Od niedzieli do niedzieli 5

7 listopada 2021

W tym wydaniu:

-Kolejne mieszkania w Orzegowie
-Jerzy Król -aktor z Orzegowa – wspomnienie
-Spotkanie władz miejskich z mieszkańcami
-Netto
-7 listopada
-Zdjęcia z kalendarza
– Z dawnej prasy
-Ze sportu

 

Kolejne mieszkania w Orzegowie !

 

zobacz wizualizację budynków – wejdź tu

 

Ruda Śląska otrzyma ponad 4,7 mln zł z Banku Gospodarstwa Krajowego, dzięki czemu miasto będzie uczestniczyć w kosztach budowy mieszkań na wynajem przy ul. Piotra Tomanka. Obniży to wpłaty przyszłych najemców. Inwestycja zostanie zrealizowana przez Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a zakończenie budowy planowane jest na 2023 rok.

– Dzięki naszemu udziałowi w kosztach zmniejszy się wysokość partycypacji w kosztach budowy, wpłacanej przez przyszłych najemców – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Miasto będzie wskazywać najemców poszczególnych lokali. Pierwszeństwo będą miały osoby posiadające umowę najmu w zasobie komunalnym, co spowoduje zwolnienie lokali mieszkalnych dla osób oczekujących na przydział mieszkania z zasobu gminnego – dodaje.

Wielorodzinny budynek TBS ma stanąć przy ul. Piotra Tomanka w dzielnicy Orzegów. Będą się w nim znajdowały 44 mieszkania, w tym 39 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od ok. 50 m2 do 56 m2 oraz 5 mieszkań trzypokojowych o powierzchni od prawie 66 m2 do ok. 67 m2. W podziemnym garażu znajdą się 44 miejsca parkingowe. – Będą to mieszkania o wysokim standardzie, zarówno wykończenia, jak i wyposażenia, oddawane w stanie „pod klucz” – zapowiada wiceprezydent Michał Pierończyk.

Bezzwrotne wsparcie w wysokości 4.724.188,83 zł będzie finansowane przez Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego i realizowany przez BGK Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa. Stopień obniżenia wpłacanej przez najemców partycypacji zależeć będzie od ostatecznych kosztów realizacji inwestycji.

Wnioski o najem lokalu mieszkalnego dostępne są na stronie Regionalne TBS oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Można je składać w siedzibie RTBS Sp. z o.o. w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 76/U1 lub w Urzędzie Miasta Ruda Śląska.

źródło :oficjalny portal UM

 

 

 

 

 

 

 

 

Jerzy Król – Aktor z Orzegowa 

wspomnienie

Jerzy Król (ur. 4 listopada 1944-  zm. 6 lipca 2020)

 

 

 

 

Nic tak trafnie nie byłoby  w stanie wprowadzić w opowieść o losach  urodzonego w Orzegowie i związanego z nim  Jerzego Króla, jak zdjęcie z jakże charakterystycznym dla dawnej ulicy Kościelnej (obecnie K.A.Hlonda) ogromnym , okrągłym zegarem zawieszonym przy wejściu do zegarmistrza.

 

W biografiach ludzi znanych  , tych którzy wybili się ponad przeciętność często pojawia się  na wstępie  znamienne  stwierdzenie..
,,To tu się wszystko zaczęło”

Tu czytaj więcej

 

 

 

7 listopada

 

Dziś dzień jak co dzień ,każdy jednak kto żył w tamtej epoce wie ,że dla propagandy komunistycznej był to wyjątkowy  moment oddania pokłonu dla Towarzyszy ze wschodu.Każdy na pamięć znał wtedy  życiorys Lenina i po raz kolejny jak co roku o tej porze przypominano mu o słynnym wystrzale z  krążownika,,Aurora” który  miał dać sygnał do rozpoczęcia zwycięskiej Rewolucji Październikowej.

 

Rocznica rewolucji październikowej:  było świętem obchodzonym  7 listopada na pamiątkę wybuchu rewolucji bolszewickiej w Rosji w 1917 roku. W Polsce  zaczęto je celebrować po II wojnie światowej.

 

Nie był to wprawdzie dzień wolny od pracy , ale 7 listopada w każdej szkole, na każdej uczelni, w każdym zakładzie pracy, w każdym domu kultury, w każdej gazecie i na każdym kroku oddawano cześć „Wielkiemu Październikowi”. Organizowano uroczyste akademie, masówki, zebrania, konferencje, konkursy, spektakle i koncerty. Pisano i recytowano wiersze w rodzaju;

Kłaniam się rosyjskiej rewolucji
czapką do ziemi,
po polsku:
radzieckiej sprawie,
sprawie ludzkiej,
robotnikom, chłopom i wojsku.

Zmiany ustrojowo -polityczne w kraju w jednym momencie,, zwolniły ” nas z tego rodzaju szerzenia ideologii nikomu do niczego potrzebnej. Zachowały się  zdjęcia  , które przypominają ,że wszyscy braliśmy w tym kiedyś udział.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z dawnej prasy 

Orzegów początek XX wieku

 Z pierwszego  wycinku prasowego możemy się przekonać   jak niełatwo było się oswoić z tym ,że Orzegów który wcześniej  przez VI wieków był wsią, w krótkim okresie czasu  na skutek rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku stawał się gminą o charakterze małomiasteczkowym. Trudno nazywać osadę która liczy 10 tysięcy mieszkańców wioską ,a jednak z przyzwyczajenia jeszcze długo posługiwano się tym określeniem. Krótkie informacje prasowe z tamtego okresu wskazują jak wraz z rozwojem przemysłowym rozwijała się tutejsza infrastruktura. Przełom XIX i XX wieku to początek powstawania tzw.Nowego Orzegowa .Ciekawa  można powiedzieć historyczna  informacja pokazuje się w notatce prasowej z 1905 roku. Dowiadujemy się z niej, że  zostanie przebita nowa ulica z ul.Bytomskiej do Kościelnej  (dziś ul.Grunwaldzka)w ten to sposób Stary Orzegów połączono z Nowym.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *