegowie 

czytaj tu

 

Odnaleźć Poległych  – Vincenty Dylka

czytaj tu 

 

 

J.W.Goethe odwiedza Orzegów 

czytaj tu

 

Rene Dubianski – historia ,którą warto poznać

czytaj tu

 

Surowy wymiar kary

czytaj tu

 

 

 

Leksykon Orzegowski pytania

L

Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na kolejny zestaw pytań dotyczących pewnych wątków zawartych w hasłach tym razem rozpoczynających się na literę ,,L”

 

Lampert – W jakiej dyscyplinie sportowej reprezentowała Polskę Urszula Lampert?

Latka – W jakich działaniach zbrojnych brał udział Konstanty Latka?

Lekkoatletyka– W ostatnich latach w Orzegowie odbyło się kilka biegów ulicznych. Jednym z głównych organizatorów  tych biegów był znany rudzki ultramaratończyk. Znasz jego nazwisko?

Liceum – Liceum w Orzegowie jest jednym z kilku w Rudzie Śląskiej .Którym w kolejności jest to orzegowskie?

Lizurek – Paweł, Marian i Konrad Lizurkowie byli znanymi sportowcami w KS27 Orzegów. Który z nich był bramkarzem?

Lodowisko– W którym roku do użytku oddano zmodernizowane ,zadaszone lodowisko w Orzegowie?

Loewe –     Na przełomie lat 20 i 30 sprawował w Orzegowie ważną funkcję. Kim był  Mainrady Loewe?

 

 

 

Tu znajdziesz odpowiedzi

 

 

 

 

 

 

Z dawnej prasy 

Historia nie do końca związana ze świętami, choć sam fakt , że zapaliła się girlanda świerkowa w kościele  może się z okresem Świąt Bożego Narodzenia  kojarzyć. Świeczki na choinkach to już przeszłość, kiedyś jednak gdy nie było jeszcze lampek co sam pamiętam,  przyczepiało się na specjalnych   żabkach świeczki do choinki. Jak było to niebezpieczne nie trzeba mówić, bo pożarów z tego powodu wywołanych było co niemiara.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie żyje Krzysztof Respondek

 

 

To  niespodziewana i smutna informacja. W piątek 22 grudnia zmarł nagle znany  wszystkim, lubiany śląski artysta estradowy, długoletni członek kabaretu ,,RAK”  –Krzysztof Respondek 

 

Miał 54 lata.

 

 

 

 

 

 

Maj 2023 r. Artyści z kabaretu RAK Krzysztof Hanke i Krzysztof Respondek wraz z członkami niem. oddziału TMO

Kabaret RAK przez wiele lat  podczas swej trasy koncertowej odwiedzał Niemcy i bardzo często  wtedy w czasie  ich występów  na widowni zasiadali członkowie TMO. Zawsze też wówczas  była okazja do kuluarowych spotkań. Takich okoliczności było co najmniej kilkanaście. Wcześniej Grzegorz Poloczek, a potem już  Krzysztof Hanke, a także śp. pamięci Krzysztof Respondek  dzięki temu z orzegowską ekipą złapali świetny kontakt i chętnie poświęcali zawsze część swego czasu by spotykać się z tą grupą .

Nie trzeba było ich specjalnie namawiać  więc, by  ustawili się do zdjęcia z orzegowską faną, a nawet choć symbolicznie co prawda, odebrali legitymacje członkowskie Towarzystwa Miłośników Orzegowa.

Łza się w oku kręci. Krzysia Respondka nie dało się nie lubić. Uwielbiała go zresztą cała Polska. Pamiętam  w roku 1999 po koncercie  tu u nas na os.Podlas, kiedy to Krzysztof Respondek dopiero co wszedł do składu kabaretu RAK,  rozmawiając z Grzesiem Poloczkiem wskazałem na Respondka i mówię. Ależ macie teraz  wzmocnienie ! Ten  to widocznie usłyszał  gdzieś z boku, bo się odwrócił ,a w tym  do tego jeszcze Poloczek dorzucił, widzisz Krzysiu jak cie sam chwolom! Podszedł, podziękował ze swoim jakże dobrze znanym wszystkim rozbrajającym uśmieszkiem. Takie chwile się zawsze sympatycznie wspomina.

Wielki żal ,że odszedł tak wielki artysta, do tego  nasz… śląski, który wniósł tak wiele w propagowanie naszej gwary, a przy tym robił to z takim wdziękiem , że łatwo mu przychodziło  zaskarbić sobie serca wszystkich Polaków. Człowiek wielu talentów ,aktor ,piosenkarz, artysta kabaretowy.Wspaniała osobowość. Będzie Go nam brakowało!

 Gorąco polecam wspomnienia Joanny Bartel o zmarłym Krzysztofie Respondku.

czytaj tu 

 

 

Cześć Jego Pamięci !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dawny Orzegów na fotografii

Zdjęcie sprzed około 100 lat.Rodzina Karola Pietrasa..Córka z założonymi słuchawkami radia detektorowego, obok lalka.Dzieciątko nie zawiodło.

Tak swoją drogą ileż to w ponad stuletniej historii nagrań audio przewinęło się w naszych mieszkaniach  różnego rodzaju domowego sprzętu do odtwarzania muzyki?

 

 

 

 

 

 

 Wokalistki z zespołu Cut Beat  Beata Cebula  i Katarzyna Danielewska z akompaniamentem Mariana Brzozy w pięknej kolędzie, w murach ,,Starej Wozowni”. To odpowiedni motyw na zakończenie tego  cotygodniowego bloku informacji ,,Od niedzieli do niedzieli”

 

WESOŁYCH  ŚWIĄT !