24 marca 2024
W tym wydaniu:
-10 lecie Centrum Inicjatyw Społecznych
-Przyszła wiosna
-Tradycje i obyczaje wielkanocne
-Wernisaż OGTK w Muzeum Miejskim
-OOO- Hrabina Ronikier – z wątkiem orzegowskim
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 25
-Dawny Orzegów na fotografii
-Niemiecki oddział TMO
-Ze sportu
10 lecie Centrum Inicjatyw Społecznych
Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów, Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przekazano do użytku 29 marca 2014 r. Oficjalnego otwarcia dokonała ś.p. Pani Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Od tamtej chwili mija właśnie 10 lat .
Kiedy wiosną 2014 roku przekształcono zabudowania Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w obiekt , który miał wkrótce pełnić funkcję Centrum Inicjatyw Społecznych, od razu pojawiło się wiele pytań, a niekiedy wątpliwości co do przyszłego charakteru tego miejsca.
Z założenia powstające w tym samym czasie podobne ośrodki miały propagować postawy społeczne, inspirować i wspierać działania na rzecz społeczności lokalnej, pomagać ludziom w samoorganizowaniu się. Centrum Inicjatyw Społecznych miało stać się miejscem spotkań, poszukiwań i wspólnych działań dla aktywnych ludzi, którzy szukają przestrzeni do osobistego rozwoju i samorealizacji w ramach lokalnego społeczeństwa. Zapowiedź tyle obiecująca, co dla niektórych nie dość przekonywująca.
Kiedy pojawiały się pierwsze sygnały o powstającym Centrum Inicjatyw Społecznych, mocno trzeba było wyostrzyć wyobraźnię, by próbować roztoczyć przed sobą wizję ośrodka choćby w małym stopniu zbliżonego do utraconego 10 lat wcześniej nieodżałowanej pamięci Domu Kultury.
A jednak idea stworzenia takiej placówki jak się okazało trafiła na podatny grunt.
Więcej o minionej dekadzie działalności Centrum Inicjatyw Społecznych
w obszernym materiale
czytaj tu
Przyszła wiosna
Przyszła i to jak się okazuje aż trzykrotnie.
-W piątek 1 marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna, która potrwa do 31 maja.
-Astronomiczna wiosna 2024 przypada w dniu równonocy wiosennej. Wówczas wyrównuje się długość dnia i nocy. Od tego momentu dni w końcu staną się dłuższe, noce krótsze.W tym roku zdarzyło się to w środę 20 marca. Astronomiczna wiosna potrwa do przesilenia letniego
-Dzień później, czyli 21 marca zaczęła się wiosna kalendarzowa, która w przeciwieństwie do astronomicznej ma swoją stałą datę i do tej daty przywiązujemy największą wagę.
Wiosny nie da się nie kochać.Na naszych oczach budzi sią przyroda do życia. Zieleni się trawa , oko cieszą pierwsze wiosenne kwiaty, a na drzewach pojawiają się pąki, które niebawem wypuszczą liście. Do tego mało jak na tę porę roku kapryśna pogoda sprzyja dłuższym spacerom. Mamy trzy duże i co to dużo mówić piękne i całkiem dobrze zadbane parki więc jest gdzie się przechadzać.
Zrewitalizowane w ubiegłym roku planty znów mogą zachwycać, choć da się jeszcze wiele w tym miejscu pozytywnego zrobić.
Orzegowskie planty istniejące już ok 90 lat miały różne okresy, ale warto przyjrzeć się im , jak wyglądały na początku czyli w latach trzydziestych, bo na pewno nie prezentowały się gorzej niż obecnie , a oglądając jeszcze wiele innych fotografii z tego miejsca z tamtego okresu można pokusić się nawet o stwierdzenie ,że wtenczas były jeszcze bardziej zadbane i wypieszczone.
To z inicjatywy Piotra Tomanka pod koniec lat 20. powstał pomysł utworzenia plant na bezużytecznym do tej pory obszarze przebiegającym wzdłuż obecnej ul.Hlonda
W tamtym początkowym okresie urzędowania burmistrza Tomanka w różnych częściach Orzegowa powstawały tereny zielone, a do ich utrzymania powołany do życia został zakład zieleni, który dysponował wybudowaną w okolicy starego cmentarza szklarnią do hodowli kwiatów i ozdobnych roślin.
Park mógł imponować,nie tylko terenami zielonymi ale licznymi przyozdobionymi kwiatami klombami, dekoracyjnymi krzewami i bogatymi nasadzeniami różnych odmian roślin ozdobnych.
Żałować jedynie należy, że kiedyś nie było fotografii kolorowych
Tradycje i obyczaje wielkanocne
Orzegowianin , obecnie członek zarządu Towarzystwa Miłośników Orzegowa Edward Jon w klimatycznym wnętrzu jednej z sięgających dawnych czasów chat chorzowskiego Parku Etnograficznego w rozmowie z dr. Agnieszką Przybyłą Dunin kierującą działem nauki w tym skansenie w programie TVZ Zabrze ,,Jo sie ino pytom” wprowadza nas w temat zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Jego rozmówczyni objaśnia w interesujący sposób genezę i znaczenie wielu tradycji i obyczajów związanych z tymi świętami. To właściwy czas by poczuć już ten okres zarówno w wymiarze duchowym jak i w całej towarzyszącej tym świętom otoczce zwyczajów, wielopokoleniowych tradycji i obrządków.
