Odnaleźć poległych 

 

Całkiem spory już zbiór nagrań filmowych dotyczących w jakiś sposób Orzegowa składa się głównie z materiałów prywatnych lub przygotowanych przez lokalne stacje  telewizyjne. Trudno  byłoby podejrzewać, że kiedyś do Orzegowa zawita ekipa Telewizji BBC głównego  brytyjskiego  publicznego  nadawcy  radiowo-telewizyjnego, największej tego rodzaju instytucji na świecie.

 

 

 

Bitwa nad Sommą  w płn.Francji  ,która  rozpoczęła się się 1 lipca 1916 r,  była  największa bitwą I wojny światowej. Pochłonęła ponad milion ofiar. Bitwa rozegrała się między siłami brytyjskimi i niemieckimi.

 

Po kilkudziesięciu latach od tych koszmarnych wydarzeń ,wyspecjalizowana ekipa badawcza przeczesuje dawne obszary niemieckich umocnień w tym miejscu ,w poszukiwaniu śladów walk jakie tam miały miejsce.
Wśród wielu  zachowanych fragmentów przedmiotów, elementów uzbrojenia,  kości i czaszek natknięto się  również na pewną blaszaną  menażkę.

 

 

  Na jej powierzchni dostrzeżono  zarysowania przypominające napis. Menażkę odesłano do laboratorium w Londynie.Tam  po dokładnym oczyszczeniu odczytano wyskrobane imię i nazwisko  Vincentego Dylki – właściciela menażki. Tropem wyrytego nazwiska zaczęto  poszukiwania rodziny żołnierza ,jak przypuszczano  prawdopodobnie poległego w tamtej bitwie.  

 

Menażka przeleżała w ziemi 92 lata .Mimo,że czas zrobił swoje w  londyńskim laboratorium  udało się ją odpowiednio wyczyścić i odczytać wyryte na niej imię i nazwisko.

 

Napis wyryty na menażce.

 

Początkowo próbowano odszukać rodzinę na terytorium Niemiec z przekonaniem ,że służący w armii niemieckiej Vincenty Dylka stamtąd właśnie pochodził. Jakaś rodzina na terenie Niemiec mieszkała,ale jak się okazało akurat Vincenty Dylka pochodził z Górnego Śląska.

 

Vincenty Dylka

 

 

 

W dokumentach parafii  pw.Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach Vincentego Dylkę  odnaleziono w  zestawie pełniących funkcję kościelnego, a  w  jego przypadku jak się okazało  również  grabarza w tej parafii.
Funkcję kościelnego  pełnił w latach 1905-1920, choć jak podano być może mylnie w filmie po wojnie nie wrócił do tej parafii.

Przeżył więc tę wojnę .Zmarł w 1937 roku. A pochowany został ….na orzegowskim cmentarzu parafialnym. Wskazywałoby to  więc,  że to tu w Orzegowie mógł spędzić ostatnie swoje lata życia.

Tym tropem poszli członkowie TMO  zajmujący się wątkami historycznymi dotyczącymi Orzegowa. Ustalono, że Vincenty Dylka ostatnie lata faktycznie  spędził w Orzegowie . Mieszkał wtedy przy ul.Stefana  obecnej Warszawskiej

 

Vincenty Dylka w mundurze

 

 

To właśnie przy jego  grobie została nagrana ostatnia sekwencja tego filmu dokumentalnego.

 

 

 

 W opracowaniu wykorzystano materiały z filmu dokumentalnego BBC ,,Odnaleźć poległych”

Opracowanie ; Jerzy Porada