23 września 2022 roku  zmarł Franciszek Pieczka,wielki aktor, niezapomniany odtwórca postaci Gustlika z serialu ,,Czterej pancerni i pies” Mimo  jego wielu wspaniałych ról w bogatej karierze aktorskiej to  dla wielu z nas to właśnie postać Gustlika szczególnie zapadła nam w pamięci.

Co takiego skłoniło mnie  by wspomnieć o nim akurat tu  na orzegowskiej stronie ? Jak się okazuje powód ku temu  jest i to niebagatelny ..

Zabrzmi to być może  dla wielu  nieco sensacyjnie, ale  pierwowzorem postaci Gustawa Jelenia w powieści Janusza Przymanowskiego ,,Czterej pancerni i pies ” był orzegowianin Ernest Jeleń ( tu od razu wyjaśnienie ; po wojnie dosyć powszechną praktyką była zmiana niektórych  imion uważanych za niemieckie )Tak więc Ernest Jeleń w pewnym momencie zmienił swe imię na Jerzy.To imię  widzimy już w artykule prasowym sprzed ponad 50 lat .

 

.

fotomontaż -jurpo
zdjęcie na wyłączność www.orzegow.pl

 

 

Informacja z Wikipedii :

,,Postać Gustlika jest nawiązaniem do obywateli polskich , którzy wbrew własnej woli zostali zmuszeni do służby w Wermachcie .W Wojsku Polskim na Froncie Wschodnim służyło ok.3000 Polaków walczących uprzednio w szeregach hitlerowskich sił zbrojnych .
Jednym z pierwowzorów Gustawa miał być Ernest Jeleń , który następnie dowodził  czołgiem w kompani T-34 -85 por.Pawła Dobrynina w 4PCzC”

Ernest Jeleń nie był jedynym pierwowzorem ,a jednym z dwóch .Tym drugim był również ślązak Ludwik Jędruszko , który poległ podczas walk na Pomorzu..
To dwie autentyczne osoby , które posłużyły Januszowi Przymanowskiemu jako materiał do stworzenia  postaci Gustlika.

Przyznam ,że o tym fakcie słyszałem już nieraz i to w różnym czasie z ust mieszkańców Orzegowa , choć nie do końca do tych informacji byłem przekonany.Ale widocznie nie brały się znikąd , a już wczytując się w dosyć szczegółowy  poniżej prezentowany materiał prasowy nawiązujący  do  udziału w wielu epizodach wojennych Jerzego (Ernesta)Jelenia  w wielu przypadkach można je przyporządkować temu co oglądaliśmy w kultowym serialu.

Tu się wszystko zgadza ! Szlak bojowy ,począwszy od Sielc poprzez  Chełm ,Lublin , Studzianki ,Wał Pomorski aż po Berlin ! Załoga czołgu , w skład której wchodził Ślązak .Zgadza się nawet nazwisko !
Gustlik  był w tym filmie tak jak i w powieści postacią fikcyjną ale jednak opartą na losach takich żołnierzy jak właśnie Jerzy Jeleń .

 

Przyznać trzeba ,to sympatyczny wątek z udziałem naszego mieszkańca.Znanego z przeszłości  już  nielicznym z nas , mieszkał na .ul Puszkina , potem na ul.Bytomskiej  tuż naprzeciwko kąpieliska , na którym przepracował wiele godzin w czynie społecznym kiedy obiekt ten powstawał.  Pracował na kopalni Karol.

 

Jerzy Jeleń zmarł 13 listopada 1983 roku