24 marca 2024

W tym wydaniu:

-10 lecie Centrum Inicjatyw Społecznych
-Przyszła wiosna
-Tradycje i obyczaje wielkanocne
-Wernisaż OGTK w Muzeum Miejskim
-OOO- Hrabina Ronikier –  z wątkiem orzegowskim
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 25
-Dawny Orzegów na fotografii
-Niemiecki oddział TMO
-Ze sportu

 

 

10 lecie Centrum Inicjatyw Społecznych

 

Centrum Inicjatyw Społecznych  Stary Orzegów, Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej  przekazano do użytku  29  marca 2014 r. Oficjalnego otwarcia dokonała ś.p. Pani Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Od tamtej chwili mija  właśnie 10 lat  .

Kiedy wiosną 2014 roku  przekształcono zabudowania Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w obiekt , który miał wkrótce pełnić funkcję Centrum Inicjatyw Społecznych, od razu pojawiło się wiele pytań, a niekiedy wątpliwości co do przyszłego charakteru tego miejsca.
Z założenia powstające w  tym samym czasie podobne ośrodki miały propagować postawy społeczne, inspirować i wspierać działania na rzecz społeczności lokalnej, pomagać ludziom w samoorganizowaniu się. Centrum Inicjatyw Społecznych miało stać się miejscem spotkań, poszukiwań i wspólnych działań dla aktywnych ludzi, którzy szukają przestrzeni do osobistego rozwoju  i samorealizacji w ramach lokalnego społeczeństwa. Zapowiedź tyle obiecująca, co  dla niektórych nie dość  przekonywująca.

 

Kiedy  pojawiały się pierwsze sygnały o powstającym Centrum Inicjatyw Społecznych, mocno trzeba było wyostrzyć wyobraźnię, by  próbować roztoczyć przed sobą wizję ośrodka choćby w małym stopniu zbliżonego   do  utraconego 10 lat wcześniej  nieodżałowanej pamięci Domu Kultury.

A jednak idea stworzenia takiej placówki jak się okazało trafiła  na podatny grunt.

 

 


Więcej o minionej dekadzie działalności Centrum Inicjatyw Społecznych
w obszernym materiale 

czytaj tu 

 

Przyszła  wiosna 

 

Przyszła i to jak się okazuje aż trzykrotnie.
-W piątek 1 marca rozpoczęła  się wiosna meteorologiczna, która potrwa do 31 maja.
-Astronomiczna wiosna 2024 przypada w dniu równonocy wiosennej. Wówczas wyrównuje się długość dnia i nocy. Od tego momentu dni w końcu staną się dłuższe, noce krótsze.W tym roku zdarzyło się to  w środę 20 marca. Astronomiczna wiosna potrwa do przesilenia letniego
-Dzień później, czyli 21 marca zaczęła się wiosna kalendarzowa, która w przeciwieństwie do astronomicznej ma swoją stałą datę i do tej daty przywiązujemy największą wagę.

Wiosny nie da się nie kochać.Na  naszych oczach budzi sią przyroda do życia. Zieleni się trawa , oko cieszą  pierwsze wiosenne kwiaty, a na drzewach  pojawiają   się pąki, które niebawem wypuszczą liście. Do tego mało jak na tę porę roku kapryśna pogoda sprzyja  dłuższym spacerom. Mamy trzy duże i co to dużo mówić piękne  i całkiem dobrze zadbane parki więc jest gdzie się przechadzać.

 

 

Zrewitalizowane w ubiegłym roku planty znów  mogą zachwycać, choć da się jeszcze wiele w tym miejscu pozytywnego zrobić.

Orzegowskie planty istniejące już ok 90 lat miały różne okresy, ale warto przyjrzeć się im , jak wyglądały  na początku czyli  w latach trzydziestych, bo na pewno nie prezentowały się gorzej niż obecnie , a oglądając jeszcze wiele innych fotografii z tego miejsca z tamtego okresu można pokusić się nawet o stwierdzenie ,że wtenczas były jeszcze bardziej zadbane  i wypieszczone.

 

 

To z  inicjatywy Piotra Tomanka pod koniec lat 20. powstał pomysł  utworzenia plant na bezużytecznym do tej pory obszarze przebiegającym wzdłuż obecnej ul.Hlonda

W tamtym  początkowym okresie urzędowania burmistrza Tomanka w różnych częściach Orzegowa powstawały  tereny zielone, a do ich utrzymania powołany do życia został zakład zieleni, który dysponował wybudowaną w okolicy starego cmentarza szklarnią do hodowli kwiatów i ozdobnych roślin.

Park mógł imponować,nie tylko terenami zielonymi ale licznymi przyozdobionymi kwiatami klombami,  dekoracyjnymi krzewami  i bogatymi nasadzeniami różnych odmian roślin ozdobnych.

Żałować jedynie należy, że kiedyś nie było fotografii kolorowych 

 

 

 

Tradycje i obyczaje wielkanocne 

Orzegowianin , obecnie członek zarządu Towarzystwa Miłośników Orzegowa Edward Jon w klimatycznym wnętrzu jednej z sięgających dawnych czasów chat chorzowskiego Parku Etnograficznego w rozmowie z dr. Agnieszką Przybyłą Dunin kierującą działem nauki w tym skansenie w programie TVZ Zabrze ,,Jo sie ino pytom” wprowadza nas w temat zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Jego rozmówczyni objaśnia w interesujący sposób genezę i znaczenie  wielu tradycji  i obyczajów związanych z tymi świętami. To właściwy czas by poczuć już ten okres zarówno w wymiarze duchowym jak i w całej towarzyszącej tym świętom  otoczce zwyczajów, wielopokoleniowych tradycji i obrządków.

 

 

 

 

Wernisaż wystawy OGTK

 

20 marca  w Muzeum Miejskim im.Maksymiliana Chrooka w Rudzie Śląskiej odbył się wernisaż Grupy Czapla z okazji 10. rocznicy działalności Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury “Czapla”. Otwarcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a sale Muzeum wypełniły się  tego dnia po brzegi.
W wernisażu udział wzięli m.in   Andrzej Trzciński- Naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej, Agnieszka Płaszczyk -Radna Rady Miasta Ruda Śląska oraz Kierownik Centrum Inicjatyw Społecznych “Stary Orzegów” MBP;  Urszula Koszutska wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego; Krystiana Gałuszka Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej,oraz proboszcz parafii św.Michała Arhanioła w Orzegowie ks.Ryszard Nowak
Wystawę można  oglądać do końca kwietnia br.
.
.
.

.

 

 

 

Grupa Twórców Kultury „Czapla” powstała 2 marca 2014 roku z inicjatywy Jerzego Kasperka i Bogusława Poważy. Obecnie liczy ponad 20 osób. Należą do niej osoby zajmujące się profesjonalnie lub amatorsko malarstwem, fotografią, rzeźbą, grafiką i innymi dziedzinami z zakresu sztuk plastycznych. Myślą przewodnią, która przyświecała założycielom, było stworzenie miejsca, gdzie mogliby się spotykać wszyscy miłośnicy i twórcy sztuki związani nie tylko z Orzegowem.Grupa choć w różny sposób związana jest z Orzegowem ,to większość z jej członków mieszka poza naszą dzielnicą .Wśród nich jest mieszkanka Krakowa i artysta z Rybnika.

W wystawie prezentowane są prace  artystów :

 • Ewa Ambroziak,
 • Witold Bąk,
 • Andrzej Bernady,
 • Emilia Bodzioch,
 • Joanna Depa,
 • Jerzy Gajewski,
 • Arkadiusz Gola,
 • Marek Idziaszek,
 • Edyta Jachowicz-Bąk,
 • Marek Judycki,
 • Jerzy Kasperek,
 • Marek Kawęcki,
 • Katarzyna Knapik,
 • Janusz Kurtek,
 • Beata Malik,
 • Anna Pasieka,
 • Piotr Pilawa,
 • Bogusław Poważa,
 • Ewa Szklarczyk
 • oraz Jolanta Szostak

 

 

 

 

OOO

Hrabina Ronikier  (z wątkiem orzegowskim)

 

Przemierzając alejki cmentarza komunalnego, spoglądając na nazwiska uwiecznione na nagrobkach  często próbujemy  z różnym skutkiem  odszukać w swojej  pamięci jakiegoś śladu z przeszłości związanego z osobą   spoczywającą w tym miejscu.
Zdarzają się też na naszej drodze takie tablice nagrobkowe jak ta, gdzie umieszczone na niej nazwisko niewiele może  powiedzieć nam  mieszkańcom Orzegowa. Nie da się obok takiego grobu  jednak przejść obojętnie.

Uwagę naszą przykuwać musi nie spotykany nigdzie indziej na naszych cmentarzach w mieście skrót hr. przed nazwiskiem zmarłego.

O Eugenii Ronikier można powiedzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że  jest jedyną hrabiną spoczywającą  na cmentarzach naszego miasta.

Hrabina Eugenia Ronikier w Orzegowie spędziła 13 lat.

 

 

 

całość  czytaj tu 

 

 

Leksykon Orzegowski -pytania

 

Salbert -Którym  proboszczem w kolejności był w naszej parafii ks.prob.Wilhelm Salbert

Schaffgotsch – Jakie imiona nosił mąż Joanny Schaffgotsch (z.d.Gryzik)

Schirmeisen – Jaki wkład  w historii naszej parafii wniósł ks.Reinhold Schirmeisen

Siatkówka – Kto był trenerem sekcji siatkówki w KS 27 Orzegów

Sigulla – Jakie imię nosił pierwszy w parafii ks.prob.Sigulla

 

Odpowiedzi znajdziesz tu 

 

 

 

 

 

 

 

Dawny Orzegów  na fotografii

Jakość tej przedwojennej fotografii nie najlepsza, natomiast niezwykle interesujący jest tu widok zabudowy.  Ktoś, kto  wcześniej nie widział tego ujęcia mógłby mieć problem z jego lokalizacją, choć prawdopodobnie pomocna tu może być wieża straży pożarnej, która ostatnio prezentowana była na portalu. Łatwo też wywnioskować, że zdjęcie zostało wykonane z budynku szkoły podstawowej nr.36.Na pierwszym planie budynek sąsiadującej z nią szkoły pods.nr 38. Dziś w tym miejscu znajduje się boisko szkolne.

 

 

 

 

 

 

Niemiecki oddział TMO

 

Regularnie spotykają się ze sobą członkowie niemieckiego oddziału Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Nie jest to aż tak prosta sprawa, bo nie wszyscy przynależący do tej grupy mają do miejsca spotkań blisko. Nieraz jest to nawet kilkaset km.co ogranicza w pewnym stopniu częstszy udział w takich zebraniach.
Cieszmy się jednak,że wciąż ma się kto spotykać i wciąż jest to całkiem pokaźna grupa. Wszyscy mamy świadomość, że o ile tu u nas w Orzegowie przynajmniej teoretycznie możemy się spodziewać w przyszłości  napływu młodszej generacji orzegowian zasilających nasze stowarzyszenie, tak u naszych przyjaciół z Niemiec jest to raczej mało prawdopodobne.
To jeszcze jednak  odległa wizja patrząc jak wyzgerne frelki  i karlusy się do nas uśmiechają ze zdjęcia.

 

 

 

Ze sportu 

Zapasy

 

Fantastyczne informacje dotarły do nas z Tureckej Antalyi

Patrycja Cuber zdobyłasrebrny medal w Międzynarodowym Turnieju U20 VICTORY CUP
W finale nieznacznie przegrała z zawodniczką z Węgier – Veroniką Nikyos 2:1
Brawo!

***

Mistrzostwa Polski U-15 w zapasach w stylu wolnym i zapasach kobiet – 15-17.03.2024

W Kielcach odbyły się Mistrzostwa Polski  zapaśników do lat 15 w  stylu wolnym i zapasach kobiet

Wynikiem rywalizacji są dwa tytuły Wicemistrza Polski; Julia Palka 42 kg i Przemek Mrozek 44 kg i trzy medale brązowe: Marysia Jarosz 33 kg, Agata Chyłek 36 kg, Zuzia Ptak 42 kg. Drugie miejsce w klasyfikacji klubowej dziewcząt