16 lutego 2025

W tym wydaniu:

-Ferie zimowe
-Historia Burlocha -18
-Leksykon Orzegowski
The voice senior
-Dawny Orzegów na fotografii
-Z dawnej prasy
– OGTK  na TVP3

 

 

Ferie zimowe

 

 

 

 

Ferie to  czas, kiedy warto wybrać się na lodowisko, aby aktywnie spędzić czas wolny od zajęć lekcyjnych. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej oferuje bezpłatne lekcje jazdy na łyżwach na Burloch Arenie. Pierwsze zajęcia już we wtorek (18.02) i czwartek (20.02) o godz. 9.35. Z kolei w drugim tygodniu ferii bezpłatne zajęcia odbędą się także we wtorek (25.02) i czwartek (27.02) o godz. 9.35.(MOSiR)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historia Burlocha 18

 

Lodowisko w nowej odsłonie 

 

Orzegowskie lodowisko ma za sobą już ponad 60 lat. W tym czasie obiekt ten przechodził wiele przeobrażeń. Wcześniej opisując historię Burlocha  temat związany z lodowiskiem był prezentowany z okresu początku jego utworzenia do  roku 2006, kiedy to  obiekt doczekał się  systemu sztucznego  zamrażania  tafli lodowiska .

Już wtedy nasze lodowisko osiągnęło przyzwoite standardy, a co najważniejsze znacznie wydłużył się sezon łyżwiarski

 

Całość czytaj tu 

 

 

 

Leksykon Orzegowski 

 

Dotarliśmy do końca alfabetu .Można od początku w podobny sposób ukazywać od trochę innej strony wszystkie pozostałe hasła.

Leksykon Orzegowski to pozycja, która stwarza nieograniczone możliwości  ciągłego  rozwoju. Projekt, który ewoluuje,  do którego  wciąż można dodawać  następne hasła, poszerzać treść tych istniejących, aktualizować je i wzbogacać   o inne zdjęcia.
Do haseł można zaglądać na pasku górnym w pozycji Leksykon Orzegowski , gdzie po  pionowym rozwinięciu  poszczególnych liter alfabetu , można dotrzeć do interesujących nas tematów klikając w literę początkową  danego hasła.

Ta pozycja już nierozerwalnie będzie z orzegowskim portalem związana, a niezależnie od tego, że na stałe  pozostanie  tu do wglądu , będzie się pokazywać co jakiś czas  w tych cotygodniowych blokach informacyjnych. Na jakiś czas ustąpi miejsca innej cyklicznej  publikacji.

 

 

 

Od przyszłego tygodnia w związku z 720 leciem Orzegowa ukazywać się będą materiały, które przypomną nam o najważniejszych wydarzeniach jakie miały miejsce w ciągu tego okresu. W większości  zaprezentowane tam wpisy  pochodzić będą z niezwykle cennego opracowania wydanego 31 10 2011 roku , autorstwa Aleksandra Leszczyny związanego przed laty z  Krainą Rudzką Związku Górnośląskiego , które jest niepełnym kalendarzem historii Rudy ,Orzegowa ,Chebzia i Goduli na tle Ziemi Bytomskiej,Śląska i Europy.
Z niezwykle obszernego kalendarium zostały zaczerpnięte   niemal wyłącznie i to w okrojonej nieco formie informacje dotyczące Orzegowa, do których za każdym razem dołączonych zostanie kilka słów uzupełnienia .

 

 

 

 

 

 

 

 

The voice senior

W ubiegłym roku trzymaliśmy kciuki za występy Piotra Herdziny w V edycji programu The Voice senior i jak pamiętamy całkiem nieźle mu poszło. Jest szansa ,że zobaczymy i usłyszymy go  u nas w Orzegowie tuż po wakacjach.
W dwóch poprzednich odcinkach tegorocznej edycji tego programu mieliśmy okazję usłyszeć Mariana Riana. Z pewnością niewielu skojarzyło go z imienia i nazwiska, ale kiedy wyszedł na scenę w swym charakterystycznym płaszczu i kapeluszu , niektórym z orzegowian musiała przez głowę przejść myśl ,że gdzieś już kogoś takiego skądś dobrze kojarzą .

senior -marian

W 2018 roku Marian Rian wraz ze swoimi kolegami z zespołu , wśród których (na zdjęciu w tle grający na perkusji) był również mieszkających od lat w Niemczech orzegowianin z krwi  kości Marian Łogiewa  -Manix podczas festynu z okazji otwarcia orzegowskiego rynku.

 

 

 

 

W chwili gdy ukazuje się to wydanie ,,Od niedzieli do niedzieli” trwa finał The Voice Senior , do którego awansowało po dwóch uczestników z każdej drużyny.
Do wielkiego finału „The Voice Senior” awansowało po dwóch uczestników z każdej drużyny. Wśród głównych kandydatów do zwycięstwa muzycznego show dla seniorów wyróżnia się Wojciecha Bardowskiego z drużyny Roberta Janowskiego oraz Mariana Riana z ekipy Tatiany Okupnik.
Trzymamy kciuki za Mariana .!

 

 

Dawny Orzegów na fotografii

Orzegów 1962 rok

Jeszcze do niedawna zdjęcia z tego miejsca były prezentowane tu w kontekście kąpieliska ,otaczających go terenów rekreacyjnych i stawu kajakowego , z którego w przypadku tego zdjęcia w  tym czasie akurat wypompowano wodę w związku z budową basenu.
Prezentowane zdjęcie odnosi się do rozpoczętej inwestycji .To dokładnie w tym miejscu gdzie widzimy zagłębienie staną już wkrótce bloki mieszkalne.
Dla niezorientowanych.Za wgłębieniem , cały widoczny wypłaszczony teren to miejsce gdzie obecnie stoi szkoła podstawowa nr 6.Pomiędzy dwoma budynkami (tymi ciemniejszymi na środku zdjęcia) znajduje się ulica Stroma , która schodzi stąd do ulicy Bytomskiej. Z lewej strony ledwo widoczne wieże naszego kościoła .

 

 

 

 

Z dawnej prasy 

To nawiązanie do poprzedniego materiału , w którym wspomniano ,że w mocno odległych czasach wcale tu u nas  nie było bezpiecznie i spokojnie, a przekrój  różnego rodzaju wykroczeń i przestępstw  był niezwykle urozmaicony. Napad na młodych co kołocz weselny nosili , czy urwanie  komuś pół wąsa… miało rozmach i fantazję  kiedyś to draństwo.

 

 

 

 

 

 

 

OGTK w TVP3 Katowice

Formuła programu TVP Katowice ,,A kto nam zabroni” polega na tym, że  przedstawiana jest w formie reportażu działalność dwóch grup seniorów na co dzień  biorących udział w różnych rodzajach  aktywności, najczęściej skupionych wokół pasji związanych z kulturą i sztuką . Po prezentacji obu zespołów zasiadający w studio  zwycięscy uczestnicy poprzedniego wydania programu poprzez indywidualne głosowanie wyłaniają większością głosów  zespół ,który bardziej przypadł  im do gustu.   W roli jurorów tym razem wystąpili członkowie Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury,,Czapla”, którzy niedawno  udanie zaprezentowali się w tym programie.

 

 

Tu zobacz program