25 września 2022

W tym wydaniu:
-Kalendarz Orzegowski 2023
-Orzegów w plenerze malarskim (2012 r)
-Dawny Orzegów w kolorze
-Schody na Burloch
-Budżet Obywatelski 2023
-Zdjęcie z kalendarza
-Wycinka
-Ze sportu

 

 

  Kalendarz  Orzegowski 2023  

 

Jak co roku w niedzielę odpustową  tuż przed kościołem na stoisku Towarzystwa Miłośników Orzegowa  do nabycia będą Kalendarze Orzegowskie na 2023 rok.
Polecamy również kolorowe widokówki dawnego Orzegowa !

 

 ZAPRASZAMY 

 

 

 

 

Odpust

Święto patrona parafii  związane z wydarzeniami religijnymi  na które składają się suma odpustowa  i  uroczysta procesja. Tradycyjny odpust oprócz sfery duchowej nierozłącznie kojarzony jest również z zewnętrzną otoczką, z towarzyszącymi kramami odpustowymi, karuzelami czy festynami .To również wyjątkowa okazja do biesiadnych spotkań rodzinnych.

Wszystkim życzę przyjemnej odpustowej niedzieli .

 

 

 

autor obrazu; Stanisław Łakomy

 

 

 

 

Orzegów w plenerze malarskim 

zdarzyło się …10 lat temu

 

Dokładnie 10 lat temu członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa  w rok po udanym Plenerze Fotograficznym postanowili zorganizować tym razem  Plener Malarski.

 

Orzegów od dawien dawna był wdzięcznym tematem zarówno dla fotografów jak i malarzy.Miejsce to stało się inspiracją m.in .dla twórczości Norberta Dolezicha Wykorzystał je zarówno  w swojej twórczości literackiej, w książce ,,Ich Kam aus Orzegow,  jak również  w wielu motywach  swych prac malarskich  .

 

Pejzaż Orzegowa.Norbert Dolezich 1944 r.

 

 

 

 

8 września 2012 roku  z inicjatywy członków TMO zorganizowano Plener Malarski w Orzegowie. Wydarzenie to objęła patronatem   p.prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.
Do Orzegowa przybyli artyści z różnych  miast naszego regionu.Wśród nich  profesjonaliści  jak i amatorzy z  grupą osób niepełnosprawnych.
Powitanie i omówienie szczegółów pleneru odbyło się Domu Katechetycznym. Następnie  cała  grupa uczestników pleneru  rozeszła się po dzielnicy  poszukując obiektów ,które by przy pomocy pędzla lub ołówka chcieli przenieść na obraz.

Zarówno tematyka jak i sama technika malarska była dowolna , stąd też  prace były  różnorodne.

Pokłosiem Pleneru Malarskiego był uroczysty wernisaż ,a także wystawy m.in.w MCK ,,FRYNA “,CH Plaza,kościele parafialnym oraz restauracji Mettaxa.

 

 

 

 

 

Wystawom towarzyszył konkurs na najlepszą pracę .Najlepiej oceniono dokonania artystyczne Agnieszki Lutek ,przybyłej na plener z Przyszowic.

Na pewno tamten Plener Malarski , który  odbył się na 2 lata przed  powstaniem Centrum Inicjatyw Społecznych miał  wpływ  na   późniejsze podjęcie decyzji o powstaniu  nie tylko galerii Czapla ,ale też  środowiska plastycznego , które dziś jest już  rozpoznawalną , cenioną i prężną  w mieście ,a także poza nim  grupą plastyczną .

 

 

 

 

 

Organizatorem ,,Pleneru   było Towarzystwo Miłośników Orzegowa  oraz filia Miejskiej Biblioteki Publicznej .Na zdjęciu; Jerzy Kasperek ,Agnieszka Płaszczyk, Bogusław Poważa, pomysłodawcy i główni twórcy przedsięwzięcia.

 

Zobacz galerię ,,Malarski Plener Fotograficzny”
wejdź tu

 

 

 

 

 

 

 

 

Budżet Obywatelski 2023

 

 

 

 

Projekty wybrane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2023 rok 

 

Zadanie duże:

 

✔️ renowacja kompleksu boisk przy ul. Gwareckiej 2 (1479 ważnych głosów)

 

Zadania małe:

 

✔️ Eko-Park w Bykowinie przy osiedlowej strefie aktywności (1045 głosów)
✔️ plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 6 (926 głosów)
✔️ wybieg dla psów „Sznupowisko” w parku Strzelnica (601 głosów)
✔️ rewitalizacja kochłowickiego rynku (589 głosów)
✔️ naukowy plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 (481 głosów)
✔️ plac zabaw z mini boiskiem na Ficinusie (459 głosów)
✔️ zagospodarowanie nieurządzonej części Parku Mickiewicza (438 głosów)
✔️ Mini Park Ruda „Szczęść Boże” (432 głosy)
✔️ rozbudowa terenowych tras rowerowych w Parku Strzelnica (405 głosów)
✔️ plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 17 (393 głosy)

 

 

 

 

 

 

Wycinka

Dwa orzegowskie parki przechodzą gruntowną przemianę. Zakres prac związany z realizacją projektu ,,Trakt Rudzki “jest bardzo szeroki , stąd na końcowe efekty przyjdzie nam poczekać i to prawdopodobnie aż do wiosny .W tej chwili , przechodząc przez obydwa parki raczej widok  jest ponury .Należy ufać ,że wycinka kilkudziesięcioletnich drzew jest uzasadniona .Być może  zachowaniem bezpieczeństwa , bo w ostatnim czasie kilku minionych  lat, praktycznie po każdej większej wichurze  powalone drzewa w tym miejscu nie były rzadkością.