2 października 2022 r.

W tym wydaniu:

– Michał Pierończyk Prezydentem Rudy Śląskiej
– Quiz – 15 lecie TMO
– Inwestycje
– Wernisaż Jolanty Szostak
– Dawny Orzegów w kolorze
– Zdjęcia z kalendarza
– Polscy Beckhamowie
– Ze sportu

 

 

 

Informacja dla członków TMO

 

 

 

 

 

Michał Pierończyk Prezydentem Rudy Śląskiej

 Wolą wyborców  prezydentem naszego miasta został Michał Pierończyk. 

 

 

 

Michał Pierończyk – życiorys

Michał Pierończyk był radnym Rady Miasta Ruda Śląska w latach 2006 – 2010. W tym samym czasie angażował się w działania organizacji pozarządowych. W grudniu 2010 roku objął stanowisko wiceprezydenta Rudy Śląskiej, które piastował do połowy 2022 roku. Odpowiedzialny był za sprawy zagospodarowania przestrzennego. Nadzorował prace Wydziałów: Rozwoju, Zamówień Publicznych, Inwestycji, Urbanistyki i Architektury, Lokalowego, a także Biura Geodety Miasta i Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Dzięki pracy byłego wiceprezydenta i jego zespołu miasto zyskało takie inwestycje jak “Stacja Biblioteka” w Chebziu, obiekty sportowe: Burloch Arena, stadion przy ulicy Czarnoleśnej, Rynek w Orzegowie, Muzeum Miejskie, czy Willa Florianka.

 

 

 

Wrzesień 2018 rok. Uroczyste otwarcie rynku orzegowskiego. Wiceprezydent Michał Pierończyk  (z lewej strony) obok  pełniącej przez ostatnie 12 lat,  funkcję  prezydenta Rudy Śląskiej  Grażyny Dziedzic.

 

Michał Pierończyk to postać dobrze większości mieszkańców naszego miasta znana. Od 2010 roku nieprzerwanie  piastował funkcję wiceprezydenta w ekipie ś.p. Grażyny Dziedzic.Ponieważ był to okres niezwykle sprzyjających naszej dzielnicy decyzji i przy tym wielu znaczących inwestycji , to należałoby z zadowoleniem przyjąć do wiadomości fakt,że to właśnie jemu przyjdzie kontynuować ten korzystny dla miasta i naszej dzielnicy proces zmian   jaki  zapoczątkowała  pani prezydent.

 

  Z okazji objęcia urzędu Prezydenta Miasta  serdeczne gratulacje dla   Michała Pierończyka,  życząc mu w tym miejscu równocześnie  owocnego dialogu z mieszkańcami ,wspólnego rozwiązywania problemów dotyczących naszego miasta , a przede wszystkim   skutecznych działań wpływających na  jego rozwój i sprawne funkcjonowanie.

 

 

QUIZ -15 Lecie TMO

 

15 lat temu powstało Towarzystwo Miłośników Orzegowa. To już spory kawał czasu, więc też w tym działającym na rzecz swojej dzielnicy stowarzyszeniu wiele się działo.

Spróbujcie swych sił  w tym okolicznościowym sprawdzianie wiedzy.Quiz ten niekoniecznie skierowany jest wyłącznie dla członków TMO ,spróbować może każdy ,choć łatwo nie będzie.

Przypomnę zasady; Do każdego pytania  podane są 4 odpowiedzi , z których należy zaznaczyć tylko jedną ,tą poprawną .

Przy udzieleniu odpowiedzi poprawnej pole z odpowiedzią wyświetla się na zielono , błędnej ,na czerwono. Po udzieleniu odpowiedzi automatycznie  ukazuje się kolejne pytanie.
Po udzieleniu ostatniej odpowiedzi dokonuje się podsumowanie quizu i wyświetla się końcowy wynik .

Quiz zawiera 20 pytań .

 

 

 

Sprawdź swoją wiedzę dotyczącą Towarzystwa Miłośników Orzegowa

 

 wejdź tu

 

 

Inwestycje w Orzegowie 

 

W kilku słowach o przebiegających obecnie  inwestycjach w Orzegowie .

* Ul.Tomanka– intensywne prace , wciąż jednak na etapie  fundamentów, to ta faza, najbardziej czasochłonna  więc na razie trudno dopatrzeć się  większych efektów tych robót , choć równolegle trwa już układanie zbrojenia pod betonowe  ściany podziemnej części budynku.

 

29 września 2022 r.Prace przy budowie budynku mieszkalnego przy ul.Tomanka trwają na dobre.

 

*Ampartamenty Ziętka -taka deweloperska i bardziej  robocza raczej nazwa nowo powstającego osiedla nieopodal dawnego kąpieliska i kop.Karol  jak na razie dobrze się prezentującego  na  wizualizacjach .W tej chwili po wycince drzew i wykarczowaniu całego terenu … cisza.

 

Mocno zaawansowane są prace przy termoizolacji budynku przy ulicy Orzegowskiej 62

 


Zakończono realizację  projektu małego Budżetu Obywatelskiego –  cieszącego się dużym powodzeniem pumptracka

 

*Trwa realizacja projektu dużego Budżetu Obywatelskiego 2022  – budowa  wielofunkcyjnego boiska ze sztuczna nawierzchnią poliuretanową do gry w koszykówkę i siatkówkę oraz plac zabaw z czteroma urządzeniami sprawnościowymi i wieżą linową. W tej chwili jednak od dłuższego czasu panuje tam pewien zastój,  choć wg.zapewnień obiekt ma być gotowy w listopadzie.

 

*Gruntowną metamorfozę przechodzą dwa orzegowskie parki.Tam zakres prac  jest naprawdę duży i na końcowe efekty przyjdzie poczekać do wiosny.
Na zdjęciu; w fazie wykonania nowe  alejki parkowe  na  terenie Plant Orzegowskich.

 

 

 

Wernisaż Jolanty Szostak 

 

W  piątek w Galerii Czapla  odbył się  wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Szostak, jednej z artystek  Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury. Wernisaż  połączony  był z promocją nowego tomiku poetyckiego Beaty Guzy pod tytułem “Między słowami”. Wydarzenie to  obfitowało w chwile pełne artystycznych wrażeń. Zachwycająca wystawa baśniowych obrazów autorstwa Jolanty Szostak wzbogacona została   recytacją  wierszy drugiej z głównych postaci tego wieczoru poetkę Beatę Guzy.
Warto dodać ,że ilustracje do wydanego tomiku poezji są autorstwa Jolant Szostak.

Wystawa do obejrzenia w ,,Galerii Czapla”

 

 

 

Jolanta Szostak , Beata Guzy

autor:Jolanta Szostak

 

 

Dawny  Orzegów w kolorze

To  barwne   zdjęcie z okresu przedwojennego wyjątkowo podkreśla radosny i uroczysty charakter  uformowanego w okolicy kościoła pochodu  udającego się w kierunku ratusza.Rok 1937.

Związek Powstańców Śląskich, Koło w Orzegowie pod kierownictwem  burmistrza Tomanka funduje pomnik wszystkim poległym w powstaniach na skwerze obok Urzędu Gminy.
Na jego odsłonięcie 2 maja 1937roku przyjeżdża wojewoda śląski dr M. Grażyński i biskup diecezji katowickiej S. Adamski.

 

Szczególną oprawą uroczystości był efektowny przemarsz formacji wojskowych ,powstańców ,a także lokalnych stowarzyszeń i  delegacji młodzieży szkolnej.

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza 

 

Tego rodzaju zdjęcia grupowe są   niemal w każdym  orzegowskim kalendarzu. Nigdy też nie ma problemu z sięgnięciem po nie , bo w zasobach TMO jest ich całe  bogactwo. Ale nic w tym szczególnego ,bo o czym już tu na stronie wielokrotnie wspominałem zwłaszcza okres lat międzywojennych w Orzegowie  obfitował w niezliczone stowarzyszenia ,organizacje  i to o  bardzo różnym charakterze. Do tego tak jak w przypadku Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej Katolickiej członkowie tejże organizacji mogli się realizować w sektorach  m.in. religijnym, kulturalno -oświatowym ,charytatywnym,społeczno -patriotycznym  czy sportowym,który dodatkowo miał swoje liczne sekcje sportowe.

W tak obszernej ofercie  nie brakowało nigdy miejsca dla muzyki,która zwłaszcza w tamtym okresie była w Orzegowie wszechobecna.

Zdjęcie z 1928 roku ,orkiestra SMPK podczas pielgrzymki do Piekar.

