Od niedzieli do niedzieli 6

14 listopada 2021 r

W tym wydaniu:

–  17 lat temu ukazała się po raz pierwszy Strona Orzegowska
– Informacje TMO
– Kataklizmy ,pandemia , nieszczęścia na przestrzeni wieków
– Orzegowianie na szklanym ekranie -Adam Borowicz
– Z dawnej prasy – Przemytnictwo
– Zdjęcia z Kalendarza
– Ze sportu

 

 

 

 

 

 

17  lat temu ukazała się  po raz pierwszy Strona Orzegowska

 

10 listopada 2004 roku , po raz pierwszy w sieci  ukazała się witryna poświęcona naszej dzielnicy.  Stała się  ona zalążkiem dzisiejszej Orzegowskiej Strony Internetowej.
Na przestrzeni  minionych 17 lat ,strona ta wielokrotnie zmieniała swój , kształt , formułę  , również  szatę graficzną.Na jakiś czas została też zawieszona.
Natłok wydarzeń skupionych wokół Orzegowa , bogata historia tego miejsca powodowały  ,że nigdy nie  brakowało tematów i materiałów ,które w tym miejscu zostały upubliczniane.

 

Z pomocą innych  udaje się tu umieszczać   wiele  interesujących faktów z przeszłości, ilustrowanych   starymi  , skrzętnie od samego  początku istnienia strony  gromadzonymi fotografiami.  Przybliżane są wybitne postacie związane z tym miejscem. Z dumą przedstawiamy ich dorobek. Wspólnie też staramy się poszerzać naszą  wiedzę o  liczne nieznane nam wcześniej  wątki historyczne dotyczące Orzegowa.

 

Strona przez to  nie znosi próżni i jest żywa, co tylko może  świadczyć  o tym jak ciekawym miejscem jest Orzegów .
Przed  17-tu  laty , w czasie kiedy nie znaliśmy jeszcze portali, nasza-klasa  czy  facebooka, wbijanie się w sieć  z czymś tak nowatorskim musiało budzić   wiele wątpliwości . Choć  z drugiej strony internet jako medialny nośnik informacji w tym momencie poprzez obraz i tekst stworzył , jak dotąd nigdy wcześniej , wyjątkowe , nieograniczone wręcz możliwości publikowania wszystkiego co dotyczy Orzegowa daleko poza jego granice.. .Magia internetu polega na łamaniu barier czasowo -przestrzennych.To globalna wioska , gdzie nagle za jednym kliknięciem myszki możemy się znaleźć  w najdalszym zakątku świata.

Listopad 2004 rok .Do końca walczono o uratowanie tego budynku .

 

Powstanie tego portalu zbiegło się w czasie, z rozbiórką naszego Domu Kultury , miejsca dla kilku  pokoleń Orzegowa wyjątkowego .Dziś wielu  uważa , że był to przełomowy moment dla naszej dzielnicy .Trudno się z tym nie zgodzić .Przez ostatnie kilka dziesiątków lat, od momentu jak zlikwidowano kopalnię Karol , Orzegów ulegał totalnej degradacji .Opadaliśmy na samo dno.I chyba dotknęliśmy go ,właśnie  z chwilą gdy zapadła decyzja o wyburzeniu Domu Kultury .

To prawdziwe zrządzenie losu ,że początek tej  strony zaczął się od tamtego momentu i to dosłownie .Pierwsze materiały jakie się tu ukazały dotyczyły właśnie tej placówki. Najpierw pojawiło  się zdjęcie(u góry) w momencie gdy paliła się jeszcze iskierka nadziei ,że da się ten obiekt uratować , a wkrótce potem  z wielkim trudem  przyszło nam się pogodzić z tym ,że to miejsce raz na zawsze zostało dla nas utracone.

 

 

,,Nadzieja na uratowanie Orzegowskiego Domu Kultury , legła w gruzach”

Znamienny, jeden z pierwszych wpisów pod zdjęciem , które ukazało się na początku  istnienia orzegowskiej strony

 Kiedy już na to dno   opadliśmy nikt nie mógł przypuszczać ,że nagle gwałtownie z niego się odbijemy .Dziś z ręką na sercu musimy przyznać ,że korzystne zmiany Orzegowa ostatnich kilkunastu lat przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.

Dzięki temu ,że udało się z pomysłem stworzenia tej  strony wstrzelić w ten właśnie  przełomowy moment    , zdecydowana  większość  ukazujących się na niej materiałów dotyczy tego nieprzerwanego procesu przeobrażeń  naszej dzielnicy.

I niech to pasmo dobrych wiadomości dla Orzegowa trwa .Dla orzegowskiego portalu to pożywka , która dodatkowo w połączeniu z bogatą przeszłością a co najważniejsze dzięki nagromadzonym materiałom jest gwarancją ,że będzie po co sięgać przy opracowywaniu kolejnych publikacji jakie w przyszłości będą się tu ukazywać .Orzegów to niekończąca się historia.

8

 

 

Informacje TMO

***

Zmarł Janusz Mikulski

W środę 10 listopada z  głębokim żalem pożegnaliśmy ś.p.Janusza Mikulskiego .Przez wiele lat był prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej .W 2005 roku jako członek Komitetu Organizacyjnego Obchodów 700 lecia Orzegowa aktywnie uczestniczył w organizacji  całorocznych wydarzeń związanych z jubileuszem. Wydarzenia te  przyczyniły się do powstania Towarzystwa Miłośników Orzegowa ,z którym od samego początku był związany,  w pewnym okresie  m.in.pełniąc funkcję  członka zarządu.

Miał 86 lat.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!!!

 

***

O Karolu Goduli w Goduli w szkole im.Karola Goduli

W miniony poniedziałek minęło 240 lat od urodzin Karola Goduli ,wielkiego przedsiębiorcy, twórcy wielkiego imperium przemysłowego na Śląsku ,wspaniałego organizatora, innowatora  , a przede wszystkim wizjonera , nie bojącego się nowych rozwiązań, nowych wyzwań. człowieka, który położył podwaliny pod cały górnośląski przemysł.

Któż jak nie szkoła podstawowa nr 40  im.Karola Goduli położona przy ul.Joanny (spadkobierczyni K.Goduli ) w dzielnicy Godula miała by  w sposób wyjątkowy  nie uczcić tego wydarzenia.

Członkowie TMO Jerzy Kasperek i Jerzy Porada  wraz z dyrektorem szkoły podst.nr 40 Bronisławem Wilkiem w kąciku upamiętniającym  patrona szkoły 

 

 

 

Na zaproszenie szkoły na spotkanie z uczniami przybyli członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa  by przybliżyć historię życia ich patrona .W roli prelegenta wystąpił Jerzy Kasperek , który przedstawił kolejnym uczestniczącym w wykładach ,  klasom  nie tylko  postać Karola Goduli , ale również historię   ,,Śląskiego Kopciuszka ” Joannę Gryzik, późniejszą hrabinę Schaffgotsch, nieodłączny motyw  życiorysu króla cynku Karola Goduli.

W prelekcji wykorzystano wiele przygotowanych przez TMO pomocy poglądowych  w postaci plansz ,makiet czy pozycji  wydawniczych.

 

 

Pod koniec każdego z trzech wykładów poszczególne klasy biorące w nich udział pozowały do zdjęcia z gośćmi , wychowawcą , no i przede wszystkim z… hrabiostwem Joanną i Hansem Ulrychem Schaffgotschami.

 

 

 

 

Kataklizmy , pandemia , nieszczęścia

 

Swego czasu na orzegowskiej stronie cyklicznie ukazywały się karty z  ,,Kalendarium Orzegowskiego” Zawarte tam informacje dotyczące historycznych wydarzeń na terenie Orzegowa , a w niektórych momentach również , okolicy i całego Śląska zaczerpnięte zostały z niezwykle cennego opracowania Aleksandra Leszczyny reprezentującego Związek Górnośląski i ,,Krainę Rudzką ” który  w swej  obszernej pracy umieścił  wiele najważniejszych wydarzeń z Rudy , Chebzia, Goduli i Orzegowa na tle dziejów Ziemi Bytomskiej, Śląska , Polski i Europy.

 

Dobierając informacje do kolejnych kart kalendarium skupiałem się na tych najbardziej istotnych , odrzucając te , które   jak się wydawało  nie są w stanie niczym szczególnym zainteresować. Wtedy więc m.in nie wykorzystywałem faktów dotyczących różnego rodzaju plag i nieszczęść jakie spadały na  naszych  przodków w odległych czasach

Dziś w obliczu panującej pandemii , czy nawet skutków emisji dwutlenku węgla do atmosfery powodujących  jak się sądzi niespotykane wcześniej anomalia pogodowe warto te niewykorzystane wcześniej informacje podać by uzmysłowić sobie ,że wcale nie żyjemy w wyjątkowo nieprzyjaznych , mrocznych   i beznadziejnych czasach.

 

 

więcej czytaj tu

 

 

 

 

 

Orzegowianie na szklanym ekranie

 

 

O udziale orzegowian w programach telewizyjnych było już nie raz. Zawsze to miłe gdy na szklanym ekranie rozpoznajemy znajome nam twarze osób związanych z Orzegowem.
Całkiem niedawno w telewizji Polsat zakończyła się pierwsza edycja programu kulinarnego „Family Food Fight. Pojedynek na smaki”

„Family Food Fight” to stworzony w 2017 roku australijski format kulinarnego show. Lokalne wersje projektu powstały w takich krajach, jak m.in. Argentyna, Brazylia, Włochy, Meksyk, Potugalia, Szwajcaria i USA. Formuła programu polega na tym, że rodziny rywalizują ze sobą w przygotowywaniu potrwa kulinarnych. Zwycięska drużyna otrzyma nagrodę finansową .W naszym przypadku nagroda ta wynosiła  100 tys zł.

Jurorami w polskiej edycji byli Ewa Wachowicz była Miss Polonia znana widzom Polsatu z programu ,,Ewa gotuje” , Piotr Gąssowski popularny aktor ostatnio prowadzący program ,,twoja twarz brzmi znajomo” i Adam Borowicz (pochodzący z Orzegowa  vloger i gospodarz autorskich programów kulinarno-podróżniczych)

 

 

Jurorzy programu„Family Food Fight. Pojedynek na smaki”od lewej:Piotr Gąssowski ,Ewa Wachowicz ,Adam Borowicz

 

 

Z dawnej prasy

Orzegów lata 30-te

Przez 17 lat, od 1922 roku aż do wybuchu II Wojny Światowej Orzegów był miejscowością nadgraniczną .Stało się to  w wyniku rozstrzygnięć plebiscytowych .  Wtedy to w  skład odrodzonej Rzeczypospolitej weszła część Górnego Śląska.

17 lat okresu gdy Orzegów był miejscowością nadgraniczną nałożyło się w czasie z głębszym  kryzysem gospodarczym na Śląsku a w związku z tym i masowymi zwolnieniami z kopalń .
Wielu bezrobotnych wykorzystując nadgraniczne położenie gminy trudniło się przemytnictwem.Był to proceder zakrojony na szeroką skalę , stąd  w ówczesnej prasie aż roiło się od podobnych artykułów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze sportu

 

 Wysoka forma Kuby Kamińskiego

Chcąc nie chcąc po raz kolejny  należałoby poświęcić więcej uwagi naszej  orzegowskiej perełce piłkarskiej .

W miniony piątek Jakub Kamiński poprowadził  reprezentację Polski do lat 21 ,(bezpośrednie zaplecze pierwszej reprezentacji )  do sensacyjnego zwycięstwa nad  Niemcami  , aktualnym Mistrzem Europy w tej kategorii wiekowej !!!
W  meczu eliminacyjnym do mistrzostw Europy Polacy zupełnie niespodziewanie rozgromili drużynę gospodarzy  aż 4-0 !!!

Walnie do sporego kalibru sensacji  przyczynił się nasz 19 latek  , który co warto podkreślić wypracował kolegom wszystkie 4 bramki ,również po jego podaniu do napastnika otwierającym mu drogę do bramki zawodnik niemiecki zmuszony był w sposób nieprzepisowy go zatrzymać co spowodowało ,że otrzymał czerwoną kartkę tym samym osłabiając mocno swój zespół.

Na uwagę zasługuje też to, że Kuba Kamiński po raz kolejny wystąpi w roli kapitana reprezentacji .Warto też przypomnieć ,że to właśnie kluby z Bundesligi są szczególnie  mocno zainteresowane nabyciem naszego piłkarza.
Lepszej okazji do wypromowania się, nie mogło być !

 

 

XXXXX

 

Jakub Kamiński po raz drugi w tym sezonie został wybrany Młodzieżowcem Miesiąca . Skrzydłowy Lecha Poznań triumfował w lipcu, a teraz był najlepszy w październiku

Skrzydłowy Kolejorza wyrasta na najlepszego młodzieżowca sezonu 2021-22. W październiku Kamiński rozegrał cztery mecze, w których zaliczył 3 gole, a także zanotował jedną asystę. Lech zgarnął w minionym miesiącu 10 punktów, więc młodzieżowiec miał spory udział w wywalczeniu takiego dorobku.
Jak wyglądały indywidualne statystyki Kamińskiego? Młodzieżowiec oddał łącznie 10 strzałów, z czego 6 były celnych. 19-latek wykonał 16 udanych dryblingów, a także może pochwalić się 85-procentową skutecznością podań.
Kamiński wygrał w październiku rywalizację z Maksymilianem Sitkiem ze Stali Mielec, a także z Mateuszem Praszelikiem ze Śląska Wrocław. Pomocnik Lecha jest czwartym piłkarzem, który może pochwalić się dwiema nagrodami dla Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego.
***

IX Memoriał Henryka Wołoszyna dobiegł końca, młodzi zapaśnicy wracają  do Rudy z workiem medali i trzecim miejscem w klasyfikacji klubowej. Złote medale wywalczyli: Tymon Bolik 26 kg Żaki, w grupie Dzieci: Karol Halama 22 kg, Dominik Kulka 46 kg i Kacper Śliwka 55 kg, w grupie Młodzików Kuba Halama 38 kg. Srebrne medale: w grupie Dzieci Igor Gryc 46 kg, w grupie Młodzików Zuzia Ptak 36 kg i Filip Skalec 48 kg. Brązowe medale: w grupie Dzieci: Kamil Lalik 30 kg, Tomasz Bińkowski 42 kg, Marcel Żurke 46 kg i grupie Młodzików Kacper Kuś 41 kg i Kuba Bińkowski 57 kg.

Gratulacje!!!
***
Rugby
Turniej Niepodległości 
Mecze grupowe:
K. S. Rugby Ruda Śląska – Juvenia Kraków I – 7:20
K. S. Rugby Ruda Śląska – Hegemon Mysłowice II – 41:0
W półfinale turnieju  Gryfy  uległy  Juvenii Kraków 7:50.
Turniej Niepodległości w Nowym Sączu w rugby 7 kończymy na 4 miejscu, ulegając w meczu o 3 miejsce  Juvenii Kraków I 14:31 (14:14).
Były to ostatnie rugbowe zawody    w roku 2021!

One thought on “Od niedzieli do niedzieli 6

  1. Jakub Kamiński został wybrany nie tylko Młodzieżowcem października, ale również Piłkarzem października. Chyba niedługo pożegna się z Ekstraklasą. Oby tylko nie ugrzązł gdzieś na ławie rezerwowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *