26 listopada 2023

W tym wydaniu:

-Spotkanie Karolowców po raz 10
-Wiadukt przy ul.Bytomskiej do rozbiórki
-35 lecie szkoły podstawowej nr6
-Leksykon Orzegowski – pytania
-OOO -Vincenty Dylka
-Orzegów na starej fotografii
-Fotozagadka z przymrużeniem oka (10)
-Ze sportu

 

 

Spotkanie Karolowców po raz 10.

Jak co roku w okolicach górniczego święta  ,,Barbórki”, z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Orzegowa organizowany jest ,,Tref Karolowców”. W tym roku byli pracownicy kopalni Karol spotkają się po raz dziesiąty. W odróżnieniu od poprzednich lat tym razem impreza  odbędzie się po raz pierwszy we wnętrzach Galerii Czapla.  Do tej pory wielu  stałych uczestników tego rodzaju  górniczych biesiad nie miało nigdy wcześniej okazji gościć w tym miejscu.

Obiekt ten sprawdził się już  w niejednym tego rodzaju wydarzeniu, więc  na pewno każdy kto pojawi się tu po raz pierwszy poczuje  właściwy  temu miejscu  serdeczny i swojski klimat. Przy okazji można będzie poznać siedzibę TMO ,zajrzeć do opasłych albumów  z fotografiami  z odległej przeszłości Orzegowa ,zapoznać się w jakiś sposób z działalnością tej organizacji. Znajdzie się też i czas na prezentację multimedialną, podczas której będzie można wyświetlić któreś z wielu nagrań o tematyce orzegowskiej.

Z ramienia TMO organizacją spotkana zajmuje się jak co roku   Karolowiec Ernest Talaga,  który przy współpracy z innymi  dba o to by każdy kolejny tref był okazją  do przyjemnie spędzonego czasu.

Spotkania te cieszą się dużym powodzeniem , o czym świadczy fakt,że jak co roku i tym razem zgłosiło się wielu chętnych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiadukt  przy ulicy Bytomskiej do rozbiórki

 

Na ostatnie dni mijającego tygodnia zaplanowano rozbiórkę  znajdującego się w złym stanie technicznym wiaduktu przy ulicy Bytomskiej. Wiadukt powstał pod koniec lat 40.Przez kilkadziesiąt lat przebiegała tam linia kolejowa .

 

W momencie gdy w Orzegowie zaczęły się wyczerpywać zasoby piasku potrzebnego do zasypki wyrobisk kopalnianych ( pozyskiwano go z Burlocha i Zandy) piasek w dużych ilościach trzeba było transportować z innego bogatego w to kruszywo miejsca. Takim miejscem było położone niedaleko Gliwic Bezchlebie, W tym celu poprowadzono  tam  linię kolejową. Po jej uruchomieniu regularnie zaczęły  napływać dostawy piasku do naszej kopalni , przy okazji zatrudnienie przy  załadunku w Bezchlebiu  dostali młodzi pracownicy z Orzegowa.

 

 

Możliwe ,że rozbiórka   konstrukcji wiaduktu , to jeszcze  nie ostateczna likwidacja całego mostu. Zachowały się betonowe podpory , na których być może w przyszłości (bo takie pojawiały się już  koncepcje) powstanie kładka o lżejszej nieco konstrukcji przez którą poprowadzona zostanie ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż Bytomki.(Taka sugestia pojawiła  się  w naszych lokalnych mediach.)
Jednak  wariant ten koliduje z opracowanym już i publikowanym projektem dotyczącym przebiegu końcowego odcinka drogowej trasy N-S łączącego nasze miasto z Bytomiem  gdzie dokładnie na planie trasa  ta prowadzi przez miejsce gdzie znajduje się most .

 

 

 

 

35 lecie szkoły podstawowej nr 6 

Najmłodsza w Orzegowie szkoła podstawowa nr 6 im. Marii Skłodowskiej Curie w czwartek 23 listopada obchodziła swoje 35 urodziny. Na ten dzień zaplanowano szereg atrakcji. Na początek swój program artystyczny przedstawił obchodzący w tym roku 30-lecie swojego istnienia szkolny  zespół ,,Bajkoland”

 

Szkoła podstawowa nr 6 ma już 35 lat

 

Świętowanie co widać m.in. na tym obrazku tym razem przebiegało w klimatach PRL-u.

 

Dla rodziców i uczniów szkoły  zorganizowano liczne warsztaty integracyjne. Można było brać udział w zajęciach plastycznych, w modelowaniu siana, robotyce, w zajęciach szachowych, można było spróbować swych  sił w karaoke. Przygotowano kilka wystaw z pracami uczniów. Dostępna  była na ten wieczór restauracja ,,Pod złamanym goździkiem”
Jednym słowem działo się . Zaglądając do bogatej galerii zdjęć relacjonujących to wydarzenie nie sposób nie docenić ogromnego trudu organizacyjnego pedagogów , pracowników szkoły , uczniów i ich rodziców.

 

Jedna z wielu form integracji uczniów z ich rodzicami

 

 

 

Bogatą fotorelację z jubileuszowych obchodów szkoły  znajdziesz  na facebookowym profilu szkoły 

wejdź tu

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania

 

Kolejny sprawdzian wiedzy dotyczącej wybranych wątków , tym razem z haseł zaczynających się na literkę ,,J”

J

 

Janty -Poprzednia nazwa obecnej ulicy Józefa Janty

Jańczuk – Jaką dyscyplinę z powodzeniem uprawiała Agnieszka Jańczuk

Jasiulek- Jaką dyscyplinę sportową uprawiał Fryderyk Jasiulek ,utytułowany zawodnik KS 27 Otzegów

Jaracza – Jak nazywa się ulica  równoległa do ul.Jaracza ,z którą stanowią potoczną nazwę osiedle ogrodnicze.

Joanny – Jak nazywała się poprzednia nazwa tej ulicy

Jokiel – Jaki medal zdobył na olimpiadzie w 1952 roku w Helsinkach gimnastyk Jerzy Jokiel

Jokielanki –  Które z ,,Jokielanek ” brały udział w igrzyskach olimpijskich

 

Tu znajdziesz odpowiedzi

 

 

 

 

 

 

 

OOO

 

Vincenty Dylka 

 

Całkiem spory już zbiór nagrań filmowych dotyczących w jakiś sposób Orzegowa składa się głównie z materiałów prywatnych lub przygotowanych przez lokalne stacje  telewizyjne. Trudno  byłoby podejrzewać, że kiedyś do Orzegowa zawita ekipa Telewizji BBC głównego  brytyjskiego  publicznego  nadawcy  radiowo-telewizyjnego, największej tego rodzaju instytucji na świecie.

 

Bitwa nad Sommą  w płn.Francji , która  rozpoczęła się się 1 lipca 1916 r,  była  największa bitwą I wojny światowej. Pochłonęła ponad milion ofiar. Bitwa rozegrała się między siłami brytyjskimi i niemieckimi.

Po kilkudziesięciu latach od tych koszmarnych wydarzeń, wyspecjalizowana ekipa badawcza przeczesuje dawne obszary niemieckich umocnień w tym miejscu, w poszukiwaniu śladów walk jakie tam miały miejsce.
Wśród wielu  zachowanych fragmentów przedmiotów, elementów uzbrojenia,  kości i czaszek natknięto się  również na pewną blaszaną  menażkę.

Na mocno podniszczonej menażce dostrzeżono wyryty  nieczytelny napis. Menażkę poddano szczegółowej ekspertyzie w londyńskim laboratorium.Menażka należała do żołnierza niemieckiego o nazwisku Vincenty Dylka.

 

Vincenty Dylka

 

W kilkudziesięciominutowej produkcji dokumentalnej ,,Odnaleźć poległych ” pojawił się motyw orzegowski …..

 

Tu czytaj całość 

 

 

 

 

 Wykorzystano materiały z filmu dokumentalnego ,,Odnaleźć poległych”

 

 

 

 

Orzegów na starej fotografii 

Nieco wcześniej  w 1948 roku załoga kopalni Karol wykonała  plan trzyletni jako pierwsza w przemyśle węglowym. Wówczas o naszej kopalni było głośno w całym kraju. 4 grudnia w dniu górniczego święta kopalnia została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy II klasy. W 1949 roku zakład odwiedzili   najwyżsi dostojnicy państwowi prezydent Bolesław Bierut i  premier Józef Cyrankiewicz.

Wyczyn naszych górników nie wziął się znikąd. Wszystko zaczęło się w 1935 roku w Donbasie, kiedy to niejaki Aleksiej Stachanow wyrąbał w ciągu jednej zmiany 102 ! tony węgla, przekraczając 1400% normy! która wynosiła 7 ton. Tak narodził się ruch stachanowski, współzawodnictwo pracy i przekraczania norm.
W Polsce tego rodzaju podnoszenie wydajności   trafiło na podatny grunt.

“Kto wyrąbie więcej niż ja?” – napisał w 1947 roku Wincenty Pstrowski w liście otwartym, wzywającym innych górników do współzawodnictwa pracy i i przekraczania norm. W PRL został uznany za wzór przodownika pracy.

 

Plan trzyletni jest uznawany za jedyny skuteczny plan gospodarczy w historii PRL: dzięki niemu w dużej mierze odbudowano gospodarkę ze zniszczeń wojennych. Jego główne założenia przewidywały podniesienie stopy życiowej ludności powyżej poziomu przedwojennego, unowocześnienie struktury gospodarczej kraju, likwidację bezrobocia i zmniejszenie przeludnienia agrarnego.

Załoga kopalni Karol  więc w jakiś sposób przyczyniła się również do odbudowy zrujnowanej wojną  gospodarki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze sportu 

Ostatni czas dla Kuby Kamińskiego nie był wymarzony, podobnie zresztą jak dla całej naszej piłki reprezentacyjnej. Kiedy się ma 21 lat to nawet te słabsze momenty mogą być motywacyjne. Wierzymy  razem z nim ,że wszystko co najlepsze jeszcze jest dopiero przed nim. Ktoś  kto zapracował sobie na nazwisko musi mieć za sobą jakiś dorobek.

Kuba go ma, pomijając sukcesy klubowe i indywidualne wyróżnienia warto przytoczyć zestawienie jego występów w reprezentacji Polski w różnych kategoriach wiekowych .
Pominięto tu te najmłodsze kategorie , bo Jakub Kamiński z orzełkiem na piersi grał już od 13 roku życia.

I reprezentacja -14 meczy -1 gol
U-21 -14 meczy -3 gole
U-19 – 7 meczy
U-17 -8 meczy
U-16 – 13 meczy 4 gole

***

 

X Memoriał Witka Prociaka i Patryka Żymańczyka w Namysłowie. Bardzo silna obsada międzynarodowa. W zawodach mocna ekipa młodych zapaśników naszego klubu  i sześć medali: srebrne Kamil Lalik i Maciek Sadowik, brązowe: Karol Halama, Przemek Mrozek, Marcel Kotyrba i Bartek Oleś. Gratulacje!