 

 

 

 

 

Polscy Beckhamowie 

Choć te swoje przysłowiowe ,,5 minut” oboje mieli już ponad 15 lat temu,  jak się okazuje byli w tamtym czasie na tyle barwną i interesującą parą , często eksponowaną w mediach ,że jeszcze i dziś chętnie w niektórych miejscach  dziennikarze do tego tematu wracają .

Niektórzy mówili o nich polscy Beckhamowie. W związku  byli przez cztery lata. Gdy się poznali i spotykali, to on  Damian Gorawski wschodząca gwiazda polskiej piłki nożnej,   nasz chłopak   z Orzegowa był zdecydowanie bardziej popularny i nie musiał zabiegać o tę popularność ,bo sam poprzez sukcesy sportowe na nią zapracował.  Natalia Siwiec dopiero stawiała pierwsze kroki w świecie modelingu. Brała również udział w konkursach piękności.

W 2002 r. zdobyła tytuł Miss Bałtyku, a rok później otrzymała także koronę Miss Dolnego Śląska.

 

 

2006 rok.Damian Gorawski ,Natalia Siwiec. Zdjęcie :Maciej Simarowski /Agencja ;Przegląd Sportowy/newspix.pl

Natalia Siwiec  znalazła się  w momencie gdy po sukcesach w konkursach piękności i pierwszych próbach w branży modelingu do dalszego rozwoju kariery była potrzebna jej rozpoznawalność w mediach .
Pomysłem na zaistnienie w mediach było związanie się z kimś , kto obecnie w nich w jakiś sposób już bryluje .
Dopięła swego , bo zapoznała robiącego  w tym czasie duża karierę , do tego przystojnego i zawsze  gustownie i modnie ubranego piłkarza Damiana Gorawskiego.

W tym czasie dwukrotnie zdobywał ze swoim klubem Wisłą Kraków mistrzostwo kraju ,został powoływany do reprezentacji Polski , w której udało mu się rozegrać 14 spotkań .Był o krok od wyjazdu  na MŚ w Niemczech w 2006 roku , na które ostatecznie  mimo powołania z powodu problemów zdrowotnych nie pojechał.

Jako para szybko stali się pożywką dla kolorowych czasopism, wyróżniali się urodą i elegancją.Oboje  zawsze modnie i drogo się ubierali i lubili się pokazywać ,,na salonach” Nie przypadkiem więc porównywano ich do angielskiego związku piłkarza  Davisa Bekhama ze znaną wokalistką Victorią Adams czy ich   odpowiedników w kraju Radosława Majdana z Dodą.

Związek Damiana Gorawskiego z Natalią Siwiec trwał 4 lata i z pewnością ułatwił  dalszą karierę  celebrytce .

Jeszcze w okresie znajomości w 2005 roku reprezentowała Polskę  w konkursie Miss Bikini w Chinach , gdzie zdobyła tytuły Miss Bikini of China oraz MissFoto ,w 2006 roku reprezentowała nasz kraj w wyborach Miss International Tourism w Afryce Południowej gdzie zdobyła tytuł ,,The Best Body”

 

W 2012 roku  obwołano ją miss Euro 2012 po tym jak jej zdjęcie wykonane  na stadionie podczas jednego z meczów naszej reprezentacji trafiło do mediów.

W 2013 roku w rankingu na najpopularniejszych polskich celebrytów , których nazwiska są najczęściej wyszukiwane w internecie  zajęła wysokie 5 miejsce. Spełniła się jako modelka, często pokazywała się w telewizji  m.in w ,,Tańcu z gwiazdami”W 2014 była bohaterką reality show stacji Viva Polska Enjoy The View, Love, Natalia .

Ma na koncie również kilka ról filmowych w tym m.in jako odtwórczyni  jednej z głównych ról w  wyprodukowanym  w 2020 roku filmie ,,Jak zostałem gangsterem ,historia prawdziwa.”

 

W 2010 roku Damian Gorawski związał się na pewien czas z równie urodziwą kobietą , znaną  aktorką Anną Prus.

O karierze  sportowej Damiana Gorawskiego była już okazja nieraz napisać  i na pewno jeszcze na  tym portalu będzie czas o nim wspomnieć.

Może nie zawsze tego rodzaju wyciąganie wątków z życia osobistego kogoś popularnego jest stosowne ,ale też media żywią się takimi historiami ,a też ich odbiorcy chętnie się  zapoznają z takimi pozakulisowymi epizodami  życia  znanych ludzi..

Ci o których pisze i mówi  się więcej niż o innych z reguły lubią się pokazywać w świetle fleszy więc należy przypuszczać ,że samemu Damianowi to w żaden sposób nie przeszkadza , tym bardziej jeżeli nie próbuje się w takich przypadkach kogoś przedstawiać w niekorzystnym świetle.

Pozwoliłem sobie  posiłkując się ostatnio opublikowanymi artykułami w Onecie zaczerpniętymi z  Przeglądu Sportowego i ,,Super expressu” również przybliżyć ten wątek.
W końcu dotyczył mieszkańca Orzegowa ,dzielnicy w której trudno się raczej doszukać  kogoś wywodzącego się  z  tzw.High life .Damian Gorawski na pewno ,nawet  jeżeli tak dosłownie w nim nie uczestniczył , to na pewno się o niego ocierał .Na pewno też pomógł Natalii Siwiec ,, zaistnieć” i ułatwić  drogę do  jej wymarzonego  świata showbiznesu.

 

 

 

 

 

 

Ze sportu  

 

Błysk Kuby Kamińskiego 

 

Być może trudne początki Jakuba Kamińskiego w drużynie VFL Wolfsburg są już za nim . W sobotę po raz drugi w sezonie Kuba rozpoczął spotkanie ligowe od pierwszej minuty .Był to zarazem jego najdłuższy pobyt na boisku.(76 minut)
Co warte odnotowania przy stanie 0-1 to z podania ,,Kamyka” jeden z piłkarzy Wolfsburga doprowadził  do remisu .Ostatecznie  jego drużyna  osiągnęła bardzo cenne zwycięstwo 3-2 i wydostała się tym samym ze strefy spadkowej.

Czekamy na kolejne mecze z udziałem Kuby , tym bardziej ,że od tego czy będzie grał regularnie w swoim klubie zależeć będzie prawdopodobnie czy wyjedzie z reprezentacją Polski na MŚ w Katarze.

 

 

 

Porażka Gryfów

 

Bez powodzenia  w ubiegłym tygodniu  rozegrały swój drugi ligowy mecz Gryfy w Lublinie z rezerwami Budowlanych Lublin. Wykorzystując przerwę w rozgrywkach Ekstraligi gospodarze wystawili w składzie również kilku zawodników z pierwszej drużyny i było to widoczne zwłaszcza w pierwszej połowie, podczas której niemalże od początku meczu Budowlani bezlitośnie punktowali wszystkie błędy rudzian, zdobywając w pierwszych czterdziestu minutach meczu aż sześć przyłożeń, Gryfy zdołały odpowiedzieć tylko jedną akcją punktową, po dosyć szczęśliwym rozegraniu piłki w ataku przyłożył niezawodny skrzydłowy Mykeltie Imani, a dwa kolejne punkty z podwyższenia dołożył Skubik.

W drugiej połowie obraz gry się mocno zmienił, gra się bardzo wyrównała i toczyła głownie w okolicach linii środkowej boiska, co mogło mieć związek z tym, że Gryfy przez dziesięć minut grały w przewadze zawodnika po żółtej kartce dla rywala. Skubik zdobył trzy punkty z karnego, jednak nie udawało się udokumentować tej lepszej gry przyłożeniem, a aż dwa po przechytach piłki zdobyli gospodarze. Gryfy dopiero w ostatniej akcji meczu zdołały zdobyć drugie przyłożenie, Daniel Popczyk wykończył akcję punktową.

Skład Gryfów: Popczyk Daniel, Chege Danson (Jastrzębski Dominik), Kuniczkowski Filip, Pyrek Marcin, Szombara Daniel, Majchrzak Szymon, Pogorzhalskyi Igor (Gładkowski Jakub), Dróżdż Dawid, Nowak Mateusz, Skubik Krzysztof, Imani Mykeltie, Jankowski Marcin, Weżgowiec Patryk, Sawicki Aleksander, Stempin Karol

Punkty zdobyli: Imani Mykeltie 5 pkt. (1P), Popczyk Daniel 5 pkt. (1P), Skubik Krzysztof 5 pkt. (1K, 1pd)

AWP Budowlani II Lublin – KS Rugby Ruda Śląska 49:15 (36:7)

Po dwóch kolejkach rudzianie mają na koncie dwie porażki, a za dwa tygodnie przed nimi trudne zadanie, na Burloch Arenie podejmą lidera ligi, zespół Watahy Zielona Góra.