14 listopada 2021 r
W tym wydaniu:
– 17 lat temu ukazała się po raz pierwszy Strona Orzegowska
– Informacje TMO
– Kataklizmy ,pandemia , nieszczęścia na przestrzeni wieków
– Orzegowianie na szklanym ekranie -Adam Borowicz
– Z dawnej prasy – Przemytnictwo
– Zdjęcia z Kalendarza
– Ze sportu
17 lat temu ukazała się po raz pierwszy Strona Orzegowska
10 listopada 2004 roku , po raz pierwszy w sieci ukazała się witryna poświęcona naszej dzielnicy. Stała się ona zalążkiem dzisiejszej Orzegowskiej Strony Internetowej.
Na przestrzeni minionych 17 lat ,strona ta wielokrotnie zmieniała swój , kształt , formułę , również szatę graficzną.Na jakiś czas została też zawieszona.
Natłok wydarzeń skupionych wokół Orzegowa , bogata historia tego miejsca powodowały ,że nigdy nie brakowało tematów i materiałów ,które w tym miejscu zostały upubliczniane.
Z pomocą innych udaje się tu umieszczać wiele interesujących faktów z przeszłości, ilustrowanych starymi , skrzętnie od samego początku istnienia strony gromadzonymi fotografiami. Przybliżane są wybitne postacie związane z tym miejscem. Z dumą przedstawiamy ich dorobek. Wspólnie też staramy się poszerzać naszą wiedzę o liczne nieznane nam wcześniej wątki historyczne dotyczące Orzegowa.
Strona przez to nie znosi próżni i jest żywa, co tylko może świadczyć o tym jak ciekawym miejscem jest Orzegów .
Przed 17-tu laty , w czasie kiedy nie znaliśmy jeszcze portali, nasza-klasa czy facebooka, wbijanie się w sieć z czymś tak nowatorskim musiało budzić wiele wątpliwości . Choć z drugiej strony internet jako medialny nośnik informacji w tym momencie poprzez obraz i tekst stworzył , jak dotąd nigdy wcześniej , wyjątkowe , nieograniczone wręcz możliwości publikowania wszystkiego co dotyczy Orzegowa daleko poza jego granice.. .Magia internetu polega na łamaniu barier czasowo -przestrzennych.To globalna wioska , gdzie nagle za jednym kliknięciem myszki możemy się znaleźć w najdalszym zakątku świata.
Listopad 2004 rok .Do końca walczono o uratowanie tego budynku .
Powstanie tego portalu zbiegło się w czasie, z rozbiórką naszego Domu Kultury , miejsca dla kilku pokoleń Orzegowa wyjątkowego .Dziś wielu uważa , że był to przełomowy moment dla naszej dzielnicy .Trudno się z tym nie zgodzić .Przez ostatnie kilka dziesiątków lat, od momentu jak zlikwidowano kopalnię Karol , Orzegów ulegał totalnej degradacji .Opadaliśmy na samo dno.I chyba dotknęliśmy go ,właśnie z chwilą gdy zapadła decyzja o wyburzeniu Domu Kultury .
To prawdziwe zrządzenie losu ,że początek tej strony zaczął się od tamtego momentu i to dosłownie .Pierwsze materiały jakie się tu ukazały dotyczyły właśnie tej placówki. Najpierw pojawiło się zdjęcie(u góry) w momencie gdy paliła się jeszcze iskierka nadziei ,że da się ten obiekt uratować , a wkrótce potem z wielkim trudem przyszło nam się pogodzić z tym ,że to miejsce raz na zawsze zostało dla nas utracone.
,,Nadzieja na uratowanie Orzegowskiego Domu Kultury , legła w gruzach”
Znamienny, jeden z pierwszych wpisów pod zdjęciem , które ukazało się na początku istnienia orzegowskiej strony
Kiedy już na to dno opadliśmy nikt nie mógł przypuszczać ,że nagle gwałtownie z niego się odbijemy .Dziś z ręką na sercu musimy przyznać ,że korzystne zmiany Orzegowa ostatnich kilkunastu lat przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.
Dzięki temu ,że udało się z pomysłem stworzenia tej strony wstrzelić w ten właśnie przełomowy moment , zdecydowana większość ukazujących się na niej materiałów dotyczy tego nieprzerwanego procesu przeobrażeń naszej dzielnicy.
I niech to pasmo dobrych wiadomości dla Orzegowa trwa .Dla orzegowskiego portalu to pożywka , która dodatkowo w połączeniu z bogatą przeszłością a co najważniejsze dzięki nagromadzonym materiałom jest gwarancją ,że będzie po co sięgać przy opracowywaniu kolejnych publikacji jakie w przyszłości będą się tu ukazywać .Orzegów to niekończąca się historia.
8
Informacje TMO
***
Zmarł Janusz Mikulski
W środę 10 listopada z głębokim żalem pożegnaliśmy ś.p.Janusza Mikulskiego .Przez wiele lat był prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej .W 2005 roku jako członek Komitetu Organizacyjnego Obchodów 700 lecia Orzegowa aktywnie uczestniczył w organizacji całorocznych wydarzeń związanych z jubileuszem. Wydarzenia te przyczyniły się do powstania Towarzystwa Miłośników Orzegowa ,z którym od samego początku był związany, w pewnym okresie m.in.pełniąc funkcję członka zarządu.
Miał 86 lat.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!!!
***
O Karolu Goduli w Goduli w szkole im.Karola Goduli
W miniony poniedziałek minęło 240 lat od urodzin Karola Goduli ,wielkiego przedsiębiorcy, twórcy wielkiego imperium przemysłowego na Śląsku ,wspaniałego organizatora, innowatora , a przede wszystkim wizjonera , nie bojącego się nowych rozwiązań, nowych wyzwań. człowieka, który położył podwaliny pod cały górnośląski przemysł.
Któż jak nie szkoła podstawowa nr 40 im.Karola Goduli położona przy ul.Joanny (spadkobierczyni K.Goduli ) w dzielnicy Godula miała by w sposób wyjątkowy nie uczcić tego wydarzenia.
Członkowie TMO Jerzy Kasperek i Jerzy Porada wraz z dyrektorem szkoły podst.nr 40 Bronisławem Wilkiem w kąciku upamiętniającym patrona szkoły
Na zaproszenie szkoły na spotkanie z uczniami przybyli członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa by przybliżyć historię życia ich patrona .W roli prelegenta wystąpił Jerzy Kasperek , który przedstawił kolejnym uczestniczącym w wykładach , klasom nie tylko postać Karola Goduli , ale również historię ,,Śląskiego Kopciuszka ” Joannę Gryzik, późniejszą hrabinę Schaffgotsch, nieodłączny motyw życiorysu króla cynku Karola Goduli.
W prelekcji wykorzystano wiele przygotowanych przez TMO pomocy poglądowych w postaci plansz ,makiet czy pozycji wydawniczych.
Pod koniec każdego z trzech wykładów poszczególne klasy biorące w nich udział pozowały do zdjęcia z gośćmi , wychowawcą , no i przede wszystkim z… hrabiostwem Joanną i Hansem Ulrychem Schaffgotschami.
Kataklizmy , pandemia , nieszczęścia
Swego czasu na orzegowskiej stronie cyklicznie ukazywały się karty z ,,Kalendarium Orzegowskiego” Zawarte tam informacje dotyczące historycznych wydarzeń na terenie Orzegowa , a w niektórych momentach również , okolicy i całego Śląska zaczerpnięte zostały z niezwykle cennego opracowania Aleksandra Leszczyny reprezentującego Związek Górnośląski i ,,Krainę Rudzką ” który w swej obszernej pracy umieścił wiele najważniejszych wydarzeń z Rudy , Chebzia, Goduli i Orzegowa na tle dziejów Ziemi Bytomskiej, Śląska , Polski i Europy.
Dobierając informacje do kolejnych kart kalendarium skupiałem się na tych najbardziej istotnych , odrzucając te , które jak się wydawało nie są w stanie niczym szczególnym zainteresować. Wtedy więc m.in nie wykorzystywałem faktów dotyczących różnego rodzaju plag i nieszczęść jakie spadały na naszych przodków w odległych czasach
Dziś w obliczu panującej pandemii , czy nawet skutków emisji dwutlenku węgla do atmosfery powodujących jak się sądzi niespotykane wcześniej anomalia pogodowe warto te niewykorzystane wcześniej informacje podać by uzmysłowić sobie ,że wcale nie żyjemy w wyjątkowo nieprzyjaznych , mrocznych i beznadziejnych czasach.
Orzegowianie na szklanym ekranie
O udziale orzegowian w programach telewizyjnych było już nie raz. Zawsze to miłe gdy na szklanym ekranie rozpoznajemy znajome nam twarze osób związanych z Orzegowem.
Całkiem niedawno w telewizji Polsat zakończyła się pierwsza edycja programu kulinarnego „Family Food Fight. Pojedynek na smaki”
„Family Food Fight” to stworzony w 2017 roku australijski format kulinarnego show. Lokalne wersje projektu powstały w takich krajach, jak m.in. Argentyna, Brazylia, Włochy, Meksyk, Potugalia, Szwajcaria i USA. Formuła programu polega na tym, że rodziny rywalizują ze sobą w przygotowywaniu potrwa kulinarnych. Zwycięska drużyna otrzyma nagrodę finansową .W naszym przypadku nagroda ta wynosiła 100 tys zł.
Jurorami w polskiej edycji byli Ewa Wachowicz była Miss Polonia znana widzom Polsatu z programu ,,Ewa gotuje” , Piotr Gąssowski popularny aktor ostatnio prowadzący program ,,twoja twarz brzmi znajomo” i Adam Borowicz (pochodzący z Orzegowa vloger i gospodarz autorskich programów kulinarno-podróżniczych)
Jurorzy programu„Family Food Fight. Pojedynek na smaki”od lewej:Piotr Gąssowski ,Ewa Wachowicz ,Adam Borowicz
Z dawnej prasy
Orzegów lata 30-te
Przez 17 lat, od 1922 roku aż do wybuchu II Wojny Światowej Orzegów był miejscowością nadgraniczną .Stało się to w wyniku rozstrzygnięć plebiscytowych . Wtedy to w skład odrodzonej Rzeczypospolitej weszła część Górnego Śląska.
17 lat okresu gdy Orzegów był miejscowością nadgraniczną nałożyło się w czasie z głębszym kryzysem gospodarczym na Śląsku a w związku z tym i masowymi zwolnieniami z kopalń .
Wielu bezrobotnych wykorzystując nadgraniczne położenie gminy trudniło się przemytnictwem.Był to proceder zakrojony na szeroką skalę , stąd w ówczesnej prasie aż roiło się od podobnych artykułów.
Ze sportu
Wysoka forma Kuby Kamińskiego
Chcąc nie chcąc po raz kolejny należałoby poświęcić więcej uwagi naszej orzegowskiej perełce piłkarskiej .
W miniony piątek Jakub Kamiński poprowadził reprezentację Polski do lat 21 ,(bezpośrednie zaplecze pierwszej reprezentacji ) do sensacyjnego zwycięstwa nad Niemcami , aktualnym Mistrzem Europy w tej kategorii wiekowej !!!
W meczu eliminacyjnym do mistrzostw Europy Polacy zupełnie niespodziewanie rozgromili drużynę gospodarzy aż 4-0 !!!
Walnie do sporego kalibru sensacji przyczynił się nasz 19 latek , który co warto podkreślić wypracował kolegom wszystkie 4 bramki ,również po jego podaniu do napastnika otwierającym mu drogę do bramki zawodnik niemiecki zmuszony był w sposób nieprzepisowy go zatrzymać co spowodowało ,że otrzymał czerwoną kartkę tym samym osłabiając mocno swój zespół.
Na uwagę zasługuje też to, że Kuba Kamiński po raz kolejny wystąpi w roli kapitana reprezentacji .Warto też przypomnieć ,że to właśnie kluby z Bundesligi są szczególnie mocno zainteresowane nabyciem naszego piłkarza.
Lepszej okazji do wypromowania się, nie mogło być !
XXXXX
Jakub Kamiński po raz drugi w tym sezonie został wybrany Młodzieżowcem Miesiąca . Skrzydłowy Lecha Poznań triumfował w lipcu, a teraz był najlepszy w październiku
IX Memoriał Henryka Wołoszyna dobiegł końca, młodzi zapaśnicy wracają do Rudy z workiem medali i trzecim miejscem w klasyfikacji klubowej. Złote medale wywalczyli: Tymon Bolik 26 kg Żaki, w grupie Dzieci: Karol Halama 22 kg, Dominik Kulka 46 kg i Kacper Śliwka 55 kg, w grupie Młodzików Kuba Halama 38 kg. Srebrne medale: w grupie Dzieci Igor Gryc 46 kg, w grupie Młodzików Zuzia Ptak 36 kg i Filip Skalec 48 kg. Brązowe medale: w grupie Dzieci: Kamil Lalik 30 kg, Tomasz Bińkowski 42 kg, Marcel Żurke 46 kg i grupie Młodzików Kacper Kuś 41 kg i Kuba Bińkowski 57 kg.
One thought on “Od niedzieli do niedzieli 6”
Jakub Kamiński został wybrany nie tylko Młodzieżowcem października, ale również Piłkarzem października. Chyba niedługo pożegna się z Ekstraklasą. Oby tylko nie ugrzązł gdzieś na ławie rezerwowych.