26 czerwca 2022
W tym wydaniu:
-Od 100 lat Orzegów należy do Polski
-Uwaga -( informacja dla użytkowników strony)
– Oberża ,,Przy kominku” do likwidacji
-Zdjęcie z kalendarza
-Dawny Orzegów w kolorze (7)
-Z placu budowy (1)
-Ze sportu
Od 100 lat Orzegów należy do Polski
100 lat temu ,26 czerwca do Orzegowa wkroczyło Wojsko Polskie .W ten sposób decyzją Ligi Narodów doszło do objęcia przyznanej Polsce części Górnego Śląska.
Fragment Kroniki Szkolnej Szkoły Podstawowej nr 36 /dawn. I/ w Orzegowie.
„Rok szkolny 1922/23.
Objęcie przyznanej Polsce części Górnego Śląska decyzją Ligi Narodów
z 20. października 1921 r. w Paryżu rozpoczęło się 20. czerwca 1922 r.
Tego dnia wkroczyło wojsko polskie na Górny Śląsk pod dowództwem generała broni Stanisława Szeptyckiego. Do Orzegowa przybyło wojsko polskie 26. czerwca 1922 r. i tem dniem rozpoczęły się wielkie wakacje.
Z niemieckich nauczycieli byli w miejscu pozostali rektor Wiktor Russin, nauczyciel Penkalla Euzebiusz i Kusz Leon. Pan Russin ubiegał się o pozostawienie go na posadzie przez władze polskie, ale go jednak nie przyjęto. Pan Penkalla otrzymał kierownictwo szkoły w Niedobczycach pod Rybnikiem, a pan Kusz się jeszcze nie był zgłosił do pozostania pod władzą polską, więc ze starych nauczycieli niemieckich nie pozostał nikt w służbie przy szk. I, a także też przy szkole II.
Pierwszy rok szkoły polskiej rozpoczął się 1.września 1922 r., w Orzegowie jednak nie było jeszcze można szkołę otworzyć, bo w szkole I męskiej była załoga wojskowa, a szkoła II żeńska była zajęta przez uchodźców. Szkoła I była dopiero 3. XI. tak daleko, że było można naukę rozpocząć. „
Uroczystości przejmowania władzy oraz przyjęcia Wojska Polskiego we wszystkich miejscowościach, które przypadły Polsce, zostały przygotowane z wielkim rozmachem. Jednym z ważniejszych elementów tych wydarzeń były imponujące bramy powitalne stawiane na drogach, którymi maszerowali żołnierze
Wg.relacji prasowych Polacy wybudowali na powitanie wojska i przedstawicieli polskich władz ponad 220 bram
Wydarzenia z tamtego okresu na trwałe zapisały się w pamięci mieszkańców Górnego Śląska ,a bramy powitalne stały się symbolem tamtych uroczystości .
Należy być niemal pewnym ,że taka brama musiała być i w Orzegowie , skoro witaliśmy tu u siebie polskie wojsko .Na tej starej widokówce widać wyraźnie na końcu obecnej ulicy K.A.Hlonda coś na kształt takiej bramy .Nawet swego czasu jeden z użytkowników strony po tym jak to zdjęcie pokazał swemu bardzo już wtedy wiekowemu dziadkowi , ten przekazał mu ,że to był transparent z hasłem (nawet je dokładnie przytoczył) związanym z tamtymi wydarzeniami.
Czyli można by uznać ,że jest bardzo duże prawdopodobieństwo ,że to właśnie jedna z tych 220 bram o których mowa jest powyżej.
Nie jest to jednak wcale takie pewne , na odwrocie tejże oryginalnej widokówki jest podana data 1915 r. tyle ,że napisana długopisem ,nie wiadomo więc przez kogo i kiedy ,co też może nasuwać pewne wątpliwości.
Warto by było jakoś do tego dojść i liczę ,że ktoś tu jest w stanie rzeczowo odnieś się do tej widokówki i ewentualnie potwierdzić ,że na zdjęciu widnieje brama powitalna z okresu gdy Orzegów oficjalnie wcielono do Polski.
Uwaga !
W związku z rozpoczynającym się okresem letnim , na czas wakacji zostanie wstrzymana emisja cotygodniowych bloków informacyjnych ,,Od niedzieli do niedzieli ”
Ograniczona też będzie w tym czasie publikacja innych materiałów ,
Czas wakacji , to również czas wyjazdów (także moich) więc nie zawsze byłbym w stanie w takim trybie cotygodniowym , tak jak było to do tej pory opublikować wcześniej przygotowane materiały.
Po za tym ,a to wynika z doświadczenia , przez te kilkanaście lat istnienia strony lipiec i sierpień , co nie dziwi są tymi miesiącami o zdecydowanie najmniejszej oglądalności tego portalu w stosunku do pozostałych miesięcy.
Jest to natomiast dla mnie dobry czas by przygotować materiały na następny powakacyjny okres ,a też obecnie przygotowujemy materiały do kalendarza orzegowskiego.
Nie mniej jednak zaglądajcie tu co jakiś czas , bo na pewno strona ta nie będzie nawet teraz martwa .Poza tym są tu na stronie pozycje stałe takie jak chociażby Leksykon Orzegowski,Galerie ,Filmoteka no i również wszystkie do tej pory prezentowane cotygodniowe wydania (35) ,,Od niedzieli do niedzieli”.
Warto od czasu do czasu spenetrować tę stronę i poszukać być może materiałów , z którymi wcześniej nie mieliście okazji się zapoznać.
W tym miejscu po raz kolejny prośba .
Jeżeli macie u siebie jakieś dawne interesujące zdjęcia dotyczące Orzegowa ,podzielcie się nimi! .Można to zrobić skanując je u siebie i przesyłając pocztą mailową ,lub dostarczyć do mnie po uprzednim skontaktowaniu się .Zdjęcia zostaną zeskanowane i wrócą do rąk właściciela.
Tylko w ten sposób uda się ocalić wiele takich zdjęć .Niestety coraz częściej dowiadujemy się o przypadkach gdy po śmierci starszych członków rodziny ich zdjęcia są palone lub lądują na śmietniku .Zdjęcia które jako TMO gromadzimy są zapisane w komputerze i to u kilku osób , więc w ten sposób przetrwają mamy nadzieję dla następnych pokoleń. Od wielu lat przekonujemy się ,że zasoby takich fotografii są niekończące się .Co jakiś czas trafiają do nas prawdziwe perełki ,fotografie o których nie mogliśmy mieć nawet pojęcia ,że istnieją.
Z placu budowy (1)
Ta nowa pozycja na stronie powinna jak należy przypuszczać cieszyć się dużym zainteresowaniem.
Co pewien czas pojawią się tu zdjęcia i krótki opis z dwóch miejsc gdzie niemal w jednym czasie rozpoczęto inwestycje mieszkaniowe .
Ul.Tomanka ,tu postęp prac będzie z pewnością bardziej widoczny ,bo w miejscu tym przewidywany jest budynek z 44 mieszkaniami.Wg, wcześniejszych zapowiedzi mieszkania mają być oddane do użytku już w przyszłym roku.
Po wycince drzew i ogrodzeniu terenu rozpoczęto prace ziemne.
Namawiam na spacer w to miejsce.Zdjęcie nie jest w stanie oddać tej przestrzeni ,a ta po wycięciu drzew wydaje się być wyjątkowo rozległa.Robi wrażenie na każdym kto tamtędy przechodzi .
Dokładnie 60 lat temu , w miejsce to przychodzili również orzegowianie , wtedy by obserwować jak przebiegają prace przy budowie kąpieliska .