9 października 2022

W tym wydaniu:

– 15 lecie TMO
– 120-lecie szkoły podst.nr 36
– Dawny Orzegów w kolorze
–  Zdjęcie z kalendarza
– Śladem symbolicznych pamiątek
– Ze sportu

 

 

15 lecie TMO

 

Poniżej rok  po roku,TMO w swych działaniach na rzecz  naszej  dzielnicy.
Wybiórczo, bo zbyt duży za nami kawał czasu, by szerzej tu było można przedstawić  zakres tych wszystkich przedsięwzięć, z tego minionego okresu. Jest to więc zaledwie   pobieżne przybliżenie   tego   czym  w okresie tych 15 lat członkowie tego   jedynego  takiego  stowarzyszenia w mieście się  zajmowali.

 

 

 

Pierwsze spotkanie w użyczonej salce Domu Katechetycznego .7 październik 2007 rok .Tak się rodziło Towarzystwo Miłośników Orzegowa

*W 2008 roku braliśmy udział  w I Zjeździe Orzegowian mieszkających w Niemczech ,to wtedy powstał niemiecki oddział TMO , który dziś liczy ponad 40 osób i ściśle  z nami od tego czasu współpracuje
*Od samego początku istnienia TMO  postanowiliśmy ocalić od zapomnienia nasz  stary cmentarz orzegowski , opiekując się nim i organizując kwesty ratujące nekropolię.

 

* Prelekcja na temat wielce zasłużonej dla Orzegowa postaci Maksymiliana Chroboka, zorganizowana wspólnie z filią Miejskiej Biblioteki Publicznej ,na terenie której to wydarzenie się  wówczas odbyło.
*  Konkurs  plastyczny dla młodzieży szkolnej ,temat Orzegów. Dla autorów najlepszych prac przewidziane zostały nagrody.

* W siedzibie TMO przy ul.Czapli 4  pod okiem członkiń TMO odbywały się m.in zajęcia dla dzieci z zakresu robótek ręcznych i szydełkowania.
*Co roku organizowane były  Orzegowskie Turnieje Piłkarskie dla dwóch kategorii wiekowych młodzieży szkolnej .To właśnie podczas jednego z tych turniejów na boisku pokazał sie Jakub Kamiński ,dziś reprezentant Polski jeden z największych  talentów polskiej piłki nożnej.

 

*W propozycjach  dla mieszkańców Orzegowa (i nie tylko) znalazły się cieszące się dużym powodzeniem wycieczki po naszej dzielnicy  organizowane wspólnie z filią MBP.
*W 2011 roku TMO zorganizowało Plener fotograficzny  w którym wzięła udział  liczna  grupa fotografów- amatorów przybyłych do nas również  z innych  miejscowości. Pokłosiem pleneru był wernisaż i  wystawy w kilku miejscach naszego miasta.

 

*Po udanym plenerze fotograficznym przeprowadzono plener malarski , który również wzbudził duże  zainteresowanie .Podobnie jak w przypadku pleneru fotograficznego również zaprezentowano stworzone obrazy na kilku wystawach .Wydarzenie to zaowocowało w późniejszym czasie stworzeniem Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury.
*Albumy Orzegowskie to cykliczne multimedialne przedstawienia plenerowe ukazujące mieszkańcom dawny Orzegów na fotografii.

 

*Przez kilka  czerwcowych dni ożywiliśmy na nowo ratusz , dawną siedzibę Urzędy Gminy
*W tym czasie odbywały się  w wyremontowanych przez członków TMO pomieszczeniach ratusza  prelekcje , spotkania , wystawy .Na zewnątrz zaś odbyła się inscenizacja  w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych o temacie,,Orzegów w pierwszych dniach II wojny światowej

 

*W 2014 roku po oddaniu do użytku Centrum Inicjatyw Społecznych  przy znacznym udziale członków stowarzyszenia oddano do użytku Galerię ,,Czapla”Od tego czasu nową siedzibę TMO.
*Coroczne kwestowanie w dniu Wszystkich Świętych od wielu lat pozwala członkom TMO zebrać środki na ratowanie starej nekropoli

 

*Takie okoliczności jak okrągłe jubileusze w tym przypadku 710 lecia Orzegowa stają się okazją do zorganizowania na przestrzeni całego roku cyklu  imprez  uświetniających to wydarzenie

* W dorobku TMO jest organizacja wielu festynów z udziałem mieszkańców Orzegowa

*Rok Sportu Orzegowskiego to cykl ponad 20 imprez sportowych , turniejów , spotkań , pokazów  często współorganizowanych z udziałem całego środowiska sportowego,szkół i parafii.Na zdjęciu defilada z udziałem kilkunastu sekcji sportowych na obiekcie Burloch Areny podczas  Centralnej Imprezy  Roku Sportu Orzegowskiego.Całoroczne wydarzenie przebiegało pod patronatem ministra Sportu Witolda Bańki oraz Prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic.
*  W działaniach TMO  przejawia się również dbałość i opieka nad miejscami pamięci.

