Wysokie loty ,,bocianów”.

 

Dziś to prawie niemożliwe. Kiedyś czym dalej wstecz, mimo, że boiska jakie były dostępne  do gry w piłkę pozostawiały wiele do życzenia, to właśnie na tych klepiskach o nierównej nawierzchni, czy w najlepszym wypadku boisku żwirowym czy asfaltowym  rozwijali swe umiejętności  nieraz obdarzeni ogromnym talentem ci, którzy  potrafili spędzić na boisku codziennie wiele godzin.W piłkę grano wszędzie i kto mógł. Tylko nieliczni trafiali do klubów. Innych cieszyła gra między ,,placami” Fusbal to był sposób na życie. Wygrać ,,weta” to było coś, szczególnie jak grano o pieniądze.Z takich  podwórkowych środowisk wyrastali nieraz piłkarze na naprawdę wysokim poziomie, świetnie wyszkoleni technicznie ,sprawni fizycznie, jednym słowem  wielu z nich  było gotowych na wielkie granie.

Niejeden  próbował swych  sił w klubach, ale też to się wiązało z regularnymi treningami, pewnymi narzuconymi obowiązkami,dyscypliną ,a  trudno to było pogodzić przy tym wszystkim z pracą czy nauką..

To tu  w nieistniejącej już wiele lat karczmie pod Bocianem powstał pomysł na utworzenie amatorskiej sekcji piłki halowej.

 

 

 

  W historii orzegowskiej piłki nożnej należne miejsce powinno się znaleźć nieco pomijanemu i w pewnym sensie zapomnianemu klubowi o nieco oryginalnej dwuczłonowej nazwie Karczma Bocian 27 Orzegów. Sama nazwa nawiązuje do najbardziej zasłużonego dla naszej dzielnicy KS 27 Orzegów. Karczma Bocian to lokal należący w tamtym czasie do Romana Jarzombka- założyciela,prezesa ,kierownika drużyny i piłkarza w jednym.

Zespół Karczma Bocian 27 Orzegów z powodzeniem występował przez kilka lat w miejskiej halowej lidze piłki nożnej. Powstała w 1995 roku drużyna, w krótkim czasie osiągnęła spore sukcesy. Jako pierwszy zespół z naszego miasta dotarł do finału Mistrzostw Polski piłki halowej.W gronie 16 zespołów zajęli bardzo dobre 4 miejsce.

 

 

 

 

 

 

Najważniejsze osiągnięcia:

-Zdobycie Pucharu Ligi w Rudzie Śląskiej w 2000 roku
– Mistrzowski tytuł w halowej piłce nożnej w Bytomiu w sezonie 1998/99
-I miejsce w turnieju z okazji 80-lecia Szombierek Bytom
-I miejsce w turnieju o puchar Prezydenta Piekar Śląskich 1996 rok
-II miejsce w turnieju o puchar Prezydenta Piekar Śląskich 1997 rok
-II miejsce w lidze ,,piątek” na boiskach otwartych w Chorzowie 1996 rok
-II miejsce na spartakiadzie Mosir w Chorzowie w 1996 roku
-I miejsce w turnieju halowym organizowanym przez Pogoń Zabrze

-Mistrzowski tytuł Halowej Ligi Piłki Nożnej w Rudzie Śląskiej 1996 rok
-I miejsce w Turnieju Kupców Rudzkich 1997 rokI miejsce w Turnieju o puchar lata 1998 i 1999rok

Sensacyjny zwycięzca turnieju w Niemczech 

-Największym sukcesem drużyny był udział w międzynarodowym Turnieju w Niemczech Novartis Cup w styczniu 2001 roku.W turnieju brały udział drużyny z Niemiec i Szwajcarii. Turniej zakończył się sensacyjnym zwycięstwem zespołu z Orzegowa. Zespół otrzymał Puchar przechodni, pewną nagrodę finansową  oraz  zaproszenie do ponownego udziału w następnym roku.

 

 

Biorąca udział   Novartis Cup 2001 ,polska drużyna ” Karczma Bocian 27 Orzegow”     zdobyła puchar challenge w finale przeciwko juniorom FC Basel pokonując ich  3 : 2.

W tamtejszej lokalnej prasie tak o klasie polskich piłkarzy wypowiadał się jeden z organizatorów turnieju .

To, co nam dzisiaj zaoferowano pod względem klasy piłkarskiej, po prostu zapierało dech w piersiach”, zachwycił się Wilfried Heerdegen

 

maj 2024
opracował : Jerzy Porada