Burloch Arena. Jak nie arena? jak arena .

Wyjątkowość  Burloch Areny polega na tym, że nie jest to obiekt zamknięty na kłódkę, jest dostępny praktycznie o każdej porze dnia dla każdego, kto chce w  aktywny sposób spędzić na nim czas. Przy tym co nie wszędzie się zdarza, jest tu miejsce zarówno na różnego rodzaju formy rekreacji jak i dla sekcji uprawiających sport wyczynowo. Da się to pogodzić, choć   czasem pewne niedogodności z tym związane są nieuniknione .

W momencie gdy ośrodek na Burlochu przechodził gruntowną  modernizację, rozstrzygał się głośny w tamtym czasie transfer Roberta Lewandowskiego do Bayernu Monachium. Często wtedy przewijała się w mediach nazwa stadionu tego czołowego europejskiego  klubu – Alianz Arena. Już wtedy, a zbiegiem czasu coraz częściej różne inne klubu chętnie posługiwały się w nazwie swojego stadionu dobrze brzmiącym marketingowo dodatkiem -ARENA.

Kiedy z dnia na dzień ukazywały się kolejne ujęcia naszego powstającego obiektu , bodaj ze środowiska rugbistów padło po raz pierwszy nieśmiało określenie Burloch Arena.Nieśmiało, a jednocześnie odważnie , bo do tej pory takie nazwy kojarzyły się niemal wyłącznie z obiektami, które znaliśmy z tego,że były prawdziwą areną spektakularnych widowisk i to nie tylko tych wyłącznie sportowych.
Arena ma znaczenie jednak bardziej uniwersalne i posługiwanie się tym terminem nie jest w żaden sposób zastrzeżone czy przypisane określonym miejscom.
Dziś już nawet nikt sobie nie wyobraża , by nasz obiekt mógłby się nazywać inaczej.
Nazwa obroniła się sama. Bo czym jest dziś ten obiekt jak nie areną bogatego spektrum wydarzeń  .

 

 

Nic tak nie przemawia jak obraz. Nie sposób zliczyć jak wiele osób w ciągu roku przewija się przez  obiekty Burloch Aren. Dla odwiedzających to miejsce nie ma znaczenia pora roku, czy pora dnia. Tętni ono  życiem od wczesnych godzin  porannych  do późnej nocy.
Wprawdzie  to co na nim się  dzieje   skupia się  głównie wokół podanych poniżej dyscyplin  i obiektów , na  których są uprawiane, to  mnogość i różnorodność wszelkich innych form związanych z rekreacją i szeroko pojętą aktywnością fizyczną stały  wartością dodaną tego miejsca  i niewątpliwym czynnikiem , który powoduje ,że dziś Burloch Arena stała się marką i  wizytówką naszego miasta .

 

 

 

 

 

Na dobre  z obiektem Burloch Areny związani są rugbiści .Tradycje tej dyscypliny sportowej  w naszym mieście sięgają do lat 80. choć obecny KS Rugby Ruda Śląska funkcjonuje dopiero  od roku 2007.

To na obiekcie tego dawnego jeszcze Burlocha , z nierówną , twardą w wielu miejscach już  wytartą do gołego podłoża  murawą,  przyszło zapaleńcom skupionym wokół sekcji rugby   zadbać o stan boiska. Na zdjęciu  historyczna chwila wkopywania słupków bramki do rugby.

 

K.S. Rugby Ruda Śląska to przede wszystkim męska drużyna zwana Gryfami oraz drużyna żeńska zwana Diablicami.

Diablice Ruda Śląska to czterokrotne medalistki Mistrzostw Polski Kobiet Rugby 7 w latach 2012, 2013, 2014 i 2015 (dwukrotnie srebrne i dwukrotnie brązowe). Zawodniczki Diablic  to także wielokrotne reprezentantki Polski.

Gryfy swoją przygodę z rugby zaczynały od rugby 7-osobowego. Ich największe sukcesy w tej odmianie rugby to 5 miejsce w Ekstralidze  RUGBY 7 w sezonie 2011/12 i 1 miejsce (złoty medal) w turnieju finałowym POLSKIEJ RUGBY 7 w sezonie 2013/14.

W 2013 r. GRYFY zadebiutowały w II lidze rugby w odmianie 15-osobowej. W sezonach 2015/16 i 2017/18 GRYFY grały w I lidze rugby. Od sezonu 2018/19 ze zmiennym szczęściem grają w II lidze rugby..

K.S. RUGBY Ruda Śląska prowadzi także grupy dziecięco-młodzieżowe popularnie zwane BAJTLAMI.

Burloch Arena na dobre stał się domem rudzkiego rugby. Dzięki sztucznej nawierzchni płyty boiska z oświetleniem i odpowiedniemu zapleczu , możliwością korzystania z hali sportowej klub znalazł tu dla siebie optymalne warunki do treningów i rozgrywania meczy.

 

Równolegle z drużynami kobiecą i męską w klubie szkolona jest  szkolna młodzież popularne ,,Bajtle”

 

Przez ostatnie lata obiekt odwiedziło wiele czołowych drużyn rugby z całego kraju. Przyjeżdżają tu chętnie, zawsze komplementując  zarówno sam obiekt jak i gościnność KS Rugby i Miasta.

Dzięki warunkom jaki stwarza ten obiekt udało się tu gościć drużyny klubowe ale też i reprezentacyjne z wielu państw europejskich.

 

 

Diablice – od lat liczące się w krajowej stawce najlepszych drużyn kobiecego rugby

 

Młodzieżowa reprezentacja Polski rugbistek w drodze na Burloch.

 

 

 

Mogliśmy u siebie gościć reprezentację Polski

 

O sekcji hokeja ,,RTH Zryw ” szerzej było już w poprzednich wydaniach historii Burlocha.Szkoda już nie wnikając w powody ,że o klubie tym możemy już mówić  wyłącznie w czasie przeszłym. Wykonywano tu wielką robotę jeżeli chodzi o szkolenie narybku hokeja. Igor Augustyniak , obecnie zawodnik Polonii Bytom i niezwykle utalentowana Karolina Gawandtka  młodzieżowa reprezentantka Polski w hokeju kobiet,są dowodem na to ,że ta praca nie poszła na marne.

Co roku w okresie górniczego święta ,,Barbórki ” przez kilka lat na naszym lodowisku rozgrywane były turniej międzynarodowe.

 

Tak wygląda codzienność na obiektach Burloch Areny  .

Miejsce , z którego korzysta kilka pokoleń , często we wspólnym rodzinnym gronie .

Zawody rolkarskie , tak jak wiele innych zmagań czysto sportowych przeplatają się z  masowym uczestnictwem w  innych formach ruchu na świeżym powietrzu .

Bieg dla Zdrowia Psychicznego jedna z wielu cyklicznych imprez masowych jakie odbywają się każdego roku na Burloch Arenie .

Amatorzy Nordic walkingu na trasie

 

 

Zadaszony obiekt lodowiska poza sezonem stwarza wiele możliwości wykorzystania tego miejsca .Na co dzień do dyspozycji są trzy korty tenisowe. W razie niepogody wiele grup znajduje tu swój dach nad głową. Zadaszenie jest przede wszystkim gwarantem tego ,że wiele zaplanowanych  dużo wcześniej wydarzeń nie jest storpedowanych przez niesprzyjającą aurę.Na zdjęciu uczestnicy imprezy,,Kulanie na lufcie” Zaprzyjaźnione rudzkie kluby Nelson Club oraz Academia Gorila Ruda Śląska  organizują  największą plenerową impreze BJJ w kraju.Trzy godziny sparingów w formułach Gi oraz No Gi na świeżym powietrzu. Zdarza się również korzystać z tego miejsca.

Z obiektów Burloch Areny korzysta wiele środowisk , niejednokrotnie tak jak w tym przypadku również tych spoza naszego miasta

 

 

Pod dachem odbyła się już nie jedna impreza muzyczna ze wspólnym  biesiadowaniem.

 

Hala sportowa to również nierozerwalna cząstka Burloch Areny. Dla tych ,którzy nie mają możliwości zaglądnięcia do środka  , z zewnątrz miejsce może być postrzegane jako  , hermetyczny obiekt w którym niewiele się dzieje .Rzeczywistość  tymczasem jest zgoła inna. Również to miejsce tętni życiem od rana do wieczora.
Sekcją przewodnią , która z niego korzysta jest Zapaśniczy Klub Sportowy, o którym również wspomniano już wcześniej. Na co dzień trenuje tu  też  sekcja akrobatyczna KPKS Halemba ,a także Nelson Club skupiający  pasjonatów oraz amatorów trenujących sportów walki.
W okresie przygotowawczym swą formę szlifują tu rugbiści.

 

 

 

Przez okres wakacyjny na obiektach Burloch Areny pod nazwą Synergia Ruchu i Umysłu  odbywały się zajęcia mające na celu poprawę sprawności fizycznej.

 

 

 

 

O każdej porze –  na betonowym torze  – kto tylko może.

Dzięki walorom boiska mieliśmy okazję gościć u siebie czołowe drużyny polskiej ligi futbolu amerykańskiego.

Na co dzień z obiektu korzystają placówki oświatowe, szkółka piłkarska , przeprowadzane  jest pod okiem instruktorów  szkolenie  jazdy na rolkach.Organizowane są turnieje, zawody i spartakiady.
Dzieje się na Burlochu .

 

Za tydzień – ostatni odcinek Historii Burlocha

………………………………………………………………………………….

Jerzy Porada

* Materiały, które są wykorzystane do opracowania historii Burlocha, z różnych względów mogą być niepełne, nieścisłe lub niezgodne z  niektórymi faktami. Nie wszystkie informacje tu zawarte można  zweryfikować. Nie zawsze źródła, z których pochodzą, są gwarancją, że  ich przekaz jest  w stu procentach wiarygodny.
W tym miejscu  zachęcam wszystkich  do kontaktu ze mną  w przypadku, gdy ktoś będzie  w stanie uzupełnić niektóre  opisywane wątki o swoje uwagi oparte na wiedzy  własnej lub zaczerpniętej z pewnych źródeł. 
Publikacje w internecie mają tę zaletę, że można na bieżąco je prostować i uzupełniać o nowe pozyskiwane informacje.
* Większość prezentowanych tu zdjęć jest własnością Towarzystwa Miłośników Orzegowa