Leksykon Orzegowski 36

W tym wydaniu :

Atut
Borowicz
Cmentarz parafialny
Dylka

 

 

Atut

Biuro Podróży ..Atut”  z siedzibą przy ul.Podlas  to istniejąca od 1994 roku firma rodzinna zajmująca się organizacją grupowych wycieczek  jedno lub kilkudniowych,  jak również  turnusów wczasowych w niemal każdy zakątek kraju. Całoroczny program imprez turystycznych  ,  oferuje również  atrakcyjne wyjazdy zagraniczne .Biuro Podroży ,,Atut” założyli Alicja i Henryk Pająkowie .Obecnie prowadzą je ich  syn Jan  i córka  Hanna.
Rodzinny interes  nie jest  wyłącznym powodem dla którego do ,,Atutu” przylgnęło na dobre określenie ,,Atutowa Rodzina” Tę rodzinę stanowi liczne grono stałych klientów biura ,w przeważającej części mieszkańców Rudy Śląskiej,spośród których większość  systematycznie od lat korzysta z ofert podróży.
W ten sposób nawiązywana jest znajomość  , tworzą  się swojskie i przyjacielskie relacje. Dodatkową integracją grupy są organizowane przez właścicieli Biura cykliczne spotkania pod nazwą ,,Cztery Pory Roku” podczas których m.in. dla najbardziej aktywnych uczestników wyjazdów turystycznych rozlosowane są atrakcyjne wycieczki.
Atut od samego początku mocno identyfikuje się z wartościami religijnymi ,każdy wyjazd poprzedza modlitwa , w ofercie programowej  nie brakuje pielgrzymek w miejsca kultu religijnego. .Nieodłączną praktyką działalności Biura są msze św. w kościele św.Michała Archanioła w Orzegowie w intencji  ,,Atutowej Rodziny” zazwyczaj inaugurujące i  kończące sezon turystyczno-pielgrzymkowy.

 

 

 

 

Borowicz 

Adam Borowicz urodzony w Rudzie Śląskiej , przez wiele lat mieszkaniec Orzegowa .Popularny vloger ,osobowość telewizyjna programów  kulinarnych.

25 lat swego życia spędził na Śląsku , później przez 8  lat mieszkał i pracował w Szkocji .Obecnym miejscem zamieszkania jest Ustroń.
Podczas pobytu w Szkocji rozwinął swoją pasję do gotowania.To tam w zaciszu domowym zaczął tworzyć oryginalne połączenia smaków tradycyjnych śląskich potraw z kuchnią brytyjską .Testował wtedy też wiele nowych smaków , które włączał potem do swego warsztatu kulinarnego.Odwiedził także w tym czasie ponad 350 restauracji ,zbierał wciąż nowe doświadczenia  by w pewnym momencie podzielić się nimi na własnym kanale You Tube z internautami .To był strzał w dziesiątkę. Vlogi zamieszczane w sieci przez śląskiego pasjonata gotowania szybko znalazły pokaźną grupę odbiorców.Adam Borowicz  w tym czasie zaczął podróżować , zwiedził ok.40 krajów poszerzając  tym samym swój zakres wiedzy na tematy kulinarne.

Jego filmikami w sieci internetowej wkrótce zainteresowały się  stacje telewizyjne. W ten sposób  o Adami  Borowiczu stało się głośno w całej Polsce.W TVP pojawił się program z jego udziałem  To je Borowicz -podróże ze smakiem .W kilkudziesięciu odcinkach Adam Borowicz przemieszczał się  po różnych  zakamarkach Europy i nie tylko, by odkrywać tamtejsze kuchnie , a jednocześnie poznawać nowe miejsca i dzielić się ciekawymi informacjami o nich posługując się przy tym wyłącznie gwarą śląską. W trakcie programu kucharz często łączył śląskie przepisy z lokalnymi produktami , na zakończenie dokonując słynnej już kosztproby.

