Od niedzieli do niedzieli 18

20 lutego 2022 roku

W tym wydaniu:

– Powraca Quiz Orzegowski
– Orzegów z lotu ptaka
–  Niszczycielskie wichury
– Ciekawostki Orzegowskie
– Zdjęcie z kalendarza
– Setne urodziny
-Z dawnej prasy
-Inwestycje w toku
-Ze sportu

 

 Powraca Quiz Orzegowski 

 

Po dłuższej przerwie powraca Quiz Orzegowski – sprawdzian wiedzy o naszej dzielnicy. Spróbujcie swych sił. Nie będzie  zbyt łatwo, bo pytania dotyczą różnych  dziedzin i odnoszą się czasem do wydarzeń trochę już   odległych .Niekiedy trzeba też będzie po prostu strzelać. Życzę przyjemnej zabawy.

.

 

 

 

Kliknij w obrazek i weź udział  w quizie

 

 

 

 

 

,

 

 

 

Niszczycielskie wichury

Wichury jakie w ostatnim czasie nawiedzają Polskę znów dały  znać o sobie. W wielu zakątkach Orzegowa doszło do powalenia drzew i łamania gałęzi.W krótkim odstępie czasu huragan po raz kolejny pokazał swoją niszczycielską moc i   bezlitośnie potraktował drzewa na starym cmentarzu parafialnym .

To niestety bardzo  zły symptom dla naszej nekropolii. W tej chwili ,każda tego rodzaju wichura to bardzo duże prawdopodobieństwo powalenia następnych drzew.Przypomnę ,że ta z tego tygodnia była trzecią z rzędu o takiej sile i za każdym razem skutkowało to tym ,że  na groby runęły rosnące tam drzewa.
To wręcz graniczy z cudem ,że z tego powodu poważniej nie ucierpiały nagrobki.
Niemniej ,biorąc pod uwagę to ,że siła występujących u nas ostatnio wichur jest tak mocna , należy z wielką troską i obawą oczekiwać skutków kolejnych nawałnic.

 

 

 

 

Drzewa powalone zostały także w wielu innych miejscach Orzegowa

 

 

 

Ciekawostki Orzegowskie 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza

Wśród wielu zdjęć jakie zamieszczone zostają w Kalendarzach Orzegowskich trafiają się prawdziwe takie jak ta  perełki .Fotografia z 1895 roku ! o niezwykłej rozdzielczości stąd jakość tego zdjęcia jest rewelacyjna. Do tego stopnia ,że   nawet powiększając to zdjęcie w żaden sposób ta jakość nie ucieka i możemy w szczegółach np. przyjrzeć się każdej z twarzy strażaków.

Zdjęcie to wykonane zostało tuż po zakończeniu budowy pierwszego naszego kościoła. Strażacy są ustawieni przed głównym wejściem do świątyni,które jak wiadomo w tej pierwszej wersji kościoła znajdowało się po przeciwległej stronie w stosunku do dzisiejszego.

Z lewej strony widoczne zabudowania ówczesnej plebanii (obecnie budynek biblioteki )oraz budynku gospodarczego plebanii (dziś restauracja ,,Stara Wozownia” i galeria ,,Czapla”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z dawnej prasy 

Orzegów 1934

W  przedwojennych artykułach prasowych ,w których pojawiały się informacje o przestępstwach, czy nawet drobnych wykroczeniach  co rzuca się łatwo w oczy, nie używano tak jak robi się to teraz inicjałów imienia i nazwiska , a obnażano  sprawcę i to niekoniecznie tych najcięższych przestępstw karalnych, z wszelkich danych osobowych, począwszy od pełnego imienia i nazwiska, jego wieku ,aż po dokładny adres zamieszkania.

W takich przypadkach  nikt nie mógł mieć najmniejszych wątpliwości o kogo chodzi.Pytanie czy przy wykroczeniach tej lżejszej wagi  sama tylko wymierzona kara nie była  by mniejszym złem od publicznego ujawniania personaliów oskarżonego .Z całą pewnością rodzina  takiej osoby  z tym dobrze się nie czuła.

Szczerze powiedziawszy nawet teraz po tylu latach upublicznianie danych osobowych ludzi , których już między nami  nie ma ,musi budzić pewne kontrowersje.Sam zamieszczając niektóre  artykuły z dawnej prasy waham się czy nie wymazywać w  nich  nazwisk. Najczęściej tego nie robię bo są to nazwiska raczej obce.

W tym przypadku  nazwisko w artykule zostało wycieniowane  , bo akurat to w Orzegowie wielu  zna.Choć tego rodzaju informacje z dawnych czasów czyta się z zaciekawieniem , to jednak  trzeba mieć na uwadze ,że ktoś przypadkiem może się dowiedzieć po latach ,że jego dziadek  z którego był dumny miał na sumieniu pewne grzeszki .

 

 

 

 

 

Inwestycje w toku

 

 

Ulica Grunwaldzka .Po wielu latach najbardziej wstydliwy zakątek Orzegowa  wreszcie  korzystnie zmienia swój wizerunek .Miejsce do tej pory narażone  na częste akty wandalizmu, od lat opuszczone  i mocno zdewastowane straszyło swym wyglądem. Cieszy to, że ktoś zdecydował się na zaadaptowanie tych pomieszczeń pod  swoją działalność , bo to gwarancja na najbliższy miejmy nadzieję dłuższy czas ,że elewacja tego budynku zachowa właściwy ,estetyczny wygląd .

Na ścianie budynku zainstalowany jest już monitoring , co powinno skutecznie odstraszyć  potencjalnych pseudograficiarzy.

 

Trwają  prace przy termoizolacji budynku przy ulicy Gliwickiej 10.

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “Od niedzieli do niedzieli 18

  1. Wichury
    Cmentarz koscielny mozna by nazwac Parkiem Pamieci.Parkiem bo jest tam duzo starych drzew i w lato slychac spiew ptakow.Pamieci po tych ktorzy kiedys w Orzegowie mieszkali i tam znalezli swoje miejsce.Wlascicielem cmentarza jest kosciol i to jest jego obowiazkiem dbac o drzewostan tego miejsca.Do dzisiaj nie bylo zadnego wypadku z ludzmi ( oby nie bylo ).Ale co bedzie jak drzewo uszkodzi jakis pomnik.Wtedy zaczynaja sie problemy kto to ma zaplacic.
    8.7.1996 wichura poprzewracala drzewa i zostal zniszczony pomik gornikow. Pan Gorysz A.z kilkoma orzegowianami prosil proboszcza o pomoc zeby ten pomnik odbudowac.Zadna reakcja ( napisane lagodnie ).Dla tych co nie wiedza .Dopiero TMO z kwesty odbudowalo ten pomnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *