Lodowisko w nowej odsłonie

Orzegowskie lodowisko ma za sobą już ponad 60 lat. W tym czasie obiekt ten przechodził wiele przeobrażeń. Wcześniej  w jednym  z poprzednich materiałów opisujących historię Burlocha  wspominany  był okres, od  1964 roku , momentu kiedy  lodowisko powstawało   do  roku 2006, kiedy to w końcu doczekało się  systemu sztucznego  zamrażania  tafli lodowej.

Już wtedy nasze lodowisko osiągnęło przyzwoite standardy, a co najważniejsze znacznie wydłużył się sezon łyżwiarski, co było o tyle istotne, że kolejne zimy już w niczym nie przypominały tych mroźnych z przeszłości , kiedy to naturalnie zmrożona tafla lodu nie była narażona przez cały niemal sezon na dodatnie temperatury.

Wraz z tym jak w 2014 roku  do użytku oddano stadion Burloch -Arena, w kolejce czekały inne zaplanowane  wcześniej  w tym miejscu inwestycje. Jedną z tych najbardziej oczekiwanych było przekształcenie funkcjonującego już  wcześniej przez 50 lat lodowiska, w pełni nowoczesny, zadaszony obiekt, z funkcjonalnym zapleczem wyposażonym w szatnie , wypożyczalnię sprzętu oraz sanitariaty.

Mocno pozytywne nastawienie do tej inwestycji zmącił nieco moment gdy przyszło się pożegnać ze związanym z tym miejscem  przez ponad 50 lat drewnianym barakiem, miejscem o  bogatej przeszłości.
W 1964 roku został tu przetransportowany z ul. Bobreckiej gdzie wcześniej pełnił funkcje m.in. Szkoły Górniczej, następnie magazynu OZR, harcówki i modelarni.
W nowym miejscu  przylgnęła do niego nazwa ,,Buda” Jego użytkowanie było związane głównie z lodowiskiem.Urządzono tu szatnie , wypożyczalnię łyżew i klubo kawiarenkę. Przewinęło się przez niego kilka pokoleń orzegowian.

 

Żal było patrzeć kiedy tak dobrze wspominana przez wielu buda , ze swoją kilkudziesięcioletnią historią  została zrównana z ziemią .

 

Powstaje konstrukcja pod dach nowego obiektu.

Równolegle, obok powstaje funkcjonalne zaplecze, wyposażone, w szatnie, sanitariaty ,salę odpraw oraz  wypożyczalnię sprzętu sportowego

Dach  stwarza możliwości niezależnie od warunków pogodowych , do wykorzystania obiektu przez cały rok . Zimą jako lodowisko, w pozostałe miesiące jako korty tenisowe. Często  też zostaje wykorzystany do wielu innych wydarzeń.

 

 

Być może  należałoby temu obiektowi przypisać jakąś swoją choćby nawet obiegową nazwę. Powiedzieć komuś w środku lata ,że wybiera się pograć w tenisa na lodowisko, brzmi trochę dziwnie .

 

 

Widok od strony boiska.  Sala odpraw. Jedno z pomieszczeń, stanowiących zaplecze tutejszych obiektów sportowych.

 

 

 Szatnia.

 

 

Przekazanie do użytku zmodernizowanego na taką skalę lodowiska zasługiwało , by jego otwarcie odbyło się  spektakularnie z rozmachem i odpowiednią promocją  nowego obiektu.

Tego dnia na  mieszkańców czekało wiele atrakcji ,  przygotowanych  na okoliczność otwarcia zadaszonego lodowiska

 

 

 

 

 

 

 

28 listopad 2015 rok. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonują : Prezydent Miasta Grażyna Dziedzic, polski hokeista wszechczasów Mariusz Czerkawski oraz Przemysław Domański – olimpijczyk, czołowy przedstawiciel łyżwiarstwa figurowego .

Pokazy jazdy figurowej na lodzie, popisy  łyżwiarzy Freestyle Skate, czy pokazowe mecze hokejowe z zainteresowaniem były obserwowane przez sporą grupę widzów, którzy też przybyli w to miejsce, by po części oficjalnej rozkoszować się jazdą na tafli przekazanego do użytku lodowiska .

Pokaz hokeja w wykonaniu klubu sportowego Polonia Bytom.

Lodowisko w Orzegowie cieszy się wśród amatorów łyżwiarstwa niezmiernym powodzeniem .

Tu swoje pierwsze kroki łyżwiarskie stawiają już nawet 3  latkowie

 

 

 

Ponieważ jest to jedyne lodowisko w mieście, frekwencja zawsze tu dopisuje.

Poza sezonem zimowym w pozostałe miesiące ,do dyspozycji miłośników tenisa są  3 korty.

Dach nad głową , to w razie niepogody  gwarancja przeprowadzenia każdej imprezy plenerowej. Kilkakrotnie miejsce to sprawdziło się podczas organizacji festynów

 

2014 rok – boisko do rugby ,tor rolkarski . 2015 – Zadaszone lodowisko . Potem … kolejne sukcesywnie przekazywane do użytku elementy infrastruktury stadionowej .

 

……………………………………………………………………………

Jerzy Porada

* Materiały, które są wykorzystane do opracowania historii Burlocha, z różnych względów mogą być niepełne, nieścisłe lub niezgodne z  niektórymi faktami. Nie wszystkie informacje tu zawarte można  zweryfikować. Nie zawsze źródła, z których pochodzą, są gwarancją, że  ich przekaz jest  w stu procentach wiarygodny.
W tym miejscu  zachęcam wszystkich  do kontaktu ze mną  w przypadku, gdy ktoś będzie  w stanie uzupełnić niektóre  opisywane wątki o swoje uwagi oparte na wiedzy  własnej lub zaczerpniętej z pewnych źródeł. 
Publikacje w internecie mają tę zaletę, że można na bieżąco je prostować i uzupełniać o nowe pozyskiwane informacje.
* Większość prezentowanych tu zdjęć jest własnością Towarzystwa Miłośników Orzegowa