Wernisaż wystawy OGTK
W wernisażu udział wzięli m.in Andrzej Trzciński- Naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej, Agnieszka Płaszczyk -Radna Rady Miasta Ruda Śląska oraz Kierownik Centrum Inicjatyw Społecznych “Stary Orzegów” MBP; Urszula Koszutska wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego; Krystiana Gałuszka Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej,oraz proboszcz parafii św.Michała Arhanioła w Orzegowie ks.Ryszard Nowak
.
Grupa Twórców Kultury „Czapla” powstała 2 marca 2014 roku z inicjatywy Jerzego Kasperka i Bogusława Poważy. Obecnie liczy ponad 20 osób. Należą do niej osoby zajmujące się profesjonalnie lub amatorsko malarstwem, fotografią, rzeźbą, grafiką i innymi dziedzinami z zakresu sztuk plastycznych. Myślą przewodnią, która przyświecała założycielom, było stworzenie miejsca, gdzie mogliby się spotykać wszyscy miłośnicy i twórcy sztuki związani nie tylko z Orzegowem.Grupa choć w różny sposób związana jest z Orzegowem ,to większość z jej członków mieszka poza naszą dzielnicą .Wśród nich jest mieszkanka Krakowa i artysta z Rybnika.
W wystawie prezentowane są prace artystów :
- Ewa Ambroziak,
- Witold Bąk,
- Andrzej Bernady,
- Emilia Bodzioch,
- Joanna Depa,
- Jerzy Gajewski,
- Arkadiusz Gola,
- Marek Idziaszek,
- Edyta Jachowicz-Bąk,
- Marek Judycki,
- Jerzy Kasperek,
- Marek Kawęcki,
- Katarzyna Knapik,
- Janusz Kurtek,
- Beata Malik,
- Anna Pasieka,
- Piotr Pilawa,
- Bogusław Poważa,
- Ewa Szklarczyk
- oraz Jolanta Szostak
OOO
Hrabina Ronikier (z wątkiem orzegowskim)
Przemierzając alejki cmentarza komunalnego, spoglądając na nazwiska uwiecznione na nagrobkach często próbujemy z różnym skutkiem odszukać w swojej pamięci jakiegoś śladu z przeszłości związanego z osobą spoczywającą w tym miejscu.
Zdarzają się też na naszej drodze takie tablice nagrobkowe jak ta, gdzie umieszczone na niej nazwisko niewiele może powiedzieć nam mieszkańcom Orzegowa. Nie da się obok takiego grobu jednak przejść obojętnie.
Uwagę naszą przykuwać musi nie spotykany nigdzie indziej na naszych cmentarzach w mieście skrót hr. przed nazwiskiem zmarłego.
O Eugenii Ronikier można powiedzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że jest jedyną hrabiną spoczywającą na cmentarzach naszego miasta.
Hrabina Eugenia Ronikier w Orzegowie spędziła 13 lat.
całość czytaj tu
Leksykon Orzegowski -pytania
Salbert -Którym proboszczem w kolejności był w naszej parafii ks.prob.Wilhelm Salbert
Schaffgotsch – Jakie imiona nosił mąż Joanny Schaffgotsch (z.d.Gryzik)
Schirmeisen – Jaki wkład w historii naszej parafii wniósł ks.Reinhold Schirmeisen
Siatkówka – Kto był trenerem sekcji siatkówki w KS 27 Orzegów
Sigulla – Jakie imię nosił pierwszy w parafii ks.prob.Sigulla
Odpowiedzi znajdziesz tu
Dawny Orzegów na fotografii
Jakość tej przedwojennej fotografii nie najlepsza, natomiast niezwykle interesujący jest tu widok zabudowy. Ktoś, kto wcześniej nie widział tego ujęcia mógłby mieć problem z jego lokalizacją, choć prawdopodobnie pomocna tu może być wieża straży pożarnej, która ostatnio prezentowana była na portalu. Łatwo też wywnioskować, że zdjęcie zostało wykonane z budynku szkoły podstawowej nr.36.Na pierwszym planie budynek sąsiadującej z nią szkoły pods.nr 38. Dziś w tym miejscu znajduje się boisko szkolne.
Niemiecki oddział TMO
Regularnie spotykają się ze sobą członkowie niemieckiego oddziału Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Nie jest to aż tak prosta sprawa, bo nie wszyscy przynależący do tej grupy mają do miejsca spotkań blisko. Nieraz jest to nawet kilkaset km.co ogranicza w pewnym stopniu częstszy udział w takich zebraniach.
Cieszmy się jednak,że wciąż ma się kto spotykać i wciąż jest to całkiem pokaźna grupa. Wszyscy mamy świadomość, że o ile tu u nas w Orzegowie przynajmniej teoretycznie możemy się spodziewać w przyszłości napływu młodszej generacji orzegowian zasilających nasze stowarzyszenie, tak u naszych przyjaciół z Niemiec jest to raczej mało prawdopodobne.
To jeszcze jednak odległa wizja patrząc jak wyzgerne frelki i karlusy się do nas uśmiechają ze zdjęcia.
Ze sportu
Zapasy
Fantastyczne informacje dotarły do nas z Tureckej Antalyi
***
Mistrzostwa Polski U-15 w zapasach w stylu wolnym i zapasach kobiet – 15-17.03.2024
W Kielcach odbyły się Mistrzostwa Polski zapaśników do lat 15 w stylu wolnym i zapasach kobiet
Wynikiem rywalizacji są dwa tytuły Wicemistrza Polski; Julia Palka 42 kg i Przemek Mrozek 44 kg i trzy medale brązowe: Marysia Jarosz 33 kg, Agata Chyłek 36 kg, Zuzia Ptak 42 kg. Drugie miejsce w klasyfikacji klubowej dziewcząt