5 maja 2024 r

W tym wydaniu:
-Świętowanie
-OOO-Czyny społeczne
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 31
-Dawny Orzegów na fotografii
-Przemysłowy Śląsk
-Nie klapło?
-Ze sportu

 

 

 

Świętowanie

Tegoroczny świąteczny, wyjątkowo długi weekend, przy wymarzonej do tego  pogodzie dobiega końca. Czas ten  stał bardziej   pod znakiem  różnych form  przyjemnie spędzanego czasu, niż jakiejś szczególnej celebracji tych świąt, choć też  jedno nie wyklucza drugiego.

Tak jak tu na stronie   odświętnie i biało-czerwono, z roku na rok na ulicach już  nie jest. Święto Pracy jakie pamiętamy sprzed kilkudziesięciu lat niemal całkowicie się zdewaluowało, przynajmniej charakter obchodów tego święta. Kiedyś  jednoznacznie  nam się ono  kojarzyło z pochodem pierwszomajowym. Teraz  z grillem, wypadem za miasto, odwiedzinami bliskich, spędzaniem  czasu z rodziną. Też nie bierzemy go już pod uwagę tak jak kiedyś, jako jeden tylko dzień wolny od pracy.

Od lat  pewną niepisaną tradycją staje się planowanie dłuższego niż by to wynikało z tych dwóch zaznaczonych na czerwono w kalendarzu dni świątecznych przypadających na 1 i  3 maja, czasu wolnego od pracy. W tym roku okoliczność nadarzyła się  wyjątkowo sprzyjająca. Przy  3 zaledwie dniach urlopu razem ze świętami ,sobotami i niedzielami można było wygospodarować  aż 9 dni wolnych od pracy.

Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową, więc choć nie jest już  tak wszechobecna jak dawniej , to niech powiewa gdzie może , nie zabrakło jej  też   dziś na orzegowskim portalu.

 

 

 

 

 

 

autor wizualizacji: Bogusław Poważa 

 

 

 

 

 

Czyny społeczne 

 

Masowe czyny społeczne w Orzegowie, miały miejsce głównie w dekadzie lat 60 i wbrew temu  co często się o nich mówi,  na pewno nie były pracami zbytecznymi. To w tym czasie Orzegów zmienił diametralnie swe oblicze. Ogromne obszary  nieużytków, hałd i dawnych wyrobisk piasku zamieniono na tereny o charakterze sportowo-rekreacyjnym i kulturalnym. Diametralnie swój wygląd zmieniły wtedy też otoczenia budynków, które rękoma mieszkańców przeobrażono w  parki i place zabaw.

 

 

całość czytaj tu 

 

 Lata 60.Czyn społeczny mieszkańców ul.Warszawskiej

 

 

Leksykon Orzegowski –  pytania

U

Pytania do haseł rozpoczynających się literką ,,U”

UKS ,,Grot” –  W jakiej dyscyplinie sportowej specjalizuje się  Uczniowski Klub Sportowy ,,Grot”

UKS  Szkółka Piłkarska Ruda Śląska – na którym obiekcie odbywają się zajęcia UKS-u

Ulice– Ile ulic znajduje się w Orzegowie ?

Urbisz-Do jakiego klubu I ligowego trafił Henryk Urbisz ,piłkarz KS 27 Orzegów

Urząd Gminy– W którym roku powstał ratusz -siedziba Urzędu Gminy Orzegów

 

 

 Tu znajdziesz odpowiedzi

 

 

 

Fotozagadka z przymrużeniem oka 31

Fotozagadka z ubiegłego tygodnia

 

 

To kultowa  scenka z  filmu ,,Rejs” Pamiętna  rozmowa dwóch  wybitnych aktorów komediowych -naturszczyków, Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza.Ten drugi w filmie jako inż. Mamoń pastwi się nad poziomem polskiego kina ,zachwalając jednocześnie filmy zagraniczne.

 

 

Fotozagadka z przymrużeniem oka 31

Z jakiego filmu kojarzymy tę parę?

 

Fotomontaże wyłącznie na użytek www.orzegow.pl

 

 

Dawny Orzegów na fotografii

Jak widać wpajanie dzieciom wartości patriotycznych miało miejsce już w dalekiej przeszłości . To zdjęcie z przedszkola sióstr Elżbietanek znajdującego się przy ul.Młodego Górnika.
Wkrótce to przedszkole obchodzić będzie swój jubileusz 25 lecia. Może zastanawiać kogoś ,dlaczego w tym roku przypada ten właśnie jubileusz,  skoro pamiętamy przedszkole w tym miejscu już od dawien dawna.
Sam klasztor stoi w tym miejscu już od 1896 roku i od samego początku siostry Elżbietanki obok wielu innych funkcji , które wykonywały zajmowały się też opieką nad dziećmi.

Z początkiem II Wojny Światowej siostrom nakazano opuścić klasztor. Powróciły do niego na początku 1945 roku , jednakże już w styczniu 1946 roku budynek przejęło Rudzkie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego.W 1948 r.  Siostry ponownie zostały zmuszone do opuszczenia klasztoru podając im jako powód bezprawne zajmowanie budynku.

W wyniku skutecznych prób dochodzenia swoich praw siostrom udało się wynegocjować udostępnienie im części budynku na piętrze , jednakże zostały odsunięte od prowadzenia przedszkola. W tym czasie pracowały przy parafii i opiekowały się chorymi. Przedszkole podlegało kop.Karol , a po jej likwidacji na jakiś czas kop.Szombierki , po czym przejęło je Miasto i od tamtej pory funkcjonowało jako Miejskie Przedszkole nr10.

Ostatecznie siostrom udało się w 1998 roku odzyskać przedszkole .W tamtym czasie w budynku przeprowadzono generalny remont.Tym samym po tych wszystkich perturbacjach własnościowych, siostry już na stałe przez ostatnie ćwierćwiecze  mogły tworzyć i prowadzić  to przedszkole, placówkę  o której należy się wyrażać w samych superlatywach.

25 maja na terenie przy przedszkolu sióstr Elżbietanek odbędzie się jubileuszowy festyn. O szczegółach wkrótce.

 

 

 

 

 

Przemysłowy Śląsk

Poniżej  trzy ujęcia sprzed kilkudziesięciu lat. Jedno  Orzegowa i dwa  jego bliskiego otoczenia . Takich obrazów  jak te i to takich z najbliższego nam sąsiedztwa, można by tu jeszcze dodać  sporo innych .
Tak wyglądał kiedyś  przemysłowy Śląsk! Niczym nie przypominający obecnego. Wszędzie  mnóstwo kominów, wieże szybów górniczych, hałdy i spowite dymem zawsze szare niebo przez które ciężko się było przebić słońcu.
Dzięki przemysłowi, Śląsk się  mógł rozwijać, ludzie mieli pracę, bogacił się kraj . Niektórzy nam tego zazdrościli. A tak naprawdę wszystko to okupione zostało wysoką ceną. Szkody górnicze, skażony grunt, zanieczyszczone powietrze, zwiększona w stosunku do innych regionów zachorowalność, czy  wypadki i  zbiorowe katastrofy pochłaniające  wiele istnień ludzkich.

 

 

 

Teren po koksowni

 

Dziś takie jak to miejsce oddycha już zupełnie innym powietrzem.Wspomiać okres tamtego uprzemysłowionego Śląska można z sentymentem, ale czy tęsknimy za nim? Paradoksalnie gdyby tu u nas nie istniał nie byłoby ani Parku na Koksach  ani Burloch Areny nie wspominając Domu Kultury itd. Na pewno zarówno kopalni jak i koksowni zawdzięczamy zbyt dużo by nie odnosić się do historii z nimi związanej z należnym jej głębokim  szacunkiem .

 

 

 

Nie  klapło!?

Tak jak w sierpniu ubiegłego roku zostaliśmy  pozytywnie zaskoczeni niespodziewanym w tym miejscu przedsięwzięciem, tak teraz jeszcze bardziej zaskakuje nas pusty już niestety plac po wydawać się mogło trafionej inwestycji.
Wypożyczalnia samochodów po nawet całkiem rozsądnych cenach to pomysł, który mógł wypalić, ale jak widać nie wypalił.

Po naszymu coś nie klapło !

 

 

 

 

Dziś znów ten sam jak przed kilkoma miesiącami ponury widok miejsca , które na krótko tylko jak się okazało było z pożytkiem dla innych  zagospodarowane.

 

 

Wystawa Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury ,,Czapla”

 

 

 

Ponad miesiąc wystawa prac  Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury miała okazję gościć w murach Muzeum Miejskiego im.Maksymiliana Chroboka w Rudzie.
Wkrótce będzie okazja prezentację dokonań obchodzącej w tym roku swe 10-lecie grupy obejrzeć  u nas w Orzegowie w galerii Czapla.

Wnętrze galerii niestety, ze względu na swoją dużo mniejszą powierzchnię nie stwarza takich warunków jak muzeum, stąd ekspozycja będzie nieco skromniejsza .
Mimo wszystko  warto w dniach 8-31 maja odwiedzić to miejsce i poznać zdolności naszych orzegowskich i nie tylko artystów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze sportu 

XXX OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY W ZAPASACH KOBIET.
Nasze Kadetki drugą drużyną w Polsce !

Indywidualnie medale zdobyły:

Zuzia Ptak -złoto
Oliwia Delong– złoto

Julia Palka-srebro
Natalia Szczęsna zajęła 5  miejsce!!!
Gratulujemy ❗️
***
ZAJMUJEMY 3 MIEJSCE na ostatnim turnieju MPK w rugby 7 w Gdańsku!!
Ogólną klasyfikacje w tym sezonie kończymy na 5 miejscu
Dziękujemy zawodniczkom, trenerom oraz kibicom za emocjonujące rozgrywki !