7 stycznia 2024

 

W tym wydaniu:
-Rok 2024
-Ambasador Orzegowa
-OOO -O dwóch takich…
-Leksykon Orzegowski -pytania
-Z orzegowską faną przez świat
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 15
-Dawny Orzegów na fotogragfii
-Są jeszcze Kalendarze Orzegowskie
-Powitanie Nowego Roku na Burloch Arenie

 

 

ROK 2024

 

Wszystkiego dobrego w nowym 2024 Roku !!!

 

W pierwszym w tym roku  wydaniu ,,Od niedzieli do niedzieli ” zapowiedź tego  co nas czeka  w Orzegowie w najbliższym okresie  12 miesięcy,  mając na uwadze głównie  te wydarzenia, które już wcześniej na ten rok były  zaplanowane.

 

 

Co dla Orzegowa przyniesie rok 2024

czytaj tu

 

 

 

Ambasador Orzegowa 

 

Ambasador Orzegowa to ustanowiona w 2017 roku przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa szczególna forma uhonorowania i docenienia osób , które zasłużyły sobie na zaszczytny tytuł ,,Ambasadora Orzegowa “poprzez wachlarz różnego rodzaju postaw i działań na rzecz naszej dzielnicy.

 

Podczas ostatniego w roku 2023.  spotkania TMO, odbyła się uroczystość wręczania kolejnych statuetek ,,Ambasadora Orzegowa” Z rąk prezes TMO Iwony Skrzypczyk -Sikory oraz wiceprezesa Czesława Kusia przyznane przez kapitułę stowarzyszenia tytuły ,,Ambasadora Orzegowa” otrzymali:

Ludmiła Domżalska -związana z towarzystwem od samego początku, długoletnia członkini zarządu, aktywnie uczestnicząca w wielu inicjatywach stowarzyszenia. Koordynatorka współpracy TMO z harcerzami.

Agnieszka Płaszczyk – współorganizatorka  wielu sztandarowych  inicjatyw TMO. Założycielka i prezes stowarzyszenia ,,Nasz Orzegów” Radna Miasta Ruda Śląska. Jako kierownik Centrum Inicjatyw Społecznych inicjatorka wielu wydarzeń kulturalnych na terenie dzielnicy. Otwarta na współpracę z lokalnymi   stowarzyszeniami i placówkami kulturalno – oświatowymi.

Jan Bochon – wieloletni radny Miasta Ruda Śląska, członek Związku Górnośląskiego,  od samego początku  związany z TMO. Społecznik, któremu zawsze na sercu leżało dobro naszej dzielnicy.

Michał Pierończyk -prezydent Miasta Ruda Śląska , jako  wiceprezydent w poprzedniej  kadencji wraz z ekipą urzędującej wtedy   prezydent ś.p.Grażyny Dziedzic przyczynił się do wielu pozytywnych przeobrażeń Orzegowa.

 

 

 

OOO

 

 O dwóch takich …

 

 

Każda fotografia ma jakąś swoją historię .

Grupka chłopców  z akordeonami  w obecności swych opiekunów, w tle portrety  prominentów  powojennej  władzy ludowej, pomiędzy dziećmi  św.Mikołaj.  Żadnego przepychu,  bardzo skromnie, a gdyby nie trochę siermiężnie przyodziany Mikołaj, trudno by tu było dopatrzeć się jakichkolwiek symboli czy  radosnych akcentów   zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Ale  magia  tej fotografii polega na tym, że wiąże  się  z nią zalążek barwnej opowieści o  dwóch chłopcach, którzy  w biednych  powojennych czasach , gdzie wszystko tak naprawdę  odradzało się od podstaw, aby zrobić coś  ze swym wolnym czasem i oderwać się od nieciekawej,  mrocznej,  wciąż niejasnej jeszcze rzeczywistości powojennej  wstąpiło  do  dopiero co zawiązanej grupy akordeonistów. Wtedy jeszcze przez głowę  nie mogło im przejść, że właśnie rozpoczynają swą długą drogę do wielkiej kariery muzycznej…

 

 

Cały artykuł – czytaj tu

 

 

Leksykon Orzegowski -pytania

Ł

 

Łabus – Czy zapaśnik Grzegorz Łabus zdobył kiedykolwiek mistrzostwo Polski ?

Łaskawiec– Czym  w życiu zawodowym zajmował się Jan Łaskawiec?

Łąki Antoniego – W którym miejscu znajdowały się kiedyś tzw.Łąki Antoniego?

Łucznictwo-Od 2015 roku przez kilka w Orzegowie istniał uczniowski  klub łuczniczy.Jaką miał nazwę ?

Łyżwiarstwo – Wkrótce po oddaniu do użytku lodowiska w Orzegowie klub KS 27 Orzegów utworzył sekcję łyżwiarstwa figurowego.W którym roku powstało lodowisko?

Łyżwiarstwo szybkie – W 2014 roku uroczystego otwarcia toru rolkarskiego dokonał medalista olimpijski w łyżwiarstwie szybkim .Jak się te panczenista  nazywa?

 

Tu znajdziesz odpowiedzi

 

 

 

 

Z orzegowską faną przez świat

 

 

Orzegowska fana, przemierza świat wszerz i wzdłuż.  Zawsze to sympatyczny  obrazek, gdy możemy ją widzieć w kolejnym miejscu.
Nie przeceniając tej akcji, mimo wszystko  trzeba  też przyznać, że jest to całkiem niezła promocja Orzegowa. O ile można tu wymienić w ilu państwach orzegowska flaga gościła, w ilu miastach i przy jakich różnych okolicznościach czy nawet jak wielu z nas z nią pozowało do zdjęcia,  tak nie sposób tu podać nawet w przybliżeniu  postronnych świadków takich sytuacji , kiedy to z dumą ustawialiśmy się  z nią do zdjęcia i to często w najodleglejszych zakątkach świata.

.

O ile sam Orzegów wszędzie tam musiał być kompletnie nazwą egzotyczną nic nikomu  nie mówiącą, co nie dziwi, to  w naszym kraju  nie jest wcale inaczej . Kto poza mieszkańcami Śląska  i to zresztą jego cząstką kojarzy gdzie znajduje się Orzegów.

Każdy kto   pozował z tą flaga  do zdjęcia , potwierdzi ,że zawsze tam gdzie to robimy, wzbudzamy   pewne  zainteresowanie. Nieraz  gdzieś z boku dało sie usłyszeć, jak jeden drugiego pytał , a gdzie to ten Orzegów się znajduje?.

 

 

Sportgaisten Salzburger Land- Austria

Sportgastein to najwyższy wolny od lodowca teren narciarski w okolicy Salzburga. Znajduje się na wysokości 2686 m n.p.m. To  niewielki w sumie  ośrodek narciarski. Łącznie jest tu tylko 18 km tras, w tym trzy trasy są wyznaczone do freeride’u.

Na pewno jednak  dużym atutem tego miejsca jest wspaniała panorama na górskie szczyty, która w dużym stopniu rekompensuje bardzo małą ilość tras narciarskich.

 

Galeria ,,Z faną orzegowską przez świat ” – wejdź tu

 

 

 

 

Dawny Orzegów na fotografii 

Przez wiele lat, praktycznie aż do końca istnienia sali widowiskowej  u Smerczka obok wielu imprez kulturalnych, sportowych czy spotkań z mieszkańcami Orzegowa corocznym zwyczajem były bale karnawałowe z udziałem tutejszych szkół .Często podczas takich zabaw przeprowadzano różne konkursy m.in na najlepiej tańczącą parę , najefektowniejszy strój karnawałowy.Grono nauczycielskie wraz z komitetem rodzicielskim zadbały zawsze o sprawny przebieg takich zabaw , był bufet i nagrody dla zwycięzców konkursów. Pozostały sympatyczne wspomnienia ..

 

 

Rok 1968.Można by się było pokusić nawet o stwierdzenie, że tamta impreza miała się ku końcowi, przyglądając się twarzom wymęczonych już uczestników balu.

 

 

Są jeszcze Orzegowskie Kalendarze 2024 

Pozostało jeszcze kilka Kalendarzy  Orzegowskich do sprzedaży ! Jeżeli czujesz się związany z Orzegowem, a do tej pory go jeszcze nie posiadasz to powinieneś go mieć.!

 

 

Kalendarz Orzegowski od kilkunastu lat co roku wydawany przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa poprzez zamieszczone w nim zdjęcia jest   nie tylko sentymentalną  podróżą do przeszłości, zapisem wielu historycznych dla Orzegowa wydarzeń, odkrywaniem  nieznanych wcześniej faktów, prezentowaniem dorobku kilku pokoleń ,ukazywaniem miejsc i  obiektów , które zniknęły już z powierzchni ziemi ,to także dokumentowanie wydarzeń współczesnych .

 

 

Otwierając pierwszą styczniową stronę tegorocznego kalendarza musi się w oczy rzucić to zamieszczone tam zdjęcie.Któż by pomyślał jakiś czas temu kiedy dokonywaliśmy wyboru zdjęć do kalendarza, że akurat teraz będzie ono miało tak smutny przekaz. Krzysztof Respondek z legitymacją TMO na tle orzegowskiej flagi, jakże  sympatyczny obrazek , a zarazem jak zmącony niedawnym ,nagłym   odejściem ś.p.Krzysztofa.

 

Uwaga!

Gdyby ktoś chciał zakupić jeszcze Kalendarz Orzegowski na 2024 rok to są one do nabycia :

  • w sklepie ZPM Kuś w Orzegowie przy ulicy Królowej Jadwigi
  • w komisie odzieży ,,Betina ” również przy ulicy Królowej Jadwigi 3

 

 

 

 

 

Powitanie nowego roku na boisku Burloch Areny 

Tradycji stało się zadość. W pierwszy dzień nowego 2024 roku na zmoczonej deszczem,  murawie  Burloch Areny spotkało się grono  zawodników  i sympatyków rugby.Wielu z nich przybyło do nas z innych miast.
Jak na zawodników tej trudnej ,twardej i wymagającej  dyscypliny sportowej  przystało  nie straszny był nikomu przenikliwy ziąb i nieprzyjemne opady deszczu.

Pierwszy w tym roku wspólny trening pozwolił nie tylko spędzić ze sobą przyjemnie czas , złożyć wzajemnie sobie życzenia noworoczne ale też przy okazji zrzucić co nieco zbędnych kilogramów , nieuchronnego efektu świątecznych biesiad.