Od kilkunastu lat trwa transformacja Orzegowa. Przyzwyczailiśmy się już  do widoku rusztowań , koparek  czy wykopów. Wieloletnie starania miasta  o poprawę warunków życia mieszkańców  naszej dzielnicy,  a również  jej zaniedbanego wcześniej wizerunku,  pokazują  jednak też, że mimo tego jak  wiele pozytywnego się tu już wydarzyło, jednocześnie wciąż widzimy jak  jeszcze  sporo jest  u nas do zrobienia.

Najważniejsze ,że  proces korzystnych dla naszej dzielnicy zmian się nie zatrzymuje.

 

 

 

Rusztowanie przy ulicy  Królowej Jadwigi

 

Układ połączonych ciągów kamienic ulic Warszawskiej ,Królowej Jadwigi ,Czapli i K.A.Hlonda,  stanowiący rzadko spotykany w innych dzielnicach naszego miasta  kwartał, wart jest szerszego wyeksponowania, tym bardziej ,że niesamowite choć również nie wykorzystane walory posiada także  wolna przestrzeń usytuowana wewnątrz tego kwartału.
Żeby wzbudzić tą ciekawą zabudową należyte zainteresowanie ,najpierw należałoby zadbać o wygląd znajdujących się tam budynków.

Pierwszym krokiem ku temu  jest naprawa elewacji kamienic  przy ulicach Warszawskiej i Królowej Jadwigi .

Teraz po naprawie i uzupełnieniu tynków  należy oczekiwać ,że elewacja zostanie odnowiona .Górna część elewacji wymagałaby pomalowania  , natomiast dolna , którą stanowi cegła powinna być chociaż gruntownie wyczyszczona najlepiej powszechnie do tego używanym karcherem.

 

W  budynkach Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej znajdujących się na terenie Orzegowa sukcesywnie dokonywana jest termoizolacja .Ul.Latki na osiedlu Powstańców Śląskich

 

Budynki przy ul.Podlas .

Kończą się również prace przy termoizolacji budynku przy ul.Orzegowskiej 62 .Wcześniej ocieplono dom przy ul.Gliwickiej 10

 

Gliwicka 10

 

Orzegowska 62

Ten odcinek drogi dojazdowej do os.Powstańców Śląskich nie był remontowany kilkadziesiąt lat.Kilka lat temu był już w tak fatalnym stanie ,że stał się bardzo niebezpieczny dla kierowców, którzy nie zawsze umiejętnie potrafili ominąć  występujące tam ogromne wyrwy w jezdni.Sprawa została mocno nagłośniona po tym jak mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i przy każdej dziurze na drodze postawili pachołki z napisem ,,dziury wstydu ” Na miejscu znalazła się wtedy telewizja i tym samym sprawa dziur w jezdni ,a właściwie urzędnicza niemoc w tej sprawie , wypłynęły daleko poza Orzegów.

Jak się okazało , ten fragment ulicy  nie należał, ani do miasta, ani do spółdzielni mieszkaniowej.Stwierdzono ostatecznie,że  do kopalni! Trudno  było jednak  ustalić, do której. Do kop.Karol , która prawdopodobnie była pierwszym właścicielem tej drogi , a która już nie istnieje ponad 50 lat ? czy to innej nieistniejącej ,,Szombierki”? a być może ostatecznie do Bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń , która i tak  prawdopodobnie nie miała pojęcia o tym ,że ten akurat końcowy fragment osiedlowej drogi może należeć do nich.

Ostatecznie z pomocą użytkowników tej drogi zdołano ją prowizorycznie naprawić ,co jednak nie rozwiązywało wciąż sprawy , bo droga ta wciąż była kiepskiej jakości.

 

W końcu   ten odcinek drogi przejęło Miasto .Z końcem października 2022 roku wreszcie położono asfalt.

 

Niedawno  na terenie  Burloch Areny zrealizowano  tzw,,mały projekt “Budżetu Obywatelskiego -rowerowy Pumptrack.Aktualnie  zaś ,wykonywany jest zwycięski ,,duży projekt”Budżetu Obywatelskiego przewidziany do realizacji  również na ten rok .
Przewidywane jest wybudowanie boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę o nawierzchni poliuretanowej oraz plac zabaw z czterema urządzeniami sprawnościowymi i wieżą linową .Dodatkowo inwestycja obejmuje zabudowę sprzętu sportowego stanowiącego wyposażenie boiska , piłkochwytów , ławek , koszy na śmieci .

Obiekt ten ma być gotowy na przełomie listopada i grudnia.

 

 

Ten widok ścian budynku przy ul.Tomanka jest już nieaktualny .Zgodnie z wcześniejszymi informacjami z przebiegu prac  na tej budowie, na większe  widoczne efekty postępu prac przy wznoszenia  tego budynku trzeba było poczekać do zakończenia pierwszej zazwyczaj bardzo czaso i pracochłonnej  fazy prac – wykonania fundamentów pod budynek.Te prace się zakończyły , więc  teraz należy już spodziewać ,że mury będą się pnąć do góry .

Na budowie pracują dwa żurawie ,a co najważniejsze  niemała ekipa budowlańców.W dwa dni po wykonaniu zdjęcia widoczne  na nim pomieszczenia zostały  już przykryte stropem.

 

Z wielkim rozmachem przeprowadzane są prace w obydwu orzegowskich parkach.W Parku Młodzieży  nie zobaczymy już skalniaka , okalającego do tej pory  nieckę wodną , gdzie jakiś czas przez kilka lat  funkcjonowała fontanna.
W miejscu tym  najprawdopodobniej  powstaną  jakieś formy ozdobnych  kompozycji zieleni .Zakres prac zarówno na orzegowskich plantach jak i w Parku Młodzieży jest bardzo duży  więc efekty prac zobaczymy dopiero wiosną.

 

 

Na części dawnego terenu koksowni  kończy się rozbudowa bazy autobusowej

 

*Przez ostatnie miesiące widok rozkopanych chodników był widokiem powszechnym.Na lata 2021-2023 w mieście planowane jest podłączenie do sieci ponad 70 budynków, przede wszystkim w dzielnicach Orzegów i Godula.

*Trwa adaptacja budynku po dawnej centrali telefonicznej (na styku ulic orzegowskiej i K.A.Hlonda ) z przeznaczeniem na przychodnię zdrowia.

*Na starym cmentarzu parafialnym przygotowane są miejsca do wznowienia pochówków.

*Trwa opracowywanie dokumentacji dotyczącej uruchomienia trasy kolejowej pociągów pasażerskich ,ze stacją w Orzegowie .

 

 

Nigdy nie jest tak  dobrze żeby nie mogło być lepiej.