Od niedzieli do niedzieli 20

6 marca 2022 r.

W tym wydaniu:

-Czar prysnął
-Wstydliwy widok
-Orzegowskie ciekawostki
-Zdjęcie z kalendarza
-Z dawnej prasy -Orzegów 1947r.
-Ze sportu

 

 

 

 

 

Czar prysnął 

 

 

 

Na pozór ten krótki fragment ulicy Bytomskiej, o  nieco skromnej zabudowie, położony gdzieś już   na krańcach Orzegowa, nie powinien jakoś wizerunkowo czymś specjalnie  zachwycać .
A jednak struktura zabudowy tego miejsca, gdzie  wzdłuż ulicy po jednej stronie  przebiegają typowe familoki z  charakterystycznymi czerwonymi i zielonymi  framugami okien, a na przeciwko nich stoi  potężny  mur oporowy niemal tej samej wysokości co budynki ,  do tego wąziutki  chodnik  przyklejony do budynków   nadała  temu miejscu  pewnego wyjątkowego klimatu zbliżonego trochę do charakteru wąskich uliczek w niektórych rejonach południowej Europy.
W całość  wpisuje się zamykający tę  przestrzeń  tunel, tworząc w ten sposób  całkiem   urokliwy zakątek. Na tyle interesujący ,że miejsce to stało się wdzięcznym obiektem inspirującym  artystów malarzy jak i fotografów.

To już jednak przeszłość. Mur ostatecznie nie wytrzymał próby czasu .W 2015 roku ogromny jego fragment zwalił się na ulicę .Ze względu na bezpieczeństwo nie próbowano go już wtedy ratować.
Wtedy to dotyczyło odcinka po drugiej stronie tunelu .W 5 lat później  zapobiegając podobnej katastrofie rozebrana została pozostała część muru ta, która przez wiele lat sąsiadowała  w pełnej harmonii z  budynkiem .

Na całej długości dawnego muru  zamontowano ogrodzenie siatkowe.Budynki  choć pozostały na swoim miejscu ….ale to już nie to samo .Czar tego miejsca  bezpowrotnie prysnął.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć -Czar prysnął 

wejdź tu

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

Z dawnej prasy

Może dziś taki tytuł  wywołał by niemałe oburzenie  i falę krytyki w stronę  decydentów miejskich .Wtedy być może odzew społeczności też był negatywny co do decyzji w tej sprawie tyle, że skala potrzeb w  zrujnowanym przez II wojnę światową kraju była tak duża  ,że    kładka między Rudą ,a Orzegowem istotnie  nie musiała  być  priorytetem.

 

 

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Od niedzieli do niedzieli 20

  1. Bardzo ciekawe historyczne wiadomości o gminie Orzegów, oby tak dalej to więcej mieszkańców naszej dzielnicy Rudy Śląskiej – Orzegów będzie świadoma historycznego istnienia.

  2. Zdjecie z kalendarza.
    Jak ten czas leci. Te usmiechniete dzieci maja dzisiaj plus – minus 75 lat. Rozpoznalem 4 osoby. 3 mieszkaja w niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *