9 marca 2025

W tym wydaniu:

-Dzień Kobiet
-,,A kto nam zabroni” TMO W TVP3
-Zielono w Parku ,,Koksy”
-Kalendarium 3
-Historia Burlocha -21
-Dawny Orzegów na fotografii
-Z dawnej prasy
-Koniec sezonu łyżwiarskiego

 

 

Dzień Kobiet

 

 

Z okazji Dnia Kobiet radości na co dzień, pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń i  żebyście dla nas były zawsze najważniejsze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,,A kto nam zabroni”  – TMO w TVP Katowice

Formuła programu TVP Katowice,,A kto nam zabroni” znanego nam już z racji wcześniejszego udziału w nim Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury   polega na tym, że  przedstawiana jest w formie reportażu działalność dwóch grup seniorów na co dzień  biorących udział w różnych rodzajach  aktywności, najczęściej skupionych wokół pasji związanych z kulturą i sztuką. Po prezentacji obu zespołów zasiadający w studio  zwycięscy uczestnicy poprzedniego wydania programu poprzez indywidualne głosowanie wyłaniają większością głosów  zespół ,który bardziej przypadł  im do gustu.
Wcześniej bardzo dobrze wypadło OGTK,,Czapla” robiąc przy okazji świetną reklamę swojej działalności prezentując swoje dokonania artystyczne, teraz  niemniej efektownie wypadło Towarzystwo Miłośników Orzegowa .
Zadanie nie było łatwe , bo w tak krótkim reportażu trzeba było choćby w przybliżeniu przedstawić 18 lat działalności.Mimo to udało się to , czemu wyraz dali głosujący w studio ,którzy ze zdecydowaną większością jako zwycięzców wskazało Towarzystwo Miłośników Orzegowa.

 

 

 

Zielony kolor to głosy na TMO .

Poniżej wejście na stronę TVP Katowice   gdzie można obejrzeć w całości odcinek z udziałem  członków TMO

wejdź tu 

 

 

Zielono w parku ,,Koksy”

Tytuł  mógłby  sugerować  ,że  chodzi  o pierwsze symptomy  z wolna nadchodzącej wiosny. Po długim okresie zimowym czekamy na nią z utęsknieniem wypatrując pierwszych zwiastunów jej nadejścia. Szukając jej w Parku ,,KOKSY”  od razu w oczy rzuciła się zieleń .W tym przypadku jednak nie o zieleń trawy tu chodzi, a zielony nalot jaki pojawił się na wszystkich tablicach  edukacyjnych umieszczonych na zabudowie pozostałości po dawnej koksowni i w innych miejscach przy parkowych alejkach.
Tablice dla tego miejsca są  niezwykle istotne bo przybliżają procesy technologiczne stosowane w koksowni oraz jej historię.

 

Tak wyglądały  do pewnego czasu

 

Zielony nalot na tablicach  to być może   glony, które umiejscowiły się na ich  zawilgoconych  powierzchniach .Takie sytuacje widujemy często  na elewacjach budynków. Trochę dziwi ,że ta zieleń widnieje na zdjęciach ,a już jej nie ma tam gdzie jest tekst. Przy okazji spoglądając na te tablice ciśnienie podnoszą  szpecące je wandalskie bazgroły. Obiekt jest dosyć dobrze zmonitorowany ,ale jeżeli  ktoś ma tak źle poukładane w głowie ,że dopuszcza się takich czynów to może i nie być świadomy ,że jego zachowanie obserwują kamery.

 

 

Kalendarium -3

720 lecie Orzegowa

 

W związku z 720 leciem Orzegowa,  od tej chwili  co tydzień ukazywać się będą materiały, które przypomną nam o najważniejszych wydarzeniach jakie miały miejsce w ciągu tego okresu. W większości  zaprezentowane tu wpisy  pochodzić będą z niezwykle cennego opracowania wydanego 31. 10. 2011 roku , autorstwa Aleksandra Leszczyny związanego przed laty z  Krainą Rudzką Związku Górnośląskiego , które jest niepełnym kalendarzem historii Rudy ,Orzegowa ,Chebzia i Goduli na tle Ziemi Bytomskiej, Śląska i Europy.

Z niezwykle obszernego kalendarium zostały zaczerpnięte   niemal wyłącznie i to w okrojonej nieco formie informacje dotyczące Orzegowa, do których za każdym razem dołączonych zostanie kilka słów uzupełnienia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Już nawet ta skromna dawka informacji z przełomu XVI I XVII wieku  pokazuje, że niełatwe to  pod wieloma względami były czasy. Przymusowa służba dzieci chłopskich w dworach, mordy  i  gwałty podczas ataków oddziałów podległych cesarzowi na terenie ziemi bytomskiej , do tego wybuch zarazy , która dziesiątkuje mieszkańców i powoduje wyludnianie wioski.Bytom  liczy wtedy jak podano  zaledwie 1 377 mieszkańców,wioska orzegowska zaledwie kilkudziesięciu .? W tamtym okresie powierzchnia większości naszego regionu była mocno zalesiona, co widać bardzo dobrze na mapach z tamtego okresu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historia Burlocha 21 

Burloch Arena.Jak nie arena? , jak arena!

 

 

Wyjątkowość  Burloch Areny polega na tym, że nie jest to obiekt zamknięty na kłódkę.Jest dostępny praktycznie o każdej porze dnia dla każdego, kto chce w jakiś aktywny sposób spędzić na nim czas. Przy tym co nie wszędzie się zdarza, jest tu miejsce zarówno na różnego rodzaju formy rekreacji jak i dla sekcji uprawiających sport wyczynowo. Da się to pogodzić, choć   czasem pewne niedogodności z tym związane są nieuniknione .

W momencie gdy ośrodek na Burlochu przechodził gruntowną  modernizację, rozstrzygał się głośny w tamtym czasie transfer Roberta Lewandowskiego do Bayernu Monachium. Często wtedy przewijała się w mediach nazwa stadionu tego czołowego europejskiego  klubu.Alianz Arena. Już wtedy ,a zbiegiem czasu coraz częściej różne inne klubu chętnie posługiwały się w nazwie swojego stadionu dobrze brzmiącym marketingowo dodatkiem -ARENA.

 

 całość czytaj tu 

 

 

Dawny Orzegów na fotografii

Zdjęć z bogatej historii sekcji gimnastycznej , która pod okiem Jerzego Jokiela  rozwijała się  przez wiele lat w naszej hali zachowało się całkiem sporo .To jednak jest pod pewnym względem wyjątkowe. Na poręczy  ćwiczy jedna z czołowych ,,Jokielanek” Judyta Krawieczek.W tle natomiast  istotny szczegół .Flaga z emblematem KS 27 Orzegów .

Istotny dlatego,że co warto przypomnieć sekcja gimnastyczna KS 27 Orzegów od momentu kiedy przejął ją Jerzy Jokiel funkcjonowała niecałe 2 lata . Hala powstała w roku 1966 .W tym czasie trenerskie małżeństwo Jokielów  przebywało na kontrakcie w Meksyku  , gdzie przygotowywali do startu w igrzyskach tamtejszą gimnastyczną kadrę olimpijską . Do Polski wrócili po olimpiadzie , która  odbywała się  też  wtedy Meksyku.

Kiedy w roku 1970 kopalnia Karol została połączona z  kop.Szombierki , sekcję gimnastyczną KS 27 Orzegów przejęła Slavia Ruda Śląska i od tamtego czasu gimnastycy orzegowskiego klubu uczestniczyli w zawodach już wyłącznie pod szyldem tego klubu.

 

 

 

 

Z dawnej prasy

Okres przedwojenny

W artykułach  prasowych z odległych czasów  , które w jakiś sposób dotyczyły Orzegowa niestety znaczącą większość stanowiły  te pochodzące z kroniki kryminalnej . Co to kiedyś się tu nie  wyprawiało ? Ojciec z synem, szwagier ze szwagrem, matka pozbawia życia swojego narodzonego .Takich i podobnych przypadków , w gazetach z początku XX wieku było co nie miara. Trochę się to przykro czyta, że to w Orzegowie, ale  nie było to jakieś wyjątkowe pod tym względem miejsce , bo do  przestępstw  i różnego rodzaju przewinień karnych dochodziło wtenczas  we wszystkich okolicznych miejscowościach na Śląsku .

 

 

 

 

Koniec sezonu łyżwiarskiego 

Kolejny sezon łyżwiarski za nami. Jedyny tego typu obiekt w mieście cieszy się od lat dużym powodzeniem wśród mieszkańców  dojeżdżających tu z wszystkich dzielnic Rudy Śląskiej.

W trakcie minionego sezonu na lodowisku odnotowano 27 227 wejść, nie licząc uczniów szkół z Rudy Śląskiej oraz ościennych miast, którzy z obiektu korzystali w ramach lekcji wychowania fizycznego.Wiosenna pogoda powoduje ,że coraz więcej osób pojawia się na torze rolkarskim ,a także na pumptracku. Coraz częściej na murawie widać przygotowujących się do sezonu rugbistów .