Od niedzieli do niedzieli 19

niedziela 27 lutego

W tym wydaniu:

-Solidarnie z Ukrainą
-Orzegów z lotu ptaka – polecam
-Ciekawostki  Orzegowskie
-Zdjęcie z kalendarza
-Z dawnej prasy
-Ze sportu

 

 

 

 

Orzegów z lotu ptaka

Profesjonalna firma DRON RUDA do realizacji swych usług   wykorzystuje najwyższej klasy sprzęt .Jego operatorem jest osoba posiadająca  świadectwo kwalifikacji zgodne z unijnymi wymogami wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego , które zezwala na wykonywanie lotów komercyjnych .Zdobyte doświadczenie i wiedza pozwala na organizację lotu zgodnie z prawem i zaleceniami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Polisa OC zabezpiecza przed wypadkami losowymi.

Same kwalifikacje , certyfikat i sprzęt nie byłyby gwarancją sukcesu  i rzetelnie wykonanego powierzonego zlecenia gdyby nie pasja , sumienność i indywidualne  podejście do każdego z tych zleceń , wykonującego tę usługę.

 

Oferta polega na świadczeniu usługi fotografowania

i filmowania dronem na potrzeby:

 • prezentacji nieruchomości, osiedli i działek z zaznaczeniem wybranego obszaru,
 • prezentacji obiektu z bliższej lub dalszej perspektywy,
 • trudno dostępnych miejsc,
 • uroczystości rodzinnych,
 • zdjęcia obiektów,
 • wydarzenia sportowe,
 • widoki i panoramy,
 • inspekcje budowlane,
 • inspekcje całych zakładów i poszczególnych budynków,
 • intra reklamowe restauracji i sklepów,
 • cele prywatne,
 • zdjęcia nocne,
 • innych życzeń Klientów.

Możliwy dojazd na terenie całego Śląska,
Na terenie Rudy Śląskiej dojazd jest bezpłatny

Polecam usługi tej firmy , a najlepszą rekomendacją dla niej  niech będzie ten filmik prezentujący Orzegów z lotu ptaka.

 

 

Zobacz piękne ujęcia Orzegowa z lotu ptaka 

wejdź tu

 

 

O tej chwili filmik ten już na stałe będzie zamieszczony na pasku górnym w pozycji FILMOTEKA ,w rozwinięciu – Orzegów z lotu ptaka.

 

 

 

 

 

 

 

Orzegowskie Ciekawostki

 

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza

Bogata i długa jest historia istniejącej w Orzegowie od 1899 roku straży pożarnej .Jej dzieje ilustrują też zachowane fotografie z kilkukrotnie przebudowywanym i unowocześnianym budynkiem straży znajdującym się na skrzyżowaniu ulic Hlonda i Emilii Plater.

Trudno się będzie pogodzić z tym ,że być  może już w niedalekiej przyszłości obiekt ten , wcześniej   znany  kilku pokoleniom Orzegowa   raz na zawsze zniknie z tego miejsca.

Oficjalnych informacji  co do dalszego losu naszej orzegowskiej jednostki  co prawda  jeszcze  nie ma, ale ta jaka się pojawiła w mediach, oparta na wiarygodnych żródłach jakby pewne sprawy przesądza.

***

W grudniu 2021 r. Komenda Miejska PSP w Rudzie Śląskiej pozyskała grunt pod budowę strażnicy. Znajduje się on w centrum Rudy Śląskiej
przy ulicy Piotra Niedurnego, a jego łączna powierzchnia to 1,2743 ha. Wielkość działki i jej usytuowanie pozwoli na zastąpienie obecnie
funkcjonujących dwóch Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych (JRG nr 1 i JRG nr 2) w jedną.

***

 

 

 

 

 

 

Z dawnej prasy

 Orzegów 1934 r.

 

O orzegowskich bokserach jak się okazuje było głośno nawet daleko poza Śląskiem , w tym przypadku niestety nie od strony czysto  sportowej .Oczami wyobraźni można sobie przedstawiać takie mecze bokserskie w Orzegowie.Boks cieszył się tu ogromnym powodzeniem .Nasi pięściarze seryjnie zdobywali medale na mistrzostwach Śląska i należeli do czołówki klubów w tym regionie.Bokserzy KS 27 Orzegów poza tym wywodzili się stąd i przeważnie zatrudnieni byli w kopalni Karol.Znali ich tu wszyscy i wszyscy im kibicowali .Na zawody bokserskie przychodziły tłumy i zawsze było gorąco , czasem tak jak w tym przypadku, aż za gorąco.

Skoro nasz zawodnik jak podaje prasa  podczas swojej walki kilkakrotnie obraził sędziego ,a nawet chciał go czynnie znieważyć , do czego dodatkowo jeszcze nakłaniali go kibice to czujemy chyba te klimaty i za bardzo nie ma się czemu dziwić ,że mecz ten przerwano.

Nawet można się domyśleć jak mógł wyglądać ten ,,nieopisany tumult” o którym pisze autor tego artykułu z gazety ,,Dzień Bydgoski z 1934 roku.

 

 

 

Ze sportu

 

Tymoteusz Wojdanowski

W  organizowanych jakiś czas temu  przez  Towarzystwo Miłośników Orzegowa    turniejach piłkarskich dla młodzieży szkolnej,  w ciągu wielu lat przewinęło się sporo  utalentowanych chłopców .

To właśnie  podczas tych turniejów  tu na Burlochu w akcji można było oglądać Kubę Kamińskiego czy Przemysława Bargiela , którzy potem przez wiele lat grali w młodzieżowych reprezentacjach Polski.O karierze Jakuba  Kamińskiego na chwilę obecną nie ma potrzeby więcej   pisać bo śledzimy ją na bieżąco i wiemy jak daleko temu piłkarzowi udało się już zajść.
Przemysław Bargiel  już jako 16 latek debiutował w barwach Ruchu Chorzów w ekstraklasie . Początek kariery zapowiadał się wręcz rewelacyjnie , tym bardziej ,że z Ruchu  ściągnięto go do słynnego klubu włoskiego  AC Milan .Wtedy jednak okazało się ,że to nieco  jeszcze za wysokie progi dla niego. Po powrocie z Włoch został zawodnikiem  Śląska Wrocław. Śladowo   udało mu się wystąpić  jednak do tej pory z tą drużyną w meczach  ekstraklasy .
Dziś Przemysław Bargiel  gra w rezerwach Śląska  i ociera się o jego  pierwszy skład .Jest jeszcze na tyle młodym piłkarzem ,że cała kariera stoi wciąż  przed nim otworem.

Zarówno ci dwaj wymienieni piłkarze jak i wielu innych wtedy grających jako 10-12 latkowie na Burlochu na tamten czas nikomu nie mogli się jawić jako szczególnie zapowiadające się  talenty , które są w stanie coś w piłce wielkiego  osiągnąć .Choć przedstawiali już wtedy nieprzeciętne umiejętności to wiadomo jak wiele po drodze się musi wydarzyć sprzyjających okoliczności by   ktoś z tak młodych piłkarzy mógł znaleźć się  w przyszłości w gronie  piłkarzy wybitnych .

Dziś można powiedzieć ,że Kubie Kamińskiemu to się udało ,Przemkowi coś  mimo ,że wiele osiągnął gdzieś w pewnym momencie  nie zatrybiło ,choć z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego  słowa .A inni?

 

Doskonale zapamiętałem w 2010 roku 11 latka wyróżniającego się na boisku nie tylko blond czupryną ale nieprzeciętnymi umiejętnościami na tle swoich kolegów. Nie tylko błysnął wtedy swoją nienaganną jak na ten wiek techniką i swobodą w operowaniu piłką ,  ale też  na tym turnieju  zdobył tytuł najlepszego strzelca.

To  w nim  wówczas dostrzegłem  kogoś kto może coś  większego osiągnąć w piłce .Śledziłem potem przez wiele lat jego karierę piłkarską ,ciągle czując ,że kiedyś odpali .Wiele lat spędził w Górniku Zabrze .Grał tam w różnych kategoriach wiekowych , by w końcu trafić do rezerw Górnika .Teoretycznie i stamtąd można wypłynąć tyle ,że konkurencja jest tam na tyle silna ,że udaje się to naprawdę nielicznym , tym bardziej ,że w ostatnich latach do drużyn ekstraklasy przybywają solidni  piłkarze z klubów zagranicznych.

 

 

zdj.
2010 rok . Burloch.Tymoteusz Wojdanowski otrzymuje z rąk  Marka Kobierskiego ,prezesa Towarzystwa Miłośników Orzegowa, dyplom dla najlepszego strzelca Orzegowskiego Turnieju Piłkarskiego

 

Tymek Wojdanowski  , choć  jeszcze wciąż młody być może już teraz czuje się niespełniony jako piłkarz . To właśnie jeden z wielu przykładów na to  ,że o tym  czy  komuś rozwinie się kariera po jego myśli , nie decyduje wyłącznie jego talent .To dziesiątki innych czynników często niezależnych  od samego zawodnika.

Piłkę nożną trenuje tysiące piłkarzy ,a z nich garstka zaledwie wchodzi na ten najwyższy poziom.Tak było, jest i będzie.

Sport jednak ma to do siebie ,że w każdym jego wymiarze  i na każdym poziomie  można coś sobie udowodnić ,postawić cele na miarę swoich możliwości i dążyć stale do doskonalenia swoich umiejętności, do tego by być ciągle lepszym. I wtedy każdy go uprawiający znajdzie dla siebie powód by cieszyć się z tego co udało mu się w nim osiągnąć.

 

Od kilku lat wielką popularnością cieszą się rozgrywki piłkarskich szóstek . Z udziałem setek drużyn odbywają się  rozgrywki na terenie całego kraju.Poszczególne województwa mają swoje ligi , a dodatkowo organizowane są centralne turnieje .Takim największym co roku jest WARSAW BOS CUP  , który w tym roku zgromadził aż 72 drużyny z całego kraju.Poza triumfami i nagrodami  , było to widowisko , które zaprezentowało całemu środowisku piłkarskiemu kilku znakomitych piłkarzy z potencjałem do gry z orzełkiem na piersi.

 

Najlepszym zawodnikiem Turnieju    WARSAW BOS CUP 2022 uznano –Tymoteusza Wojdanowskiego .Jego  umiejętności dostrzegł również selekcjoner piłkarskich szóstek Klaudiusz Hirsch , który powołał Tymka na zgrupowanie Reprezentacji Polski.

 

 

 

 

Tymek Wojdanowski – najlepszy zawodnik Turnieju Warsaw Boss Cup 2022

 

 

 

Zobacz wywiad z Tymkiem Wojdanowskim  po jego indywidualnym sukcesie  w Turnieju WARSAW BOS CUP 2022

 

wejdź tu 

 

 

***

 

 

One thought on “Od niedzieli do niedzieli 19

 1. W jednym z komentarzy na facebooku dotyczącym orzegowskiej jednostki straży pożarnej ukazała się informacja ,należy przypuszczać od kogoś znającego temat ,że co prawda nasza jednostka w Orzegowie swą wspólną siedzibę będzie mieć w przyszłości w Nowym Bytomiu ,ale ten obiekt w Orzegowie będzie służył ochotniczej straży pożarnej .To też nie jest co prawda informacja oficjalna ,ale bardzo prawdopodobna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *