Od niedzieli do niedzieli 14

 

niedziela 23 stycznia 2022 roku

W tym wydaniu :

-Zielony Orzegów -prezentacja
-Igrzyska zimowe
-Ciekawostki orzegowskie
-Zdjęcie z kalendarza
-Z dawnej prasy -Orzegów 1918 – polecam
-Koncert kolęd i pastorałek
-Ze sportu

 

 

Zielony Orzegów 

 

Nacieszmy się zimowym białym puchem, który właśnie co  okrył Orzegów,bo nie zawsze w ostatnie zimy bywało  nam to dane. Świeża,śnieżna  biel i soczysta zieleń to te kolory, które zawsze cieszą oczy tym bardziej ,że potrafią  skutecznie  odciągnąć uwagę od wielu  otaczających nas niedoskonałości  szarych ,ponurych i zaniedbanych często miejsc.
Poniższa prezentacja to ukazywana już w tym miejscu niejednokrotnie wizualizacja autorstwa Bogusława Poważy.
Orzegów jaki chcielibyśmy widzieć na co dzień.
Mimo ,że taki trochę wyczarowany poprzez odpowiednie przeróbki zdjęć , wiele w nim fantazji i wydaje się być mocno odległy od rzeczywistości to  prezentacja ta może być  niesamowitą inspiracją i zachętą  do tego by podobne jak te wykreowane tu przepiękne miejsca mogły kiedyś u nas zaistnieć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Igrzyska zimowe

 

 

Już za niespełna 2 tygodnie w dniach 4-20 lutego w Pekinie odbędą się kolejne XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie .Wyjątkowy czas dla wybitnych sportowców z całego świata .Spełnienie marzeń i  realizacja celów każdego  zawodnika uprawiającego sport wyczynowy.
Być olimpijczykiem to dla niejednego sportowca coś więcej niż zdobywanie medali na ważnych imprezach międzynarodowych .

W silnej rywalizacji tylko nielicznym udaje się dostąpić zaszczytu reprezentowania barw swojego kraju na igrzyskach olimpijskich.

 

W długiej i obfitującej w wiele sukcesów historii sportu orzegowskiego praktycznie tylko jednej , jedynej orzegowiance udało się wystąpić na olimpiadzie. Była to Małgorzata Majza , która wraz z klubową koleżanką córką duetu trenerskiego Jokielów Anitą wystąpiła  w gimnastyce sportowej na letnich igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku.

Mimo iż , nie uprawiano u nas nigdy  dyscyplin zimowych na poziomie dającym możliwość  ubiegania  się o start w igrzyskach zimowych to mamy również orzegowianina który w swoim dorobku ma udział w zimowych igrzyskach w 1992 roku w Albertville.
Hokeista Jerzy Sobera już po zakończonej karierze sportowej  w 2004 przyprowadził się do Orzegowa .Tu w 2008 roku założył pierwszą w mieście sekcję hokeja .

Więcej o Jerzym Soberze za tydzień w materiale z 2014 roku ,kiedy to udzielił obszernego wywiadu na stronie orzegowskiej.

Dzięki otwartym w ostatnich latach zmodernizowanym obiektom Burloch Areny mieliśmy okazję u siebie gościć jeszcze innych , do tego wybitnych olimpijczyków , uczestników zimowych igrzysk olimpijskich

 

 

Wioska olimpijska w Albertville 1992 rok .Na zdjęciu w środku  ,z lewej Jerzy Sobera ,obok niego z prawej  Mariusz Czerkawski

 

2018 rok Prezydent Miasta  Grażyna Dziedzic z  Mariuszem Czerkawskim i Przemysławem  Domańskim podczas uroczystego otwarcia zadaszonego lodowiska w Orzegowie

Mariusz Czerkawski hokeista ur.w 1972 roku .reprezentant kraju , olimpijczyk z Albertville 1992 rok,najwybitniejszy hokeista w historii polskiego hokeja .12 sezonów grał w NHL w kanadyjskiej najsilniejszej lidze hokejowej na świecie.

 

Przemysław Domański ur. w 1986 roku polski łyżwiarz figurowy startujący podczas Igrzysk Olimpijsckich 2010 roku w Vanccouver , czterokrotny mistrz Polski wielokrotny reprezentant kraju na mistrzostwach świata i Europy

 

 

 

 

W 2014 roku otwarcia toru rolkarskiego na Burloch -Arenie dokonał  Jan Szymański ur.w 1989 roku polski łyżwiarz szybki , wielokrotny  triumfator zawodów Pucharu Świata , wielokrotny mistrz Polski  , brązowy medalista w łyżwiarstwie szybkim (2013 rok) a także brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich  w Soczi (2014 rok

 

 

 

 

 

Z dawnej prasy

 

Orzegów 1918 rok

 

 

 

Temat jakby  na czasie …

Patrol mundurowy z pewnym jak się okazuje krewkim policjantem mającym na sumieniu w przeszłości  życie jednego orzegowianina jak to ładnie ujęto w tym materiale zaproponował p.Katarzynie ażeby natychmiast udała się z nimi do lekarza celem szczepienia ospy.
Propozycja jak widać nie do odrzucenia ale jak widać nie poszło to tak całkiem po myśli niemieckich urzędników  i policji skoro w ruch poszły szable i rewolwery.

Czytamy to z uśmieszkiem na ustach , bo kto wie czy w 100 lat później  w momencie gdyby zaistniały przymusowe szczepienia nie dochodziło by do podobnych incydentów.

 

 

***

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *