26 maja 2024 roku

W ty wydaniu:
-Dzień Matki
-OOO-Wysokie loty ,,bocianów”
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Blisko coraz bliżej
-Fotozagadka z przymrużeniem oka – ostatni
-Dawny Orzegów na fotografii
– Ze sportu

 

 

Dzień matki

Nawet gdy nie mamy już mamy,  to mamy ją na zawsze w sercu

.

 

 

Dzień Matki przypada akurat w tę  niedzielę, nie  wypadałoby więc  na tym portalu   tego nie zaakcentować. Mogły być zwykłe życzenia, jakaś laurka. Kiedy jednak tylko zacząłem rozmyślać w jakiej formie należałoby wspomnieć o tym święcie, w myślach  pojawiła się moja mama, której już nie ma wśród nas  5 lat.  Zawsze, wtedy  gdy ją wspominam, utwierdzam się w tym ,że mama jest wyjątkową   wartością.
Dowodem na to ,są niezliczone sentencje, które to w piękny sposób potwierdzają.
W zamyśle miałem  wstawić tu jakąś jedną z nich, tę najpiękniejszą. Kiedy zacząłem je czytać ,uznałem ,że wszystkie są przepełnione ciepłem i miłością  a przede wszystkim niezwykle trafnie ujmują wszystko to, co możemy o naszych matkach powiedzieć.
Trochę tego dużo ,ale zachęcam do przeczytania wszystkich ,bo naprawdę wypływa  z nich wyłącznie szczera prawda.

 

Dom to wcale nie są ściany i sufity i podłogi, ale ręce naszej mamy.
– Anna Kamieńska

Jest na świecie taka miłość, która jest bezinteresowna i najprawdziwsza ze wszystkich – to miłość matki do dziecka. Choćby nie wiem co się stało, choćby nie wiem jak bardzo własne dziecko cię zawiodło, zraniło, to i tak będziesz je kochać ze wszystkich sił. Ta miłość jest jedną z najpiękniejszych miłości.
– Gabriela Gargaś

Macierzyństwo to odkrywanie siebie na nowo i rozsmakowywanie się w miłości.
– Agata Przybyłek

Nikt nie kocha cię tak jak twoja mama. Jest twoją najlepszą przyjaciółką, najuczciwszym krytykiem i największym fanem w jednym.
– Kelly Roper

Matka ma ciężką pracę, ale to bardzo wdzięczne zajęcie. Poświęcamy się, żeby dać nowe życie, a potem musimy nauczyć swoje dzieci samodzielnego lotu. Prawdziwa matczyna miłość pozwala im wyfrunąć z gniazda.
Mario Escobar

Matka byłaby zdolna wymyślić szczęście, aby je dać swoim dzieciom.

Madeleine Delbrel

 

Wszystko, czego się nauczyłem, a co warto wiedzieć, nauczyłem się od mojej matki.
– Kelly Roper

Przede wszystkim nie zapominajmy, że dzieci nie potrzebują matki idealnej – wystarczy im matka „dość dobra”, czyli taka, która przeżywa nieraz bardzo skomplikowane uczucia, wahania i niepewność, ale przy tym cierpliwie, krok po kroku, uczy się samej siebie i swojego dziecka.
– Zofia Milska-Wrzosińska

 

Macierzyństwo to taki zawód, w którym nie można pracować na zmiany.
Jodi Picoult

Można mieć czterdzieści lat, własne życie, dzieci i poglądy, a ciepłe kakao przygotowane dłonią kochającej mamy, zawsze ma kojącą moc. I jest wciąż potrzebne.
– Krystyna Mirek

 

Matka to jedyna osoba na świecie, która Cię pokochała, zanim jeszcze Cię poznała.
Johann Heinrich Pestalozzi

Bóg nie może być wszędzie, dlatego stworzył matkę.
Matthew Arnold

 

Ludzie to zawsze dzieci swoich matek. Bez matki nie ma poety, nie ma bohatera.
– Maksym Gorki

Matki głęboko wierzą w to, co mówią swoim dzieciom. Bo słowa te wypływają z serca, które na zawsze powiązane będzie wspólnym tchnieniem z sercem dziecka.
– Katarzyna Enerlich

;Matka to czasownik. To coś, co robisz, nie tylko ktoś, kim jesteś
– Cheryl Lacey Donovan

 

Matka, jak Pan Bóg, może kochać wszystkie swe dzieci, każde z osobna i każde najwięcej.
– Zofia Kossak-Szczucka

Skąd się wziąłem? Gdzie mnie znalazłaś?, pyta dziecko matkę. A ona płacze i śmieje się, i przyciskając je do piersi, odpowiada: Byłeś pragnieniem w moim sercu.
Jaume Sanllorente

Mama to miękkie ręce, Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce. Mama to samo dobro i sama przyjemność, coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie, dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie.
Melchior Wańkowicz

Jest na świecie piękna istota, u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami – matka.
– Mikołaj Ostrowski

Dobra matka jest więcej warta niż stu nauczycieli.
– George Herbert

Nawet najbardziej zatwardziały przeciwnik bliskości, wróg związków i pogromca wszelkich zobowiązań poległby przy domowym kompocie z porzeczek, przypominającym błogie chwile z dzieciństwa, a przede wszystkim uśmiech mamy, gdy stawiała (…) szklankę pełną serca.
– Beata Majewska

 

Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi, nie da nam tego, co słowo i spojrzenie matki.
– Wilhelm Raabe

Matka jest potrzebna nie po to, by usuwać dziecku głazy spod nóg, lecz po to, by wyposażyć je w wygodne buty i przekonać, że jeśli się postara, zdoła pokonać nawet najtrudniejszy szlak.
Katarzyna Kielecka

Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska.
Józef Ignacy Kraszewski

Bycie matką oznacza, że twoje serce nie jest już twoje. Wędruje tam, gdzie znajdują się twoje dzieci.
George Bernard Shaw

Kobieta, która raz nauczy się być matką, nigdy tego nie zapomina.
Lucy Maud Montgomery

To jednak jest cudne, że mama przytuli i troski znikają.
Monika Szwaja

Matka nie musi wszystkiego rozumieć – wystarczy, żeby kochała i ochraniała. No i była dumna.
– Paulo Coelho

Bo choćby nawet cały świat rzucał w ciebie kamieniami, to jeżeli mama stoi po twojej stronie, nic ci się nie stanie.
– Jojo Moyes

Kto raz został matką, będzie nią już zawsze.
– Kristin Hannah

Każdą inną ludzką miłość trzeba zdobywać, trzeba na nią zasługiwać pokonując stojące na jej drodze przeszkody, tylko miłość matki ma się bez zdobywania i bez zasług.
– Herman Auerbach

Rodzi nie tylko matka dziecko, lecz także dziecko matkę.
– Gertrud von le Fort

Matka – to najpiękniejsze słowo w językach świata. Matka – to słowo, które oznacza miłość, miłość prawdziwą, która nie zdradza, to słowo, które oznacza wierność, które oznacza wielką ofiarę, nawet do śmierci, dla dobra dziecka.
– abp Stanisław Wielgus

Nic lepiej od dziecka nie wypełnia kobiecych ramion.
– Kristin Hannah

 

 

 

OOO

 

Wysokie loty ,,bocianów”

 

W historii orzegowskiej piłki nożnej należne miejsce powinno się znaleźć nieco pomijanemu i w pewnym sensie zapomnianemu klubowi o nieco oryginalnej dwuczłonowej nazwie Karczma Bocian 27 Orzegów. Sama nazwa nawiązuje do najbardziej zasłużonego dla naszej dzielnicy KS 27 Orzegów. Karczma Bocian to lokal należący w tamtym czasie do Romana Jarzombka, założyciela ,prezesa ,kierownika drużyny i piłkarza w jednym.

Zespół Karczma Bocian 27 Orzegów z powodzeniem występował przez kilka lat w miejskiej halowej lidze piłki nożnej.

Dziś to prawie niemożliwe. Kiedyś czym dalej wstecz, mimo, że boiska jakie były dostępne  dla chętnych do grania w piłkę pozostawiały wiele do życzenia, to właśnie na tych klepiskach o nierównej nawierzchni, czy w najlepszym wypadku boisku żwirowym czy asfaltowym  rozwijali swe umiejętności  nieraz obdarzeni ogromnym talentem ci, co potrafili spędzić na boisku codziennie wiele godzin.

 

 

całość czytaj tu 

 

 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski -pytania 

 

Z

Zamorski – Wojciech Zamorski dziennikarz radiowy i telewizyjny .W jego bogatym dorobku zawodowym znajduje się m.in udział w roli prezentera podczas jednego ze znanych krajowych  festiwali muzycznych. Jaki to był festiwal?

Zagłoba – Przy jakiej ulicy znajdował się w latach 60-90 bar ,,Zagłoba”

Zanda – Od czego pochodzi nazwa ,,Zanda” -terenu gdzie obecnie znajduje się m.in. szk.podst.nr 6?

Zielińskiego – Jak brzmi imię tego patrona jednej z ulic na os.Powstańców Śląskich

Zimniowski  – Jaką dyscyplinę sportową w KS27 Orzegów uprawiał  Józef Zimniowski

 

Tu znajdziesz odpowiedzi 

 

 

 

 

 

 

Blisko,coraz bliżej 

Jak widać na załączonym obrazku budynek przy ulicy Tomanka w pełnej niemal już okazałości, gotowy jest na przyjęcie lokatorów, na których czekają 44 mieszkania. Planowane przekazanie budynku do użytku ma nastąpić już w czerwcu.

 

 

Fotozagadka z przymrużeniem oka  – ostatni

To ostatni  fotomontaż, z tych  jakie ukazywały się tu przez 33 tygodnie. Dawka na tyle spora, że musiał kiedyś przyjść ten czas, że tak jak wszystkie seriale i ten oparty na prezentacji  bohaterów filmowych w zupełnie tym razem innej,orzegowskiej scenerii,   kiedyś się musiał zakończyć.
Mam nadzieję ,że trochę uśmiechu na twarze dało się dzięki tym obrazkom wprowadzić. Sam się nieźle bawiłem tworząc te fotomontaże.Przy okazji fajnie było powspominać te wszystkie filmy w większości z odległych już czasów.  Nie ma kina w Orzegowie , no to choć na chwilę Orzegów był w kinie.

 

Z Obelixem  Gryfy by wygrywały wszystkie mecze, byłoby to jednak dla nich zbyt demotywacyjne , czy wtedy Rugby miało by dla nich sens?

 

Nie znam tego filmu ,może choć ktoś kojarzy odtwórcę  głównej roli

 

Dawny Orzegów na fotografii

Zdjęcie z pierwszej połowy lat 60. może nie najlepszej jakości, ale za to  nigdy wcześniej nie prezentowane. Ciekawe o tyle, że widzimy fragment boiska na Zandzie , a takich ujęć raczej zbyt wiele się nie zachowało. Trochę to dziwne, bo akurat miejsce to, gdzie stoi obecnie szkoła podstawowa nr 6 w tamtym czasie było wdzięcznym obiektem dla fotografów. Raczej jednak fotografowano  tu inne atrakcyjne miejsca, bo znajdujący się tam na dużym obszarze Plac Gier i Wypoczynku w takie obfitował, a do tego tuż obok roztaczał się piękny widok na kąpielisko i staw kajakowy.

Na boisku za to rozgrywały się  meczyska z gatunku ,,wasz plac na nasz plac”. Niejeden też pamięta pojedynki  Wietnamczyków na tym boisku .W latach 60. w okresie wojny wietnamsko-amerykańskiej przez kila lat mieszkali w ,,Szlafhausie”przy ul.bytomskiej .Nie mieli tu daleko.Każdy kto widział ich w akcji chcąc nie chcąc musiał się uśmiechnąć.

Nazywano ich ,,bracikami” bo byli do siebie wszyscy łudząco podobni .O niskim wzroście i wszyscy z czarnymi bujnymi czuprynami .Jak oni się poznawali na boisku ? Sama gra też różniła się od  naszej. O ile u nas obowiązywało jakieś ustawienie na pozycjach u nich  cała strategia gry opierała się na założeniu , gdzie piłka tam  wszyscy ,jedno wielkie przemieszczające się po boisku skupisko uganiających za nią piłkarzy obydwu drużyn .A,że latem na  piaszczystej nawierzchni boiska łatwo tworzyły się tumany kurzu, to  unosił się on nad głowami tej całej  sympatycznej skądinąd gromady niczym trąba powietrzna.

Była też bieżnia ,niby dookoła boiska ale za to z łukami  pod kątem niemal 90 stopni.
Kto jeszcze dziś używa nazwy tego miejsca ,,Zanda” ?

 

 

 

 

 

 

 

 

19 maj

XVIII Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy o Puchar Mazowsza w zapasach w stylu wolnym dobiegł końca. Teresin ugościł na swoich matach zawodników z całej Polski, ale nie brakowało zagranicznych ekip z Ukrainy , Litwy , Słowacji , Niemiec oraz z Włoch . Wracamy z dużym doświadczeniem oraz jednym brązowym medalem 🥉 wywalczonym przez Marcela Kotyrbe  w kategorii wagowej do 48 kg.
Gratulujemy wszystkim walczącym i dziękujemy za pokazanie ducha walki. Trzymamy kciuki za kolejne starty
***
W dniach 17-19.05.2024 w Karlinie, odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Juniorów w zapasach w stylu wolnym oraz Turniej Nadziei Olimpijskich Krajów Wyszehradzkich w zapasach kobiet.
✅️Fenomenalnie spisała się Patrycja Cuber, która zdobyła 🥇złoty medal, pieczętując tym sym przynależność do ścisłej czołówki Europy.
✅️Walczący w kategorii wagowej do 74kg.- Kuba Lekston, również pokazał się bardzo dobrej strony i zdobył medal brązowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Dziecka