6 listopada 2022

W tym wydaniu:

-Kwesta 2022
-Dzieje się !
-Dawny Orzegów w kolorze(15)
-Zdjęcie z kalendarza
-Stary cmentarz orzegowski w nowej wersji
-Wystawa w galerii,,Czapla”
-Ze sportu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kwesta 2022 

Od rana do późnego popołudnia, w dniu 1 listopada na obydwu orzegowskich cmentarzach odbywała się zbiórka datków na rzecz ratowania naszej starej nekropolii. Obok członków Towarzystwa Miłośników Orzegowa tradycyjnie w kweście brali udział harcerze 77 Rudzkiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej -,,Twierdza” oraz młodzież z IV LO im.Hoovera  .

Jeszcze tego samego dnia wieczorem członkowie zarządu TMO wraz z innymi uczestnikami kwesty dokonali podsumowania tegorocznej zbiórki pieniężnej

Dzięki  hojności darczyńców zebraliśmy kwotę

8 454,70 zł oraz 2 euro

 

 

 

Cmentarz komunalny, Członkowie TMO podczas zmiany dyżurów.

 

Harcerze 77 Rudzkiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej -,,Twierdza”

Młodzież z IV LO im.Hoovera

Z dużym zainteresowaniem odwiedzających cmentarz  spotkała się ekspozycja ,,Rody Orzegowskie” Wystawa nie przypadkowo znalazła się w tym miejscu .Wielu orzegowian ze zdjęć umieszczonych na planszach,  spoczywa właśnie na tym cmentarzu.

 

 Dzieje się

 

Od kilkunastu lat trwa transformacja Orzegowa. Przyzwyczailiśmy się już  do widoku rusztowań , koparek  czy wykopów. Wieloletnie starania miasta  o poprawę warunków życia mieszkańców  naszej dzielnicy,  a również  jej zaniedbanego wcześniej wizerunku,  pokazują  jednak też, że mimo tego jak  wiele pozytywnego się tu już wydarzyło, jednocześnie wciąż widzimy jak  jeszcze  sporo jest  u nas do zrobienia.

Najważniejsze ,że  proces korzystnych dla naszej dzielnicy zmian się nie zatrzymuje.

 

 

 

 

 

 

Więcej na temat tego co ostatnio dzieje się w Orzegowie

wejdź tu

 

 

 

 

 

 

Stary cmentarz orzegowski w nowej wersji

 

Na Starej  orzegowskiej nekropolii  już wkrótce ,choć jeszcze w nieokreślonym bliżej czasie po kilkudziesięciu latach znów  dokonywane będą pochówki zmarłych.

 

Firma pogrzebowa ,,Hofman” na wydzielonych  obszarach cmentarza przygotowała  już większość zaplanowanych miejsc do pochówków.Jest to m.in kolumbarium ,  groby murowane  zasklepione ,a także miejsca dla grobów z urnami.
Zachowany zostanie jednocześnie zabytkowy, historyczny  charakter tej nekropolii, z wieloma  istniejącymi tu mogiłami.

 

Na starym cmentarzu orzegowskim po kilkudziesięciu latach znów odbywać się będą pochówki

Wśród nowych miejsc przygotowanych do pochówków wyróżniają się dwa szczególne. Choć tego rodzaju groby  znajdują się na wielu innych cmentarzach w kraju, to u nas  w Orzegowie są czymś nowym.

 

Grób Dzieci Utraconych 

To kolejny tego rodzaju grób w naszym mieście .Podobne znajdują się m.in  w Bykowinie ,Kłodnicy i w Goduli .Grób dziecka utraconego , to miejsce pochówku dzieci zmarłych wskutek poronienia .
Wg,informacji zasięgniętych z internetu ,aby móc zorganizować pogrzeb nienarodzonego dziecka konieczne są odpowiednie dokumenty. W tym celu rodzice muszą odebrać ze szpitala kartę zgonu dziecka po poronieniu. Pochować wtedy go mogą albo w grobie rodzinnym ,albo we wspólnym grobie dzieci utraconych.

 

 

 

Podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej 

W tym grobie składane będą prochy tych zmarłych ,których organizację pogrzebu zleci Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.Zgodnie z polską tradycją organizacją pogrzebu zajmuje się rodzina zmarłego .Jednak nie każdy ją ma, a czasem bliskiej rodziny zmarłego nie da się ustalić .Bywa ,że nie daje się też ustalić nawet tożsamości zmarłego

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

***

Dobry mecz i asysta Kamińskiego 

 

 

7 mecz z rzędu Jakub Kamiński rozegrał w barwach VFL Wolfsburg od pierwszej minuty .Po raz kolejny rozegrał bardzo dobry mecz ,popisując się m.in przepiękną asystą ,dzięki której jego zespół odniósł cenne zwycięstwo 3-0  na wyjeździe z zespołem Meinz.To drugie z rzędu zwycięstwo ,,wilków” i piąty kolejny mecz bez porażki.Zespół Kamiskiego gra coraz lepiej i powoli pnie się  jak na razie w środkowe rejony tabeli .

A, w czwartek …….Trener reprezentacji Czesław Michniewicz ogłosi oficjalnie skład reprezentacji , która wyjedzie na MŚ w piłce nożnej ,jakie już za 2 tygodnie odbędą się w Katarze .Z wiadomych względów ..trzymamy kciuki !

 

Piękna asysta Jakuba Kamińskiego przy golu na 3-0

 

***

Sezon łyżwiarski ,tuż ,tuż