Od niedzieli do niedzieli 27

1 maja 2022

W tym wydaniu :
-Świętujemy
-Oblężona galeria Czapla
-Nowe oblicze budynku przy ul.Gliwickiej 10
– Fontanna znów cieszy orzegowian
-Zdjęcie z kalendarza
-Z dawnej prasy
-Ciekawostki orzegowskie
– Ze sportu

Świętujemy 

 

  • 1maja – to Międzynarodowe Święto Pracy, które obchodzone jest na całym świecie. …
  • 2maja – Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. …
  • 3maja – Święto Narodowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, co miało miejsce w 1791 roku.


autor :Bogusław Poważa

 

 

1 maja – Święto PracyMiędzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

2 maja –  od 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej. 1 sierpnia 1919 roku Sejm uchwalił ustawę o godłach i barwach „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny-biały, dolny zaś-czerwony.” Stosunek długości do szerokości chorągwi dla flagi państwowej wynosił 5:8. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

-101 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oblężona galeria ,,Czapla”

 

Galeria Czapla znowu tętni życiem !!! W środowy wieczór przy wypełnionej po brzegi sali odbył się wernisaż wystawy zbiorowej Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury .Rozrastająca się z roku na rok grupa utalentowanych plastycznie , literacko i muzycznie artystów  tego dnia w roli gospodarzy miała przyjemność zaprezentować licznie  zaproszonym gościom swoją najnowszą ekspozycję zatytułowaną ,,Życie wokół nas”

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki od poniedziałku do piątku od 11.00-18.00 , a także w niedzielę w godz.10.00 – 13.00 .  Naprawdę warto się zapoznać z różnorodnymi, radosnymi, przepięknymi , skłaniającymi  do refleksji pracami  autorstwa : Joalnty Szostak, Edyty Jachowicz-Bąk, Ewy Ambroziak, Katarzyny Knapik, Anna Pasieki, Ewy Szklarczyk, Joanny Depa, Bogusława Poważy, Witolda Bąka, Marka Idziaszka, Jerzego Stelmacha, Jerzego Gajewskiego, Jerzego Kasperka, Piotra Pilawy, Marka Wacława Judyckiego.

 

 

Wernisaż uświetnili swym występem członkowie OGTK Katarzyna Sroka i Czesław Kuś.

 

***

W piątkowe popołudnie podobnie jak w środę galeria Czapla  znów wypełniona była do ostatniego miejsca .Tym razem za sprawą wiosennego koncertu dwóch orzegowian ,Grzegorza Szromika i Mariana Brzozy .

 

Nowe oblicze budynku przy Gliwickiej 10

Zakończono termoizolację budynku przy ulicy Gliwickiej 10 .Prace dotyczyły :
– ocieplenia ścian zewnętrznych wraz z cokołem
– ocieplenia stropu pod nieogrzewanym poddaszem
– zdemontowania i odtworzenia obróbek blacharskich
– przełożenia linii elektroenergetycznej
– odtworzenia instalacji odgromowej
– wymiany stolarki okiennej w lokalach mieszkalnych i na klatce schodowej oraz wymiany drzwi
wejściowych do klatek schodowych
– wykonania instalacji domofonowej z klawiaturą w języku Brailla
– oświetlenia wejścia do budynku
– remontu klatki schodowej, remontu schodów
– remontu wejść do budynku wraz z wymianą daszków
– wymiany wywiewek kanalizacyjnych
– remontu kominów

Prace zapadną mieszkańcom budynku w pamięci nie tylko ze względu na gruntowny remont ich domu , ale również ze względu na pełną grozy sytuację jaka miała miejsce podczas prac na poddaszu , kiedy to   znaleziono  w tym miejscu pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej .Na kilka godzin ewakuowano 52 mieszkańców  kamienicy i okolic. Na miejsce przyjechali  pirotechnicy z Komendy Wojewódzkiej Policji.Pocisk  został wywieziony i zdetonowany na poligonie.

 

Tak wyglądał budynek na krótko przed pracami związanymi z termoizolacją .

 


Dziś wygląda tak .Cieplej i estetyczniej! .Już wkrótce  na podobne efekty będą oczekiwać mieszkańcy budynku przy ulicy Orzegowskiej 62

 

 

 

 

 

Zdjęcie tygodnia 

Orzegów 1961 rok

 

 

Początek lat 60.to wciąż czas , w którym o górnikach kop.Karol było głośno.Niewiele wcześniej , tuż po wojnie  w latach 1947-49 kopalnia Karol jako pierwsza w przemyśle wydobywczym wykonała Plan Trzyletni zwany też Planem  Odbudowy Gospodarczej. Wtedy byliśmy na ustach całej Polski.
Z początkiem dekady lat 60.załoga kopalni przystąpiła do masowych czynów społecznych dokonując ogromnych przeobrażeń całego Orzegowa. .W tym czasie aż czterokrotnie uznano Orzegów jako najlepiej zagospodarowaną dzielnicę na całym Śląsku i w Zagłębiu.

Każdy kto pamięta tamte czasy  też wie ,że  okres tuż przed świętem 1 Maja był najbardziej intensywnym czasem wytężonych prac  społecznych .I choć miało to swój wymiar propagandowy to każdy kto pamięta tamte czasy wie  ,że z początkiem  maja zawsze było  wokół czysto ,panował porządek  na ulicach i w otoczeniu budynków,  w oczy rzucały się zadbane skwery i parki, wybielone krawężniki i drzewa , nie żałowano wtedy farby zwłaszcza czerwonej którą malowano co tylko  się dało.O udekorowaniu dzielnicy biało-czerwonymi  flagami  nie wspomnę , bo te powiewały niemal z okien każdego mieszkania.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *