Od niedzieli do niedzieli 34

19 czerwca 2022

W tym wydaniu:

-Nie żyje pani prezydent Grażyna Dziedzic
-Rusza kolejna inwestycja mieszkaniowa
– Pozbyliśmy się wstydliwego miejsca
– Z orzegowską faną przez świat
– Historia orzegowskiego kąpieliska( cz.5 – ostatnia )
– Dawny Orzegów w kolorze
– Zdjęcia z kalendarza
– Ciekawostki orzegowskie
– Ze sportu

 

 

Nie żyje pani prezydent Grażyna Dziedzic

 

 

 

 

To wyjątkowo  bolesna  dla nas informacja .Odeszła od nas osoba , której tak wiele zawdzięczamy , a której nawet nie zdążyliśmy podziękować. Pozostawiła nam Orzegów o jakim wcześniej nawet po cichu nie marzyliśmy .

Kiedy w roku 2010  z początkiem pierwszej swej kadencji pełniąca później nieprzerwanie do tej pory  urząd prezydenta p.Grażyna Dziedzic  zadeklarowała ,że jej jednym z   naczelnych zadań zarządzania miastem  będzie rewitalizacja Orzegowa trudno było chyba każdemu z nas oczekiwać jakichś istotniejszych przeobrażeń   naszej  zapomnianej  i podupadającej od lat  dzielnicy  .
To co  wydarzyło się w Orzegowie na przestrzeni lat 2014-2022  przeszło  nasze najśmielsze oczekiwania.

 

 

 

W 2017 roku  po raz pierwszy powołana w tym celu kapituła Towarzystwa Miłośników Orzegowa  przyznała statuetki i tytuł ,,Ambasadora Orzegowa”.To szczególna forma uhonorowania i docenienia osób , które poprzez  wachlarz różnego rodzaju postaw i działań w sposób wyjątkowy i skuteczny przyczyniły  się  do poprawy wizerunku naszej ,,małej ojczyzny”
To właśnie wtedy podczas pierwszej edycji  rozdania  tego rodzaju wyróżnień   tytuł Ambasadora Orzegowa  otrzymała   pani prezydent Grażynie Dziedzic.
To dzięki niej Orzegów dostał nowe życie  .Skala inwestycji dokonanych  w czasie urzędowania p.prezydent  na terenie Orzegowa jest ogromna ,co  widać  gołym okiem przechadzając się  jego ulicami  .
Dziś, aż trudno sobie wyobrazić   Orzegów  bez Burloch Areny , Centrum Inicjatyw Społecznych , rynku wraz z całą nowo wykreowaną  przestrzenią  wokół kościoła , czy Parku Koksy .Te mega inwestycje  zawdzięczamy w głównej mierze właśnie pani Grażynie Dziedzic.Każda z nich w wyjątkowo pożyteczny sposób dziś służy naszym mieszkańcom.

Wymieniono tu tylko te najbardziej spektakularne  efekty działań p.prezydent i jej sztabu ,ale po za nimi było jeszcze szereg innych mniejszych ,choć  nie mniej ważnych.To w ostatnim czasie wszystkie tutejsze szkoły zostały wyposażone w boiska ze sztuczną nawierzchnią ,powstały  nowe mieszkania, wyremontowano kościół  , dokonano termoizolacji wielu  budynków , odrestaurowano  fasadę ratusza., wymieniono na niektórych odcinkach nawierzchnię dróg i chodniki. Zagospodarowano zaniedbaną przestrzeń w rejonie ulic Grunwaldzkiej , Bytomskiej i Hlonda.Skutecznie realizowano zadania z Budżetu Obywatelskiego .Lista takich przedsięwzięć na rzecz Orzegowa jest naprawdę długa i wcale się nie kończy , bo jak wiadomo czekają nas inwestycje na Burlochu ,  w ramach ogólnomiejskiego projektu ,,Trakt Rudzki” – ma zostać przeprowadzona rewitalizcja  obydwu orzegowskich  parków  ,powstanie kolejnych kilkaset mieszkań, w niedalekiej perspektywie czasowej ma też powrócić do nas  kolej ze stacją w Orzegowie ,   a także ma powstać  jako obwodnica Orzegowa i Goduli nitka rozbudowywanej trasy drogowej N-S .

 

Okres  lat 60 związany z dokonaniami Maksymiliana Chroboka wydawał się być tą ,tzw.złotą dekadą , czasem  szczególnego rozwoju naszej dzielnicy .Na wiele lat wydawało się ,że już nigdy nikt nie będzie w stanie dać  podobnego impulsu , który by tak diametralnie  potrafił zmienić oblicze tego miejsca. Ś.P..Grażyna Dziedzic  nie tylko tego dokonała ale  przy okazji  złamała  wszystkie  do tej pory funkcjonujące , krzywdzące naszą dzielnicę stereotypy.

Dziś nie wytyka się już Orzegowa jako dzielnicę patologiczną ,zaniedbaną zupełnie nieciekawą  .Wręcz przeciwnie , to do nas przyjeżdżają na Burloch Arenę  z okolic i podziwiają jak żyje ten obiekt  i  zazdroszczą go nam , a my sami też dostrzegamy ,że jest to miejsce naprawdę unikatowe ,jeżeli chodzi o masowość uprawiania sportu i rekreacji. W zachwyt wprawiają tereny zielone , z trzema dużymi  parkami , w tym skazanym  od początku na zdewastowanie i krótki żywot –  Park Koksy , który  jak się okazuje ma się bardzo dobrze i stał się  ulubionym miejscem  spacerowiczów , a także zabaw dzieci.

Centrum Inicjatyw Społecznych z galerią ,,Czapla ” przez ostatnie lata stało się  wręcz wzorcową placówką kulturalną  na mapie naszego  miasta .Trudno by było zliczyć jak wiele odbyło się tam imprez społeczno- kulturalnych , wystaw , prelekcji,spotkań   czy występów muzycznych .Ilu przewinęło się przez ten obiekt mieszkańców naszego miasta.Jak wiele do zaoferowania w tym czasie miało dla wszystkich CIS.Ile różnego rodzaju stowarzyszeń , organizacji i grup znalazło tu miejsce dla  swojej działalności.

Czy nie wymownym staje się fakt ,że w tym tak  często przez niektórych  źle kojarzonym  Orzegowie  nagle pojawiają się nie tylko deweloperzy z zamiarem wybudowania setek mieszkań ale też są chętni by tu mieszkać.

Niektórzy mieszkańcy naszego miasta   próbują zarzucać od jakiegoś czasu   tutejszym władzom ,że  zbyt wiele robią dla Orzegowa  kosztem innych dzielnic.

Od momentu połączenia kop.Karol z Szombierkami przez wiele następnych dziesiątek lat Orzegów popadał w ruinę. Na naszych oczach znikały bądź ulegały dewastacji  obiekty , które wcześniej służyły z powodzeniem naszym mieszkańcom.  Sala u Smerczka, amfiteatr , boisko KS27 Orzegów ,Szlafhaus , Dom Kultury czy kąpielisko . wraz z przyległymi stawem kajakowym i obiektem rekreacyjnym na Zandzie.W coraz gorszym  stanie znajdowały  się  stworzone w latach 60 .obiekty na Burlochu.

Okres lat 70. aż do końca I dekady nowego tysiąclecia , był okresem nie tylko ogromnej stagnacji i zaniedbań, ale też postępującej degradacji , którą  wtedy nikt spoza Orzegowa za bardzo  się nie przejmował. Naprawdę niewiele wtedy wskazywało ,że nasza dzielnica , która po latach świetności opadła już na samo dno będzie się jeszcze kiedykolwiek od niego w stanie odbić.

Stało się inaczej , a stało się to w głównej mierze dzięki pani Grażynie Dziedzic .I niech to wybrzmi jak powinno.Zawsze można próbować umniejszyć  jej zasługi  , wskazując na środki unijne , pomoc z zewnątrz , czyjś wkład finansowy , czyjeś koncepcje i pomysly  itd .Ale jednak  zawsze spoglądając  z perspektywy czasu na okres minionych lat  kiedy zaczniemy wymieniać  w nim powstałe w tym czasie u nas  inwestycje i połączymy  je z urzędującą w tym czasie p.prezydent Grażyną Dziedzic, to nie da się nie   przypisać jej właśnie  tego całego  ogromnego  wkładu we wszystkie korzystne zmiany , które tak  mocno poprawiły nasz wizerunek.

Już podczas kampanii przedwyborczej w 2010 roku Grażyna Dziedzic zapowiedziała ,że zrobi wszystko by orzegowianie poczuli ,że dla ich dzielnicy  nastały lepsze czasy .O tym kto jest jakim politykiem świadczy zawsze to na ile spełniają się jego  obietnice przedwyborcze. Nas orzegowian pani prezydent Grażyna Dziedzic nie zawiodła. Będziemy na długo mieć ją w swojej pamięci dlatego  ,że  ani na moment w czasie swojej prezydentury nie zapomniała o tej niestety wcześniej zapomnianej przez innych  dzielnicy.

 Pani prezydent

 

DZIĘKUJEMY 

 

 

 

Rusza kolejna inwestycja mieszkaniowa 

Dopiero co obiegła nas informacja o mającym powstać  dużym  osiedlu mieszkaniowym (17 budynków!!!) w rejonie byłego kąpieliska i  na terenach w sąsiedztwie dawnej kopalni Karol ,a  w innym miejscu  przy ul. Tomanka szykuje się kolejna budowa .

Tę inwestycję po raz pierwszy zapowiadano już ok.10 lat temu .Potem co jakiś czas gdzieś tam pojawiała się zapowiedź jej rozpoczęcia i zwykle potem na dłuższy czas  wszystko ucichło.
Poniżej prezentowana wizualizacja, tu na stronie ukazywała się już kilka razy w ciągu ostatnich lat ,zawsze wtedy gdy  w mediach przebijały się pewne informacje wskazujące ,że rozpoczęcie inwestycji ma nastąpić niebawem . Ta jednak nigdy nie mogła ruszyć z miejsca. Nawet  obecnie  ,zaczęły nachodzić już pewne wątpliwości po tym jak jakiś czas temu  zapowiedziano ,że w tym roku rozpocznie się budowa tych mieszkań , a w przyszłym 2023 zostaną  one oddane do użytku .Tymczasem mijał miesiąc za miesiącem i niewiele wskazywało ,że tym razem  wreszcie na terenie przyszłej inwestycji zostanie wbita pierwsza przysłowiowa łopata.

Ogrodzenie terenu przy ul.Tomanka i wycinka  występujących tam drzew i krzewów rozwiała tym razem wszelkie wątpliwości.

 

 

 

 

 W wielorodzinnym budynku TBS ma  przy ul. Piotra Tomanka mają się  znajdować 44 mieszkania, w tym 39 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od ok. 50 m2 do 56 m2 oraz 5 mieszkań trzypokojowych o powierzchni od prawie 66 m2 do ok. 67 m2. W podziemnym garażu znajdą się 44 miejsca parkingowe Inwestycja zostanie zrealizowana przez Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a zakończenie budowy planowane jest na 2023 rok.

 

Róg ulicy Hlonda i Tomanka

Rzut z góry

 

 

 

 

 

Pozbyliśmy się wstydliwego miejsca 

To miejsce  w dolnym odcinku ul.Grunwaldzkiej przez wiele lat straszyło swym wyglądem .

Niewiele zapowiadało ,że ktoś kiedyś zechce przejąć tę najbardziej zniszczoną , parterową część tej kamienicy .

Taka nadzieja się pojawiła gdy znalazł się nabywca lokalu i   należącego do niego terenu od strony podwórza.Gruntowny remont pomieszczenia , wymiana okien i odnowienie elewacji powodują ,że dziś przechodząc obok tego miejsca już nie musimy się za nie wstydzić.

 

 

 

 

Tak to miejsce wyglądało jeszcze w tamtym roku.

 

 

 W miejscu  od tej chwili  już nie do poznania, otwarty zostaje  punkt kosmetyki samochodowej

 

 

 

 

 

 

 

Historia orzegowskiego kąpieliska 

cz.5 -ostatnia

 

Chciałoby się  by to zdjęcie stało się  zakończeniem historii orzegowskiego kąpieliska .Sprawy jednak potoczyły się inaczej.Obiekt  nie przetrwał nawet 40 lat.Pierwsze problemy zaczęły się pojawiać już pod koniec lat 90. Kąpielisko przestało być rentowne , w dodatku wymagało już gruntownego remontu..Do takiego jednak nie kwapiła się Bytomska Spółka Restrukturyzacji Kopalń , która była właścicielem obiektu. W ten sposób na przełomie stuleci Orzegów został bez kąpieliska.

 

Nadzieja na uratowanie kąpieliska pojawiła się wiosną 2003 roku , kiedy to Gmina przejęła zdewastowany obiekt za umorzenie górniczych długów. Początkowo na remont wydano blisko 300 tys.zł (kolejne 45 tys. na dwa projekty)Uformowano górującą nad niecką basenową  skarpę, położono nową sieć wodno-kanalizacyjną ,postawiono nowe ogrodzenie i przeprowadzono wstępny remont zaplecza .Z początkiem oceniano ,że doprowadzenie basenu do stanu używalności kosztować będzie ok.500 tys.zł  .Po korekcie podniesiono te kwotę do 1.2 mln zł.
Jak się jednak okazało obydwa obliczenia  były mocno niedoszacowane. Nie zabrakło dobrych chęci ,zabrakło za to wyobraźni ,a przede wszystkim pieniędzy.

 

Zabrakło też pomysłu , co dalej zrobić z tym obiektem, w który zainwestowano już wcześniej dosyć poważne  środki.W podjęciu konkretnych decyzji nie pomogli okoliczni wandale i złodzieje , którzy w krótkim czasie poniszczyli i okradli to co tylko się dało.

 

 

 

 

Przykry widok .Kilkadziesiąt metrów betonowego ogrodzenia zostało w bezmyślny sposób doszczętnie zniszczone , co niestety musiało stać się argumentem , który ostatecznie zdecydował ,że o kąpielisku w tym miejscu mogliśmy zapomnieć..

 

 

 

 

Później od czasu do czasu pojawiały się jeszcze informacje , a bardziej plotki , o tym ,że obiekt chce przejąć inwestor prywatny .Dopóki istniały jeszcze jakieś pozostałości po basenie to  i nadzieje naszych mieszkańców jeszcze całkowicie nie wygasły .Czas jednak z roku na rok tych nadziei nas pozbawiał .

 

Gdyby nie ten  widoczny murek oddzielający mały basen od dużego trudno byłoby przypuszczać ,że jeszcze niedawno w  tym zarośniętym i to całkiem już wysokimi drzewami miejscu jeszcze całkiem niedawno był wypełniony po brzegi wodą basen z którego w letnie dni  korzystały dziesiątki mieszkańców.

 

Nie  ma dziś już tam tych drzew i jeszcze tylko te murki przypominają nam ,że  był  tu kiedyś basen , miejsce gdzie latem tak przyjemnie spędzaliśmy tam czas.

 

Wkrótce staną tu bloki mieszkalne .Historię orzegowskiego kąpieliska w tym momencie możemy definitywnie uważać za zamkniętą .Pozostaną wspomnienia…

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia z kalendarza

Zawsze w każdym wydaniu kalendarza orzegowskiego nie mogło zabraknąć tematów związanych ze sportem.A ,że od zawsze w Orzegowie  ten sport pod różnymi postaciami prężnie się rozwijał , efektem  tego jest niezwykle bogaty dorobek sportowych dokonań jaki po sobie pozostawili sportowcy licznych tutejszych sekcji sportowych .
Dziś orzegowska hala sportowa jest kuźnią talentów w zapasach , w latach  od 1968 do końca lat 80. była to wylęgarnia talentów gimnastycznych .Z sukcesami gimnastyków i gimnastyczek KS 27 Orzegów ,a później KS Slavia jednoznacznie wiąże się postać Jerzego Jokiela , choć osiągane wyniki były zasługą całego sztabu  współpracującego z tym byłym medalistą olimpijskim .To jednak Jokiel był tą postacią sztandarową . Nic więc dziwnego ,że w okresie wybitnych osiągnięć naszych gimnastyczek ,na dobre w przekazach medialnych przylgnęło do nich miano ,,Jokielanek”
Przyjemnie się takie zdjęcia ogląda .Wszelkie opisy , tabele , zestawienia statystyczne co prawda przekazują nam skalę dokonań sekcji ,ale to takie jak to ujęcia bardziej do nas trafiają .Nasze niewiele ponad 10 letnie dziewczyny  dumne z tego ,że mogą reprezentować nasz kraj  i to  w odległej egzotycznej Kubie.Obok twórca ich sukcesów Jerzy Jokiel .Mają co dziewczyny dziś wspominać.

 

 

 

 

Orzegowskie Ciekawostki 

 

 

 

 

 

 

Ze sportu 

 

 

 

Śladami Kuby i Natalii 

Trudno wyliczyć ile w ostatnich latach poświęcono w tym miejscu uwagi  wywodzącym się od nas młodym sportowcom ,wymieniając ich sukcesy i obserwując ich sportowy rozwój.
Ścieżki  ich kariery  były różne .Cieszą szczególnie Ci którzy od samego początku  swojej przygody ze sportem dali wyraźny sygnał ,że chcą w sporcie zajść daleko i zaszli .
Czy w ślad za Kamińskim ,Strzałką pójdą inni? Wiele wskazuje ,że może tak być  .Robią to już hurtowo zapaśnicy ,dowiadujemy się o sukcesach hokeisty Augustyniaka ,do kadry narodowej powoływane są rugbistki.
Wielu pochodzących stąd młodych sportowców trenuje w klubach poza naszą dzielnicą , a czasem i miastem .Trudno wyłapać na co dzień  jakiekolwiek istotne informacje o ich sukcesach , więc tą drogą proszę o ile to jest możliwe o sygnalizowanie takich dokonań   tych naszych lokalnych potencjalnych gwiazdeczek.

 

 

 

 

Kiedy swą karierę piłkarską zakończył mieszkający tu Damian Gorawski wydawało się ,że w dzielnicy takiej jak Orzegów ,długie lata trzeba będzie czekać na   piłkarza, który wejdzie na podobny poziom .
W momencie gdy Gorawski zawiesił buty na kołku  pierwsze kroki na boiskach m.in na Burlochu stawiali Przemysław Bargiel i Jakub Kamiński. Obaj wkrótce systematycznie zostali powoływani do reprezentacji Polski w różnych  wiekowych szczeblach młodzieżowych. Obaj jako 16 latkowie zadebiutowali w Ekstraklasie!
Potem ich kariery potoczyły się różnie , co nie zmienia faktu ,że jednak obaj wspięli się na wysoki poziom , a co ważne nie powiedzieli też jeszcze  obaj ostatniego słowa .Trzech  tak dobrych piłkarzy  z tak niewielkiej dzielnicy , mieszkających można powiedzieć jeden obok drugiego w całkiem niedalekich odległościach  to wydawać by się mogło ,zrządzenie losu, które się może trafić  raz na wiele lat .

Tymczasem kto wie? czy nie dołączy do nich kolejny orzegowski talent Tomasz Nowak.Już dwa lata temu stało się u nas o nim głośno , kiedy otrzymał powołanie na zgrupowanie  polskiej kadry młodzieżowej U-15 .Można by więc już powiedzieć o czwartym reprezentancie kraju .Kontuzje trochę zahamowały rozwój tego utalentowanego piłkarza ale obecnie wszystko jest na najlepszej drodze by Tomek wszedł na wyższy poziom swej rozpoczynającej się dopiero kariery .W  tej chwil  Tomasz Nowak jest piłkarzem drużyny młodzieżowej U-17 Korony Kielce , a więc klubu, który świeżo co uzyskał awans do ekstraklasy. Co do  najbliższej przyszłości tego piłkarza trudno coś więcej przewidywać , bo to jak ona się potoczy zależy od bardzo wielu czynników .Na pewno jednak zawodnik ten musi mieć jakiś potencjał ,skoro trafił do klubu z wielkimi aspiracjami.

 

Martyna Chrystynicz

 

 

W historii orzegowskiego sportu zanotowaliśmy wiele znaczących sukcesów w pokrewnych sobie dyscyplinach gimnastyce sportowej i akrobatyce. Teraz okazuje się ,że w jeszcze innej bardzo też podobnej dyscyplinie jaką jest gimnastyka artystyczna duże sukcesy zaczyna odnosić uczennica szk.podst.nr 6 Martyna Chrystynicz .Ma w swojej kolekcji już wiele nagród ,dyplomów i medali .Ostatnio zajęła 2 miejsce w Pucharze Śląska , a wcześniej  trzecie na ogólnopolskich zawodach w Łodzi. Jest wciąż bardzo młodziutka i wszystko jeszcze przed nią.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *