Jak minął 2021 rok

Za nami 2021 rok ! Co  szczególnie zasługującego na uwagę  w tym czasie miało miejsce w Orzegowie ? O tym w  przeglądzie  wydarzeń – fotorelacji  z ostatnich 12 miesięcy.

Podsumowanie minionego roku oparte jest wyłącznie na  zebranych materiałach, jakie mogły być wykorzystane  tylko  w pewnym  ograniczonym stopniu  na orzegowskim portalu , który  uruchomiony został po dłuższej przerwie dopiero w ostatnim kwartale  tego roku  . Z pewnością  więc nie w pełni  może odnosić się do wszystkich istotniejszych wydarzeń  o jakich należałoby wspomnieć, zwłaszcza tych z okresu  sprzed września.

 

 

 

Przegląd wydarzeń w 2021 roku 

***

*8 stycznia na uroczystej gali podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach , zakończona w 2018 roku inwestycja ,,Przebudowa Rynku w Orzegowie ” otrzymała I wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w kategorii ,,Zrewitalizowana miejska  przestrzeń publiczna .

***

*W tym samym czasie końca dobiegały prace przy innej dużej inwestycji , kto wie czy również w przyszłości  nie pretendującej do podobnego wyróżnienia.
24 marca dokonano otwarcia 5 hektarowego parku powstałego w miejscu zdegradowanego wcześniej terenu dawnej Koksowni Orzegów .

 

 

***

*W kwietniu odszedł od nas ś.p. Stanisław Burzyński , przedsiębiorca handlowy od wielu dziesiątek lat związany z Orzegowem zawodowo ,ale również często znany jako darczyńca wspierający i zaangażowany w  wiele lokalnych inicjatyw i przedsięwzięć społecznych .

 

***

*W maju z bardzo dobrej strony dały się poznać trenujące w naszym klubie ZKS Slavia siostry Kamila i Dominika Kulwickie.Obydwie wywalczyły brązowe medale na Mistrzostwach Europy w zapasach do lat 23

 

 

***

*W czerwcu kiedy na stadionach ekstraklasy piłkarskiej eksplodował talent kończącego w tym miesiącu 19 lat Jakuba Kamińskiego niespodziewanie pojawiła się informacja o objawieniu kolejnego talentu piłkatrskiego z Orzegowa.Tomasz Nowak otrzymał powołanie do młodzieżowej reprezentacji Polski U-15 (do 15 lat)

 

 

 

 

 

***

* W sierpniu wicemistrzostwo Europy Kadetek U-17 wBułgarii wywalczyła  w ktg. do 73 kg nasza zapaśniczka Patrycja Cuber

 

***

*W tym miesiącu z wielkim smutkiem  pożegnaliśmy ś.p. Stefanię Mzyk , długoletnią dyrygentkę chóru parafialnego ,,Michael”

 

 

***

*Okres wakacyjny był czasem zmian w naszej parafii

 

Od 28 sierpnia na mocy dekretu wręczonego przez abp.Wiktora Skworca swą posługę kapłańską w Orzegowie zaczął pełnić ks.Leszek Flis .Zastapił ks.Mateusza Pałyza, który przeniósł się do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Knurowie
Pożegnaliśmy również związanego dosyć długo z naszą parafią ks.Sebastiana Mandrysza .

 

 

 

 

***

*23 września w naszym mieście wyłoniono zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego na rok 2022 .Zarówno w kategorii projektów małych jak i dużych głosami naszych mieszkańców zwyciężyły inwestycje , które w 2022 rokuj zostaną zrealizowane na obiekcie Burloch Areny .Są to projekty pod nazwą 1. ,,Burloch Arena – dokładamy atrakcji” m.in. z boiskiem ze sztuczną nawierzchnią i placami zabaw dla dzieci i starszej młodzieży, oraz pr.2 Pumptrack -rowerowy plac zabaw

 

 

 

 

***

*W tym samym miesiącu również w ramach Budżetu Obywatelskiego oddano do użytku boisko do koszykówki w szk.podst.nr 6

 

***

*5 września 19 latek z Orzegowa Jakub Kamiński w meczu z San Marino zadebiutował w pierwszej reprezentacji Polski

 

 

 

 

***

*We wrześniu swą przynależność do ścisłej czołówki zapasów w stylu wolnym potwierdzili po raz kolejny nasi zapaśnicy .
Dziewięcioosobwa ekipa wywalczyła osiem medali , trzy złote,jeden srebrny i cztery brązowe .

Mistrzami Polski zostali :Andrzej Sokalski 79kg , Kamila Kulwicka 65 kg, i Natalia Strzałka 68kg.Ze srebrnym medalem wróciła Paulina Danisz 65kg, a brązowe medale zdobyli Grzegorz Łabus 61 kg, Jakub Czerczak 125 kg , Natalia Kubaty 62 kg, Patrycja Słomska 72 kg.

