10 grudnia 2023 roku

W tym wydaniu:

-Spotkanie Karolowców
-Leksykon Orzegowski -pytania
-OOO- Rene Dubianski -Historia, którą warto poznać.
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 12
-Orzegów na starej fotografii
-Historia miejsca schowana pod ziemią
-Będzie nowy skwer

 

Spotkanie ,,Karolowców”

We wtorek 5 grudnia w galerii Czapla  już po raz dziesiąty odbyło się organizowane co roku przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa   Spotkanie Karolowców. Tym razem byli pracownicy nieistniejącej już ponad pół wieku kopalni spotkali się w klimatycznym wnętrzu galerii Czapla, przy Centrum Inicjatyw Społecznych. Gości  w ciepłych słowach powitały, Prezesa TMO Iwona Skrzypczyk -Sikora, a w roli gospodarza,  kierująca placówką   Cis-u , radna Agnieszka Płaszczyk.
Górnicza biesiada jak zwykle stała się okazją do licznych wspomnień i ożywionych dyskusji. Nie zabrakło muzycznych akcentów. Imprezę swymi występami uświetnili Kasia Sroka i Krzysztof Kuczka zachęcając  wszystkich do wspólnego śpiewu.
Goście mieli również okazję zobaczyć przygotowaną na tę okoliczność  prezentację multimedialną  z motywami  dotyczącymi kopalni Karol i Orzegowa m.in. z dokumentalnymi scenami filmowymi z udziałem dyrektora kop.Karol Maksymiliana Chroboka.

Spotkanie   Karolowców  już na trwałe wpisało się w kalendarz wydarzeń organizowanych  przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa.  To niezwykle  cenna inicjatywa, bo dzięki niej pielęgnujemy pamięć o kopalni, której tak wiele Orzegów zawdzięcza.
Na szczególne słowa uznania zasługuje pomysłodawca, inicjator, a zarazem główny organizator corocznych spotkań były górnik, aktywny członek Towarzystwa Miłośników Orzegowa Ernest Talaga.  Mocno zaangażowany  w sprawne przeprowadzenie  imprezy był  również  Jurek Kasperek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania

K

Druga odsłona haseł rozpoczynających się na literę ,,K” Czy sprawi ci większą trudność odpowiedź na pytania dotyczące pewnych wątków zaczerpniętych z poniższych haseł .

 

Kołodziej – Prezesem jakiego klubu sportowego w naszym mieście jest Wojciech Kołodziej?

Kotkowiak – Jaką dyscyplinę sportową przez jakiś czas uprawiała laureatka konkursu piękności z 1983 roku Gabriela Kotkowiak?

Kop.Karol – W którym roku kopalnię Karol połączono z kopalnią Szombierki

Kopanina – W jakim rejonie Orzegowa znajdowała się Kopanina – obszar obejmujący pola i pastwiska.

Kręglarstwo – W którym miejscu na Burlochu znajdowała się w latach 80-90 administrowana przez Rudzką Spółdzielnię Mieszkaniową  kręgielnia

Król – Czym w swym życiu zawodowym zajmował się  Jerzy Król, syn znanego w Orzegowie zegarmistrza Augustyna Króla ?

 

 

Tu znajdziesz odpowiedzi

 

 

OOO

 

 

Rene  Dubianski -historia,którą warto poznać

 

Równo 100 lat temu w Orzegowie urodził się Rene Dubianski. Postać z brzmiącym  obcojęzycznie imieniem i niewiele mówiącym nazwiskiem. Trudno też doszukać się w jego życiorysie poza tym, że przyszedł na świat w Orzegowie innych wątków z tym miejscem związanych.
Kiedy jednak dodam, że  ten nasz Orzegów pojawia się  zawsze zaraz na początku jego życiorysu czy biografii, z którymi  zapoznało się  miliony osób na całym  świecie ,to taka informacja musi robić wrażenie  .

Był muzykiem. Posiadł umiejętność gry na klarnecie, saksofonie i flecie.W 1952 roku założył swoją pierwszą orkiestrę. Nie u nas w Polsce , w Niemczech gdzie mieszkał najpierw w Erfurcie, a od 1955 roku w Lipsku.

Jak się okazało mocno zaznaczył swoją obecność   na rynku muzycznym byłego  NRD. Był przede wszystkim znany jako kompozytor wielu tzw.szlagierów niemieckich. Jego utwory wykonywały największe gwiazdy wschodnio-niemieckiej estrady.

 

Ale to nie te skomponowane przez niego utwory przyniosły mu rozgłos daleko nawet poza granice kraju w którym mieszkał

 

Tu czytaj całość 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orzegów na starej fotografii

Kopalnia Karol  nie tylko zapewniała pracę  mieszkańcom Orzegowa. Tu w naszej dzielnicy zadbała o liczne obiekty kulturalne i rekreacyjno -sportowe.  Dla załogi organizowano spartakiady zakładowe, zawody sportowe, a dla ich rodzin wczasy czy wycieczki autokarowe. Nie brakowało wyjazdów w góry , czasem połączonych z zawodami narciarskimi.

 

 

 

 

 

Historia miejsca  schowana pod ziemią 

Czasem nawet tak niepozorne ujęcia są w stanie odkryć nieco historii pewnych miejsc. Nikt  być może  z młodszych mieszkańców Goduli i Orzegowa nie zastanawia się specjalnie co mogło być kiedyś w miejscu gdzie obecnie znajduje się Park Młodzieży.
Tym bardziej nikt nie zastanawia się skąd na tym zdjęciu przy poręczy schodów prowadzących z parku na obiekt Burloch-Areny znalazły się te kamienie przypominające węgiel ,choć też prawdopodobne ,że i ten tam mógł się tam znaleźć.

 

 

 

Tak na początku XX wieku wyglądało miejsce gdzie od 60 już  lat istnieje obecny Park Młodzieży. Dużo wcześniej podobnie jak cały Burloch było to miejsce pozyskiwania piasku do wypełniania poeksploatacyjnych wyrobisk górniczych kop.Karol.

Z biegiem czasu powstała tam  ogromna niecka sięgająca co widać na zdjęciu aż do obecnej ulicy Podlas (widoczne baraki).Sporych rozmiarów zagłębienie w latach 50. zaczęto zasypywać kamieniem zwożonym w to miejsce z kopalni. Można więc powiedzieć ,że w miejscu tym utworzono  wtedy  hałdę. Pięknie na początku lat 60. zrewitalizowana ,dziś cieszący oko duży zielony park.

Tak więc, kamienie w miejscu gdzie w ubiegłym roku wykonywano zejście w stronę boiska nie wzięły się tam przypadkiem .Podczas prac ziemnych  przy  wykonywaniu  schodów  zebrano górną warstwę ziemi , a wtedy  … nie sposób było nie natrafić  na  ślad po dawnej hałdzie..

 

 

 

Będzie nowy skwer.

Finalizowane są koncepcje zagospodarowania 12 przestrzeni zielonych w Rudzie Śląskiej. Powstają one na podstawie konsultacji z mieszkańcami, które przeprowadzono w październiku i listopadzie br. Przygotowane dokumenty posłużą miastu w przyszłym roku do opracowania dokumentacji technicznej i ubiegania się o fundusze zewnętrzne w ramach rewitalizacji obszarów miejskich w ramach ochrony przyrody i bioróżnorodności.

Wśród wytypowanych miejsc jest przestrzeń w okolicy starego cmentarza obejmująca również teren pomiędzy ogrodzeniem cmentarza od strony kapliczki.

Na   gotowy, końcowy projekt, jego szczegóły i termin przeprowadzenia inwestycji trzeba cierpliwie poczekać .

 

Przedsięwzięcie to w zasadzie kontynuacja realizowanego kilka lat wcześniej Programu Renowacji Podwórek.Wtedy  gruntownej, a co najważniejsze korzystnej  przemianie uległa przestrzeń pomiędzy ulicami Bytomską , Grunwaldzką i K.A.Hlonda

 

 

 

Tu czytaj cały materiał 

źródło portal rudaslaska.pl