Od niedzieli do niedzieli 28

8 maja 2022

W tym wydaniu:

-Prezentacja Orzegowa -premiera – polecam!
– Budżet Obywatelski 2023
– Ciekawostki orzegowskie
-Fotozagadki
-Zdjęcie z kalendarza

– Z dawnej prasy -Orzegów 1912
– Ze sportu

 

 

 

 

Prezentacja Orzegowa 

 

PREMIERA

 

 

To najnowsza pozycja na orzegowskiej stronie ! Jej przygotowanie pochłonęło   sporo  czasu ,ale uznałem ,że najwyższa pora  by w końcu stworzyć  tego rodzaju materiał promocyjny naszej dzielnicy.

Prezentacja ta dedykowana jest głównie tym , którzy Orzegów pamiętają z czasów dawniejszych,  już tu nie mieszkają ,a nie dane im było w ostatnim  okresie go odwiedzać. A  to właśnie przez ostatnie lata doszło u nas do wielu  zmian  które korzystnie odmieniły Orzegów.

Myślę ,że to nagranie uzmysłowi nam ,że mieszkamy w miejscu którego nie tylko nie powinniśmy się wstydzić mimo od lat szerzących się negatywnych stereotypów o naszej dzielnicy, ale też możemy mieć z wielu względów  powody do dumy.
Już same ujęcia z lotu ptaka , których w tym materiale nie brakuje muszą wprawić  każdego w zachwyt  .Można  co prawda z pewnego rodzaju sarkazmem stwierdzić ,że  z czym wyższej wysokości ukazywany jest  Orzegów  tym  jest piękniejszy ,a  z kolei  gdy schodzimy w dół już  ten wizerunek jest mniej ciekawy, choć
faktem jednak jest  ,że  mamy u siebie  kilka miejsc i obiektów , które   na dobre stały się  wizytówką nie tylko  naszej dzielnicy ale i  miasta, a przez to też są wdzięcznym tematem dla fotografów .
Jaki jest Orzegów na co dzień , każdy wie i widzi  i  nie ma  potrzeby tu  go koloryzować .
Każda jednak tego typu  promocja ma to do siebie ,że wyeksponowane są najcenniejsze , najbardziej wartościowe , a przede wszystkim atrakcyjne miejsca.Nie inaczej jest w tej prezentacji .Tonący w zieleni Orzegów , spośród której wyłaniają się charakterystyczne dla naszego  regionu zabudowania z czerwonej cegły i dachami w tej samej tonacji  barw .
Wydające się być  ze sobą w pełnej harmonii  czerwień i zieleń są zdecydowanie kolorami tu dominującymi, co  w widoczny sposób dostrzec można na ujęciach z góry. Orzegów w niewielkim stopniu skażony nową zabudową , ani się obejrzeć i zaczyna jawić się jako interesująca poprzemysłowa osada  robotnicza powstała na tych ziemiach w okresie gwałtownego rozwoju przemysłu  na  przełomie XIX i XX wieku , z wieloma zachowanymi z tamtego okresu obiektami, takimi  jak kościół,  ratusz , budynek dawnego hotelu Victoria , szkoły  ,z  większością  budynków (familoków )  przeznaczonych dla robotników ale też  w kilku przypadkach budynkami   dla urzędników.
Do tego jako miejsce z wielopokoleniową bogatą historią Nieco zapomniane,  wciąż na uboczu z dala od tras przelotowych ,pozbawione charakterystycznego zgiełku wielkomiejskiego,  jakby  trochę czas tu się zatrzymał, co akurat dla samego Orzegowa stało się zjawiskiem korzystnym .Nie przechodzimy żadnych poważnych  transformacji urbanistycznych ,układ zabudowy  w przeważającej większości pozostaje niezmienny .To wszystko powoduje ,że mimo iż wciąż wiele zakątków naszej dzielnicy pozostawia wiele do życzenia  to  da się tu wyczuć  jakąś ukształtowaną przez dziesiątki lat  pewną odrębność , właściwy temu miejscu klimat i charakter ,które przyciągają uwagę tych którzy nas odwiedzają.Przede wszystkim drzemie  tu  jeszcze wciąż ogromny potencjał ku temu by  nasza dzielnica wzbudzała jeszcze większe zainteresowanie.

W prezentacji wiele miejsca zajmują obiekty stworzone w ostatnim czasie .Stadion Burloch – Arena , otoczenie kościoła  z nowo wykreowaną przestrzenią z rynkiem ,zabudowa Centrum Inicjatyw Społecznych czy powstały ostatnio Park Koksy .Przyznać trzeba  inwestycje wyjątkowo trafione i co najważniejsze z pożytkiem służące mieszkańcom.

Zdarza się czasem sytuacja ,że wyjeżdżając gdzieś  poza Śląsk czy nawet za granicę ,  nawiązujemy znajomości czy też mamy kontakt z bliskimi , którzy mało albo nawet w ogóle  o naszym miejscu zamieszkania wiedzą , a chcieli by się czegokolwiek  o nim dowiedzieć  , jakoś go poznać ,wtedy polećcie   im  stronę orzegowską gdzie ta prezentacja już od tej chwili będzie na stałe umieszczona w pozycji ,,Filmoteka” Myślę ,że Orzegowem w takim wydaniu można się śmiało pochwalić.

 

Zarówno ta prezentacja jak i zdjęcia w galerii ,,Orzegów w 50 ujęciach “będą co jakiś czas  uzupełniane o nowe jeszcze ciekawsze ujęcia .

 

Na  Prezentację Orzegowa składa się z wiele fotografii i fragmentów nagrań , które  udało się  pozyskać i wykorzystać  w znaczącej większości za zgodą  ich autorów.  Wszyscy są wymienieni na końcu prezentacji. Każdemu  serdecznie dziękuję .W przyszłości liczę na dalszą współpracę .

Jeżeli kogoś pominąłem czy też nie zwróciłem się o zezwolenie wykorzystania ich materiałów z góry przepraszam jednocześnie  proszę o kontakt.

 

 

 

 

 

 

Życzę przyjemnego odbioru 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W poniedziałek 9maja rozpocznie się nabór wniosków do rudzkiego budżetu obywatelskiego na 2023 rok. Czas na zgłoszenia w formie papierowej upłynie 20 maja, a za pośrednictwem platformy elektronicznej – 27 maja .

Pula środków na rudzki budżet obywatelski w 2023 r. wyniesie 4673 000 zł., z czego 1273 000 zł na projekty duże (koszt realizacji zadania wynosi ponad 340 tys. zł), a 3400 000 zł na projekty małe .

Nie zmieniają się wypracowane w poprzednich edycjach zasady obowiązujące przy składaniu projektów. Zgłaszający będzie musiał dołączyć do wniosku listę poparcia dla projektu podpisaną przez co najmniej 30 mieszkańców Rudy Śląskiej. Następnie złożone wnioski zostaną zweryfikowane pod względem zgodności z wymogami zawartymi w podjętej 30 kwietnia 2020 r. uchwale Rady Miasta w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego miasta Ruda Śląska.

Pozytywnie zweryfikowane projekty zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców, które prowadzone będzie za pośrednictwem wspomnianej platformy elektronicznej oraz w formie tradycyjnej – w wyznaczonych punktach.
Do realizacji wybrane zostaną zadania, które uzyskają najwyższą liczbę głosów, jednak nie mniej niż 30 i będą mieściły się w przewidzianej puli pieniędzy.

  • Propozycje zgłaszane do budżetu obywatelskiego mogą dotyczyć nie tylko zadań inwestycyjnych, ale także tzw.“projektów miękkich”, czyli przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, sportowym czy społecznym, np. organizacji koncertów, zawodów sportowych, festynów, itp. Wszystkie projekty muszą obejmować działania zgodne z obowiązującym prawem oraz stanowić zadania własne gminy. Zlokalizowane muszą być na terenie, na którym miasto może zgodnie z prawem wydatkować środki publiczne. Projekty muszą spełniać również warunek ogólnodostępności, czyli być dostępne dla wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej, przy czym korzystanie z nich nie może być odpłatne

Wykaz projektów dopuszczonych i niedopuszczonych do głosowania zostanie opublikowany w terminie do 29 lipca. Mieszkańcy będą mogli głosować od 5 do 11 września, a lista zwycięskich projektów zostanie opublikowana 23 września

W ubiegłym roku udało się wywalczyć dla Orzegowa dwie przez wszystkich chyba z zadowoleniem przyjęte inwestycje :

Zadanie duże:

  • ORZEGÓW: doposażenie Burloch Areny w nowe atrakcje – 1 406 głosów;

  • Zadania małe :

  • Orzegów : Pumptrack na Burloch Arenie – 424 głosy,

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza

To zdjęcie to jeden z przykładów na to, że nie każdy z nas  ma  zawsze  świadomość jakie fotografie przechowuje w swoich zbiorach .Właściciel tej fotografii przekazując nam ją , nie był w stanie niczego konkretnego o tym zdjęciu powiedzieć.Teraz być może  też wielu tu zaglądających , nie za bardzo potrafi skojarzyć  z czym to ujęcie jest związane.

Tymczasem  śmiało można powiedzieć ,że do naszych rąk trafiła prawdziwa perełka .Na zdjęciu widzimy szkielet konstrukcji powstałego w 1929 roku jednego z baraków wraz z ekipą budowlaną ,która blisko 100 lat temu postawiła w miejscu dzisiejszego osiedla Podlas  kolonię 29 drewnianych domków znanym  wielu z nas  jako ,,zielone baraki”

Od 50 lat  nie ma już po nich śladu ,zachowało się jednak dużo zdjęć z okresu gdy tętniło tam życie , nie mówiąc o wspomnieniach mieszkających tam kiedyś orzegowian.

 

 

 

 

 

Z dawnej prasy

 

Orzegów 1912

 

Całkiem niedawno 28 kwietnia  wieczorem doszło do kolejnego  potężnego wstrząsu na Śląsku .Odczuli go mieszkańcy wielu miast , u nas też zdrowo potrząsło .Do tego rodzaju tąpnięć jesteśmy już przyzwyczajeni bo nawet co możemy wyczytać w  tym artykule zdarzały się one już i ponad 100 lat temu.

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Od niedzieli do niedzieli 28

  1. Zagadka.– Zadaszenie i wybrukowany plac. W tym miejscu byla stolarnia i Straz Pozarna. Z tylu kaj stoja autobusy byl plac gdzie byly skladowane rozne niepotrzebne urzadzenia.Drzewa to granica Koksowni kierunek Machnik.
    Zdjecie Baraki. –Ciekawe czy ktos z tych ktorzy budowali te Baraki pozniej tam mieszkal.Moze ktos z bylych mieszkancow z Barakow cos tutaj napisze.
    Bardzo fajny nagrany film.–Jak wspomniales Orzegow sie zmienia. Kilka lat temu opowiadalem pewnej rodzinie, ktora wyjechala z Orzegowa w 1959 r. Jak wyglada dzisiaj Orzegow. Ich corka chodzola ze mna do klasy i do dzisiaj mam z nia kontakt .Cieszyli sie ze Orzegow zmienia sie na lepsze i mieli szacunek dla nas TMO ,ze staramy sie upiekszac nasz Orzegow.

  2. Fotozagadka – teren byłej koksowni Orzegów, prawa strona ul. Emilii Plater idąc w kierunku Machnika, naprzeciwko ogródków działkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *