3 grudnia 2023 r

W tym wydaniu:

-Barbórka
-Co wiesz o kopalni ,,Karol”- quiz
-Leksykon Orzegowski – pytania
-OOO – J.W.Goethe odwiedza Orzegów
-Co na Tomanka?
– Fotozagadka z przymrużeniem oka 11
– Orzegów na starej fotografii
– Sezon łyżwiarski rozpoczęty

 

 

 

Barbórka 

W Dniu Górniczego Święta ,,Barbórki ”  wszystkiego najlepszego dla całej braci górniczej !!!

 

 

 

 

 

W okresie  barbórkowym  zapraszam do obejrzenia dwóch nagrań TV Zabrze. Obydwa związane z górnictwem, a co istotne  z udziałem orzegowianina Edwarda Jona, też zreszta emerytowanego górnika. Pierwsza pozycja to niezwykle interesująca rozmowa z paniami , które  pracują na kopalni. Temat trzeba przyznać nieco zaskakujący zważywszy, że zawód ten niemal całkowicie zdominowany jest przez mężczyzn.

Drugie nagranie to jedna z wielu bajek opowiadanych po śląsku przez dziadka Edka  emitowanych na antenie TV Zabrze w cyklu  pt. ,,Za brzegiem lasu, za brzegiem rzeki”  Ta poświęcona jest legendarnej  tajemniczej postaci związanej z podziemnym światem kopalni – skarbkiem. Choć uznany za demona, w przekazach z pokolenia na pokolenia jawi się jako dobry duch strzegący bezpieczeństwa górników

 

 

 

 

 

 

 

Co wiesz o kopalni Karol?

 

Quiz – sprawdzian wiedzy o kop.Karol 

Górnictwo na obszarze Orzegowa istniało ponad 200 lat. Pierwszą kopalnią węgla kamiennego w tym rejonie była kopalnia König David, która jest wzmiankowana w roku 1768. Jednak dopiero kopalnia Karol  znacząco wpłynęła na gwałtowny rozwój Orzegowa, na warunki życia jego mieszkańców, jego infrastrukturę.

Aż wierzyć się nie chce,że po kopalni tej dawno już nie ma prawie śladu. A czy cokolwiek na temat jej historii zachowało się w twojej pamięci?

Spróbuj swych sił w tym quizie, nawet jak ci nie pójdzie za dobrze, przynajmniej poznasz kilka interesujących faktów z przeszłości tej kopalni.

 

 

 

 

Kliknij w obrazek i weź udział w Quizie na temat kopalni Karol 

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania

K

Dziś pytania dotyczące kilku wątków zawartych w hasłach na literę ,,K” Litera ta, to jedna z tych, na którą rozpoczyna się najwięcej haseł. Z tego względu wyjątkowo w tym przypadku hasła z tą literą na początku pojawią się w trzech częściach.

 

Kaliski – Kazimierz Kaliski był artystą malarzem. Gdzie można   podziwiać w Orzegowie  jego artystyczne dokonania?

Kamiński -W jakim obecnie klubie gra Jakub Kamiński?

Katastrofy górnicze – Ile ofiar pochłonęła największa w historii kopalni Karol (wcześniej Gothard) katastrofa górnicza z 1898 roku?

Kino – Jak nazywało się  orzegowskie kino?

Koksownia -W którym roku powstała Koksownia Orzegów?

Kompalla – Czy ks. Norbert Kompalla pełnił posługę kapłańską w Orzegowie?

 

Tu znajdziesz odpowiedzi

 

 

 

 

 

 

 

OOO

 

 

1790 – Johann Wolfgang Von Goethe zwiedza kopalnię Król Dawid w Orzegowie

 

Informacja o tym, że  Johann Wolfgang von Goethe odwiedził orzegowską kopalnię, pojawia się niejednokrotnie w  materiałach  dotyczących historii Orzegowa.
Na ogół,  gdy treść takiej informacji nie jest rozszerzona,  może  wzbudzić  lekkie zdziwienie. Co sprowadziło  niemieckiego  poetę,  jednego  z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturga, prozaika, prekursora romantyzmu do Orzegowa? 

 

 

 

Całość czytaj tu 

 

 

 

 

 

Co na Tomanka ?

Już na wiosnę przyszłego roku przewidywane jest zakończenie prac przy budynku mieszkalnym na ulicy Tomanka. Praca na dobre trwa zarówno w środku budynku  jak i mimo niesprzyjających warunków na zewnątrz. Dawniej nie było możliwości obejrzenia budynku wcześniej zanim powstał ,więc na efekt końcowy trzeba było czekać aż do zakończenia budowy.

Teraz dzięki wizualizacji jest to możliwe i to długo wcześniej zanim na placu budowy wbije się w ziemię przysłowiową pierwszą łopatę. Akurat w przypadku tego budynku taka wizualizacja była już dostępna co najmniej 10 lat temu! bo już wtedy planowano rozpoczęcie w tym miejscu budowy. Czekaliśmy długo i właśnie inwestycja wchodzi w końcową fazę. Teraz już możemy powoli zacząć  porównywać wizerunek budynku ten z wizualizacji z tym, który jest  aktualnie wykańczany .

 

Grudzień 2023

 

 

Taki widok zastaniemy już za kilka miesięcy.

 

 

Fotozagadka z przymrużeniem oka 11

 

Fotozagadka z poprzedniego tygodnia

 

Podpowiedzią miał być ,,Harnaś” przy nim na murku, ale nie będziemy propagować spożywania piwa w miejscu publicznym ,na orzegowskich plantach w szczególności.
.

 

 

Dobrze wydaje Ci sie, że to ich widzisz  w Cisie. Znamy ich z takich filmów jak  ,, Nie ma mocnych” ,,Sami swoi” , a jaki był tytuł III części sagi  o zwaśnionych rodzinach Karguli i Pawlaków?

 

Zdjęcia z fotomontażem wyłącznie na użytek www.orzegow.pl

 

 

Orzegów na starej fotografii

Okres ,,Barbórki” ,nie wypadałoby zaprezentować dziś innego zdjęcia niż takiego związanego z pracą na kopalni .Pozostały już tylko te zdjęcia i wspomnienia.

 

 

 

 

 

 

 

Sezon łyżwiarski rozpoczęty!

 

Od 1 grudnia otwarte jest już lodowisko