 

*Kolejne 12 miesięcy to Rok Muzyki Orzegowskiej ,z licznymi  imprezami muzycznymi (,,piątki muzyczne ” )festynami , wystawami  i zabawą
*Do tradycji  co roku w okolicy górniczej ,,Barbórki” należą  spotkania Karolowców ,byłych górników kopalni Karol.

*W dokonaniach TMO jest wiele wystaw, tu ekspozycja w galerii Czapla zorganizowana w ramach Roku Karola Goduli i Joanny Schaffgotsch.Wystawy te niejednokrotnie wędrowały w inne miejsca w naszym mieście ,a także poza nim.
*Orzegowska flaga  razem z liczna grupą członków TMO zawędrowała do Kopic , dawnej rezydencji hrabiostwa Joanny i Ulricha Schaffgotschów.

*Średnia wieku członków TMO nieubłaganie rośnie ,a pracy na orzegowskim cmentarzu nie ubywa.
*Kolejna z kilku w ostatnim czasie zafundowanych tablic pamiątkowych.Ta poświęcona Karolowi Goduli zawieszona na murach Centrum Inicjatyw Społecznych

 

*Delegacja TMO niezmiennie od lat w  podczas uroczystości w hołdzie pamięci orzegowskim powstańcom
*Działalność stowarzyszenia to również wydawnictwo i pamiątki .Wśród nich kalendarze ,Albumy Orzegowskie , Widokówki , broszury ,gazetki , okolicznościowe kubki , filmy dokumentalne.

 

* Co roku zawsze w ostatnią odpustową niedzielę września członkowie przez cały dzień oferują do nabycia Kalendarze Orzegowskie.To też zawsze okazja do integracji z mieszkańcami Orzegowa.
*Członków TMO można też spotkać zawsze na kwestach przy obydwu cmentarzach .Tu z kolei od lat możemy liczyć na pomoc harcerzy,  klas mundurowych IV LO ,mieszkańców a w kilku wypadkach gości honorowych , którzy chętnie się do kwestowania dołączają.

 

2022

Pamiątkowe zdjęcie niepełnej grupy członków TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ORZEGOWA.

 

 

 

 

 

Śladem symbolicznych pamiątek

 

Odwiedzając groby najbliższych   na  orzegowskich cmentarzach,  często zdarza mi się spoglądać na mijane po drodze nagrobki. Czasem się zatrzymuję  przy nich ,próbując skojarzyć w głowie  nazwiska widniejące na tablicach nagrobkowych ,wspominam tych których dobrze znałem ale też  staram się czasem z pomocą innych dowiedzieć się o tych  zmarłych , których nazwiska nie wiele mi mówią.

Nic szczególnego, każdy tak chyba ma ,dzięki temu też niejednokrotnie odkrywamy mogiły osób dobrze nam znanych choć nie zawsze z imienia i nazwiska.Wydaje się  być  dobrą praktyką   zamieszczanie fotografii zmarłego na nagrobku , bo wtedy właśnie  potrafimy często w pamięci odszukać  tę osobę.

Człowiek żyje tak długo jak  długo żyje pamięć o nim. Po to też odwiedzamy  cmentarze by tych zmarłych powspominać.

Coraz częściej  zdarza się ,że na grobie pozostawia się  jakąś szczególną pamiątkę po zmarłym ,przeważnie ma to związek  z jego pasją czy wykonywanym zawodem. Są to już nie tylko symboliczne motywy na nagrobkach ale też pozostawione gadżety ,maskotki czy szaliki klubowe .

Trudno nie było zwrócić uwagi  na usadowione statuetki bokserów pod krzyżem na jednym z grobów na naszym cmentarzu .Skojarzenie musiało być tylko jedno. Zmarły z całą pewnością musiał być związany z tą dyscypliną sportu. Czy jeszcze  w Orzegowie ?, być może ,choć schyłek wielkiego boksu miał tu miejsce pod koniec lat 4o,a oficjalnie w 1951 roku sekcję zlikwidowano, więc tylko teoretycznie to było możliwe bo jeszcze na krótko w 1957 roku sekcję pięściarską w Orzegowie reaktywowano.

 

W jaki sposób Antoni Skibniewski był związany z Orzegowem ,trudno powiedzieć ,czy uprawiał boks też do końca nie wiadomo.

Wiemy jednak na pewno ,że był sędzią bokserskim W Śląskim Związku Bokserskim,
Być może w ślad za tym materiałem dowiemy się czegoś więcej na temat sportowej przeszłości ś.p.Antoniego Skibniewskiego.

 

 

 

 

 

Antoni Skibniewski  w gronie sędziów bokserskich zrzeszonych w Śląskim Związku Bokserskim

 

 

 

 

***