11 września 2022 r
W tym wydaniu :
-Obchody 15 lecia TMO
-Dawny Orzegów w kolorze
-Niespodziewana inwestycja
-Burloch – nowe atrakcje
-Prace na starym cmentarzu
-Zdjęcie z kalendarza
-Ze sportu
Obchody 15 lecia TMO
To już 15 rok działalności Towarzystwa Miłośników Orzegowa!
Choć rocznica ta dokładnie przypada na dzień 8 października , to już teraz postanowiono ją w jakiś sposób uczcić .
Z tej okazji członkowie stowarzyszenia spotkali się w restauracji ,,Stara Drukarnia ” Uroczystość zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście.Wśród nich m.in. pełniący funkcję komisarza Rudy Śląskiej Jacek Morek, prof.Bronisław Barchański, radna Sejmiku Śląskiego Urszula Koszutska, ks.prob Ryszard Nowak.
Wszystkich przybyłych powitała Prezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa Iwona Skrzypczyk -Sikora. Jubileusz 15 lecia TMO zbiegł się w czasie z 75. rocznicą zespołu akordeonistów im.E.Huloka.
Akordeoniści od samego początku byli mocno związani z Orzegowem , tak jest do dziś choć siedziba zespołu znajduje się od dawna poza naszą dzielnicą, a też i ostatnie czasy nie są zbyt łaskawe dla coraz mniej licznej grupy akordeonistów.
To właśnie grupa akordeonistów wsparta dwoma przedstawicielami TMO, przybyłym z Niemiec Georgiem Osdartym i Czesławem Kusiem, którzy obaj koncertowali z tym zespołem już na 20 lecie tego zespołu!!! rozpoczęła galę jubileuszową TMO. Cudowne dźwięki akordeonu wprowadziły w radosny nastrój wszystkich obecnych na sali , który potem towarzyszył im już do samego końca .
Po występie akordeonistów piękna niespodzianka – popis wokalny znanej gwiazdy śląskiej estrady Damiana Holeckiego .
Wyjątkowym momentem oficjalnej części spotkania było wręczenie statuetek ,,Ambasadora Orzegowa” To już piąta edycja ustanowionej w 2017 roku przez TMO szczególnej formy uhonorowania i docenienia osób , które na tak zaszczytny tytuł zasłużyły sobie poprzez wachlarz różnego rodzaju postaw i działań na rzecz naszej ,,małej ojczyzny”
Jak na tak zacny jubileusz przystało cenne statuetki trafiły do osób wyjątkowo zasłużonych dla towarzystwa.Kapituła TMO w tym roku nadrabiając zaległości z okresu covidowego kolejne tytuły ,,Ambasadora Orzegowa ” przyznała tym razem wyjątkowo aż 6 osobom.
Otrzymali je tym razem :
Iwona Skrzypczyk Sikora
Marek Kobierski
Bogusław Poważa
Stanisław Szopa
Janusz Nowara
ZPM -Kuś
Tradycyjnie też niemiecki oddział TMO przyznał pamiątkowe tablice z wizerunkiem LWA , który widnieje zarówno w herbie Orzegowa jak i Leverkusen (siedziby tamtejszego oddziału) jako dowód uznania dla osób , które robią ,,dobrą robotę ” dla Orzegowa. Szczególnym dowodem uznania za wkład w rozwój Orzegowa było uhonorowanie ś.p.Grażyny Dziedzic.
Tablica z podziękowaniami dla p.prezydent od tej pory zajmie honorowe , stałe miejsce w siedzibie TMO.
Były przemowy ,były też inne formy docenienia nie tylko aktywnych członków Towarzystwa Miłośników Orzegowa ale też osób współpracujących z tą organizacją. Podsumowania i wspomnienia z okresu działalności TMO miały miejsce nie tylko przy zastawionych stołach, ale też.m.in można było tego wieczoru obejrzeć poświęconą temu wystawę oraz prezentacje medialne.
..A potem przyszedł czas na wielogodzinną wspaniałą zabawę. Tadek Kowalczyk to taki wokalista przy którym nikt nie usiedzi przy stoliku..
Orzegów to stan ducha , o czym mogliśmy się niejednokrotnie przekonać podczas tej wyjątkowej imprezy.
Pamiątkowe zdjęcie członków TMO oraz zaproszonych gości.(w niepełnym składzie)
O samej imprezie będzie okazja jeszcze wspomnieć .Udowodniliśmy sami sobie,że w tak trudnych czasach można choć na moment oderwać się od tej ponurej coraz częściej rzeczywistości . Takie spotkania nie tylko są okazją do podsumowania działalności , stosowną okolicznością do wyróżnień i podziękowań , dobrą zabawą ale też stają się właściwą okazją do jeszcze lepszego zintegrowania członków stowarzyszenia.
Z optymizmem jako TMO przystępujemy do kolejnych działań na rzecz swojej,, małej ojczyzny”
Dawny Orzegów w kolorze
To prawdziwe cacko i osobliwa perełka wśród do tej pory wydawanych przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa pozycji .
Rzecz przy tym unikatowa. Komplet 1o widokówek w większości z dobrze nam znanymi obiektami tyle , że uwiecznionymi wcześniej na dawnych fotografiach biało czarnych, a w tym przypadku trafią do was widokówki kolorowe, do tego znajdziecie na nich tak kultowe miejsca jak m.in. Dom Kultury , Kąpielisko, ratusz , czy fragment dawnej ulicy Kościelnej z legendarnym zegarem .
Do nabycia już w odpustową niedzielę tradycyjnie na straganie TMO , gdzie oczywiście też jak to bywa od lat rozprowadzane będą kalendarze orzegowskie na 2023 rok.
Koniecznie pytaj o kolorowe widokówki. Warto je mieć , bo zawierają dla wielu z nas cząstkę starego dobrego Orzegowa.
Każdy komplet liczyć będzie 10 widokówek ,które będą opasane okolicznościową banderolą
Niespodziewana inwestycja
Z początkiem roku zapowiadając inwestycje jakie mają w najbliższym czasie przebiegać na terenie Orzegowa zastrzegłem, że być może coś po drodze niespodziewanego nas jeszcze zaskoczy. Bywało tak w poprzednie lata, więc czemu by miało się nie zdarzyć i tego roku.
No i wiele wskazuje, że szykuje nam się inwestycja i to z gatunku takich bardzo pożądanych i oczekiwanych .
Z kilku już dosyć pewnych źródeł dochodzą informacje o tym, że w budynku dawnej centrali telefonicznej znajdującej się na rogu ulic Orzegowskiej i K.A.Hlonda ma powstać przychodnia lekarska ,,Szpakmedu „.
To informacja nieoficjalna, acz wydawać się może bardzo pewna .O szczegółach dowiemy się być może już niebawem.
Burloch – nowe atrakcje
Falstart
Dwa zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego jakie w tej chwili realizowane są na Burlochu z chwilą ich ogłoszenia zapowiadano jako doposażenie tego obiektu w nowe atrakcje. Że takimi będą było oczywiste . Natomiast już dziś można być pewnym ,że będący na ukończeniu pumptrack stanie się mega atrakcją
.
Pumptrack –to specjalnie przygotowany niewielki tor zbudowany z szybkich zakrętów i muld. Wyrabia u użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję. Tor ma kształt zamkniętej pętli, a liczne muldy powodują, że jazda na rowerze nie wymaga pedałowania.
Obiekt jeszcze nie jest dokończony, na nic jednak jak się okazało barierki dookoła toru czy ogradzające go taśmy.
Żądni wypróbowania toru młodzi rowerzyści bez trudu sforsowali ogrodzenie nie zważając ,że wokół obiektu wyłożono dopiero co trawę z rolki, wymagającą kilku dni na zintegrowanie się z podłożem , w innych miejscach została posiana trawa co też oznacza ,że potrzeba dłuższego trochę czasu by ziarna tej trawy wykiełkowały.
Frajda jaką sprawiło poruszanie się po tym torze całkowicie zwolniło przebywającą tam młodzież od przejawienia jakiejkolwiek choć małej troski o los tego trawnika.
Zdeptany i kompletnie rozjeżdżony. Zniweczony został trud ludzi, którzy obłożyli nasyp przylegający do toru połaciami trawnika. Ten uległ częściowej dewastacji i zwinięciu w kilku miejscach.
Można się cieszyć z faktu ,że nasza młodzież będzie miała kolejne miejsce do przyjemnego spędzania czasu , tym bardziej ,że z obiektu będą mogli korzystać nie tylko rowerzyści ale też rolkarze czy posiadacze hulajnog i desek. Martwić musi jednak ,że nie dotarło do tych dzieci ,że dopuszczają się dewastacji .
Swoją drogą rozwieszenie na ogrodzeniu bezwzględnego zakazu użytkowania toru i podanie terminu oficjalnego otwarcia obiektu , mogłyby wyhamować zapędy tych młodych ludzi .
CIERPLIWOŚCI !!!
Tor mimo, że jeszcze niedopuszczony do użytkowania zostaje poddawany masowemu testowaniu
Efekty przedterminowego korzystania z obiektu .
Prace na starym cmentarzu
Początek września to zawsze okres bardziej wzmożonych prac na starym cmentarzu. Głównie jest to uprzątnięcie grobów, koszenie trawy i oczyszczenie cmentarza z licznych gałęzi , pozostałości z powalonych w wyniku wcześniejszych nawałnic drzew.
To zazwyczaj w tym czasie uporządkowanie naszej nekropolii spoczywa na członkach TMO ,którzy od początku swojej działalności zadeklarowali opiekę nad tym cmentarzem , chroniąc go od całkowitego zapomnienia .
Doprowadzenie cmentarza do należytego wyglądu wymaga wiele czasu ,stąd każda dodatkowa para rąk do pomocy jest wskazana i mile widziana.
Wchodząc na stary cmentarz w tej chwili wyróżnia się nowo stworzona strefa pochówków, która jest już w fazie wykończenia. Odtąd cmentarz utraci już swój dotychczasowy charakter cmentarza zatrzymanego w czasie, w którym praktycznie, poza małymi wyjątkami nie chowano zmarłych od końca II wojny światowej.