28 listopada 2021
W tym wydaniu:
-Pierwsze symptomy wielkiej inwestycji
-Pociągi znów w Orzegowie?
-Jerzy Jokiel – wspomnienie
– Głosujmy na Koksownię
-Pierwszy krok łyżwiarski
-Z dawnej prasy (Orzegów 1920-1922)
-Zdjęcie z kalendarza
-Ze sportu
Pierwsze symptomy kolejnej wielkiej inwestycji w Orzegowie
Po tym jak Miasto ogłosiło przetarg na sprzedaż nieruchomości gruntowej z przeznaczeniem pod zabudowę, zgodną z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta, terenów po byłym kąpielisku i sąsiadującego z nim terenu należącego kiedyś do kopalni Karol, należało się spodziewać ,że prędzej czy później w miejscu tym może ruszyć wielka inwestycja mieszkaniowa.
Działki budowlane z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkalne
Ta działka budowlana liczy aż 38 885 m²! Teren ten ciągnie się wzdłuż istniejącego ogrodzenia terenu byłej kopalni na długości: 360m i obejmuje pas szerokości: 115m; tak przynajmniej można się dowiedzieć ze strony internetowej nieruchomości – online.pl
Na wymienionej stronie w materiale dotyczącym tej działki zaprezentowana została taka oto wizualizacja przyszłych budynków.Na ile zgodna z tym co rzeczywiście ma powstać w tym miejscu trudno powiedzieć.
Oznakowane drzewa na terenie dawnego kąpieliska wydają się być zapowiedzią nadchodzącej inwestycji .
W ten sposób naznaczono na obydwu działkach wiele innych drzew, co wraz z przedstawioną tu dokumentacją ( źródło :nieruchomości – online.pl ) staje się pewnym zwiastunem tego ,że wielka inwestycja w tym miejscu jest coraz bardziej realna.
Na pewne i wiarygodne informacje należy jednak poczekać, aż poda je oficjalnie Miasto.
Kiedy ? Trudno powiedzieć.Nieoficjalnie już pewne pogłoski na ten temat od dłuższego czasu się pojawiały .
O czym się już mogliśmy przekonać, podobne sytuacje miały miejsce wcześniej .Budowę domów przy ul.Tomanka zapowiadano już co najmniej 8 lat temu. Nieco później zapoznaliśmy się też z wizualizacją tych budynków .Jakieś 3 lata temu podprowadzono tam zasilanie elektryczne .Dopiero teraz ,tym razem już raczej na pewno ruszy tam budowa .
Nie inaczej było z terenami o których mowa powyżej .W 2019 roku wykarczowano większość powierzchni .Również uzbrojono teren w główne zasilanie elektryczne .
Podobnie jak przy ul.Tomanka zamontowano tu w kilku miejscach rozdzielnice budowlane , które są instalacją elektryczną na potrzeby budowy.
Po czym z jakichś przyczyn wszystko stanęło w miejscu .Minęło trochę czasu , w końcu coś znowu drgnęło .
Styczeń 2020 r.Podłączanie sieci energetycznej na działce budowlanej przy ul.Ziętka
działka budowlana, 21 354 m²basen
szkice i wizualizacja
źródło :nieruchomości – online.pl
Pociągi znów w Orzegowie?
Informacja z oficjalnego profilu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
13 projektów kolejowych ubiega się o dofinansowanie w ramach rządowego programu Kolej Plus. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wraz z miastami, w których realizowane mogą być te inwestycje – właśnie złożyła wymagane dokumenty do drugiego etapu naboru. Przyznanie tej dotacji będzie krokiem przybliżającym do powstania Kolei Metropolitalnej w GZM, a odbudowa znaczenia transportu szynowego usprawni codzienne podróże mieszkańców.
Do drugiego etapu naboru w ramach programu Kolej Plus, zakwalifikowane zostały wszystkie projekty zgłoszone przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Jest ich 13 i dotyczą one zarówno budowy nowych torów lub ich modernizację, jak również budowę nowych przystanków kolejowych. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 1,5 mld zł.
Wszystkie zgłoszone projekty wpisują się w koncepcję Kolei Metropolitalnej. Dlatego też GZM sfinansuje wymagany wkład własny dla wszystkich projektów, które otrzymają dotację na realizację. Szacowany wkład własny dla wszystkich projektów to ponad 220 mln zł.
Wśród zgłoszonych inwestycji znalazł się również projekt dotyczący Orzegowa
*Prace na linii kolejowej nr 189 i 132 oraz budowa nowych łącznic Kuźnica – Bytom w celu stworzenia nowego połączenia Ruda Chebzie/Zabrze – Bytom , w tym budowa nowych p.o. Ruda Orzegów i Bytom ul.Zabrzańska
źródło: Górnośląsko -Zagłębiowska Metropolia
Jerzy Jokiel wspomnienie
7 października 2020 roku w niemieckim Bochum w wieku 89 lat zmarł Jerzy Jokiel.
To kolejna wybitna postać związana z Orzegowem , która odeszła od nas w okresie minionych kilkunastu miesięcy. Poprzednio wspominałem Jerzego Króla i Rudolfa Fronczka . Od ich śmierci upłynęło wprawdzie już trochę czasu ,ale uznałem ,że trzeba by poświęcić im trochę więcej miejsca i przypomnieć ich tu na stronie orzegowskiej .
Niestety odchodzą kolejni zasłużeni dla dzielnicy i miasta ludzie nie pozostawiając po sobie jakiegokolwiek śladu w lokalnej medialnej przestrzeni publicznej.
Można zrozumieć ,że niekoniecznie mogła dotrzeć w odpowiednim czasie do nas informacja z Niemiec o śmierci Rudolfa Fronczka , który w tym przypadku akurat zarówno on sam jak i jego dokonania były ściśle związane z Orzegowem .
Ubolewać jednak należy ,że praktycznie zupełnie bez echa odbiło się w mieście odejście Jerzego Króla .Bądź co bądź aktora z całkiem pokaźnym dorobkiem artystycznym , uznanego i poważanego w środowisku teatralnym i filmowym.Przede wszystkim artysty stąd ! Nie przypomnę sobie by w mieście ukazała się jakakolwiek informacja o jego śmierci .Ogólnie też praktycznie w naszym mieście niewiele się o tej postaci mówiło , a szkoda , bo trudno sobie przypomnieć poza Henrykiem Bistą jakiegoś wywodzącego się z naszego miasta (nie wyłącznie urodzonego tu ) aktora.
Może to ja tylko gdzieś coś przeoczyłem ,ale też mi umknęło by w mieście stało się głośniej po informacji z ubiegłego rokuj o śmierci Jerzego Jokiela .A w tym przypadku chodzi już o postać szczególnie zasłużoną dla naszego miasta .Jerzy Jokiel był wybitnym sportowcem i równie doskonałym szkoleniowcem.
Największym sukcesem Jerzego Jokiela był srebrny medal olimpijski zdobyty w 1952 roku w Helsinkach .Był to pierwszy olimpijski medal w historii polskiej gimnastyki .Mógł być złoty ale minimalne przekroczenie czasu w ćwiczeniach wolnych kosztowało go odjęcie 0,2 punktów w efekcie czego zajął 2 miejsce. Aż 44 razy reprezentował Polskę w meczach międzypaństwowych (1952-1972) i 15-krotnie wywalczył tytuł mistrza kraju. Brał udział w wielu imprezach międzynarodowych, w tym trzykrotnie mistrzostwach świata (1954, 1958, 1962).Na igrzyskach wystartował ponownie w 1960 w Rzymie. Po zakończeniu kariery zawodniczej zajął się pracą szkoleniową. Był: trenerem olimpijskiej drużyny gimnastycznej Meksyku (1967-1968),a następnie rozpoczął wraz z żoną pracę w naszej hali ,z sekcją gimnastyczną KS “27” Orzegów, która z początkiem lat funkcjonowała pod szyldem KS “Slavia” Ruda Śląska . Jego podopieczni w tamtym okresie osiągali wiele sukcesów i stali się jedną z czołowych sekcji gimnastycznych w kraju.Po IO w Moskwie 1980 wyjechał z żoną do Hiszpanii, gdzie wspólnie trenowali członków klubu gimnastycznego w Barcelonie. Zasłużony Mistrz Sportu (1967) Jego żona Dorota Horzonek-Jokiel była brązową medalistką igrzysk w Melbourne, a córka Anita brała udział w igrzyskach w Moskwie.Bardzo dobre wyniki osiągał również jego syn Mariusz.
O Jerzym Jokielu
więcej – czytaj tu
Z dawnej prasy
Orzegów 1920-1922
Jeżeli ktoś sądzi ,że 100 lat temu Orzegów był wolny od różnego rodzaju wykroczeń czy przestępstw i że było to o wiele spokojniejsze miejsce niż w tej chwili, no to niech te kilka informacji prasowych uzmysłowi mu ,że było zgoła inaczej.W prasie z tamtego okresu , aż się roiło od tego rodzaju wiadomości .
Ze sportu
Nasza zapaśniczka
***