18 września 2022 r.

W tym wydaniu :

-Ławka Karola Goduli
-II tura wyborów na urząd prezydenta miasta
-Kalendarz Orzegowski 2023
-TMO świętuje swoje 15 lecie
-Dawny Orzegów w kolorze (8)
-Zdjęcia z kalendarza
-Z faną orzegowską przez świat
-Propozycje ODK Neptun
-Impreza masowa na Burloch Arenie
– Ze sportu

 

 

 Ławka Karola Goduli 

 

 Już wkrótce  można  się będzie przysiąść na ławce obok  Karola  Goduli !

Czy mogło by się znaleźć gdzie indziej  lepsze, bardziej właściwe i stosowne   miejsce niż to ?
Już za niedługo,  na rewitalizowanym Placu Niepodległości  w pięknie odnowionym parku , właśnie tu  w dzielnicy , której nazwa wywodzi się od Karola   Goduli , przy zbiegu ulic nie kogo innego jak  Karola Goduli i  jego spadkobierczyni Joanny   nasze oczy będzie cieszyć ławeczka z Karolem Godulą.

 Rzeźba z jednej z podkrakowskich pracowni,  właśnie co dotarła na miejsce i niewątpliwie   już wkrótce stanie się  jedną z największych atrakcji parku , który od marca tego roku przechodził gruntowną metamorfozę  i według zapowiedzi  jeszcze tego roku  zostanie oddany do użytku.

 

To fantastyczny pomysł by w ten sposób w końcu docenić ,a przede wszystkim upamiętnić  tak wybitną postać, nieco już wcześniej zapomnianą ,mimo tak ogromnych  zasług  dla rozwoju całego naszego regionu.
Zwykle w przeszłości cześć i hołd  tak uznanym   osobistościom  wyrażano poprzez wznoszenie monumentalnych pomników.Tego rodzaju dowody czci i  pamięci  najczęściej  jednak w swej formie i wymowie stają się  zbyt wzniosłe i  patetyczne, stąd  nadmiernie poważne  .

Ławeczka z kimś  godnym upamiętnienia zupełnie odbiega od tego schematu, ale też nie jest   to  nowy pomysł , bo tego rodzaju symbole pamięci znajdują się już w wielu zakątkach  Polski.  Z całą pewnością  zamysł uczczenia kogoś w ten sposób wszędzie spotyka się   nie tylko z należytym szacunkiem dla tego rodzaju idei , ale też z nieukrywaną sympatią dla postaci usadowionej   na ławeczce.  Dowodem  na  to są  często, obowiązkowe selfie z tą postacią.

Któż też nie będzie chciał choć na chwilę spocząć  przy Karolu Goduli i  nie zrobić sobie z nim zdjęcia.? Nawiasem mówiąc, trzeba oddać ,że  postać Karola Goduli  jako rzeźba , chyba się z tym wszyscy zgodzą  wyszła pięknie.

Pięknie dlatego , bo  ma się wrażenie ,że jest to osoba  wszystkim przyjazna,  o ciepłym  i serdecznym usposobieniu. Taka do której się chce przysiąść  i  z nią o wszystkim  na tej ławce porozmawiać .

A przecież Karol Godula uchodził za człowieka trochę ponurego ,stroniącego od ludzi z przypisywanymi  nieraz mrocznymi legendami na jego temat ,do tego okaleczonego ,  z  oszpeconą  twarzą, niesprawną ręką  i kulawego.
Nikt też nigdy nie utrwalił za życia prawdziwego wizerunku ,,króla cynku”, Nie zachował się żaden rysunek czy rycina  stąd też  jego postać ,zwłaszcza twarz jest odtwarzana głównie  na podstawie  znanego motywu  witrażu Petera Ludwiga Kowalskiego, który ozdobił siedzibę Towarzystwa Górniczo-Hutniczego  w Gliwicach.

Jakby kłam wszystkim przypisanym Karolowi Goduli  stereotypom , odizolowanego od ludzi ,dziwaka , podejrzewanego nawet o konszachty z diabłem, zadała mała Joanka Gryzik  , późniejsza hrabina Schaffgotsch , spadkobierczyni ogromnej fortuny Karola Goduli.
Jako mała dziewczynka poznała kogoś, kto od pierwszego kontaktu wydał jej się poczciwym , pełnym ciepła i dobroci, a  co najważniejsze potrafiącym z nią nawiązać przyjazne , relacje   człowiekiem .