W zapasach kobiet Slavia uplasowała się na 2 miejscu w klasyfikacji klubowej

 

 

***

 

*W październiku po kilkunastu miesięcznej przerwie ponownie uruchomiona została Orzegowska Strona Internetowa

 

***

*Na początku tego miesiąca w cyklu dokumentalnej Filmowej Encyklopedii Powstań Śląskich , która w formie historii opowiada o losach powstańców śląskich w trakcie walk w latach 1919 -1921 ukazał się film o orzegowskim powstańcu Franciszku Latce.

 

 

***

*Nowe oblicze uzyskał budynek przy ul.Bytomskiej 39-41.Wraz z termoizolacją nowy blask odzyskała elewacja tego budynku

 

 

***

*Na boisku Burloch Areny odbył się VII śląski Turniej dzieci w Rugby

 

 

Od lewej:Jerzy Kasperek ,Iwona skrzypczyk -Sikora ,Georg Osdarty i Jacek Szopa (odebrał statuetkę w imieniu ojca Alojzego)

***

 Pod koniec października po raz czwarty Kapituła Towarzystwa Miłośników Orzegowa nadała tytuły ,,Ambasadora Orzegowa” osobom ,które sobie na tak zaszczytny tytuł zasłużyły głównie poprzez wachlarz różnego rodzaju postaw , aktywności i działań na rzecz  swojej małej ojczyzny.
W tym roku z rąk Prezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa Iwony Skrzypczyk – Sikory cenne statuetki ,,Ambasadora Orzegowa” otrzymali Jerzy Kasperek , Georg Osdarty i Alojzy Szopa.

 

 

***

*Szkoła podstawowa nr6 w Rudzie Śląskiej na drugim miejscu w województwie

25 października w Kopalni Kultury w Czeladzi miała miejsce uroczystość inauguracji sportowego roku szkolnego 2021/2o22
Podczas uroczystości dokonano podsumowania wojewódzkiego współzawodnictwa sportowego szkół o Puchar Kuratora Oświaty za rok 2020/21 a także pierwszy raz  w historii dokonano podsumowania współzawodnictwa z ,,trzylecie” sprzed pandemii , czyli czasów gdie zawody sportu szkolnego były rozgrywane bez ograniczeń.
W tej właśnie klasyfikacji w ramach Igrzysk Dzieci ,szk.podst.nr 6 zajęła bardzo wysokie 2 miejsce

 

 

***

Nasi w telewizji.

Jesienią   na ekranach telewizorów zabłysnęło kilkoro orzegowian .Natalii Rasiewicz przypadła nagroda dziennikarzy i reporterów Telewizji Polskiej za najlepszego newsa, podczas Przeglądu i Konkursu dziennikarskich Oddziałów Telewizji Polskiej w Krakowie .Na co dzień Natalia Rasiewicz jest dziennikarką TVP Katowice.
Jurorami polskiej edycji ,,Family Food Fight .Pojedynek na smaki ” byli Ewa Wachowicz była Miss Polonia  znana widzom z Polsatu z programu ,,Ewa gotuje “Piotr Gąssowski popularny aktor oraz pochodzący z Orzegowa Adam Borowicz , znany vloger i gospodarz autorskich programów kulinarno-podróżniczych .
W jesiennych programach TVP ,,Pytanie na śniadanie” niejednokrotnie udział brał Mirosław Riedel.

 

Jurorzy programu Family Food Fight  -Pojedynek na smaki – Piotr Gąssowski ,Ewa Wachowicz , Adam Borowicz

 

***

*1 listopada w corocznej kweście na rzecz Starego Cmentarza  zebrano kwotę  8708,10 zł oraz 2 euro

 

 

***

*4 listopada w miejscu dawnego Tesco przy ul.kop.Karol otwarto nowy sklep NETTO

 

 

***


* 19 listopada w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej odbył się wernisaż wystawy będącej pokłosiem konkursu plastycznego ,,51 Rudzkiej Jesieni Kulturalnej” W tym roku do konkursu przystąpiło 108 uczestników .Silną kipę zaprezentowała Orzegowska Grupa Twórców Kultury , spośród której Marek Idziaszek i Jerzy Gajewski zostali tegorocznymi laureatami.

 

***

* Na grudniowe zgrupowanie kadry Polski rugbistek (do lat 18 )powołanie otrzymała nasza ,,diablica” Klaudia Starowicz.

 

 

***

*Pod koniec roku pojawiła się informacja o tym ,że Ruda Śląska otrzyma dofinansowanie w kwocie ok.100 mln zł na rozbudowę trasy N-S .kolejny etap obejmować będzie budowę trasy w kierunku północnym  do granicy z Bytomiem , dzięki czemu zmniejszone zostanie natężenie ruchu na Goduli , Orzegowie  i w Rudzie oraz ograniczony  zostanie  ruch tranzytowy w środku miasta

 

***

*28 grudnia wychowanek RTH  Zryw Ruda Śląska Igor Augustyniak wraz  ze swoim zespołem Comarch Cracovia zdobył Puchar Polski w hokeju na lodzie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *