8 października 2023
W tym wydaniu :
-10 lat temu Orzegów został uznany najbardziej kultową dzielnicą Śląska
-16 rocznica TMO
– OOO (2) Piękna przygoda ,pięknej orzegowianki
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Wypożyczalnia samochodów
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 3
-Orzegów na starej fotografii 5
-Zdjęcie tygodnia
-Rekordowe osiągnięcie Kuby Kamińskiego
-Ze sportu
10 lat temu Orzegów zwyciężył w plebiscycie na najbardziej kultową dzielnicę Śląska
Dokładnie 10 lat temu, 7 października 2013 roku Orzegów zwyciężył w plebiscycie organizowanym przez Dziennik Zachodni na najbardziej kultową dzielnicę Śląska. Pozostawił wtedy za sobą innych 70-ciu uczestników konkursu z naszego śląsko -zagłębiowskiego regionu.
Choć pojęcie ,,kultowy” jest powszechnie używane i każdy mniej więcej wie o co chodzi w tym określeniu, to próżno szukać gdziekolwiek jednej spójnej definicji tego terminu. O wiele za to łatwiej odnaleźć można do niego synonimy, jest ich całe bogactwo i to one jakby w pełni ukazują istotę tego pojęcia .
Kultowy – popularny, słynny, głośny, legendarny, uznany, modny, atrakcyjny, wzięty, modny, darzony szacunkiem, sławetny, znamienity, uwielbienie do kogoś lub czegoś – to tylko niektóre z nich. Wszystkie te synonimy skupiają się wokół tego pojęcia, które po za tym w jakiś sposób też symbolizuje doświadczenie, wartości i postawy jakiejś społeczności lub jakiegoś pokolenia.
Należy wspomnieć ,że słowo „kultowy” funkcjonowało przez lata w polszczyźnie w swym podstawowym, jedynym znaczeniu: „odnoszący się do Boga, związany z kultem religijnym.
Przymiotnik ten dziś ma nieograniczoną gamę odniesień i można nim określać praktycznie wszystko, oczywiście w kontekście jego znaczenia.
A jak w takim razie ta kultowość może się mieć w odniesieniu do Orzegowa?
W naszym przypadku, to wielopokoleniowe postawy społeczne, wartości, dorobek chętnie przez nas manifestowane. Emocjonalny stosunek do Orzegowa , którego nigdy się nie tylko nie wstydziliśmy ,lecz wręcz się z nim obnosimy.
W końcu plebiscyt nie wygrali za nas inni , tylko my sami w naprawdę zaciętej do końca kilkutygodniowej rywalizacji, odpierając ataki wielu bardziej faworyzowanych znanych i osławionych swą przeszłością dzielnic naszego regionu.
Co nam dało to zwycięstwo w plebiscycie ?
Mieliśmy swój czas w przestrzeni medialnej. Stało się o nas na chwilę głośno na całym Śląsku. Ale nie były to na szybko wydumane historie przez media o nas , które chciałyby w ten sposób jakoś uzasadnić naszą wygraną w tym plebiscycie. Mieliśmy się wtedy już czym wykazać, dotarliśmy do wielu zakątków Śląska, które dotychczas miało mgliste pojęcie o takiej dzielnicy. Inni je mieli, tyle, że najczęściej od tej najgorszej strony.
Udało się nam w mocno pozytywny sposób poprawić nasz wizerunek. Jednocześnie tamten 2013 rok stał się jak się okazało znakomitą pozycją wyjściową do całego procesu rewitalizacji i korzystnych zmian Orzegowa.
Plebiscyty mają to do siebie, że nie do końca poprzez różnie przyjęte kryteria muszą obiektywnie wyłonić zwycięzcę .Natomiast nikt też raczej nie dyskutuje z ostatecznym rozstrzygnięciem.
Taki jest charakter i urok plebiscytu i nie ma co się tu nad tym co rozwodzić. Jest to jakaś umowna forma zabawy, a skoro ludzie w tym ochoczo biorą udział wiedząc jakie są reguły, to znaczy, że ma to wszystko sens.
Wygraliśmy ten plebiscyt, nikt nie podważa jego wyniku, a więc mamy pełne prawo szczycić się tym wyróżnieniem promować Orzegów jako tę najbardziej kultową dzielnicę Śląska. Jednocześnie jest to też jakiś impuls czy motywacja ku temu by wszystkich w tym utwierdzać.
To zbyt szeroki temat by go tu rozwlekać, ale choć te kilka przykładów może wskazać, że jednak jakoś zapracowujemy sobie na to miano.
Mimo, że jesteśmy po Chebziu najmniejszą dzielnicą w mieście to jako jedyni posiadamy od 16 lat stowarzyszenie skupiające miłośników swojej dzielnicy. Nawet jeżeli podobne są w innych miastach, to już rzadkością jest by tak jak w naszym przypadku liczna i prężnie działająca filia takiego stowarzyszenia znajdowała się poza granicami kraju. Nawet strona orzegowska z tak długim już stażem wydaje się być jedynym tego rodzaju portalem społecznościowym poświęconym swojej dzielnicy nie tylko w naszym mieście ale też prawdopodobnie w większości innych.
Kultowymi obiektami są bez dwóch zdań Burloch Arena i Centrum Inicjatyw Społecznych z Galerią Czapla i z jedyną w mieście tak aktywną grupą malarzy amatorów. Jak na tak małą dzielnicę zadziwiamy powszechną aktywnością sportową i sportowymi sukcesami zwłaszcza w sporcie szkolnym. Jako jedyna dzielnica dysponujemy placówkami oświatowo-opiekuńczymi każdego szczebla ,od żłobka ,przedszkoli, szkół podstawowych ,średniej, wyższej uczelni, skończywszy na poradniach zdrowia i Domu Pomocy Społecznej. Zawsze od dziesiątków lat prężnie działają wspólnota i grupy parafialne m.in wyróżniając się ponadprzeciętną frekwencją na pielgrzymkach.Mimo wszystko sama zabudowa Orzegowa nie skażona zbytnio nowym budownictwem też ma charakter miejsca kultowego. Nader wszystko jednak to ludzie tu mieszkający obecnie, ale też ci którzy kiedyś je opuścili, a wciąż jest im bliskie stanowią o tym ,że jest to miejsce wyjątkowe, o którym mówimy ciepło … jest po prostu kultowe!
Był to czas , w którym naszej dzielnicy poświęcono trochę miejsca w prasie i internecie.
16 rocznica TMO
Towarzystwo Miłośników Orzegowa istnieje już 16. rok. Obchodzące swe urodziny dokładnie 8 października nasze lokalne stowarzyszenie skupia się zgodnie ze swoim statutem na pielęgnowaniu swojej śląskiej tożsamości.
Nie dawno organizacja nasza została odznaczona złotą odznaką honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego.
W uzasadnieniu wniosku do tego wyróżnienia, jaki rozpatrywała kapituła Sejmiku Województwa Śląskiego przybliżono charakter i dotychczasowy dorobek stowarzyszenia.
Towarzystwo Miłośników Orzegowa
Prowadzi stałą opiekę nad zabytkowym cmentarzem parafialnym w Orzegowie w zakresie:
– renowacji zabytkowych nagrobków
– koszeniu zarastającej cmentarz trawy
– organizowaniu corocznej kwesty na ratowanie cmentarza
– organizowaniu akcji promocyjnej
– archiwizowaniu i dokumentowaniu istniejących nagrobków.
Towarzystwo realizuje również projekty tematyczne jak np:
– Ratusz Orzegowski w czasach swojej świetności
– Obchody 710- lecia Orzegowa
– Rok Sportu Orzegowskiego
– Rok Muzyki Orzegowskiej
– Rok Rzemiosła Orzegowskiego
Działalność statutowa TMO obejmuje również promocję dzielnicy Orzegów poprzez tworzenie i rozpowszechnianie filmów dokumentalnych o Orzegowie, wydawanie Kalendarza Orzegowskiego, a także współpracę w opracowaniach dotyczących Orzegowa. Towarzystwo współpracuje również z Miejskim Muzeum im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej oraz z Centrum Inicjatyw Społecznych ,, Stary Orzegów”. W strukturach TMO działa też niemieckie koło skupiające byłych mieszkańców Orzegowa zamieszkałych w Niemczech. Ze wspólnych składek sfinansowane zostały w Orzegowie pamiątkowe tablice upamiętniające Karola Godulę, nie istniejący kultowy Dom Kultury, ofiary katastrofy w kopalni ,,Karol”. W przygotowaniu jest też tablica upamiętniająca Josefa i Norberta Dolezichów.
TMO zorganizowało pamiątkowy wagonik symbolizujący ,,ostatnią tonę węgla” z nie istniejącej już kopalni ,,Karol”. W przygotowaniu wagonik upamiętniający kopalnię ,,Paweł” w Chebziu.
TMO uczestniczyło w akcji renowacji Mauzoleum Joanny i Hansa Ulryka Schaffgotshów w Kopicach. Każdego roku w dniu 3. maja jest współorganizatorem obchodów święta powstańców śląskich w Orzegowie.
Członkowie TMO archiwizują dokumentację fotograficzną dotyczącą mieszkańców Orzegowa oraz historii dzielnicy, kiedyś niezależnej gminy, a obecnie jednej z dzielnic Rudy Śląskiej. Zasoby te wykorzystywane są w organizowaniu licznych wystaw edukacyjnych jak np. ,,Rody Orzegowskie”, ,, Sport Orzegowski” ,, 100 lecie parafii św.Michała Archanioła w Orzegowie” itp. Członek TMO Jerzy Porada jest społecznym administratorem strony internetowej orzegów.pl, na której co sobotę można odnaleźć ciekawe informacje z życia Orzegowa.
Powyższy wniosek odczytany został przez p.Urszulę Koszutską wiceprzewodniczącą Sejmiku Śląskiego podczas Sesji Rady Miasta w trakcie której przekazano to zaszczytne odznaczenie Towarzystwu Miłośników Orzegowa.
OOO
Osobliwe Opowieści Orzegowskie 2
Piękna przygoda, pięknej orzegowianki
Dziś drugi odcinek nowej pozycji, która już na stałe będzie gościć na głównej stronie .Historia nie mniej piękna jak ta sprzed tygodnia. Tym bardziej, że dotyczy płci pięknej i to w dosłownym tego określenia znaczeniu.
Materiał został oparty na obszernym wywiadzie z Gabrielą Kotkowiak jaki ukazał się na stronie orzegowskiej przed siedmiu laty, nawiązuje również do jej późniejszej wizyty w czerwcu 2016 roku w Orzegowie gdzie w Galerii Czapla odbyło się spotkanie z nią podczas którego poznaliśmy ją nie tylko piękną z czasów pamiętnych wyborów Miss Polonia, ale też po tylu latach odkryliśmy ją piękną od środka.
Wszystkie prezentowane tu opowieści zamieszone zostaną w bloku oznaczonym na pasku górnym jako OOO , od skrótu – Osobliwe Opowieści Orzegowskie.
Orzegowska piękność
całość czytaj tu
Leksykon Orzegowski -pytania
D
Dors
DPS Senior
Dubianski
Duda
Dworcowa
Dworzec Kolejowy
Dylka
Dziedziejko
Dors – Z jaką dyscypliną uprawianą w Orzegowie związany jest Ryszard Dors
DPS Senior – przy jakiej ulicy znajduje się Dom Pomocy Społecznej ,, Senior ”
Dubianski – Jak brzmi imię tego popularnego kiedyś w Niemczech wschodnich muzyka i kompozytora.
Duda – w jakiej dziedzinie zasłynął Antoni Duda
Dworcowa – Jaka ulica obecnie wcześniej nosiła tę nazwę
Dworzec kolejowy – W którym dziesięcioleciu ubiegłego wieku po raz ostatni zatrzymywały się w Orzegowie pociągi osobowe.
Dylka – Vincenty Dylka był uczestnikiem największej bitwy I wojny światowej .W którym państwie ta bitwa się odbyła.
Dziedziejko -Zmarły w 2020 roku Mieczysław Dziedziejko był autorem pewnego szerokiego opracowania , które się niestety nigdy nie ukazało Czego dotyczyła to pozycja.
Tu znajdziesz odpowiedzi
Wypożyczalnia samochodów
Jakiś czas temu pojawiła się informacja o zagospodarowaniu terenu po byłym trochę rażącym wyglądem skweru znajdującym się przy ul.K.A.Hlonda (naprzeciwko biura zakładu pogrzebowego ,,Hofman” . Skojarzenie mogło być wtedy jedno. Salon lub komis samochodowy.
Dziś kiedy na ogrodzeniu wywieszony jest baner wiadomo już oficjalnie ,że w miejscu tym znajduje się wypożyczalnia samochodów
Orzegów na starej fotografii 5
Takich chałup jak ta jeszcze w pierwszej połowie XX wieku wiele zachowało się z czasów odleglejszych. Orzegów przez kilka stuleci był typową wioską i dopiero wraz z gwałtownym uprzemysłowieniem tych ziem pod koniec drugiej połowy XIX wieku wieś ta powoli zaczęła się przekształcać w osadę górniczą. Wraz z przypływem ludności zmieniała się zabudowa z niskich parterowych domków na wielopiętrowe kamienice. To był jednak na tyle długi proces ,że pojedynczo gdzie nie gdzie takie budynki jak ten zdjęciu przetrwały co najmniej do lat 70.ubiegłego wieku.
Zdjęcie tygodnia
W tej chwili nie jest to, tak jak to było jakiś czas temu pozycja cykliczna, gdzie podobne zdjęcia były tu prezentowane co tydzień ale ze względu, że galeria ze zdjęciami tygodnia czyli takimi które są aktualne i wykonywane na bieżąco, tak by trochę pokazywać nasz Orzegów jak prezentuje się obecnie wciąż istnieje. Warto więc do tej galerii wrzucać kolejne zdjęcia, zwłaszcza takie które ją tam jakoś wzbogacą .
Całkiem efektownie prezentuje się obecnie miejsce nieopodal dawnej wilii Pyki, kiedyś miejsce mniej więcej gdzie stała sala u Smerczka .W 2019 roku wraz z ekipą MPGM jako TMO pomagaliśmy w urządzaniu tego terenu .Głównie zajmowaliśmy się nasadzeniami różnych roślin ozdobnych. Coś tam jak widać wyrosło.
2019 rok nasadzanie roślin przy skwerze w rejonie ulic Hlonda, Grunwaldzkiej i Bytomskiej
Galeria zdjęcie tygodnia – wejdź tu
Rekordowe osiągnięcie Kuby Kamińskiego
Niezwykle to trudno byłoby sprawdzić ale wielce prawdopodobne ,że nasz Jakub Kamiński jest rekordzistą w całej historii polskiej piłki nożnej .
Jest piłkarzem który mając 21 lat! zostaje powołany przez 5! trenera reprezentacji Polski.
Tymi trenerami byli kolejno:
Jerzy Brzęczek
Paulo Sousa
Czesław Michniewicz
Fernando Santos
Michał Probierz
Poza tym Kuba Kamiński jeżeli wystąpi w obydwu najbliższych meczach ma okazję pobić w występach w reprezentacji innego orzegowianina Damiana Gorawskiego , który w swej karierze rozegrał 14 meczy w reprezentacji Polski . Kuba ma ich na swoim koncie na razie 13.
Michał Probierz na październikowe mecze reprezentacji Polski powołał następujących zawodników .
Powołania Michała Probierza na październikowe zgrupowanie:
Bramkarze: Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski, Bartłomiej Drągowski
Obrońcy: Matty Cash, Bartosz Bereszyński, Patryk Peda, Tomasz Kędziora, Jakub Kiwior, Sebastian Walukiewicz, Mateusz Wieteska, Tymoteusz Puchacz
Pomocnicy: Patryk Dziczek, Przemysław Frankowski, Jakub Kamiński, Kamil Grosicki, Filip Marchwiński, Jakub Piotrowski, Sebastian Szymański, Piotr Zieliński, Bartosz Slisz, Damian Szymański, Paweł Wszołek
Napastnicy: Adam Buksa, Arkadiusz Milik, Karol Świderski
Ze sportu
ZAPASY
ZKS Slavia z dobrymi wynikami podczas Memoriału Jerzego Pionki w zapasach!