Takiego  Karola Godulę zdaje się też  widzimy na ławeczce .

Szkoda ,że tą pierwszą osobą , która symbolicznie mogła by usiąść  na ławeczce u boku  Karola Goduli nie jest ś.p. Grażyna Dziedzic. Ta inwestycja od początku  mocno leżała jej  na sercu ,od dawna obiecywała ten park mieszkańcom Goduli , dzielnicy w której sama przez wiele lat mieszkała. Z pewnością  pozostanie  on  miejscem , kojarzonym z panią prezydent.

 

 

W wyniku rewitalizacji istniejącego już od 1929 roku  Placu Niepodległości powstanie przestrzeń łącząca cechy otwartego placu miejskiego z parkiem. Zgodnie z projektem  na placu umiejscowiony zostanie   budynek małej kawiarni, z ogólnodostępna toaletą ,a także parking.
Park zdobić będą liczne okazy drzew , krzewów ozdobnych i wielu  nasadzeń innych roślin. Zieleń będzie stanowić większość zagospodarowywanej przestrzeni.
Znajdzie się tu  fontanna oraz  elementy małej infrastruktury: ławki , kosze na śmieci , stojaki rowerowe , słupy ogłoszeniowe .W fazie wykończenia są liczne ścieżki o nawierzchni żywicznej , wysiana została również trawa.

Obok ,,ławki Karola Goduli” jednym  z efektowniejszych miejsc powinien być ,,godulski światowid “czyli granitowa kula poruszana wodą pod ciśnieniem , na której naniesiono kontury wszystkich kontynentów z wyeksponowanym wskazaniem naszego miasta.

 

 

Michał Pierończyk i Krzysztof Mejer

w II turze wyborów na urząd prezydenta

 

Pierwsza tura wyborów uzupełniających na urząd prezydenta miasta Ruda Śląska za nami. Ostatecznie w końcowej decydującej rozgrywce pozostało dwóch kandydatów z największą ilością głosów. Są to Michał Pierończyk  i Krzysztof Mejer .II tura wyborów odbędzie się za tydzień 25 września.

Prezydentem miasta więc zostanie jeden z dwóch wiceprezydentów sprawujących władzę w mieście  u boku  ś.p. Grażyny Dziedzic .
Orzegów dobrze zapisał w pamięci działania tej właśnie ekipy na rzecz Orzegowa , dlatego możemy takie ,a nie inne rozstrzygnięcia przyjąć za korzystne choć oczywiście czas pokaże  na ile nowy włodarz miasta da sobie radę z wieloma narastającymi problemami w tych tak wyjątkowo trudnych czasach.

 

 

 

 

Poniżej  wyniki I tury wyborów z 3 obwodów znajdujących się na terenie Orzegowa.

Obwód nr 15 (CIS Stary Orzegów)

Liczba oddanych głosów (ważnych i nieważnych)/liczba uprawnionych do głosowania – 389/1648

Frekwencja – 23,60%

Liczba głosów oddanych na poszczególnych kandydatów:

 

Dankiewicz – 11
Mejer – 84
Milas – 7

Mol – 6
Pierończyk – 148
Toboła – 18

Wesoły – 112

 

Obwód nr 16 (SP nr 6)

Liczba oddanych głosów (ważnych i nieważnych)/liczba uprawnionych do głosowania – 405/1391

Frekwencja – 29,12%

Liczba głosów oddanych na poszczególnych kandydatów:

 

Dankiewicz – 8

Mejer – 101

Milas – 14

Mol – 7

Pierończyk – 159

Toboła – 14

Wesoły – 101

 

Obwód nr 17 (SP nr 6)

Liczba oddanych głosów (ważnych i nieważnych)/liczba uprawnionych do głosowania – 506/1414

Frekwencja – 35,79%

Liczba głosów oddanych na poszczególnych kandydatów:

 

 

  • Dankiewicz – 10
  • Mejer – 130
  • Milas – 16
  • Mol – 15
  • Pierończyk – 182
  • Toboła – 12
  • Wesoły – 139

 

 

Kalendarz Orzegowski 2023

 

 

 

Już za tydzień jak co roku  w odpustową niedzielę tuż przed kościołem na stoisku Towarzystwa Miłośników Orzegowa do nabycia w cenie 15 zł będą kalendarze Orzegowskie na 2023 rok.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią pojawią się tam też  kolorowe widokówki dawnego Orzegowa .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 TMO świętuje swoje 15 lecie

 

15 lecie TMO zbiegło się w czasie z innym dostojnym jubileuszem, 75 lecia istnienia zespołu akordeonistów. To właśnie członkowie tego zespołu wzmocnieni  dwoma  weteranami, którzy w tym zespole grali już ponad 55 lat temu, rozpoczęli  swym mini koncertem wielką galę świętowania 15 urodzin orzegowskiego stowarzyszenia.
Owi weterani to zarazem wybitnie zasłużeni członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa.Jego Wiceprezes  Czesław Kuś oraz przybyły specjalnie na to wydarzenie z Niemiec  Georg Osdarty.

Nie można było sobie  wyobrazić lepszego rozpoczęcia tego szczególnego wydarzenia. Dźwięki akordeonu już na zawsze będą się kojarzyć z Orzegowem, kolebką zespołu akordeonistów im.Edwarda Huloka.

W ostatnim czasie ukazało się na  różnych  internetowych profilach wiele tego rodzaju relacji z przebiegu   tej imprezy. Poniżej jeden z takich filmików.

 

Początek gali jubileuszowej 15 -lecia TMO i 75 lecia zespołu akoredeonistów .Piątek 9 września 2022 .restauracja ,,Stara Drukarnia”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tam nas jeszcze nie widzieli ! Orzegowska fana dotarła do oddalonego od Polski o 8800 km państwa Mauritius .To wyspiarskie państwo położone jest w południowo -zachodniej części Oceanu Indyjskiego około 900 km od Madagaskaru .

No to niezła perełka nam się trafiła do galerii ,,Z orzegowską faną przez świat”

 

Wyjątkowo daleko od Orzegowa ale jak się okazuje nie najdalej .

Jeszcze  dalej bo aż  o  9 532 km od Orzegowa oddalone jest amerykańskie San Francisco , gdzie też zawitała  swego czasu orzegowska flaga.

Powiewała też w  wietnamskim Mỹ Tho , z którego odległość  do Rudy Śląskiej  liczy  8957 km

Niemniej imponujące odległości  należy odnotować między  Orzegowem a – Phnom Penh (Kambodża) – 8756 km  oraz pomiędzy naszym miastem a Miami Beach w USA – 8449 km w miejscach  gdzie również orzegowianie gościli  z naszą flagą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 galeria 

wejdź tu

 

 

 

 

 

 

 

Ze sportu

 

 

Kamiński powołany 

 

 

 

Selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz ogłosił listę zawodników powołanych na wrześniowe mecze Ligi Narodów. Polska zagra z Holandią )22 września ,godz.20.45 w Warszawie  i Walią  25 września  o godz .20.45 , Cardiff ) Wśród powołanych znalazł się również Jakub Kamiński ,

 

 

Kadra Polski:

Bramkarze: Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio, Włochy), Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV, Belgia), Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909, Włochy), Wojciech Szczęsny (Juventus FC, Włochy).

Obrońcy: Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria, Włochy), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów, Ukraina), Jan Bednarek (Aston Villa FC, Anglia), Robert Gumny (FC Augsburg, Niemcy), Kamil Glik (Benevento Calcio, Włochy), Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63, Francja), Jakub Kiwior (Spezia Calcio, Włochy), Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC), Arkadiusz Reca (Spezia Calcio, Włochy).

Pomocnicy: Przemysław Frankowski (RC Lens, Francja), Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab, Arabia Saudyjska), Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad, Bułgaria), Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina, Włochy), Mateusz Klich (Leeds United FC, Anglia), Karol Linetty (Torino FC, Włochy), Mateusz Łęgowski (Pogoń Szczecin), Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg, Niemcy), Piotr Zieliński (SSC Napoli, Włochy), Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam, Holandia), Michał Skóraś (Lech Poznań), Nicola Zalewski (AS Roma, Włochy)

Napastnicy: Robert Lewandowski (FC Barcelona, Hiszpania), Arkadiusz Milik (Juventus FC, Włochy), Krzysztof Piątek (US Salernitana 1919, Włochy), Karol Świderski (Charlotte FC, USA).