W stacji  telewizyjnej Polsat Adam Borowicz   w towarzystwie  gwiazd telewizyjnych  Ewy Wachowicz i Piotra Gąsowskiego był jurorem  w popularny programie Family Food Fight. Pojedynek na smaki

 

 

 

 

 

Cmentarz parafialny

 

Orzegowski cmentarz parafialny utworzony został w 1896 roku w czasie gdy zbudowano w naszej parafii pierwszy kościół .W kilka lat później na skutek gwałtownego przyrostu ludności w Orzegowie nastąpiła konieczność przebudowy kościoła .Wkrótce też powiększono również powierzchnię cmentarza .
Orzegowska nekropolia to miejsce wyjątkowe.W życiorysach spoczywających tu orzegowian zawiera się historia i tożsamość tego miejsca, tworzone przez burzliwy okres obydwu  wojen światowych i powstań śląskich.
Odnajdujemy tu groby całego przekroju tutejszego społeczeństwa mówiące nam o  historyczno-kulturowym bogactwie tej ziemii. Szczególną uwagę przyciągają nagrobne inskrypcje , niejednokrotnie pisane w języku niemieckim .Wielce wymowny dla tego miejsca jest monumentalny pomnik tragicznie zmarłych górników, ofiar katastrofy górniczej z 1898 roku  w tutejszej  kop.Gothard , a także górników kop.Karol ,którzy podczas pracy na powierzchni w 1945 roku polegli w wyniku ostrzału artyleryjskiego.

Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych w 1945 roku zaprzestano pochówków , choć sporadycznie dokonywane były jeszcze do końca lat 50.Obecnie nagrobki starego cmentarza są wpisane w rejestr zabytków sakralnych .Od 2008 roku cmentarzem opiekują się członkowie TMO .Corocznie w Święto Zmarłych organizowana jest kwesta na rzecz ratowania starej nekropolii .

W 2021 roku zapadła decyzja o częściowym wznowieniu pochówków na wydzielonej części cmentarza , Aktualnie w związku z tym  trwają prace przygotowujące miejsca dla zmarłych .Będą to zarówno kolumbaria i groby ziemne na urny ,a także piwnice grobowcowe na trumny.

 

 

 

Dylka

Vincenty Dylka pochowany na cmentarzu parafialnym w Orzegowie , uczestnik Bitwy Pod Sommą  w  czasie I wojny światowej 1916 roku .

Bitwa pod Sommą w płn.Francji , która rozpoczęła się 1 lipca 1916 roku  była największą bitwą I wojny światowej .Pochłonęła milion ofiar.Bitwa rozegrała się  między siłami brytyjskimi , Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i kolonii brytyjskich , wspieranych przez oddziały francuskie , a wojskami  niemieckimi.

Po kilkudziesięciu latach od tych tragicznych wydarzeń , wyspecjalizowana grupa badawcza przeczesuje dawne obszary niemieckich umocnień w tym miejscu , w poszukiwaniu śladów walk jakie tam miały miejsce.
Wśród wielu zachowanych fragmentów przedmiotów , elementów uzbrojenia , kości i czaszek natknięto się m.in na blaszaną menażkę. Na jej powierzchni  dostrzeżono zarysowania przypominające napis .Menażkę odesłano do laboratorium w Londynie .Tam po dokładnym oczyszczeniu odczytano wyskrobane imię i nazwisko Vincentego Dylki –  właściciela menażki .
Postanowiono odszukać   rodzinę żołnierza jak przypuszczano prawdopodobnie poległego w tamtej bitwie ..Tymczasem jak się okazało Vincenty Dylka przeżył wojnę,   był kościelnym  parafii w Szombierkach .Prawdopodobnie mieszkał  pod koniec życia w Orzegowie .Tu spoczął na startym cmentarzu parafialnym.

Historię Vincentego  Dylki opowiedziana została w produkcji filmowej głównego brytyjskiego publicznego nadawcy radiowo -telewizyjnego , największej tego rodzaju instytucji na świecie  Telewizję BBC . Ostatnią sekwencją fascynującego  filmu dokumentalnego  ,,Odnaleźć poległych  ” było dotarcie ekipy BBC do grobu Vicentego Dylki na orzegowskim cmentarzu.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *