Od niedzieli do niedzieli 32

5 czerwca 2022

W tym wydaniu :

-Właśnie kończy się historia tego miejsca …
-ZPM Kuś  -produkty najwyższej jakości
– Historia kąpieliska  cz.3
– Dawne zdjęcia w kolorze (4)
– Ciekawostki Orzegowskie
– Zdjęcie z kalendarza
– Ze sportu . Nasi górą !!!

 

Właśnie kończy się historia tego miejsca ...

Przybliżając  w kolejnych odsłonach  historię    naszego kąpieliska nie mogłem przypuszczać ,że w tym  samym czasie na naszych oczach definitywnie i ostatecznie  przesądzone zostaną  losy tego obiektu.

Zwykle przez wiele lat    1 czerwca  był tym dniem kiedy   wraz z nastaniem  sezonu  letniego  otwierano  orzegowskie kąpielisko.  Zawsze  tego dnia było tam  tłoczno  , głośno i radośnie .

1 czerwca 2022 roku po wielu latach,    od wczesnych godzin porannych  znów z tego miejsca  dochodził gwar…  tym razem jednak był to warkot  ciężkiego sprzętu , koparek , samochodów ciężarowych i pił spalinowych.  W kilka zaledwie godzin ze znacznej powierzchni dawnego kąpieliska zniknęła większość drzew .Ta wycinka od dłuższego czasu wisiała w powietrzu po tym jak wcześniej oznakowano tam  drzewa przeznaczone do usunięcia.

 

To może oznaczać tylko jedno. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami teren ten przygotowywany jest   do zabudowy mieszkaniowej .

 

Niby to dobrze ,że Orzegów się rozbudowuje , powstaną nowe mieszkania, wprowadzą się  nowi ludzie  …ale tak jak to było w przypadku Domu Kultury , który został  wyburzony,a potem w jego miejscu postawiono budynek mieszkalny   tak i teraz  na myśl ,że obiekt z którym  tak wiele mieliśmy  pięknych wspomnień bezpowrotnie zniknie,  łezka się w oku  może zakręcić.

 

Widok basenu ok.2008 rok

 

Dopóki jeszcze były w tym miejscu jakieś pozostałości po basenie i wiele  charakterystycznych dla tego obiektu elementów, to gdzieś tam mogła się  tlić  iskierka nadziei ,że być  może jeszcze kiedyś w przyszłości mimo wszystko  powstanie pomysł by  to miejsce przywrócić do życia  , tym bardziej ,że wcześniej   wielokrotnie poważnie rozważano   próby odremontowania  kąpieliska .

 

Równo 60 lat po otwarciu kąpieliska ostatecznie  kończy  się  jego historia.

 

 

 

 

To zdjęcie wykonane w ostatnich dniach  nie  jest w stanie oddać obecnego  pełnego wizerunku tego miejsca.Widok niczym po przejściu potwornej nawałnicy , która pozostawiła  po sobie ogromne spustoszenie.

Zachęcam do spaceru w to miejsce ,być może po raz ostatni uda się wam zajrzeć tam  gdzie jeszcze dostrzec można mury basenu  .Smutny to będzie z pewnością widok  zwłaszcza gdy  przypomnicie sobie lata dzieciństwa na kąpielisku .Piękne to wspomnienia ,

 

 

 

 

 

działka budowlana, 21 354 m²basen

 

 

 

 ZPM Kuś – Produkty najwyższej jakości

 

My orzegowianie od lat jesteśmy utwierdzeni w tym  ,że ,,KUŚ”  to firma , która   ,dzięki sprawdzonym ,smacznym najwyższej jakości wyrobom na dobre stała się wizytówką  naszej dzielnicy.

Często  zdarza się nam nakłaniać  do zakupu  tych wyrobów, znajomych spoza Orzegowa ,   ,choć w myśl zasady ,że  swój zawsze chwali swojego  niekoniecznie musimy w tym być  przekonywujący.
Prawda jest jednak taka ,że dobry produkt zawsze się obroni sam, nawet bez reklamy.
Od 1990 roku ,a więc od chwili powstania zakładu właścicielom przyświeca niezmiennie to motto

,,Jakość jest wtedy , kiedy wraca do nas klient  a nie produkt “

 

Cieszy gdy trud ,zaangażowanie i  wieloletni wkład w rozwój firmy  przekłada się na  jej markę .Z ogromną satysfakcją odebraliśmy informację , która tylko potwierdza jak znaczącą pozycję na rynku przetwórstwa mięsnego i to już nie tylko w  naszym regionie ale w całym kraju ma Zakład Przetwórstwa Mięsnego ,,Kuś”

 

 

 

Puchar Wiceprezesa Rady Ministrów ,Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ,Henryka Kowalczyka dla Zakładu Przetwórstwa Mięsnego ,,Kuś” Sp.K w Rudzie Śląskiej
za zwycięstwo w 53 Konkursie ,

,,Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym .Wiosna 2020″

Warszawa 19 maj 2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciesząc się z tych wyróżnień i  zachwalając wyroby naszego rodzimego zakładu mamy też na uwadze fakt z , którym każdy orzegowianin powinien się zgodzić.

Państwo Kuś to Ludzie – Instytucja!!! Instytucja której celem jest nie tylko pomyślność firmy ale dobro całego Orzegowa”

 

 

 

  Historia kąpieliska

cz.3

Kiedy wiosną 1962 roku przystąpiono do budowy kąpieliska postawiono sobie ambitny plan  by obiekt ten powstał w ciągu trzech miesięcy .Zadanie o tyle trudne ,że nie tylko trzeba było na czas realizacji tej inwestycji wypompować wodę z przyległego stawu,  ale  w dodatku akurat lato tamtego roku było wyjątkowo deszczowe.
Prace przebiegały w ekstremalnie ciężkich warunkach .

 

Obfite deszcze nanosiły nieustannie muł w miejsce gdzie zaczęto budowę basenu .W tak uciążliwych warunkach przyszło stawiać mury niecki basenowej.

 

Mur oddzielający staw od basenu

 

Na tak trudnym terenie nieodzowne było utworzenie  torowiska , po którym wagony dostarczały materiał na budowę .W pracach brała liczna załoga kopalni Karol. Postępowi prac przyglądały się równie liczne grupy orzegowian ,z  niecierpliwością oczekujących na końcowy efekt.

Lato 1962

 

Robotnicy pod okiem  nie tylko nadzorującego budowę majstra ale też pod stałą  obserwacją zgromadzonych na pobliskiej skarpie  orzegowian.

Pierwsze wymierne efekty oczekiwanej inwestycji .Mieszkańcy Orzegowa już się nie mogą doczekać.

 

cdn.

 

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza

 

Co by nie powiedzieć o fotografiach zamieszczanych w Kalendarzach Orzegowskich  to oprócz tego ,że możemy tam rozpoznać swoich bliskich , przypomnieć o miejscach  których często już nie ma  , o ważnych  wydarzeniach jakie miały u nas miejsce to  zawsze zaglądając do kalendarza przede wszystkim  poznajemy niezwykle interesującą wielowątkową historię Orzegowa ,a wraz z  nią kilkupokoleniowy dorobek społeczno-kulturalny .

Z rozrzewnieniem i w czasie przeszłym wspominamy  zespół akordeonistów z jego czasów świetności. Iluż to orzegowian przewinęło się przez Dom Kultury by pod okiem Ryszarda Panica , a później Edwarda Huloka doskonalić grę na akordeonie. Ile wspaniałych wspomnień i przeżyć wiąże się z okresem gdy zespół ten sławił Orzegów i nasze miasto na licznych przeglądach , konkursach i występach  w całym kraju , a również i za granicą.
Akordeoniści   od momentu rozpoczęcia  swej działalności w 1947 roku  szybko  zdobyli popularność ,a co najważniejsze zaskarbili serca i zdobyli uznanie  wśród publiczności.Nic dziwnego więc ,że  w 1951 roku to właśnie ich   wybrano   i wydelegowano na Światowy Zlot Młodzieży i Studentów jaki odbywał się wtedy w Berlinie. Cóż to była za frajda i zaszczyt zarazem dla młodych orzegowian  by móc reprezentować Polskę za granicą  i spotkać się z młodymi ludźmi z  państw z całego świata.

Widocznie mając w pamięci występy naszych akordeonistów w Berlinie ponownie wystosowano do nich zaproszenie na koncertowanie podczas V Światowego Zlotu Młodzieży i Studentów jaki tym razem w 1955 roku odbył się w Warszawie.

Do stolicy zjechało ok.30 tysięcy młodych ludzi ze 114 państw .W tamtym okresie  była to wyjątkowa okazja  spotkania się  z ludźmi zza tzw.żelaznej kurtyny , wywodzących się  z państw kapitalistycznych , z którymi kontakt wtedy był mocno ograniczony.Było też wielu przedstawicieli krajów Trzeciego  Świata .

Gośćmi honorowymi Zlotu byli premier Indii  Jeverhalem Nehru i jego córka Indira Ghandi , która w późniejszym czasie w latach 1966–1977 oraz 1980–1984. również piastowała funkcję premiera w swoim kraju

 

Dla ekipy orzegowskich akordeonistów wrażeń podczas pobytu w Warszawie było co nie miara .Jakże cenną pamiątką dla niektórych z nich jest to oto zdjęcie  w obecności Indiry Gandhi  wtedy jeszcze u progu swojej wielkiej acz tragicznie zakończonej  kariery politycznej.

 

 

 

 

 

Ze sportu

 

 

Pierwsza bramka Kuby Kamińskiego w reprezentacji 

 

Jakub Kamiński w niedzielę 5 czerwca obchodzi swoje 20 urodziny ! Sam sobie sprawił z tej okazji  nie lada prezent , zdobywając gola w swym drugim reprezentacyjnym meczu !.

W minioną środę w  inauguracyjnym meczu  Ligi Narodów pomiędzy Polską , a Walią na stadionie we Wrocławiu  nasi piłkarze  po utracie gola  na początku drugiej połowy  dłuższy czas nie byli w stanie zagrozić bramce rywali .W 60 minucie trener Michniewicz próbując odmienić przebieg meczu wpuścił na boisko zmienników. Jednym z nich był Kuba Kamiński .Na efekty nie trzeba czekać było długo .W 72 minucie Kuba uwolnił się obrońcom walijskim  i w swoim stylu silnym plasowanym strzałem w długi róg doprowadził do remisu.
W 85 minucie po jego szarży a następnie celnym rozegraniu do kolegów z napadu Polska zdobyła 2 gola tym samym pokonując Walijczyków 2 -1

Niewątpliwie to Jakub Kamiński  walnie do tego zwycięstwa się przyczynił  czemu wyraz dali dziennikarze we wszystkich prawie mediach oceniając go najwyżej spośród wszystkich polskich piłkarzy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdrowia ,zdrowia i jeszcze raz zdrowia , bo w tej chwili ono będzie najważniejsze. .

***

 

 

Worek medali zapaśników ZKS Slavia

 

Worek medali przywiozą ze sobą   zapaśnicy ZKS Slavia z Mistrzostw Polski  w Bydgoszczy .Rewelacyjnie zwłaszcza spisały się tym razem nasze panie , które zdobyły :

 1m.   Natalia Strzałka w kat..72 kg

1m.     Natalia Kubaty w kat.62 kg

1m.     Paulina Danisz  w kat 65 kg

 

2m.  Dominika Kulwicka  w kat. 55 kg

2 m.  Patrycja Słomska  w kat.  72 kg

 

3m.  Angelika Mytkowska w kat.57 kg

3m.  Patrycja Cuber w kat.76 kg.

 

Imponujący dorobek  3 złote , 2 srebrne i 2 brązowe medale zapewniły naszym zapaśniczkom  2 miejsce w klasyfikacji klubowej .

 

 

Wysoką klasę potwierdziły Natalie ,Strzałka i Kubaty   brązowe medalistki mistrzostw Europy seniorek  , które  pewnie sięgnęły po swoje kolejne tytuły mistrzyń Polski w swoich kategoriach  wagowych .

 

Nasi zapaśnicy zdobyli  dwa medale .

2m. Grzegorz Łabus w kat.61 kg

3m.  Jakub Czerczak   w kat.125 kg.

 

BRAWO !!!

Orzegów rządzi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *