Od niedzieli do niedzieli 35

26 czerwca 2022

W tym wydaniu:

-Od 100 lat Orzegów należy do Polski
-Uwaga -( informacja dla użytkowników strony)
– Oberża ,,Przy kominku” do likwidacji
-Zdjęcie z kalendarza
-Dawny Orzegów w kolorze (7)
-Z placu budowy (1)
-Ze sportu

 

 

 

 

 

Od 100 lat Orzegów należy do Polski

 100 lat temu ,26 czerwca do Orzegowa wkroczyło Wojsko Polskie .W ten sposób decyzją Ligi Narodów doszło do objęcia przyznanej Polsce  części Górnego Śląska.

 

 

Fragment Kroniki Szkolnej Szkoły Podstawowej nr 36 /dawn. I/ w Orzegowie.

“Rok szkolny 1922/23.

Objęcie przyznanej Polsce części Górnego Śląska decyzją Ligi Narodów

z 20. października 1921 r. w Paryżu rozpoczęło się 20. czerwca 1922 r.

Tego dnia wkroczyło wojsko polskie na Górny Śląsk pod dowództwem generała broni Stanisława Szeptyckiego. Do Orzegowa przybyło wojsko polskie 26. czerwca 1922 r. i tem dniem rozpoczęły się wielkie wakacje.

Z niemieckich nauczycieli byli w miejscu pozostali rektor Wiktor Russin, nauczyciel Penkalla Euzebiusz i Kusz Leon. Pan Russin ubiegał się o pozostawienie go na posadzie przez władze polskie, ale go jednak nie przyjęto. Pan Penkalla otrzymał kierownictwo szkoły w Niedobczycach pod Rybnikiem, a pan Kusz się jeszcze nie był zgłosił do pozostania pod władzą polską, więc ze starych nauczycieli niemieckich nie pozostał nikt w służbie przy szk. I, a także też przy szkole II.

Pierwszy rok szkoły polskiej rozpoczął się 1.września 1922 r., w Orzegowie jednak nie było jeszcze można szkołę otworzyć, bo w szkole I męskiej była załoga wojskowa, a szkoła II żeńska była zajęta przez uchodźców. Szkoła I była dopiero 3. XI. tak daleko, że było można naukę rozpocząć. “

Uroczystości przejmowania władzy oraz przyjęcia Wojska Polskiego we wszystkich miejscowościach, które przypadły Polsce, zostały przygotowane z wielkim rozmachem. Jednym z ważniejszych elementów tych wydarzeń były imponujące bramy powitalne stawiane na drogach, którymi maszerowali żołnierze

Wg.relacji prasowych  Polacy wybudowali na powitanie wojska i przedstawicieli polskich władz ponad 220 bram

Wydarzenia z tamtego okresu na trwałe zapisały się w pamięci mieszkańców Górnego Śląska ,a bramy powitalne stały się symbolem tamtych uroczystości .

Należy być niemal pewnym ,że taka brama musiała być i w Orzegowie , skoro witaliśmy tu u siebie polskie wojsko .Na tej starej widokówce widać wyraźnie na końcu obecnej  ulicy K.A.Hlonda coś na kształt takiej bramy .Nawet swego czasu jeden z użytkowników strony po tym jak to zdjęcie pokazał swemu bardzo już wtedy wiekowemu dziadkowi , ten przekazał mu ,że to był transparent  z hasłem  (nawet je dokładnie przytoczył) związanym z tamtymi wydarzeniami.

Czyli można by uznać ,że jest bardzo duże prawdopodobieństwo ,że to właśnie jedna z tych 220 bram o których mowa jest powyżej.

Nie jest to jednak wcale takie pewne , na odwrocie  tejże  oryginalnej widokówki jest podana data 1915 r. tyle ,że napisana długopisem ,nie wiadomo więc przez kogo i kiedy ,co też  może nasuwać pewne wątpliwości.

Warto by  było jakoś do tego dojść i liczę ,że ktoś tu jest w stanie rzeczowo  odnieś się do tej widokówki i ewentualnie potwierdzić ,że na zdjęciu widnieje  brama powitalna z okresu gdy Orzegów oficjalnie wcielono do Polski.

Uwaga !

W związku z rozpoczynającym się okresem letnim  , na czas wakacji zostanie wstrzymana emisja cotygodniowych bloków informacyjnych ,,Od niedzieli do niedzieli ” 

Ograniczona też będzie w tym czasie publikacja  innych materiałów ,

Czas wakacji , to również czas wyjazdów (także moich) więc  nie zawsze byłbym w stanie w takim trybie cotygodniowym , tak jak było to do tej pory opublikować wcześniej przygotowane materiały.
Po za tym ,a to wynika z doświadczenia , przez te kilkanaście lat istnienia strony lipiec i sierpień , co nie dziwi są tymi miesiącami o zdecydowanie  najmniejszej oglądalności  tego portalu  w stosunku do pozostałych miesięcy.

Jest to natomiast dla mnie dobry czas  by przygotować materiały na  następny powakacyjny okres ,a też obecnie  przygotowujemy materiały do kalendarza orzegowskiego.

Nie mniej jednak zaglądajcie tu  co jakiś czas , bo na pewno  strona ta nie będzie nawet teraz martwa .Poza tym  są tu na stronie pozycje stałe takie jak chociażby Leksykon Orzegowski,Galerie ,Filmoteka no i  również wszystkie do tej pory prezentowane  cotygodniowe wydania (35) ,,Od niedzieli do niedzieli”.

Warto od czasu do czasu spenetrować tę stronę i poszukać być może materiałów , z którymi  wcześniej nie mieliście okazji się zapoznać.

W tym miejscu po raz kolejny prośba .

Jeżeli macie u siebie jakieś dawne interesujące zdjęcia dotyczące Orzegowa ,podzielcie się nimi! .Można to zrobić  skanując je u siebie i przesyłając pocztą mailową ,lub  dostarczyć do mnie po uprzednim skontaktowaniu się .Zdjęcia zostaną zeskanowane i wrócą do rąk właściciela.
Tylko w ten sposób uda się ocalić wiele takich zdjęć .Niestety coraz częściej dowiadujemy się o przypadkach gdy po śmierci starszych członków rodziny ich zdjęcia są palone lub lądują na śmietniku .Zdjęcia które jako TMO gromadzimy są zapisane  w komputerze i to u kilku osób , więc w ten sposób przetrwają mamy nadzieję dla następnych pokoleń. Od wielu lat przekonujemy się ,że zasoby takich fotografii są niekończące się .Co jakiś czas trafiają do nas prawdziwe  perełki ,fotografie o których nie mogliśmy mieć nawet pojęcia ,że istnieją.

 

 

 

Z placu budowy (1)

Ta nowa pozycja na stronie powinna  jak należy przypuszczać cieszyć  się dużym zainteresowaniem.

Co pewien czas pojawią się tu zdjęcia  i krótki opis z dwóch miejsc gdzie niemal w jednym czasie rozpoczęto inwestycje mieszkaniowe .

 

Ul.Tomanka ,tu postęp  prac będzie z pewnością bardziej widoczny ,bo w miejscu tym przewidywany jest  budynek z 44 mieszkaniami.Wg, wcześniejszych zapowiedzi mieszkania mają być oddane do użytku już w przyszłym roku.

Po wycince drzew i ogrodzeniu terenu rozpoczęto prace ziemne.

 

 

Namawiam  na spacer w to miejsce.Zdjęcie nie jest w stanie oddać tej przestrzeni ,a ta po wycięciu drzew wydaje się być wyjątkowo  rozległa.Robi wrażenie na każdym kto tamtędy  przechodzi .

 Dokładnie 60 lat temu  , w miejsce to przychodzili również  orzegowianie , wtedy by obserwować jak przebiegają prace przy budowie kąpieliska .

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *