Od niedzieli do niedzieli (9)

5 grudnia 2021 r.

W tym wydaniu :
– Cenne numizmaty
– Sportowa moc orzegowskiej ,,szóstki”
– Zdjęcie z kalendarza
– Z życia parafiii
– Z dawnej prasy -Orzegów 1949 rok
– Ze sportu

 

 

Cenne numizmaty

 

Na jednej z internetowych platform handlowych umożliwiających  przeprowadzanie transakcji, w  ofercie sprzedaży  wystawiono    monetę ,która u nas orzegowian powinna wzbudzić zainteresowanie.

Trudno liczbę  10 uznać w tym przypadku nominałem skoro  obok niej nie wymieniona jest jednostka monetarna .Moneta   nie posiada również żadnych innych poza nazwą naszej orzegowskiej kopalni Gotthardschaft oznaczeń czy innych atrybutów , które by wskazywały ,że  mógł to być  w pewnym okresie  jakiś legalny środek płatniczy. Raczej  nim nie był  , bo te  powinny posiadać specjalne oznakowania emisyjne , których tu  nie widzimy.
Bardziej w takim razie okazy te  należałoby uznać  produktami czysto kolekcjonerskimi.Może ktoś ma takie w swoim posiadaniu?

Tych na aukcji internetowej  niestety już nie ma .Ktoś  może wie cokolwiek więcej  na temat tych ,,monet”?

Też nie można wykluczyć  ,że spełniały jakąś inną funkcję  i niekoniecznie to są monety.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sportowa moc orzegowskiej ,,szóstki”

 

Jakiś czas temu nadarzyła  się   okazja podzielenia się tu na stronie    informacją o tym,że  we współzawodnictwie sportowym szkół podstawowych  za  okres ostatnich trzech lat, obejmujących klasyfikację w ramach Igrzysk Dzieci nasza orzegowska szkoła podstawowa  nr 6   zajęła drugie miejsce w  województwie.

Warto jeszcze raz powrócić do tej informacji , by wyeksponować wartość tego ogromnego sukcesu.Sam fakt ,że nasza szkoła znalazła się w ścisłej czołówce pośród setek szkół na terenie całego województwa już samo w sobie jest bardzo wymowne. Od razu też trzeba powiedzieć ,że ,,szóstka ” nie znalazła się tam przypadkiem .

Szkoła powstała w 1988 roku .Stosunkowo jest  wciąż jedną z najmłodszych szkół w mieście. Od samego początku panował tu niezwykle sprzyjający klimat do  krzewienia i uprawiania  kultury fizycznej.  Z pewnością wpływ na to mogło mieć bliskie sąsiedztwo obiektów sportowych na Burlochu , a przede wszystkim hala sportowa z prężnie rozwijającą się sekcją zapasów,która z tej właśnie szkoły pozyskiwała przyszłych adeptów tej dyscypliny.

Nie było  by tak spektakularnych sukcesów sportowych  gdyby nie nauczyciele WF- u ,pasjonaci pracy z młodzieżą zarazem. W ostatnich latach szkoła nie tylko doczekała się kilku pięknych i funkcjonalnych obiektów sportowych, ale też utworzyła klasy sportowe z oddziałami dla dzieci uzdolnionych ruchowo , przejawiających ochotę do uczestnictwa w szkoleniu sportowym , w tym przypadku głównie w zapasach i lekkoatletyce.Akurat dyscypliny te wyjątkowo rozwijają podstawowe elementy wytrenowania u każdego sportowca , siłę ,  szybkość wytrzymałość .
Niezwykle sprzyjającą okolicznością dla sportowego rozwoju  uczniów tej szkoły stał się też  niewątpliwie oddany w 2014 roku zmodernizowany kompleks sportowy Burloch Arena .

O sukcesach uczniów tej szkoły dowiadujemy się na bieżąco ,ale warto też  zapoznać się z dorobkiem i karierą sportową byłych absolwentów tej szkoły.

Przypatrzmy się  dorobkowi sportowemu absolwentów tej szkoły .Jest niesamowity i wręcz zadziwia jak w wielu odmiennych  dyscyplinach sportowych byli uczniowie ,,szóstki” osiągali sukcesy i to  te najwyższego kalibru.
Tylu medalistów i reprezentantów Polski  i to w kilku konkurencjach wywodzących się z jednej szkoły to fenomen i to na dużą skalę wykraczającą daleko nawet poza nasze miasto.

 

 

Sportowe gwiazdy ,,szóstki “
wejdź tu

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza

Zazwyczaj grudniowe  strony Kalendarzy Orzegowskich  w związku z przypadającym w tym miesiącu świętem górniczym ,,Barbórki”zawierały motywy  związane z tutejszą  kopalnią Karol .Pewnie już tak zostanie w przyszłości  , mimo ,że dawno już nie ma u nas kopalni ,a i same górnictwo   swoje najlepsze czasy ma za sobą i niechybnie dla Śląska stanie się rozdziałem zamkniętym. Pozostało wiele  takich jak ta ,fotografii upamiętniających tamten bardzo ważny dla rozwoju tego regionu okres .Jeszcze nieraz będziemy do nich powracać.

 

 1965 r.Od lewej :3-Komaniecki ,5-Erwin Paszka 6- Zdzisław Schultz ,7-Józef Pytel 8-Reinhold Adamiec 9 – Stokowy

 

 

 

 

 

 

Z dawnej prasy 

 Orzegów 5 grudnia  1949 r.

W tamtym czasie    o Orzegowie było wyjątkowo głośno w całym kraju .Nie było co prawda jeszcze telewizji ,ale za to  relacje z kopalni Karol  pojawiały się niemal we wszystkich wydawanych w tamtym czasie gazetach .Zachowało się też do tej pory archiwalne nagranie Polskiej Kroniki Filmowej  relacjonujące przebieg  wizyty w naszej kopalni najwyższych dostojników państwowych Prezydenta RP Bolesława Bieruta i premiera Józefa Cyrankiewicza.Powód?

Kopalnia Karol jako pierwsza w przemyśle węglowym wykonała plan trzyletni .W uroczystościach jakie miały miejsce w cechowni kopalni Prezydent RP odznaczył wyróżnionych  górników ,a  następnie wręczył kopalni Karol Sztandar Pracy II stopnia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *