5 grudnia 2021 r.
W tym wydaniu :
– Cenne numizmaty
– Sportowa moc orzegowskiej ,,szóstki”
– Zdjęcie z kalendarza
– Z życia parafiii
– Z dawnej prasy -Orzegów 1949 rok
– Ze sportu
Cenne numizmaty
Na jednej z internetowych platform handlowych umożliwiających przeprowadzanie transakcji, w ofercie sprzedaży wystawiono monetę ,która u nas orzegowian powinna wzbudzić zainteresowanie.
Trudno liczbę 10 uznać w tym przypadku nominałem skoro obok niej nie wymieniona jest jednostka monetarna .Moneta nie posiada również żadnych innych poza nazwą naszej orzegowskiej kopalni Gotthardschaft oznaczeń czy innych atrybutów , które by wskazywały ,że mógł to być w pewnym okresie jakiś legalny środek płatniczy. Raczej nim nie był , bo te powinny posiadać specjalne oznakowania emisyjne , których tu nie widzimy.
Bardziej w takim razie okazy te należałoby uznać produktami czysto kolekcjonerskimi.Może ktoś ma takie w swoim posiadaniu?
Tych na aukcji internetowej niestety już nie ma .Ktoś może wie cokolwiek więcej na temat tych ,,monet”?
Też nie można wykluczyć ,że spełniały jakąś inną funkcję i niekoniecznie to są monety.
Sportowa moc orzegowskiej ,,szóstki”
Jakiś czas temu nadarzyła się okazja podzielenia się tu na stronie informacją o tym,że we współzawodnictwie sportowym szkół podstawowych za okres ostatnich trzech lat, obejmujących klasyfikację w ramach Igrzysk Dzieci nasza orzegowska szkoła podstawowa nr 6 zajęła drugie miejsce w województwie.
Warto jeszcze raz powrócić do tej informacji , by wyeksponować wartość tego ogromnego sukcesu.Sam fakt ,że nasza szkoła znalazła się w ścisłej czołówce pośród setek szkół na terenie całego województwa już samo w sobie jest bardzo wymowne. Od razu też trzeba powiedzieć ,że ,,szóstka ” nie znalazła się tam przypadkiem .
Szkoła powstała w 1988 roku .Stosunkowo jest wciąż jedną z najmłodszych szkół w mieście. Od samego początku panował tu niezwykle sprzyjający klimat do krzewienia i uprawiania kultury fizycznej. Z pewnością wpływ na to mogło mieć bliskie sąsiedztwo obiektów sportowych na Burlochu , a przede wszystkim hala sportowa z prężnie rozwijającą się sekcją zapasów,która z tej właśnie szkoły pozyskiwała przyszłych adeptów tej dyscypliny.
Nie było by tak spektakularnych sukcesów sportowych gdyby nie nauczyciele WF- u ,pasjonaci pracy z młodzieżą zarazem. W ostatnich latach szkoła nie tylko doczekała się kilku pięknych i funkcjonalnych obiektów sportowych, ale też utworzyła klasy sportowe z oddziałami dla dzieci uzdolnionych ruchowo , przejawiających ochotę do uczestnictwa w szkoleniu sportowym , w tym przypadku głównie w zapasach i lekkoatletyce.Akurat dyscypliny te wyjątkowo rozwijają podstawowe elementy wytrenowania u każdego sportowca , siłę , szybkość wytrzymałość .
Niezwykle sprzyjającą okolicznością dla sportowego rozwoju uczniów tej szkoły stał się też niewątpliwie oddany w 2014 roku zmodernizowany kompleks sportowy Burloch Arena .
O sukcesach uczniów tej szkoły dowiadujemy się na bieżąco ,ale warto też zapoznać się z dorobkiem i karierą sportową byłych absolwentów tej szkoły.
Przypatrzmy się dorobkowi sportowemu absolwentów tej szkoły .Jest niesamowity i wręcz zadziwia jak w wielu odmiennych dyscyplinach sportowych byli uczniowie ,,szóstki” osiągali sukcesy i to te najwyższego kalibru.
Tylu medalistów i reprezentantów Polski i to w kilku konkurencjach wywodzących się z jednej szkoły to fenomen i to na dużą skalę wykraczającą daleko nawet poza nasze miasto.
Sportowe gwiazdy ,,szóstki „
wejdź tu
Zdjęcie z kalendarza
Zazwyczaj grudniowe strony Kalendarzy Orzegowskich w związku z przypadającym w tym miesiącu świętem górniczym ,,Barbórki”zawierały motywy związane z tutejszą kopalnią Karol .Pewnie już tak zostanie w przyszłości , mimo ,że dawno już nie ma u nas kopalni ,a i same górnictwo swoje najlepsze czasy ma za sobą i niechybnie dla Śląska stanie się rozdziałem zamkniętym. Pozostało wiele takich jak ta ,fotografii upamiętniających tamten bardzo ważny dla rozwoju tego regionu okres .Jeszcze nieraz będziemy do nich powracać.
1965 r.Od lewej :3-Komaniecki ,5-Erwin Paszka 6- Zdzisław Schultz ,7-Józef Pytel 8-Reinhold Adamiec 9 – Stokowy
Z dawnej prasy
Orzegów 5 grudnia 1949 r.
W tamtym czasie o Orzegowie było wyjątkowo głośno w całym kraju .Nie było co prawda jeszcze telewizji ,ale za to relacje z kopalni Karol pojawiały się niemal we wszystkich wydawanych w tamtym czasie gazetach .Zachowało się też do tej pory archiwalne nagranie Polskiej Kroniki Filmowej relacjonujące przebieg wizyty w naszej kopalni najwyższych dostojników państwowych Prezydenta RP Bolesława Bieruta i premiera Józefa Cyrankiewicza.Powód?
Kopalnia Karol jako pierwsza w przemyśle węglowym wykonała plan trzyletni .W uroczystościach jakie miały miejsce w cechowni kopalni Prezydent RP odznaczył wyróżnionych górników ,a następnie wręczył kopalni Karol Sztandar Pracy II stopnia.