Od niedzieli do niedzieli 31

 

29 maja 2022 r.

 

W tym wydaniu :

-Leksykon Orzegowski
-Historia kąpieliska cz.2
-Dawne zdjęcia w kolorze
-Ciekawostki Orzegowskie
-Zdjęcie z kalendarza
-Z dawnej prasy
-Ze sportu

 

 

 

 

Historia kąpieliska 

cz.2

Dekada lat 60 dla Orzegowa była czasem radykalnych przeobrażeń  .Motorem napędowym  rewolucyjnych zmian naszej dzielnicy  był ówczesny dyrektor kopalni Maksymilian Chrobok, który zainicjował szeroko zakrojony zakres inwestycji i  prac mających radykalnie zmienić wizerunek Orzegowa.

Na nieużytkach  i terenach dotąd nie zagospodarowanych  powstało wiele obiektów użyteczności publicznej głównie o charakterze sportowo -rekreacyjnym i wypoczynkowym. Otoczenie budynków  mieszkalnych  zmieniały się zaś w piękne skwery i place zabaw.

Choć czyny społeczne , którymi udało się zarazić   niemal  wszystkich mieszkańców Orzegowa były wtedy w naszym kraju zjawiskiem powszechnym , to jednak skala zaangażowania tutejszej społeczności , a przede wszystkim efekty podejmowanych działań były u nas wyjątkowe .Dokonania orzegowian zostały zauważone i docenione .W latach 60.czterokrotnie zajęliśmy pierwsze miejsce na   Górnym Śląsku i Zagłębiu w corocznym konkursie wojewódzkim na najlepiej zagospodarowaną dzielnicę .

Pierwszą spośród wielu dużych inwestycji z tamtego okresu było  doprowadzenie do właściwego stanu  stawu Zanda  – pozostałości po wyrobisku piasku, zagospodarowanie go i utworzenie w tym miejscu przystani kajakowej .

 

 

Powojenny  widok na wyrobisko piasku ,,Zanda”

 

Wyprofilowano nabrzeże stawu, obiekt wyposażono we właściwe zaplecze .Utworzono harcerską drużynę wodną , której powierzono opiekę nad obiektem.Zaczęto uporządkowywać  i urządzać   w tym czasie również teren wokół stawu .Miał tam powstał wkrótce  tzw.P[lac Gier i Wypoczynku -kompleks rekreacyjno -wypoczynkowy  na którym miały powstać  liczne skwery , plac zabaw , piaskownice , fontanny , a także boiska do piłki nożnej i siatkowej.

 

 

W 1960 roku grupa harcerzy 9.Drużyny Harcerskiej im.T.Kościuszki z Orzegowa utworzyła zastęp wodniaków , którego celem było zdobywanie wiedzy o żeglarstwie i sportach wodnych.W 1961 roku zastęp przekształcił się w drużynę o nazwie Harcerska Drużyna Wodna w Orzegowie.
Szlify żeglarskie i motorowodne zdobywano w Harcerskim Ośrodku Wodnym w Wiśle Wielkiej nad jeziorem Goczałkowickim.

Wodniacy własnymi siłami wykonali swoje jednostki pływające kajak R-21 ,oraz P-17 kajak przystosowany do pływania pod żaglem.

W 1961 roku na Zandzie zbudowano przystań kajakową, którą zaopatrzono w dodatkowych 5 kajaków zakupionych przez kop.Karol.
Przystań obsługiwali członkowie HDW

 

 

Przystań kajakowa

 

 

Z chwilą  gdy zaczęto korzystać ze stawu kajakowego sztab powołany  przez dyrektora kopalni  Maksymiliana Chroboka  , który przez najbliższe lata miał zajmować się przeobrażeniami dzielnicy  opracowywał koncepcję  stworzenia  tuż obok stawu , basenu kąpielowego .Prace zaplanowano na wiosnę 1962 roku .

 

cdn.

 

 

Dawne zdjęcia w kolorze (3)

Gdyby nie zarys bryły budynku dawnej szkoły górniczej obecnie IV LO im.C.Hoovera  trudno byłoby rozpoznać to miejsce .Niski budynek i pola za nim to teren dzisiejszego Domu Opieki Społecznej ,, Senior “przy ul.Puszkina.
Na pierwszym planie plac zabaw -efekt masowych czynów społecznych  ,w wyniku których w podobny sposób wyglądało niemal każde otoczenie budynków mieszkalnych w tamtym czasie .

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza

Przy doborze zdjęć do  kalendarzy zawsze staramy się uwzględnić  fakt ,że mogą one  trafić  do rąk kilku pokoleń , do osób w różnym  stopniu związanych z Orzegowem czy   też do mieszkańców którzy w jakiś wyjątkowy sposób kojarzą pewne środowiska , z którymi kiedyś im było po drodze ,tak  by każdy z nich  miał możliwość   na dłużej się zatrzymać choć przy jednej z fotografii.

Znajdują się więc siłą rzeczy w tych kalendarzach zarówno takie zdjęcia , które  jednym  nic nie mówią i którymi przez to  są mniej  zainteresowani jak i takie  , z którymi wiąże się  jakaś historia ,a przede wszystkim  miłe  wspomnienia .

Takie sympatyczne emocje z pewnością przez wiele lat towarzyszyły osobom z tego zdjęcia , gdy od czasu do czasu na nie zaglądali .Tak po prawdzie to i każdemu z nas pojawia się lekki uśmiech na twarzy gdy widzimy tych chłopaków .

Łatwo sobie wyobrazić podobne ujęcie w dzisiejszych czasach .Wszyscy pewnie paradowali by  w firmowych koszulkach klubowych najlepiej z nazwiskiem jakiegoś idola na plecach ,na nogach z  profesjonalnym  obuwiem  piłkarskim , żel na włosach i  wysokie mniemanie o swoich  umiejętnościach piłkarskich.To taka wersja optymistyczna i może bardziej dotycząca młodzieży  z nieco odleglejszych lat .
Obecnie coraz  trudniej  dojrzeć   na boiskach uganiających się za piłka chłopaków.. Czy ktoś dziś jeszcze z tych młodych ludzi wie co to jest weta?

Ci chłopcy z tego zdjęcia dobrze wiedzieli , grali je na okrągło często w systemie ,,wasz plac na nasz plac” grali w czym mogli ,na nogach nie zawsze mieli założone trampki, często to były sandały czy wychodzone  podniszczałe obuwie .Mieli swoje marzenia , niektórzy próbowali swych sił w tutejszym klubie KS 27 Orzegów. Czwarty od lewej strony Rudolf Fronczek po latach  otarł się o wielką piłkę ,trafiając w pewnym momencie swej kariery do I ligowych Szombierek .

Zarówno jego jak i kilku innych z tego zdjęcia nie ma już wśród nas .Ilu nie wiadomo ?w większości rozproszyli się po różnych miejscach w kraju i za granicą  i ślad po nich zaginął .Pozostało to zdjęcie .Ileż w nim klimatu z tamtych lat !!!Jak bardzo jest wymowne.

Nawet samo ustawienie do zdjęcia też  wiele mówi o tych chłopakach  . Wszyscy stoją w postawie sportowej ,od lewej   zgodnie z przyjętymi zasadami w rozgrywkach ligowych- kapitan drużyny , następnie bramkarz , pozostali od najwyższego do najniższego. Bez napinki  , gotowi  do walki na całym boisku .Piękne ujęcie! .

 

 

 

 

Z dawnej prasy 

Orzegów 1904 r

Zbieg okoliczności nieprawdopodobny i jakże  tragiczny .Nawet trudno sobie wyobrazić ,by coś podobnego mogło się wydarzyć komuś w obecnych czasach.Wtedy jednak w czasach gdy nie było możliwości kontaktowania się telefonicznego  takie przypadki mogły się przydarzyć .

Tu jednak splot okoliczności był niezwykle okrutny.Nie dość ,że ks.proboszcz Sigulla  w krótkim czasie stracił obydwoje rodziców , to nie dane mu był0 ich pożegnać  przy pochówku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze sportu

Dobra passa Kuby Kamińskiego

 

Pasmo dokonań Jakuba Kamińskiego zda się nie mieć końca.

-Na początku roku  przyznano mu tytuł  Ligowca roku 2021
-W tym czasie podpisał kontrakt z klubem Bundesligi Wolfsburgiem
-Ze swoim klubem  Lechem Poznań zdobył mistrzostwo Polski
– 
Kolejny w ostatnim czasie trzeci już selekcjoner powołał Jakuba Kamińskiego do reprezentacji narodowej  na mecze w Lidze Narodów

-Tuż po zakończeniu sezonu podczas Gali Ekstraklasy Kuba zgarnął kolejny laur , tytuł najlepszego młodzieżowca Ekstraklasy  sezonu 2021/2022

 

 

 

 

 

Miasto , a Orzegów szczególnie może pękać z dumy  ,że to chłopak stąd .Tu już nawet nie chodzi  o jego sportowy dorobek , który musi imponować w tak młodym wieku .Ale Kuba to taki gość , o którym  jeszcze nikt  nigdy nie powiedział złego słowa ,a wręcz wszyscy go stawiają za wzór na boisku  i po za  nim .Skromny , a jednocześnie jak na swój wiek niezwykle rozsądny i dojrzały.

Mamy naprawdę komu kibicować i utożsamiać się ze synkiem z Orzegowa.Czy on utożsamia się z Orzegowem ?

Całkiem  niedawno takie pytanie  mu zadałem .

 

,, Oczywiście że utożsamiam się z Orzegowem bo tu się wychowałem i zawsze to będę pamiętał “

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *